SkyscraperCity Forum banner

[S17] Piaski - Hrebenne (UA)

699256 Views 1930 Replies 247 Participants Last post by  dominobb
Link do starego wątku: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=477311

Istniejący odcinek:


S-17 obwodnica Hrebennego - oznaczona DK17 - 2,0 km
Lata budowy: 2006-08
Data podpisania umowy: 2006-06-08
Wykonawca: MSF (P) & TGA (P)
Koszt: 34 604 001,42 PLN bez VAT
Data otwarcia: 2008-04-28


Aktualny stan prac:

S17 Piaski (w."Chełm") - w."Łopiennik" - 15,6 km
Termin złożenia wniosku o DŚU:
Prognozowany czas uzyskania DŚU:

S17 w."Łopiennik" - w."Krasnystaw I" - 10,8 km
Termin złożenia wniosku o DŚU:
Prognozowany czas uzyskania DŚU:

S17 w."Krasnystaw I"- w."Sitaniec" - 27,1 km
Termin złożenia wniosku o DŚU:
Prognozowany czas uzyskania DŚU:

S17 w."Sitaniec" - w."Hrubieszow" - 13,0 km
Termin złożenia wniosku o DŚU:
Prognozowany czas uzyskania DŚU:

S17 w."Hrubieszow" - Tomaszów Lub. (pocz.obw.) - 29,5 km
Termin złożenia wniosku o DŚU:
Prognozowany czas uzyskania DŚU:

S17 obw. Tomaszowa Lubelskiego - 9,6 km
DŚU 2008-05-30
Wniosek o PnB 2010-03-09
Oczekujemy na PnB sierpień 2010

S17 Tomaszów Lub. (koniec. obw) - Hrebenne (początek obw.) - 17,3 km
Termin złożenia wniosku o DŚU:
Prognozowany czas uzyskania DŚU:
See less See more
 • Like
Reactions: 2
1141 - 1160 of 1931 Posts
Na bardzo wczesnym - jak na razie stan przygotowań to "0".
Złożono wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o przyznanie funduszy na prace projektowe.
o jeju to kiepsko będzie ładna s17 od strony zamościa a tu nagle 1,5 km od granicy kolizyjne skrzyżowanie i 1 pas
 • Haha
Reactions: 1

