SkyscraperCity banner

2261 - 2278 of 2278 Posts

·
Registered
231 Posts
Niby twoje argumenty wyglądają znośnie i jestem w stanie się przekonać, ale - kwestia samych wyliczeń odnośnie miast jest wybiórcza, jeśli chodzi o S19 dodajesz miasta wszystkie, a na zachodzie połowy nie dodajesz, druga rzecz z tego co pamiętam to S19 ma w Białymstoku odbijać na Białoruś, więc jakie Ełk i Suwałki. Poza tym mówienie o mitycznym połączeniu portów we Włoszech do Petersburga, to trochę science-fiction, mam znajomych na wschodzie, z ciekawości zapytałem czy widzieli tam tablice z południa UE czy też Finlandii czy różnych Bułgarii i Rumunii, to nikt (mimo, że sporo tam podróżują) takowych nie widział, a nawet jeśli to jest to jakiś ułamek promila z i tak malutkiego ruchu, a jeżdżą głównie Rzeszów-Lublin - a dalej to dojeżdżają tylko niedobitki ruchu lokalnego. Większy ruch takowych tirów jest na S3 jeśli chodzi o skandynawskie blachy, bo po prostu tranzyt bliżej zachodu jest większy.

Nie no bez jaj, jakie znacznie ma dla ruchu Krosno z Bieszczadami w kontekście ruchu Jeleniej Góry z Wałbrzychem i Sudetami? Które regiony są bardziej zaludnione? Tak samo - Słowacja i Czechy, Ci drudzy generują większy ruch.

Ile tirów i osobówek jeździ z Triestu/Lublany/Budpaesztu na Litwę? Widziałeś kiedyś tam chorwackie czy słoweńskie blachy? Poza tym budujmy dla siebie, teraz masz taką sytuację na świecie, że nawet granice masz zamknięte, nie wiemy co będzie w przyszłości.
Żeby przeciąć raz na zawsze głupoty w sprawie S19 i obecnej DK19. Droga ta nie jest tylko dla mieszkańców, bo oni nią jeżdżą codziennie. Ale to także droga, którą jeździ mnóstwo tirów praktycznie z całej wschodniej Europy plus mniej Finlandia i Norwegia. Do tego cała masa z Turcji. Nie da się jechać tą drogą i ich nie widzieć bo często jadą stadami po 5-6 czy nawet 10 tirów. Zatem owi znajomi na pewno tą drogą nie jeżdżą.
Ruch w Bieszczady jest coraz większy bo po prostu rośnie popularność tego terenu. Jak będzie eSka ruch jeszcze wzrośnie, wtedy z Warszawy dojazd zajmie 5 godzin.
O tirach już pisałem, co do osobówek to widać je głównie na wakacjach. Co ciekawe wzrasta ilość samochodów na fińskich blachach, do tego masa Rosjan jadących na południe przez PL. Ruch samochodowy będzie się zwiększał choćby przez koronawirusa i dodatkowe podatki związane z CO2 nakładane na linie lotnicze. Ilu Polaków jeździ samochodem do Bułgarii, Rumunii, Bałkany czy Węgry wie ten, kto co roku jeździ w tym kierunku. A jak sąsiedzi będą kontynuować budowę swoich odcinków to będzie świetna alternatywa do podroży. Już za rok Węgrzy skończą swoje odcinki. Rumunia ciągle sporo buduje, choć z problemami. Bułgaria ogłosiła kolejne przetargi na budowę swoich odcinków. ZOstanie tylko Słowacja ale tu już można się na razie poświęcić, w końcu 2,5 godziny da się przeżyć.

·
Registered
274 Posts
Tym razem zadzwoniłem do GDDKiA Oddział w Lublinie:
  • ponowne KOPI odbyło się 8 maja 2020 roku;
  • wszystko jest już zatwierdzone, tj. wszelkie uzgodnienia z koleją, zostały też wykonane wszystkie odwierty geologiczne;
  • w tej chwili Oddział czeka już tylko na protokół końcowy z Centrali
  • do protokołu z KOPI załącznikiem jest aktualna mapka do koncepcji
  • przetarg na PiB - przełom maja i czerwca

Wspaniała wiadomość! Dzięki! 😉😉

·
Registered
12,601 Posts
  • wszystko jest już zatwierdzone, tj. wszelkie uzgodnienia z koleją, zostały też wykonane wszystkie odwierty geologiczne;
Mocno optymistyczne założenie, że w ciągu 2-3 tygodni centrala wyrobi się z protokołem z KOPI. Dla przykładu - przy S1 oddział Katowice czekał na protokół z centrali 3 miesiące.

·
Registered
288 Posts
Fajnie, tylko nie napisałeś, odnośnie którego to odcinka informacje są. Domyślam się, że Lublin - Lubartów?

·
Registered
1,586 Posts
Znowó jakaś gónoburza na temat S19? Jaka to ona kurła nie potrzebna i w ogóle, lejmy betą na zachodzie?
Bo mi się już nie chce czytać.
Prośba do moderacji o dopisek dyskusja o zasadności brig?

