SkyscraperCity banner

1621 - 1640 of 3797 Posts

·
Autostrady Polska
Joined
·
9,185 Posts
Mam nadzieję że nie za bardzo włożę kij w mrowisko ale czy nie uważacie że w tym konkretnym przypadku, kiedy nie wiadomo kiedy Czesi zaczną budować po swojej stronie drogę, nie powinniśmy od Bolkowa do granicy wybudować eSkę w przekroju 1x2 lub 2+1 z obiektami na 2x2 ? Wg mnie ruch przez najbliższych XX lat, będzie tam po prostu mały. Sam nie jestem fanem półśrodków (tak jak np budowy obwodnicy Gorzowa ileś lat temu w przekroju 1x2) ale tutaj budowa 2x2 uważam że jest lekko przesadzona.
 

·
Registered
Joined
·
2,893 Posts
W terenie nizinnym etapowanie miałoby sens, w górskim gdzie większość trasy to głębokie wykopy, wysokie nasypy, tunele, estakady itp., etapowanie byłoby tylko w miejscach nie wymagających powyższych prac, a co za tym idzie byłoby to bardzo krótkie odcinki. Oczywiście można wykonać "polówkę" (gdzie w rzeczywistości to ok 3/4) nasypu, wykopu czy estakady, ale dorabianie tego w późniejszym okresie znacznie zwiększa koszty, zwłaszcza jeśli idzie o nasypy. Do tego konieczne byłoby przestawianie (budowa od nowa) ekranów, ogrodzeń, umocnień skarp itp.
Ewentualnie można byłoby zrezygnować z budowy drugiej jezdni w zakresie nawierzchni i estakad, ale węzły, tunele, nasypy i tak należy wykonać w docelowym kształcie, pod warunkiem, że rozbudowa byłaby minimum za 20-30 lat.

Poza tym jedna jezdnia wymagałaby ciągłych barier linowych/betonowych między kierunkami ruchu. patrz S19, nie ma tygodnia aby ktoś nie jeździł pod prąd. Czy tez S10 obwodnica Kobylanki, gdzie przed zamontowaniem barier było bardzo dużo wypadków śmiertelnych, po ani jednego.
 

·
Registered
Joined
·
19,793 Posts
@Rusonaldo Absolutnie nie. Skąd wiesz, że to my zbudujemy pierwsi :troll:

A serio mówiąc, otworzymy najwcześniej w 2022, więc nasi sąsiedzi mają sporo czasu, zwłaszcza, że budowę reguluje umowa międzyrządowa(międzynarodowy szlak itd.). Poza tym ruch przeniesie się z nieprzystosowanych do takiego ruchu DK3 i DK8 (podjazdy i utrudnienia zimą) na wygodną esczy.

Dochodzą sprawy mniejszego bezpieczństwa, kosztów np. dzisiaj zaoszczędzimy X mln by za parę lat trzeba było wyłożyć 3X a ten X w całym projekcie to może być niewielki odsetek np. 10-15%.
 

·
Registered
Joined
·
474 Posts
A ile tuneli i jakiej długości ma być na tej trasie? Cos kojarzę ze 4, w tym jeden dłuższy niż ten na S7. Budżet w PBDK to 3.2 mld a tam jest 31 km. Po ostatnich wzrostach cen i cenach z otwarcia na zakopiance nie wydaje mi się żeby mogli się zmieścić w budżecie.
 