o jeju to kiepsko będzie ładna s17 od strony zamościa a tu nagle 1,5 km od granicy kolizyjne skrzyżowanie i 1 pas
Dróg nie buduje się dla "ładności". Ruch tam jest niewielki, więc brak 2x2 nie będzie stanowił żadnego problemu komunikacyjnego.
 • Like
Reactions: 1
[CYTAT="dominobb, post: 176687627, członek: 67753"]
Dróg nie buduje się dla "ładności". Ruch tam jest skromny, więc brak 2x2 nie będzie stanowił jakiś problem komunikacyjny.
[/CYTAT]
To prawda 4tys. a dobę to mało ale to podważa sens budowy s17 od Piask
 • Haha
Reactions: 2
[CYTAT="dominobb, post: 176687627, członek: 67753"]
Dróg nie buduje się dla "ładności". Ruch tam jest skromny, więc brak 2x2 nie będzie stanowił jakiś problem komunikacyjny.
[/CYTAT]
To prawda 4tys. a dobę to mało ale to podważa sens budowy s17 od Piask
Piaski Zamość średnio +-13000 na dobę
 • Like
Reactions: 3
Ale docelowo kiedyś chyba jest możliwość zrobienia tam eSki? Oczywiście po drugiej stronie granicy mają ważniejsze problemy na głowie niż budowa tam drogi szybkiego ruchu ale może za 20 lat...
Mam pytanie ostatnio na otwarciu obwodnicy Tomaszowa burmistrz Tomaszowa wspominał o tym Korytarzu VIA Intermare czyli Gdańsk-Warszawa-Lublin-Zamosść-Lwów-Odessa czy są tak jakby podejmowane dalsze kroki w tą stronę w sensie nie chodzi mi o budowę drogi tylko tylko bardziej o numeracje drogi i czy sądzicie że ta droga (S7+S17 dalej ukraińska szosa) jest wstanie faktycznie stać się ważną trasą czy może trochę na wyrost jest to robione. Bo oczywiście najkrótsze połączenie z Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego jest jak najbardziej mile widziane, ale jakie są wasze przemyślenia na ten temat
Ale docelowo kiedyś chyba jest możliwość zrobienia tam eSki? Oczywiście po drugiej stronie granicy mają ważniejsze problemy na głowie niż budowa tam drogi szybkiego ruchu ale może za 20 lat...
Kilka postów wcześniej jest wyjaśnienie...
Oficjalnie już wiadomo, że w 2022 r. mają ruszyć przetargi na S17 Piaski - Zamość (bez odcinków niemających DŚU).
Przetargi na rok 2022 - gotowość i założenia
W przyszłym roku będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów na zadania o łącznej długości prawie 475 km i wartości blisko 22,5 mld zł. Na część zadań mamy już finansowanie i te przetargi będziemy ogłaszać systematycznie, udostępniając branży nasz portfel zamówień. Kolejne zadania będziemy mogli ogłaszać po zapewnieniu na ten cel finansowania, np. po przyjęciu Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Ponadto będziemy ogłaszać przetargi obejmujące działania na istniejącej sieci dróg, które obejmą modernizacje, rozbudowy i działań dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024.
Wśród postępowań na nowe odcinki dróg będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów m.in. na trzy odcinki drogi ekspresowej S17 między Piaskami a Hrebennem o łącznej długości około 45,3 km. W naszych planach są również postępowania na budowę blisko 61 km drogi ekspresowej S12 od Piask do Dorohuska. Będą też obwodnice m.in. Zatora i Zabierzowa (obie w woj. małopolskim) czy Dzwoli i Gorajca (obie woj. lubelskim).
Realizacja obwodnic pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast, dzięki czemu nastąpi poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców tych miejscowości oraz odciążenie miejskich ulic.
Poniżej pełna lista odcinków dróg o łącznej długości ok. 475 km, na które będziemy gotowi ogłaszać postępowania przetargowe w 2022 roku:
W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zadania o łącznej długości 149,3 z zapewnionym finansowaniem:
 • S12 Piaski - Dorohucza
 • S12 Dorohucza - Chełm
 • S12 Chełm - Dorohusk
 • S17 Piaski Wschód - Łopiennik
 • S17 Krasnystaw Północ - Izbica
 • S17 Izbica - Zamość Sitaniec
 • S19 Jawornik - Lutcza
 • S19 Lutcza - Domaradz
 • S19 Domaradz - Iskrzynia
 • S74 Kielce Zachód - Kielce (DK73)
 • DK11 rondo Janiska - Kołobrzeg Wschód
 • DK28 obwodnica Zatora
 • DK79 obwodnica Zabierzowa
W ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 zadania o łącznej długości 18,7 km:
 • DK13 obwodnica Kołbaskowa
 • DK65 obwodnica Gąsek
 • DK74 obwodnica Dzwoli
 • DK74 obwodnica Gorajca
W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zadania o łącznej długości 204,4, które oczekują na zapewnienie finansowania:
 • S7 Czosnów - Kiełpin
 • S7 Kiełpin - Warszawa
 • S10 Szczecin Kijewo - Szczecin Zdunowo
 • S11 Kępno - granica woj. opolskiego i wielkopolskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna)
 • S11 Bobolice - Szczecinek
 • S16 Olsztyn Wschód - Barczewo (II jezdnia)
 • S16 Barczewo - Biskupiec (II jezdnia)
 • S74 Cedzyna - Łagów wraz z obw. Łagowa
 • S74 Łagów - Jałowęsy - Tomaszów
 • S74 granica woj. łódzkiego i świętokrzyskiego - Przełom/Mniów
oraz postępowania na zadanie, które nie jest ujęte w PBDK, czyli poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa (ok. 88 km).
Będziemy mogli ogłosić również postępowanie przetargowe na budowę II jezdni S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka (ok. 15 km). Zadanie, mimo że nie jest ujęte w PBDK, ma już zapewnione finansowanie.
Przetargi dotyczące działań na sieci - szczegóły na początku 2022 roku
W przyszłym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, oprócz postępowań na realizację nowych dróg będziemy też ogłaszać postępowania dotyczące działań na istniejącej sieci dróg krajowych. Będą to zadania w zakresie rozbudów, modernizacji, remontów jak i inwestycji mających na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników naszych dróg. Szczegóły przedstawimy w osobnym materiale, który opublikujemy na początku 2022 roku.
Opublikowaliśmy dzisiaj deklarację gotowości GDDKiA do ogłoszenia postępowań na zadania, które mają już zapewnione finansowanie jak i te, które takie finansowanie mają szansę uzyskać w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Musimy pamiętać, że w ramach PBDK i PB100 mamy obecnie prawie 170 zadań w przygotowaniu. Prowadzone przez nas intensywne prace przygotowawcze mogą nam pozwolić na rozszerzenie zestawienia przetargów planowanych na przyszły rok.
Stabilność i przewidywalność
Publikujemy nasze plany przetargowe już teraz, aby firmy budowlane z wyprzedzeniem mogły zaplanować kolejny sezon budowlany. Zarządy firm będą wiedziały, jak się przygotować, jak rozłożyć siły i jakie inwestycje poczynić, aby przygotować właściwie skalkulowane oferty w kolejnych postępowaniach GDDKiA. Ta przewidywalność i transparentność wpływają na stabilność branży budowlanej.
Apelujemy o rzetelną wycenę prac
Podczas organizowanych cyklicznie spotkań z przedstawicielami branży wykonawczej, zawsze apelujemy o profesjonalną wycenę składanych ofert. Również pod kątem aktualnych kosztów usług i materiałów oraz dostępności na rynku niezbędnych kadr oraz sprzętu. Należy pamiętać, że nie zawsze wygrywa najtańsza oferta, a rzetelna wycena robót pozwoli na skuteczną i terminową realizację prac w przyszłości.

