SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 608 Posts

·
Registered
Joined
·
546 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wygrana bitwa, ale nie wojna.

Tak dla Wasilkowa

Ministerstwo środowiska zgadza się na obwodnicę Wasilkowa. - Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę - niepokoją się mieszkańcy. Mają rację! Organizacje ekologiczne już zapowiadają, że od ministerialnej decyzji będą się odwoływać.
[...]
Organizacje ekologiczne już zapowiadają protesty. Jej działacze mają zastrzeżenia m.in. do braku alternatywnego przebiegu obwodnicy.
- Jeżeli ministerstwo zaakceptowało proponowany przez drogowców przebieg, to nie możemy się na to zgodzić. Mamy prawo do odwołania i na pewno z niego skorzystamy - zapewnia Przemysław Chylarecki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
:mad2:

Przecież przez te 15 lat walki było proponowanych co najmniej 6 wariantów przebiegu obwodnicy, przy czy został właśnie wybrany ten który jest najmniej uciążliwy środowiskowo. Ale tych "ekologów" nigdy nic nie zadowoli. :bash: Niech może przyjadą i pogadają z mieszkańcami. Albo nie, bo pewnie cali by z tamtąd nie odjechali.


PS. Pozwoliłem sobie otworzyć nowy wątek, ponieważ jest to pewien przełom w tej inwestycji i istnieje duża szansa że ruszy ona jeszcze w tym roku.
 

·
Registered
Joined
·
4,417 Posts
Czy te protesty w jakiś sposób są uzasadnione? W przypadku Augustowa wiadomo, że zakładany przebieg obwodnicy z estakadą nie ma sensu, ale Wasilków? Co tu jest takiego ciekawego? Jeśli trzeba niech GDDKiA zrobi kilka przejść dla zwierząt i tyle.
 

·
Registered
Joined
·
546 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Białostoczanin said:
Czy te protesty w jakiś sposób są uzasadnione? W przypadku Augustowa wiadomo, że zakładany przebieg obwodnicy z estakadą nie ma sensu, ale Wasilków? Co tu jest takiego ciekawego? Jeśli trzeba niech GDDKiA zrobi kilka przejść dla zwierząt i tyle.
Trudno powiedzieć. Nie widać tu żadnych przeciwwskazań tak jak przy obwodnicy Augustowa, gdzie postępowanie wbrew logice śmierdzi na kilometr, ale zgodnie z powiedzeniem "dajcie mi człowieka a paragrafy się znajdą" tak samo jest i tu. Po prostu ekolodzy nie byliby sobą gdyby nie oprotestowali budowy. A jeśli chcą protestować, to powody się znajdą.
 

·
Registered
Joined
·
4,417 Posts
GW


Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią minister Jan Szyszko wczoraj wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi numer 19 Święta Woda - Sochonie i modernizacji drogi krajowej numer osiem między Białymstokiem a Katrynką. Obie te inwestycje tworzyć mają obwodnicę Wasilkowa.

Pozwoli ona na ominięcie tego miasta licznym tirom jadącym do przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej. Decyzję musiał podjąć minister środowiska, a nie wojewoda, ponieważ łączący te inwestycje węzeł drogowy w Sochoniach zaplanowano na obszarach chronionych w ramach unijnej sieci Natura 2000. Do rozpoczęcia budowy wystarczy teraz teoretycznie pozwolenie na budowę, które wydaje wojewoda. Według Adama Dębskiego, jego rzecznika, wydanie takiej decyzji nie powinno potrwać dłużej niż dwa tygodnie - od momentu otrzymania wszystkich dokumentów z resortu środowiska. Wszystko zależy od tego, jak wielu działań kompensujących szkodliwy wpływ inwestycji na przyrodę domagać się będzie minister.