·
Registered
Joined
·
4,217 Posts
Mam nadzieję że nie za bardzo włożę kij w mrowisko ale czy nie uważacie że w tym konkretnym przypadku, kiedy nie wiadomo kiedy Czesi zaczną budować po swojej stronie drogę, nie powinniśmy od Bolkowa do granicy wybudować eSkę w przekroju 1x2 lub 2+1 z obiektami na 2x2 ? Wg mnie ruch przez najbliższych XX lat, będzie tam po prostu mały. Sam nie jestem fanem półśrodków (tak jak np budowy obwodnicy Gorzowa ileś lat temu w przekroju 1x2) ale tutaj budowa 2x2 uważam że jest lekko przesadzona.
Myślę, że należałoby policzyć koszty w obu wariantach i zdecydować o 1x2 na odcinku od Kamiennej Góry do granicy, jeżeli oszczędność wyniosłaby więcej niż X. (X do ustalenia, rzędu 100 milionów). Za zaoszczędzone pieniądze można by wybudować łącznik do Wałbrzycha, znacznie bardziej potrzebny od pustej eski do granicy. Niestety, to tak nie działa...

Ruch na odcinku przygranicznym nie ma szans na przekroczenie 10000, nawet gdyby Czesi zrobili piękną dalnicę aż do Pragi.

Od Bolkowa do Kamiennej Góry zostawiłbym 2x2.

Cały czas widzę pustą A4, budowaną nawet z rezerwą ;), na przygranicznym odcinku z UA.
 

·
Registered
Joined
·
4,217 Posts
Jak kiedyś dociągną autostradę z Hradca Kralove do Brna, to trochę tranzytu jadącego w stronę Wiednia/Bratysławy może się tam przenieść.
To wtedy, po analizie ruchu i ewentualnych korków na kilkunastu kilometrach jednopasmowego odcinka S3, można byłoby rozpocząć formalności związane z rozbudową.

Nie ma tu porównania do obwodnicy Gorzowa, gdzie planowany i rzeczywisty ruch był/będzie zdecydowanie większy, niż na odcinku przygranicznym...

PS: Komentujemy nieistniejący problem, bo wszystko wskazuje na to, że lada moment poznamy wykonawców wersji 2x2.
 

·
Registered
Joined
·
97 Posts
a ja mówie nie , stanowcze nie wszelkim kombinacjom, po przemianach 89 r. podregion wałbrzyski dostał tak w tyłek, że płd części Dolnego Śląska należy się ta droga 2x2 jak psu micha. Po likwidacji kopalń i przemysłu włókienniczego żaden rząd III RP nie zainwestował w ten region konkretnych pieniędzy. Jedyne co to utworzono strefę ekonomiczną, ale region w którym z dnia na dzień likwiduje się przemysł powinien otrzymać znacznie większe wsparcie.
Wszystkie większe inwestycje drogowe wykonane w ostatnich latach, zostały zrealizowane tylko dzięki pieniądzom samorządu lokalnego różnych szczebli + kasie z ue.

Porządna droga 2x2 , jest potrzebna, nawet jeżeli miałby powstać tylko po to żeby mieszkaniec np. Kamienny Góry mógł bezpiecznie i komfortowo dojechać do pracy w fabryce Skody we Vrchlabi za Trutnovem
(niech chociaż taka będzie sprawiedliwość dziejowa):)
 

·
Registered
Joined
·
19,793 Posts
A ile tuneli i jakiej długości ma być na tej trasie? Cos kojarzę ze 4, w tym jeden dłuższy niż ten na S7. Budżet w PBDK to 3.2 mld a tam jest 31 km. Po ostatnich wzrostach cen i cenach z otwarcia na zakopiance nie wydaje mi się żeby mogli się zmieścić w budżecie.
Na każdej nitce 2 tunele- jeden koło 2300 m a drugi koło 300 m(bliżej Kamiennej Góry).
 

