SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 1426 Posts

·
Infrastrukturnik drogowy
12,610 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Mam nadzieję :) , że ten thread będzie się rozwijał i to nie za sprawą złych wiadomości, a takich jak poniższa.

Ale na początek parę informacji:
DK5 to droga od przejścia granicznego w Lubawce do Świecia. W programach rządowych jest przewidywana jej przebudowa do standardu drogi ekspresowej (przynajmniej część odcinków Wrocław-Bydgoszcz http://www.gddkia.gov.pl/html/str2003-2013.htm ).

Istnieją już niektóre odcinki S5:
- obwodnica Świecia,
- Obwodnica Śmigla

- obwodnica Szubina jest w realizacji

W blizszej przyszłości planowane są:
- odc. Kleszczewo (A2) - Łubowo (przed Gnieznem)
- odc. Stęszew - Głuchowo (A2)-część zach. obwodnicy Poznania
- Bydgoszcz - Stryszek
i właśnie m. in. tego odcinka dotyczy artykuł:

BYDGOSZCZ: KRAJOWA "PIĄTKA" W PRZEBUDOWIE

Rozpoczyna się pierwszy etap prac na drodze krajowej nr 5. W Bydgoszczy ma powstać siedem nowych wiaduktów, dwie kładki dla pieszych i estakada.

Krajowa "piątka" ma zostać dostosowana do standardów drogi ekspresowej. Przebudowa w mieście rozpocznie się w 2008 roku. Obecnie rozpoczyna się modernizacja trasy od południowej granicy miasta do miejscowości Stryszek. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy zapowiedziała, że do 2006 roku powstać mają dwa skrzyżowania dwupoziomowe: przy bydgoskim lotnisku i w Stryszku. W planie do 2008 roku jest również wybudowanie skrzyżowanie w Białych Błotach oraz odnowienie trasy od wiaduktu kolejowego na osiedlu Bielawy do Osielska.

Kolejnym etapem inwestycji będzie unowocześnienie trasy w mieście - od ronda Fordońskiego do węzła "Lotnisko", realizowane do roku 2009, i od ronda Fordońskiego do wiaduktu kolejowego przy ul. Modrzewiowej. Żeby ruch był płynny, przy ul. Kujawskiej, Wojska Polskiego i Kamiennej powstaną węzły z dwupoziomowymi skrzyżowaniami.

Koszt budowy miejskiego odcinka drogi oszacowano na ponad 155 mln zł. Większość tej kwoty będzie pochodziła z unijnych dotacji.

Źródło: Gazeta Pomorska z dn.22.02.2005

·
niezależny człowiek
1,588 Posts
^ Odcinek, o którym mowa w artykule wklejonym przez Smar-a, jest obecnie drogą dwujezdniową (przejazd DK5 przez Bydgoszcz), więc po przebudowie dobudują tylko (aż ) wiadukty. ;)

·
Registered
1,595 Posts
A wiecie może dlaczego obwodnica Trzebnicy nie jest ekspresówką? Bo w moim atlasie jest zaznaczone, że ma bezkolizyjne węzły, a tamtędy nie jechałem, więc nie wiem.

·
Infrastrukturnik drogowy
12,610 Posts
Discussion Starter · #9 ·
pitq said:
Droga ekspresowa przez środek miasta hmmmm
Właśnie też zastanawiałem się nad przebiegiem drogi ekspresowej przez (obok?) Bydgoszcz.
Wydaje mi się, że będzie poprowadzona obwodnicą, ale jak, gdzie to nie mam pojęcia. Najlogoczniej wydaje się od północno - zachodniej strony miasta.

·
Infrastrukturnik drogowy
12,610 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Pulse said:
Obwodnica Trzebnicy na 3 skrzyżowania każde z nich jest kolizyjne
nie do końca: skrzyżowanie z DW 340 w kierunku Obornik jest bezkolizyjne dla jadących DK5 (obwodnica prowadzi wiaduktem nad DW 340).
A poza tym są tam duże różnice poziomów, zakręty, więc chyba nie spełnia standardów ekspresówki.