Tymczasem organizacje ekologiczne już zapowiedziały, że zaskarżą wczorajszą decyzję. Zgodnie z procedurą najpierw do organu ją wydającego - czyli ministra, później do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zdaniem Przemysława Chylareckiego z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w opracowaniach dotyczących obu dróg inwestor nie przedstawił alternatywnego wariantu ich przebiegu, a ponadto węzeł w Sochoniach, z racji swego położenia, powinien być rondem, a nie wielopoziomowym skrzyżowaniem.

Jeżeli wszystkie skargi organizacji ekologicznych zostaną oddalone, budowa, która ma potrwać trzy lata, ruszyć powinna we wrześniu tego roku.
---------


Ciekawe co ekologom przeszkadza skrzyżowanie wielopoziomowe? Mieszkańcy Wasilkowa będą musieli jeszcze się pomęczyć z ciężarówkami.
 

·
Registered
Joined
·
2,057 Posts
Białostoczanin said:
... ponadto węzeł w Sochoniach, z racji swego położenia, powinien być rondem, a nie wielopoziomowym skrzyżowaniem.
nie no, to mnie rozwalilo!! :rofl: po co w ogóle coś przerabiać, niech zostanie tak jak jest....
najlepszym wyjsciem byloby zbudowanie ronda, wpuszecznie na nie ekologow i zniszczenie wyjazdow, niech sobie jezdza po takim rondzie do woli :)
 

·
Registered
Joined
·
546 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Białostoczanin said:
GW
[...] a ponadto węzeł w Sochoniach, z racji swego położenia, powinien być rondem, a nie wielopoziomowym skrzyżowaniem.
:eek2: :wallbash:

No to może z racji położenia zbudujemy tam żwirówkę* a nie drogę szybkiego ruchu... Ci ekolodzy to mają na prawdę nierówno pod sufitem.

Myślę że ze względu na to iż ma to być w przyszłości droga typu ekspresowego to te rondo raczej nie przejdze.

*) żwirówka - jakby ktoś się nie orientował - potocznie, utwardzona droga ze żwiru.
 

·
Registered
Joined
·
546 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Wpadłem na wprost genialny pomysł!

Ponieważ budowa obwodnicy Wasilkowa musi przechodzić przez obszar Natura 2000, dlatego proponuję przeniesienie miasta Wasilków poza obszar Natura 2000 i problem budowy na obszarach chronionych zniknie! :tyty:

Dziękuję... :tyty: dziękuję... :tyty:
 

·
Registered
Joined
·
3,054 Posts
Swojego czasu ‘ekolodzy’ protestowali przeciwko budowie jednego z węzłów Trasy Siekierkowskiej w Warszawie. Zamiast wiaduktu, który miał podobno ‘zakłócać wymianę powietrza’, postulowali zwykłe, jednopoziomowe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną... :crazy2:
 

·
Registered
Joined
·
947 Posts
Hi.
Nie siedzę w sprawie Wasilkowa, ale z tego, co wiem, to OTOP ma w tej kwestii wiele racji. Tam chodzi o to, że wystarczy przesunąć węzeł o 200 metrów, by był połozony poza obszarem Natura 2000.
Postaram się czegoś dowiedzieć więcej bezpośrednio u źródła protestu.

Oczywiście chodzi tu też o pieniądze - o pieniądze z UE, która nie sfinansuje inwestycji jeśli łamane jest prawo ochrony środowiska.
 

·
Registered
Joined
·
546 Posts
Discussion Starter · #16 · (Edited)
WZG said:
moze jakies mapki?, plany? jak dokladnie ma ta trasa przeiegac!? z tego co wiem to nie bedzie pokrywala swie z zadna juz istniejaca droga.
Tu na mapce z google narysowałem jak to mniej więcej ma wyglądać. Czerwone to obecne drogi.
Na żółto obwodnica Wasilkowa. Zółta plama, to węzeł w Sochoniach. Jak widać na pewnym odciku obwodnica ma się pokrywać z istniejącą DK8.

Przerywanym jasnozieonym przyszła północna obwodnica Białegostoku.

[usunięto nieaktualną mapę]

A tutaj na normalnej mapce (Nawigator Mapa Polski 2005) razem obwodnica Wasilkowa i Białegostoku.