See less See more
 • Like
Reactions: 5
Informacja prasowa Dziennik Wschodni
Lubelskie. S17 idzie ku granicy. Kolejne przetargi na budowę ekspresówki
Drogowcy szukają projektanta i budowniczego drogi ekspresowej od Zamościa do granicy z Ukrainą. To na razie początek długiego marszu, który ma się zakończyć tym, że kierowcy pojadą nowymi częściami S17.
Dwujezdniowa droga ekspresowa plus kolejne pasy awaryjne i drogi do obsługi ruchu lokalnego. Przebudowane skrzyżowania, węzły i wiadukty. Tak ma wyglądać obecna droga krajowa numer 17, kiedy zamieni się w trasę S17. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej od Zamościa do przejścia granicznego w Hrebennem. – Inwestycja została podzielona na kilka odcinków – dodaje Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.
To pierwsze, tak znaczące działanie jeśli chodzi o S17 na wschód od Lublina. Obecnie tą trasą można sprawnie dojechać do Warszawy, a ostatnie części drogi zostały oddane w tym roku. Teraz przyszedł na wschodni kierunek. Chodzi o blisko 50 km.
Pierwsza część (12,5 km) zacznie się na węźle Zamość Wschód, który powstanie na przecięciu z drogą krajową nr 74, w okolicach miejscowości Jarosławiec. Nowa nitka będzie przebiegać na wschód od obecnej „krajówki” i ominie Barachaczów oraz Łabunie. Trasa dotrze do węzła Zamość Południe w okolicach Wólki Łabuńskiej.
Tam rozpocznie się kolejna część (18,5 km) prowadząca do Tomaszowa Lubelskiego. Będzie przebiegać wzdłuż obecnej drogi. – W ramach inwestycji powstanie m.in. węzeł Tarnawatka na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku Łaszczowa. Za Tarnawatką trasa przebiegać będzie w korytarzu obecnej DK17 i zakończy się w okolicach Dąbrowy Tomaszowskiej, przed obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego, która jest w eksploatacji – tłumaczy w komunikacie GDDKiA.
Mający 17,5 km długości odcinek od Tomaszowa do Hrebennego będzie poprowadzony na zachód od obecnej „krajówki”. Ekspresówka ominie Lubyczę Królewską i wróci na szlak obecnej DK17. – Zakończenie odcinka zaplanowano na włączeniu do istniejącej obwodnicy Hrebennego – dodają drogowcy, a Minkiewicz uzupełnia: – Jeżeli wszystkie prace będą przebiegały zgodnie z harmonogramem i nie wystąpią nieprzewidziane przeciwności, to okres realizacji to lata 2023–2025.
Nie oznacza to jednak, że już wtedy będziemy mieli do dyspozycji całą S17 od wschodniej granicy, przez Lublin, do Warszawy. Na realizację czeka odcinek od końca obwodnicy Piask do Zamościa. – Ta część jest w przygotowaniu – mówi rzecznik GDDKiA w Lublinie.
Tę inwestycję podzielono na pięć odcinków realizacyjnych. Z najnowszych informacji wnika, że części Piaski – Łopiennik, Krasnystaw – Izbica oraz Izbica – Zamość Sitaniec są już mocno zaawansowane. – W przyszłym roku planujemy ogłosić na nie przetargi – mówi Minkiewicz, a to oznacza, że realne prace mogą się rozpocząć w 2024 roku a zakończyć dwa lata później. Kolejne części (Łopiennik – Krasnystaw oraz Zamość Sitaniec – Zamość Wschód) powstaną w mają być gotowe na w latach 2027/2028