·
Registered
Joined
·
2,701 Posts
Mam nadzieję że nie za bardzo włożę kij w mrowisko ale czy nie uważacie że w tym konkretnym przypadku, kiedy nie wiadomo kiedy Czesi zaczną budować po swojej stronie drogę, nie powinniśmy od Bolkowa do granicy wybudować eSkę w przekroju 1x2 lub 2+1 z obiektami na 2x2 ? Wg mnie ruch przez najbliższych XX lat, będzie tam po prostu mały. Sam nie jestem fanem półśrodków (tak jak np budowy obwodnicy Gorzowa ileś lat temu w przekroju 1x2) ale tutaj budowa 2x2 uważam że jest lekko przesadzona.
2x2 na tej drodze to kompletny absurd, tak samo jak autostrada z rezerwą pod 3 pas na A4 za Rzeszowem. Mamy jednak dużo pieniędzy do wydania i nic się tu już nie zmieni w jej przekroju. Minimum przez kilka lat po wybudowaniu jej po polskiej stronie będzie się ślepo kończyła w Lubawce, bo Czechy to jest kraj, gdzie albo nie da się budować dróg, albo są kompletnie spartaczone.
 

·
Registered
Joined
·
806 Posts
2x2 na tej drodze to kompletny absurd, tak samo jak autostrada z rezerwą pod 3 pas na A4 za Rzeszowem. Mamy jednak dużo pieniędzy do wydania i nic się tu już nie zmieni w jej przekroju. Minimum przez kilka lat po wybudowaniu jej po polskiej stronie będzie się ślepo kończyła w Lubawce, bo Czechy to jest kraj, gdzie albo nie da się budować dróg, albo są kompletnie spartaczone.
Bardzo niesprawiedliwy pogląd, do niedawna zazdrościliśmy Czechom autostrad i jakości dróg krajowych. 10 lat temu wjeżdżając do Czech nie musieliśmy się obawiać urwania koła w dziurach na jezdni, zazdrościliśmy również autostrady Praga - Brno.
 

·
Registered
Joined
·
5,827 Posts
Bardzo niesprawiedliwy pogląd, do niedawna zazdrościliśmy Czechom autostrad i jakości dróg krajowych. 10 lat temu wjeżdżając do Czech nie musieliśmy się obawiać urwania koła w dziurach na jezdni, zazdrościliśmy również autostrady Praga - Brno.
Ważny jest fragment zaznaczony kolorem. Prawdą jest, że w Czechach - Polska jest stawiana jako wzór budowy dróg, np. tutaj http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=178&t=23&start=525
 

·
Registered
Joined
·
1,499 Posts
Ujęcia z "wizji w terenie" na trasie przebiegu przyszłej S3 (zadanie 3) - kilometraż jak na mapce - wieś Sady Górne (około 4 km od węzła Bolków).
- km około 42+350 - portal północny tunelu TS 26
- km około 42+000 - MS 25
- km około 41+500 - WS 24
Na zielono oznaczone budynki do wyburzenia. Na czerwono planowany przebieg drogi.

Zdjęcie w kierunku północnym (węzła Bolków) wykonane ze wzniesienia (dół mapki). Na pierwszym planie zabudowania wsi Sady Górne znajdujące się przy drodze powiatowej 2787D i rzece Sadówce.
Dla potrzeb przekroczenia drogi i rzeki zaplanowano MS 25. Oznaczone budynki przy drodze są do wyburzenia, przy czym te na północ (widoczne tylko dachy) od drogi powiatowej znajdują się w środku
trasy głównej, a po stronie południowej poza (częściowo wchodzą w nasyp). Dalej na północ znajdują się budynki po byłym PGR (obecnie RSP Przyszłość) - skrajny budynek po lewej stronie (jego pozostałości)
przeznaczony jest do wyburzenia (znajduje się na TG). Dalej za nim - około 250 metrów - wg projektu będzie WS 24 (41+500). Na prawo od budynków widocznych na pierwszym planie będzie droga
wewnętrzna na potrzeby dojazdu do tunelu służb ratowniczych i obsługi tunelu.

1. Mapki.


2. Teren pod przyszłą S3 - widok w kierunku północnym w stronę węzła Bolków.


3. Trochę szersza perspektywa ...


4. ... i zbliżenie.


5. Jeżeli dobrze odczytałem mapki i projekty to portal tunelu znajdował się będzie na tym wzniesieniu i wychodzi na to, że pierwsze zdjęcia wykonałem znajdując się bezpośrednio nad nim.
 