[usunięto nieaktualną mapę]
 

·
Registered
Joined
·
546 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Jeszcze coś wygrzebałem z archiwów:

Szczegółowa analiza obwodnicy Wasilkowa

Węzeł drogowy „Sochonie” stanowi skrzyżowanie dwóch dróg o dużym znaczeniu komunikacyjnym – części północnej obwodnicy Białegostoku w ciągu projektowanej drogi ekspresowej S19 oraz drogi krajowej Nr 8. Opracowano trzy warianty wymienionego skrzyżowania:

- wariant I – podstawowy – z jednym węzłem bezkolizyjnym WA typu koniczyna w miejscowości Sochonie,

- wariant II – dwa węzły 3 wlotowe typu WA w kształcie trąbki w odległości 1,6 km względem siebie oraz w sąsiedztwie lokalnego węzła w miejscowości Jurowce,

- wariant III – węzeł częściowo bezkolizyjny WB w kształcie półkoniczyny w miejscowości Sochonie.

Wszystkie warianty przeanalizowano pod kątem: zgodności z warunkami technicznymi, oddziaływania na florę i faunę, zanieczyszczenia gleby, powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych, zajętości terenu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, bezpieczeństwa ruchu, przepustowości, organizacji ruchu oraz hałasu.

Na podstawie przeprowadzonej oceny odrzucono warianty II i III. Wariant II nie spełnił podstawowych wymogów technicznych oraz zagrażał bezpieczeństwu ruchu. Wariant III natomiast wiązałby się z wysokimi kosztami społecznymi oraz w perspektywie czasu z koniecznością przebudowy, a tym samym zwiększenia zajętości terenu.

Najkorzystniejszy, pomimo największej zajętości ternu w stosunku do pozostałych dwóch wariantów, okazał się wariant I. Realizacja tego wariantu niesie za sobą mniejsze koszty społeczne, zapewnia dobre warunki ruchu w długim okresie czasu oraz wysoki poziom bezpieczeństwa służący ochronie ludzi i środowiska przyrodniczego.
Analiza wariantów została również oceniona przez znawcę przedmiotu Pana
prof. nzw. dr hab. inż. Tadeusza Sandeckiego. Stwierdził on, iż najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowany węzeł koniczyna, gdyż zapewnia płynny i niezakłócony ruch po każdym etapie budowy, umożliwia łatwy wyjazd z Białegostoku w kierunku Augustowa, Suwałk oraz Kuźnicy Białostockiej, jest rozwiązaniem przyjaznym dla terenów chronionych, a także da się wkomponować w istniejący krajobraz. Skrzyżowanie typu rondo uznał jednoznacznie za rozwiązanie nie odpowiadające wymogom technicznym i bezpieczeństwa.
 

·
Registered
Joined
·
947 Posts
Panowie.
Obiecuję dowiedzieć się czegoś więcej na temat problemu obwodnicy Wasilkowa i ustalić o co konkretnie chodzi ekologom.
Znam Chylareckiego i zapewniam, że nie jest to jakiś oszołom, który blokuje co popadnie. Ręczę za to swoją głową. Jest to człowiek z tytułem doktora o wielkiej wiedzy przyrodniczej i prawnej.

Proponuję wstrzymać się z jakimiś zarzutami, czy komentarzami o ekocharaczach, póki nie poznamy racji drugiej strony.

Znam też dyrektora GDDKiA w Białymstoku (znaczy - bardziej znam jego nieudolność w działaniach), w ciemno mogę więc stwierdzić, że OTOP ma prawo mieć jakieś obiekcje.
Nie wszystkim dotarło do świadomości, że żyjemy od pewnego czasu w nieco innej rzeczywistości i czasy radosnej twórczości drogowców, czy budowlańców już się skończyły.
Unia daje, ale i wymaga.
Dobrym zwyczajem powinno być już od dłuższego czasu, by przy wszelkich pracach nad inwestycjami mogących znacząco oddziaływać na obsary Natura 2000, od samego początku brali udział ekolodzy. Unieknęlibyśmy wtedy wielu nieporozumień, a przygotowanie inwestycji trwaloby sprawniej i już bez protestów.