Kalendarium S17
2004 r.
węzeł Piaski Zachód - Piaski Wschód
2012
węzeł Lublin Felin - węzeł Piaski Zachód
2013
węzeł Kurów Zachód - węzeł Jastków
2014
węzeł Jastków - węzeł Lublin Sławinek
węzeł Lublin Sławinek - węzeł Lublin Rudnik
węzeł Lublin Rudnik - węzeł Lublin Felin
2019
węzeł Skrudki - węzeł Kurów Zachód
koniec obwodnicy Kołbieli - początek obwodnicy Garwolina
koniec obwodnicy Garwolina - koniec obwodnicy Gończyc
koniec obwodnicy Gończyc - gr. woj. mazowieckiego i lubelskiego
2020
Węzeł Lubelska - pocz. obwodnicy Kołbieli
obwodnica Kołbieli
granica woj. mazowieckiego i lubelskiego - węzeł Skrudki
2021
Część obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego
See less See more
 • Like
Reactions: 5
na brakujące odcinki mam nadzieję że w przyszłym roku złożą wnioski o DŚU
czyli na obwodnicę Zamościa i Krasnystaw - Łopiennik
Czy węzeł Piaski Wschód będzie realizowany w ramach S12 Piaski - Dorohucza czy w ramach S17 Piaski - Łopiennik?
Chyba chcą szybko z tą trasą ruszyć, bo wrzucane są już informacje o otwarciu ofert. Napisałem do gdaki, kiedy chcą dokładnie złożyć wniosek o brakujące DŚU oraz ogłosić przetarg ja kolejne odcinki między piaskami, a zamościem. Najpewniej po świętach będzie odpowiedź
Jakąś odpowiedź? :)
Informacja prasowa Dziennik Wschodni
Lubelskie. S17 idzie ku granicy. Kolejne przetargi na budowę ekspresówki
Drogowcy szukają projektanta i budowniczego drogi ekspresowej od Zamościa do granicy z Ukrainą. To na razie początek długiego marszu, który ma się zakończyć tym, że kierowcy pojadą nowymi częściami S17.
Dwujezdniowa droga ekspresowa plus kolejne pasy awaryjne i drogi do obsługi ruchu lokalnego. Przebudowane skrzyżowania, węzły i wiadukty. Tak ma wyglądać obecna droga krajowa numer 17, kiedy zamieni się w trasę S17. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej od Zamościa do przejścia granicznego w Hrebennem. – Inwestycja została podzielona na kilka odcinków – dodaje Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.
To pierwsze, tak znaczące działanie jeśli chodzi o S17 na wschód od Lublina. Obecnie tą trasą można sprawnie dojechać do Warszawy, a ostatnie części drogi zostały oddane w tym roku. Teraz przyszedł na wschodni kierunek. Chodzi o blisko 50 km.
Pierwsza część (12,5 km) zacznie się na węźle Zamość Wschód, który powstanie na przecięciu z drogą krajową nr 74, w okolicach miejscowości Jarosławiec. Nowa nitka będzie przebiegać na wschód od obecnej „krajówki” i ominie Barachaczów oraz Łabunie. Trasa dotrze do węzła Zamość Południe w okolicach Wólki Łabuńskiej.
Tam rozpocznie się kolejna część (18,5 km) prowadząca do Tomaszowa Lubelskiego. Będzie przebiegać wzdłuż obecnej drogi. – W ramach inwestycji powstanie m.in. węzeł Tarnawatka na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku Łaszczowa. Za Tarnawatką trasa przebiegać będzie w korytarzu obecnej DK17 i zakończy się w okolicach Dąbrowy Tomaszowskiej, przed obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego, która jest w eksploatacji – tłumaczy w komunikacie GDDKiA.
Mający 17,5 km długości odcinek od Tomaszowa do Hrebennego będzie poprowadzony na zachód od obecnej „krajówki”. Ekspresówka ominie Lubyczę Królewską i wróci na szlak obecnej DK17. – Zakończenie odcinka zaplanowano na włączeniu do istniejącej obwodnicy Hrebennego – dodają drogowcy, a Minkiewicz uzupełnia: – Jeżeli wszystkie prace będą przebiegały zgodnie z harmonogramem i nie wystąpią nieprzewidziane przeciwności, to okres realizacji to lata 2023–2025.
Nie oznacza to jednak, że już wtedy będziemy mieli do dyspozycji całą S17 od wschodniej granicy, przez Lublin, do Warszawy. Na realizację czeka odcinek od końca obwodnicy Piask do Zamościa. – Ta część jest w przygotowaniu – mówi rzecznik GDDKiA w Lublinie.
Tę inwestycję podzielono na pięć odcinków realizacyjnych. Z najnowszych informacji wnika, że części Piaski – Łopiennik, Krasnystaw – Izbica oraz Izbica – Zamość Sitaniec są już mocno zaawansowane. – W przyszłym roku planujemy ogłosić na nie przetargi – mówi Minkiewicz, a to oznacza, że realne prace mogą się rozpocząć w 2024 roku a zakończyć dwa lata później. Kolejne części (Łopiennik – Krasnystaw oraz Zamość Sitaniec – Zamość Wschód) powstaną w mają być gotowe na w latach 2027/2028