·
Registered
Joined
·
1,499 Posts
Mam nadzieję że nie za bardzo włożę kij w mrowisko ale czy nie uważacie że w tym konkretnym przypadku, kiedy nie wiadomo kiedy Czesi zaczną budować po swojej stronie drogę, nie powinniśmy od Bolkowa do granicy wybudować eSkę w przekroju 1x2 lub 2+1 z obiektami na 2x2 ? Wg mnie ruch przez najbliższych XX lat, będzie tam po prostu mały. Sam nie jestem fanem półśrodków (tak jak np budowy obwodnicy Gorzowa ileś lat temu w przekroju 1x2) ale tutaj budowa 2x2 uważam że jest lekko przesadzona.
Budowa 2x2 być może wynikać również z innych uwarunkowań. W 2005 roku zawarto umowę pomiędzy Polską, a Czechami o usprawnieniu transportu. Pomimo jej ogólnych zapisów wskazano w niej chęć "połączenia dróg dwujezdniowych wysokiej przepustowości: ekspresowej S3 i ekspresowej R11".
I jeżeli ktoś ma "czepiać się słówek" w odniesieniu do zapisów odpowiednich przepisów to 1x2 i 2+1 być nie może. To mógłby być też argument dla Czechów w temacie zwłoki w działaniach przy drodze po swojej stronie (np. nie planujecie i nie budujecie drogi dwujezdniowej o wysokiej przepustowości).
Takie trochę naciągane, ale jak inaczej wybronić i uzasadnić te 2x2.
 

·
Registered
Joined
·
2,701 Posts
Bardzo niesprawiedliwy pogląd, do niedawna zazdrościliśmy Czechom autostrad i jakości dróg krajowych. 10 lat temu wjeżdżając do Czech nie musieliśmy się obawiać urwania koła w dziurach na jezdni, zazdrościliśmy również autostrady Praga - Brno.
Kto zazdrościł ten zazdrościł. Moim zdaniem nigdy drogi w Czechach nie były ani trochę lepsze niż u nas, ale to nieistotne w tej dyskusji. Aktualnie Czechy to jest żaden autorytet w zakresie jakichkolwiek inwestycji. Procesy wywłaszczeniowe trwają tam całe wieki i wcale nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wystarczy spojrzeć na to co się dzieje z dokończeniem D1. Dodatkowo korupcja na kosmicznym dla Polaków poziomie - patrz spartaczone D1 na obwodnicy Ostrawy i wieczne problemy z dokończeniem D8. Kto wie, może i przez to cały proces budowy dróg w tym kraju tyle trwa. No sorry, ale zapewnienia Czechów, że zajmą się swoim odcinkiem tak szybko i sprawnie jak u nas są warte mniej niż talerz knedli.
 

·
Registered
Joined
·
11,894 Posts
To ja bym wolał, abyśmy z kolei my byli takim autorytetem w zakresie gospodarności budżetowej - kiedyś kasa z UE się skończy, a będąc cały czas "pod korek" (emerytury) obawiam się, że wszystko będzie szło na remonty, a nie będzie budowane nic nowego.
 
  • Like
Reactions: OLDTIMER

·
Registered
Joined
·
190 Posts
To ja bym wolał, abyśmy z kolei my byli takim autorytetem w zakresie gospodarności budżetowej - kiedyś kasa z UE się skończy, a będąc cały czas "pod korek" (emerytury) obawiam się, że wszystko będzie szło na remonty, a nie będzie budowane nic nowego.

Widzę, że po raz kolejny przedstawia się Czechy jako wzór zarządzania budżetem. Otóż jest to dość duży błąd - ich nadwyżka wynika w sporej mierze z np. zupełnego zahamowania inwestycji np. drogowych :)
 
1621 - 1640 of 3797 Posts
Top