Edit: przeczytałem, odnisę się co nie co:

Gdybym na tej trasie nie widział tirów bułgarskich, tureckich, serbskich, rumuńskich, chorwackich, ruskich, litewskich, estońskich to byłbym skłonny się z tobą zgodzić.
Cicho, nie wspominaj o zagranicznym tranzycie, ponieważ kiedyś minister podniósł argument przeciwko budowie tej drogi bo po niej jeździ rosyjski tranzyt :p

·
Registered
84 Posts
Żeby przeciąć raz na zawsze głupoty w sprawie S19 i obecnej DK19. Droga ta nie jest tylko dla mieszkańców, bo oni nią jeżdżą codziennie. Ale to także droga, którą jeździ mnóstwo tirów praktycznie z całej wschodniej Europy plus mniej Finlandia i Norwegia. Do tego cała masa z Turcji. Nie da się jechać tą drogą i ich nie widzieć bo często jadą stadami po 5-6 czy nawet 10 tirów. Zatem owi znajomi na pewno tą drogą nie jeżdżą.
Ruch w Bieszczady jest coraz większy bo po prostu rośnie popularność tego terenu. Jak będzie eSka ruch jeszcze wzrośnie, wtedy z Warszawy dojazd zajmie 5 godzin.
O tirach już pisałem, co do osobówek to widać je głównie na wakacjach. Co ciekawe wzrasta ilość samochodów na fińskich blachach, do tego masa Rosjan jadących na południe przez PL. Ruch samochodowy będzie się zwiększał choćby przez koronawirusa i dodatkowe podatki związane z CO2 nakładane na linie lotnicze. Ilu Polaków jeździ samochodem do Bułgarii, Rumunii, Bałkany czy Węgry wie ten, kto co roku jeździ w tym kierunku. A jak sąsiedzi będą kontynuować budowę swoich odcinków to będzie świetna alternatywa do podroży. Już za rok Węgrzy skończą swoje odcinki. Rumunia ciągle sporo buduje, choć z problemami. Bułgaria ogłosiła kolejne przetargi na budowę swoich odcinków. ZOstanie tylko Słowacja ale tu już można się na razie poświęcić, w końcu 2,5 godziny da się przeżyć.
Po pierwsze nie podważam tego, że jest u Was ruch tranzytowy czy międzynarodowy, jednak statystyki pokazują, że jest on bardzo mały. Druga sprawa, mam wrażenie, że odnosisz się głównie do natężenia na południowym odcinku drogi - na odcinku Lubartów-Babica czy nawet do Miejsca Piastowego JEST UZASADNIONA BUDOWA TEJ DROGI. I bardzo jej kibicuję i ciesze się, że na odcinku Lublin-Lubartów coś więcej się dzieje, bo sprawiedliwie tam byłoby wybudować tą drogę, bo jest w TOP odcinków z najwyższym GPR. Mnie jednak bawi hipokryzja kolegów stronę czy dwie wcześniej, którzy podważali budowę S3, gdzie ruch tranzytowy i międzynarodowy jest dużo większy sugerując, że Czesi jeżdżą przez Niemcy (i do niemieckich portów), więc droga nie powinna powstać (zwłaszcza dla kierowców z Polski, których jest równie sporo...). Tak jak na S3 widać ciężarówki z Czech, południa UE czy Skandynawii, tak u Was też takie się pojawią z krajów via Carpatii, jednak ruch wzdłuż tej drogi jest dużo mniejszy, transport ciężki również, jeździsz sporo to czasem zobaczysz tiry z innych krajów (pewnie tez sporo z Rosji czy Ukrainy, nie tylko Słowacji), ale jest on marginalny patrząc na przepływ ładunków i uwarunkowania ekonomiczno-społeczne w tej linii, nawet w kontekście S3 czy innych dróg. Dlatego powinniśmy zbudować tą drogę tylko i włączenie dla siebie i swoich kierowców, przede wszystkim na odcinkach, które tego wymagają, dlaczego mamy budować drogę na odcinku Lubartów-Białystok gdzie jest ruch na 6-7k z czego nieco ponad tysiąc to ruch ciężarowy, a około 15% z niego to ruch międzynarodowy. Wybacz, ale jaki mam sens budowa mitycznej drogi z Grecji do Finlandii dla 150 tirów dziennie zza granicy, zwłaszcza, że nasi sąsiedzi mają na tę drogę wywalone i nazywają ją megalomanią? To jest marnowanie publicznych pieniędzy na ten moment, zwłaszcza, że są pilniejsze odcinki i w zasadzie dzięki politycznej decyzji będzie można w niedługim czasie "pchnąć" do przodu wiele innych potrzebniejszych dróg (chociażby S6, S74 czy w dalszej perspektywie S11 czy S52 - część z tych dróg ma przecież DŚU).

·
Registered
1,586 Posts
Dlatego powinniśmy zbudować tą drogę tylko i włączenie dla siebie i swoich kierowców, przede wszystkim na odcinkach, które tego wymagają, dlaczego mamy budować drogę na odcinku Lubartów-Białystok gdzie jest ruch na 6-7k z czego nieco ponad tysiąc to ruch ciężarowy, a około 15% z niego to ruch międzynarodowy.
Teraz patrzę na gpr z 2015 roku i nie widzę by między Lubartowem a Radzyniem Podlaskim było 6-7k na dobę.

