Szybsza i bezpieczna
Za pięć lat powinniśmy jeździć odcinkiem drogi ekspresowej S-3 między Gorzowem i Międzyrzeczem. Wczoraj wojewoda lubuski ustalił lokalizację dla tego kawałka ekspresówki.
Droga ekspresowa S-3 ma ogółem liczyć 366 km, biec ze Szczecina przez okolice Gorzowa i dalej na południe, w pobliżu Skwierzyny, Międzyrzecza, Świebodzina i Sulechowa aż do przejścia granicznego z Czechami w Lubawce. Istniejąca droga ze Szczecina przez Gorzów w kierunku Zielonej Góry pozostanie drogą lokalną. Przebiega przez zbyt wiele miejscowości, co nie sprzyja płynności ruchu pojazdów. Dwujezdniowej ekspresówki nie planuje przekształcić się w autostradę. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli płacić za korzystanie z niej.
Start za dwa lata
Wojewoda lubuski Janusz Gramza podpisał wczoraj w Gorzowie decyzję o lokalizacji drogi ekspresowej S-3 na odcinku Gorzów – Międzyrzecz. Odcinek ten będzie miał 37,5 km długości. Jego początek to rondo przy ul. Sulęcińskiej w Gorzowie na budowanej właśnie zachodniej obwodnicy miasta. Dalej pobiegnie on w okolicach Deszczna przez obwodnicę Skwierzyny i zakończy się na budowanej teraz obwodnicy Międzyrzecza. Roboty budowlane planuje się rozpocząć na początku 2007 r., a zakończyć w 2010 r. Szacunkowy koszt tego odcinka drogi to 700 mln zł.
Będą pieniądze
Z pieniędzmi na budowę lubuskiego odcinka drogi ekspresowej nie powinno być problemów. Inwestycja ta ujęta jest w rządowym programie rozbudowy szlaków komunikacyjnych w naszym kraju – zapewnia wojewoda. Robert Mikołajski, dyrektor zielonogórskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że wczorajsza decyzja wojewody umożliwia wykupywanie gruntów pod przyszłą autostradę. Większość ziemi należy do państwa, prywatnym właścicielom zaproponuje się cenę ustaloną przez rzeczoznawcę. Jeśli jej nie zaakceptują, będą wywłaszczani. Tak przewiduje prawo. Wcześniej wojewoda lubuski wydał decyzję o lokalizacji odcinka S-3 Międzyrzecz – Sulechów, a wojewoda zachodniopomorski na odcinek Szczecin – północna granica naszego województwa. Nadal trwają prace nad lokalizacją odcinka: północna granica Lubuskiego – Gorzów.
Żródło:
Gazeta Lubuska