Kalendarium S17
2004 r.
węzeł Piaski Zachód - Piaski Wschód
2012
węzeł Lublin Felin - węzeł Piaski Zachód
2013
węzeł Kurów Zachód - węzeł Jastków
2014
węzeł Jastków - węzeł Lublin Sławinek
węzeł Lublin Sławinek - węzeł Lublin Rudnik
węzeł Lublin Rudnik - węzeł Lublin Felin
2019
węzeł Skrudki - węzeł Kurów Zachód
koniec obwodnicy Kołbieli - początek obwodnicy Garwolina
koniec obwodnicy Garwolina - koniec obwodnicy Gończyc
koniec obwodnicy Gończyc - gr. woj. mazowieckiego i lubelskiego
2020
Węzeł Lubelska - pocz. obwodnicy Kołbieli
obwodnica Kołbieli
granica woj. mazowieckiego i lubelskiego - węzeł Skrudki
2021
Część obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego
Na moje oko chyba Budowy Obwodnicy Garwolina Zabrakło w kalendarium 😉
 • Like
Reactions: 1
Czy komuś w ogóle udało się ściągnąć w całości pliki dotyczące S17 Piaski-Hrebenne z FTPa GDAKi ?
U mnie idzie jak krew z nosa, a części plików ściągnąć w ogóle nie mogę (fatal error/connection timeout), pomimo dość dobrego łącza...
Czy komuś w ogóle udało się ściągnąć w całości pliki dotyczące S17 Piaski-Hrebenne z FTPa GDAKi ?
U mnie idzie jak krew z nosa, a części plików ściągnąć w ogóle nie mogę (fatal error/connection timeout), pomimo dość dobrego łącza...
Pisałem już tym. Jest tragedia. Zauważyłem, że problemem jest długość ścieżki plików i użycie w nazwach polskich znaków.
Ustawiłem do pobrania Filezillę zobaczymy czy uda się wszystko pobrać. Najlepiej pobierać od razu na partycję bez tworzenia dodatkowego podfolderu.
See less See more
Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów (ZOPI) w ciągu ostatniego tygodnia złożył aż cztery odwołania do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Chodzi o przetargi na odcinek drogi S19 Dukla – Barwinek oraz trzy odcinki S17 w woj. lubelskim. Projektanci po raz kolejny zwracają uwagę na zapisy dotyczące kar umownych.