·
Registered
373 Posts
Moim zdaniem powinno się wybudować S19 Lublin - Międzyrzec do A2. Jedynym odcinkiem na tej trasie nie wymagającym S jest Lubartów- obwodnica Kocka. Przyjemnie się tędy jedzie, ale Kock - Międzyrzec już nie. Od Międzyrzeca Podlaskiego do Białegostoku to powinno się wybudować narazie obwodnice i zobaczyć co się będzie dziać później, bo obecnie w niektórych miejscach ruch wg. GPR2015 zniża się nawet do 3000 pojazdów na dobę.

·
Registered
231 Posts
Jest jeden mały problem na tym odcinku: zbiorowe mogiły koło Wandzina. Większość była ekshumowana ale nie wszyscy.

·
Registered
3,308 Posts
Jakby mówiła to by ta droga już powstała dawno. Dlatego widać, jakie znaczenia w samej Polsce mają te metropolie.
S19 pierwotnie miała powstać jako jedna z pierwszych dróg szybkiego ruchu w Polsce, takie były plany na przełomie pierwszej dekady tego wieku. Zostały zmienione i droga poszła w odstawkę ze względu na Euro 2012 - to ta impreza zasadniczo zaburzyła pierwotną kolejność budowy dróg A/S. Ale nawet wtedy nikt jeszcze nie spodziewał się aż takiego opóźnienia, z jakim mamy do czynienia obecnie.
W 2010 roku, czyli za rządów PO Gdaka zakładała szybką budowę S19
co można wywnioskować z tego dokumentu

·
Registered
15,641 Posts
S19 pierwotnie miała powstać jako jedna z pierwszych dróg szybkiego ruchu w Polsce, takie były plany na przełomie pierwszej dekady tego wieku. Zostały zmienione i droga poszła w odstawkę ze względu na Euro
Chyba żartujesz.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie budowałby S19 w momencie gdy nie istniały A1, A2, S7, S3, S8, S5 czy S17.

·
Registered
3,308 Posts
Chyba żartujesz.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie budowałby S19 w momencie gdy nie istniały A1, A2, S7, S3, S8, S5 czy S17.
a jednak za pierwszych rządów PIS takie były plany - jeśli ktoś sądził, że obecna rządząca opcja wpadła na pomysł priorytetu dla S19 w ostatnich latach dopiero, to się mylił. A poza tym jedna z pierwszych nie znaczy od razu, że pierwsza.

·
Registered
3,308 Posts
Pokaż te plany.
Informacja na stronie GDDKiA o planowanym kanale technologicznym nie jest dowodem na priorytetowość S19.
kurcze @Kemo, litości. Nie ja plany tworzyłem, ani nawet w pobliżu na odległość strzału się nie znajdowałem, więc niczym takim niestety nie dysponuję. :)
Ale jeśli nie wierzysz mojej pamięci, to proszę przykładowa prasówka z tego okresu:
Deklarowana S19

·
Registered
15,641 Posts
Z deklaracji rządowych wynika, ze do 2013 roku zostanie zakończona budowa całej drogi ekspresowej S19 do granicy z Białorusią na wschodzie i ze Słowacją na południu. Ekspresowa S19 znajduje się w grupie dróg priorytetowych i rząd zamierza przeznaczyć na nią dodatkową pulę środków.
W tym okresie z deklaracji rządowych wynikało zapewne ukończenie też wszystkich pozostałych autostrad (zresztą podobnie jak w każdym innym okresie)... szkoda tylko, że rzeczywistość się rozminęła z deklaracjami. Co najdobitniej było widać na przykładzie niedoszłej obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy... Google Maps

·
Registered
3,308 Posts
W tym okresie z deklaracji rządowych wynikało zapewne ukończenie też wszystkich pozostałych autostrad (zresztą podobnie jak w każdym innym okresie)... szkoda tylko, że rzeczywistość się rozminęła z deklaracjami.
nie deklarowali wszystkich - poprzednicy z SLD określili planowaną sieć i priorytetową kolejność budowy, co uruchomiło procedury i przygotowania na pewnych drogach. A jakie to były drogi to można wyczytać z tego dokumentu (od str 138)
Natomiast nowy rząd PIS postanowił dorzucić do priorytetu jeszcze jedną drogę - S19, dosypując jednocześnie kasy do programu, aby możliwe było sfinansowanie jej budowy.
Ostatnie podobne wydarzenia potwierdzają, że co by nie mówić jednak są konsekwentni. :)
A przytoczyłem te wszystkie fakty jedynie po to, aby zaznaczyć, iż S19 od bardzo dawna i za różnych rządów była postrzegana raczej jako priorytetowe zadanie i obecne parcie na budowę nie jest wynikiem chwili. Myślę, że wcześniejsze plany zostały brutalnie zweryfikowane przez sytuację budżetu po kryzysie, jeszcze za rządów Tuska i S19 padła pierwszą ofiarą spowolnienia w latach 2011-2013.

2261 - 2278 of 2278 Posts