Ekolodzy po to są, by chronić lasy. Drogowcy - by budować drogi.
W pewnym momencie może dojść do konfliktu interesów. Jeśli za wczasu zadba się o rozwiązanie tego konfliktu, nie będzie problemów.
Jak znam dr. Chylareckiego, to jest to człowiek bardzo otwarty na dialog i osiągnięcie kompromisu.
Widać chęci kompromisu nigdy nie było po stronie Topczewskiego, który chce budowac co popadnie i gdzie popadnie, nie patrząc ani na prawo, ani na konsekwencje.
 

·
senior assistant designer
Joined
·
1,453 Posts
Generalnie chodzi o to, że wśród tych wszystkich wariantów (bodajże 6) nie znalazł się ani jeden, który omija obszary Natura 2000. Tylko on może zostać uznany za alternatywny w świetle Prawa Ochrony Środowiska, które w zasadzie wymaga tylko 2 wariantów:
- przecinającego obszar Natura 2000,
- omijającego obszar Natura 2000
Następnie z tych 2 wybiera się najlepszy pod względem techniczno - ekonomiczno - środowiskowym. Niestety w GDDKiA Białystok tego się nie przestrzega, czego efektem są protesty przeciw łamaniu prawa, m.in. w Augustowie.
W skali globalnej sprawa jest jeszcze prostsza. Nie wykonano jeszcze wymaganej przez prawo Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko (SOOŚ ), na podstawie której zapadnie decyzja o Via Baltice przez Łomżę lub Białystok. Mimo to projektuje się węzeł Sochonie tak, jakby tam była Via Baltica, a więc w postaci węzła klasy WA (wszystkie relacje bezkolizyjne, jak na autostradzie). Pojawia się pytanie o wyrzucanie publicznych pieniędzy na coś, co w tej chwili nie jest do końca uzasadnione. Z resztą minister środowiska wyraźnie zalecił najpierw rondo, a potem po podjęciu decyzji o przebiegi Via Baltici przez Białystok - węzeł.


Edit: Po raz kolejny nachodzi mnie myśl, która nie daje spokoju. Dlaczego tylko w Podlaskim ekolodzy protestują przeciwko łamaniu prawa? Przecież obszary Natura 2000 są w całej Polsce, także pomiędzy Koninem i Łodzią, gdzie kończy się budowa A2. Dlaczego tylko w Podlaskim przy większych inwestycjach drogowych łamie się prawo? Dlaczego tylko dyrekcja GDDKiA w Białymstoku podaje nieprawdziwe informacje, oczernia organizacje ekologiczne i planuje awykonalne inwestycje (1 km tunelu pod Rospudą za 500 mln zł )? Nie ma tego w Krakowie (A4, S7, obwodnice i remonty, pobili rekord wydawania pieniędzy unijnych - 2,7 mld zł, Warszawa tylko 600 mln zł ), nie ma w Poznaniu (A2, S5, S11), Wrocławiu (A4, A8, S5, S8), Warszawie (A2, S2, S7, S8, S17, S79) czy Łodzi (A1, A2, S8, S14) - wszystko idzie mniej lub bardziej do przodu, praktycznie zawsze w pożądanym kierunku.
Na koniec smaczek. Wyremontowano prawie cały odcinek DK61 pomiędzy Łomżą i Augustowem. Strabag kończy ostatnie parę km. Jechałem tą drogą (wkrótce fotorelacja), mknie się jak po ekspresówce i aż się prosi o Via Baltica i usunięcie TIRów z Białegostoku. I nic z tego nie będzie, bo droga nie jest przystosowana do ruchu 11,5 t/oś (TIR), a tylko na 10 t/oś. Kasa poszła (ileśset mln zł ), efektów nie ma...
 
1 - 20 of 608 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top