więcej na: ZOPI skarży postanowienia umowne w przetargach na S17 i S19
 • Like
 • Sad
Reactions: 3
Dzień dobry.
Odpowiadając na maila z dnia 23 grudnia 2021 r. dot. zadania „Budowa drogi ekspresowej S17 Piaski-Hrebenne” kolejno informuję:
1. Dla odcinka realizacyjnego nr 2 (węzeł „Łopiennik” – węzeł „Krasnystaw Północ”) i dla odcinka realizacyjnego nr 5 (węzeł „Zamość Sitaniec” – węzeł „Zamość Wschód”) wnioski o decyzje środowiskowe zostały złożone do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie w dniu 4 stycznia 2022 r. Tym samym oczekujemy na wszczęcie postępowania. W ramach złożonych wniosków rekomendowano do dalszej realizacji dla odcinka nr 2 – wariant 3 z podwariantem 3.1., dla odcinka realizacyjnego nr 5 – wariant 2.

2. Dla odcinków realizacyjnych: nr 1 (węzeł „Piaski wschód” – węzeł „Łopiennik”), nr 3 (węzeł „Krasnystaw Północ” – węzeł „Izbica”), nr 4 (węzeł „Izbica” – węzeł „Zamość Sitaniec”) w dniu 5 stycznia odbywa się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA Lublin (ZOPI), natomiast w marcu br. planowane jest posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA (KOPI). Obecnie planowane ogłoszenie przetargu w systemie „Projektuj i Buduj” jest w sierpniu br., jednak wnioski i uwagi z powyższych posiedzeń mogą znacząco wpłynąć na ten termin.

Jednocześnie informuję, iż rekomendacja wariantu przebiegu GDDKiA we wniosku o wydanie DŚU nie jest jednoznaczna z aprobatą organu prowadzącego postępowanie w sprawie wydania DŚU - organ ten może odrzucić wariant wskazany przez Zamawiającego i nakazać zmianę rekomendacji.

Szczegółowe rozwiązania projektowe pojawią się dopiero na etapie Projektu Budowlanego (PB). Rozwiązania zaproponowane w PB będzie można uznać za ostateczne po wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i nadaniu jej klauzuli ostateczności.
See less See more
 • Like
Reactions: 5
1141 - 1160 of 1931 Posts
Top