SkyscraperCity banner

1901 - 1909 of 1909 Posts

·
( ಠ_ಠ)
882 Posts
Lesistość rośnie od drugiej wojny światowej, ale jego tempo w ostatniej dekadzie znacznie spadło, wręcz szura po dnie. Z takimi danymi (screen jest z Raportu o stanie lasów w Polsce 2017r.) spotkałem się wielokrotnie, choćby parę lat temu na studiach.

View attachment 228957

Poza tym Twoje dane kłócą się z danymi z raportu. 0,4% powierzchni kraju (wzrost z 29,2 do 29,6) oznacza zalesienie 124800 ha. Wg mojego screenu zalesiono tylko ok 30 tys ha w 8 lat (ciekawostka: średnia zalesień z lat 50-tych i 60-tych to ok 35 tys ha na rok). Gdzieś jest haczyk, może w zaokrągleniu danych na potrzeby wykresu, ale aż tak duże?
Nie wiem skąd ta rozbieżność, możliwe, że to kwestia dat, w których był robiony raport albo sposobu badania. Tak czy inaczej, po wojnie mieliśmy duży wzrost zalesienia z oczywistych względów, m.in. słaba gospodarka leśna podczas okresu wojennego czy rabunkowa wycinka lasów na potrzeby wojskowe jak i ogólnoużytkowe. Po wojnie było wiele nieużytków, gdzie gospodarka centralnie sterowana mogła swobodnie zamieniać je w lasy. Obecnie Polska, jako kraj bądź co bądź mocno zagospodarowany rolniczo, nie ma aż tylu wolnych terenów pod zalesianie jak miała w czasach PRL. Nie powinien więc dziwić spadek zalesienia w ostatnim 30-leciu, choć przyznaję że jest on obecnie dość niski (mimo to tendencja lesistości jest wciąż na plusie, w przeciwieństwie do tego co sugerują niektóre środowiska). W podanym przez Ciebie raporcie jest też opisana przyczyna spadku zalesiania w ostatnich latach:

Drastyczny spadek powierzchni zalesień (z 16 933 ha w 2006 r. do 1628 ha w roku 2017, czyli o 90% – ryc. 17) jest m.in. wynikiem zmiany kryteriów przeznaczania prywatnych gruntów rolnych do zalesienia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym podniesienia minimalnej zwartej powierzchni zalesień, wyłączenia ze wsparcia na zalesianie trwałych użytków zielonych i gruntów położonych na obszarach Natura 2000 oraz zwiększenia konkurencyjności ze strony dopłat bezpośrednich do produkcji rolnej. Równie olbrzymi spadek powierzchni zalesień odnotowano w przypadku Lasów Państwowych, gdzie w 2017 r. zalesiono zaledwie 487 ha, wobec np. 9,7 tys. ha w roku 2004 (ryc. 17). Przyczyną takiego stanu jest drastyczne zmniejszenie się powierzchni gruntów porolnych i nieużytków przekazywanych Lasom Państwowym do zalesień przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
Reasumując: zalesienie spada, ale lesistość rośnie (choć nieznacznie) :)

Link nie działa.
Hmm, u mnie działa ;) To jest link do pliku PDF, zobacz czy nie masz w pobranych.
Dodaję jeszcze raz jako załącznik.

Attachments

·
WUNGIEL
1,221 Posts
Wykonali prace planistyczne i jakoś nie wzieli pod uwagę S19, przy której wykazano, ze najsensowniejsze ruchowo jest połączenie z S8 Białystok - Augustów - LT.
No właśnie w efekcie Rospudy, "władza" przegięła w drugą stronę, przestraszyli się przejścia S8 przez Sztabin oraz przejścia S19 przez Puszczę Knyszyńską (S19 szło i póki co idzie na Sokółkę).
Dzisiaj to powoli wraca do normy. Na DK8 GP Wystarczy.

·
Registered
6 Posts
Przetarg na odcinek drogi DK16 do Mrągowa zakończył się. Natomiast jak z dalszym fragmentem do Mikołajek? Które warianty budowy wchodzą w grę?

Bo droga kończy się na "południu" Mrągowa i to tyle :)

·
Registered
6 Posts
^^ @pl.1983 szczegółowe dane masz w pierwszym poście tego wątku.

Aktualne warianty odnajdziesz NA TEJ STRONIE
Dziękuję, przejrzałem ten załącznik z pierwszej strony. W kierunku Mikołajek są dwa warianty, potem nawet trzy. Interesuje mnie czy według Was jest szansa aby droga biegla w kierunku północnym nad jeziorem Czos? Jak myślicie.

·
Obywatel Świata
7,633 Posts
Discussion Starter #1,909
Wszystkie 3 warianty są brane "na poważnie". Wariant północny stworzony jest głównie po to, aby uniknąć przebiegu drogi przez "Mazurską Ostoję Żółwia Błotnego" - specjalny obszar ochrony siedlisk w ramach sieci Natura 2000.

1901 - 1909 of 1909 Posts