·
niezależny człowiek
1,588 Posts
smar said:
Właśnie też zastanawiałem się nad przebiegiem drogi ekspresowej przez (obok?) Bydgoszcz.
Wydaje mi się, że będzie poprowadzona obwodnicą, ale jak, gdzie to nie mam pojęcia. Najlogoczniej wydaje się od północno - zachodniej strony miasta.
Droga to to obecny przebieg Dk 5 przez Bydgoszcz. Pódzie ona od Białych Błot- południow obwodnica- Dk25 następnie ul Jana Pawła II, i dalej Armii Krajowej (wylotówka do Świecia), Stacja B. Bielawy jest stacją w kier Torunia, to kolejny wniosek, że droga będzie szła praez miasto.
Może ktoś, kto zna Bydzie, lepiej by przybliżył, czu ul JPII- Wyszyńskiego są w centrum, czy na obrzeżach śródmieścia. Nie znam za dobrze topografii tego miast, ani nie mam wystarczająco dokładnych map.

·
Registered
104 Posts
[Poznań-Wrocław] Trasa S-5

Przed chwilą w poznańskim Radio Merkury usłyszałem informacje, że w 2007 r. rozpocznie się przebudowa krajowej piątki łączącej oba miasta. Celem tej przebudowy będzie uczynienie z piątki drogi ekspresowej. Inwestycja ma się zakończyć w 2013r.Podobnież rozmawiano o tym dzisiaj w Lesznie.

·
Registered
242 Posts
Czy ta ekspresówka będzie 2-jezdniowa?

·
niezależny człowiek
1,588 Posts
^ docelowo dwie, w pierwszym etapie nie wiem, ale to i tak bardzo dobra wiadomość, bo mówiono już o latach 2013 i późniejszych, a tu już za dwa lata ruszą :dance:

·
Banned
1,980 Posts
arkdom said:
Ale wygląda na to, że ta ekspresówka będzie jednojezdniowa :bash:
Hm... nie mam pewności ale to coś za szerokie prace jak na 1-pasmówkę. No i koszt ok 50 mln za 6 km obwodnicę wskazuje mi, ze to jednak będzie 2-jezdniowa trasa ekspresowa.

·
in omnia paratus
3,925 Posts
arkdom said:
Ale wygląda na to, że ta ekspresówka będzie jednojezdniowa :bash:
Z tego co pamietam takie rozwiazanie dopuszcza sie teraz wyjatkowo; normalnie nie ma racji bytu - powinny byc dwie jezdnie po 2 lub 3 pasy, kazdy po 3,50. Z dodatkami i rowami cala droga powinna miec jakie 45-50 m szerokosci - i chyba cos takiego pokazuje zdjecie.

·
Infrastrukturnik drogowy
12,610 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Wycinek artykułu z "Nowych Dróg", dotyczący S5 (w ramach obwodnicy Poznania) - mało optymistyczny...

"(...)
Wobec marnych widoków na budowę dróg wymienionych powyżej z takim samym nastawieniem przedstawiamy zamysły bardziej ambitne – otoczenia drogami ekspresowymi samego miasta Poznania. Dla osiągnięcia tego celu potrzeba 76 km arterii w ciągu planowanych dróg S-5 i S-11 na zachód i wschód od stolicy województwa.
Pierwszą z nich – odcinek obwodnicy zachodniej długości 26 km zlokalizowany na północ od autostrady A-2 – projektują Transprojekt Poznań i Profil. Ich zadaniem jest stworzenie połączenia między nowym węzłem A-2 w Głuchowie i drogą krajową nr 11 w Złotkowie. Projekt jest jeszcze w powijakach. Konsorcjum otrzymało zlecenie od GDDKiA w lutym tego roku i musi wywiązać się z niego do września roku 2006.
Kolejny odcinek drogi ekspresowej spełniający rolę obwodnicy Poznania, choć bardzo od miasta odległy, ma powstać między nowym węzłem A-2 w Kleszczewie i drogą krajową nr 5 w Woźnikach (koło Gniezna). Będzie miał 35 km długości. Projekt wykona zwycięzca przetargu, który jest planowany na kwiecień.
Dla ostatniego i najkrótszego (15 km) z odcinków obwodnicy od węzła Głuchowo na A-2 do drogi krajowej nr 5 w Stęszewie jest tworzona dopiero koncepcja. (...)"

1 - 20 of 1426 Posts
Status
Not open for further replies.