SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 7100 Posts

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Planowany przebieg S52 (POK)
_______________________________________________________________________________________________________________

Ze strony: http://um.wrotamalopolski.pl/Planowanie/Kom/?id=847

III Forum Gmin Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego

w dniu 1 marca 2005 r.

Pan Zbigniew Rapciak zaprezentował temat: Plany inwestycyjne i projektowe GDDKiA w KrOM. Szczegółowo zaprezentowany został nowy przebieg trasy S 7 od węzła autostradowego Bieżanów na północ. Przebieg ten jest odmienny od trasy uzgodnionej w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego Województwa Małopolskiego. Na terenie KrOM istnieje 13 dróg krajowych, których modernizacja odbywa się planowo od 2000 r., aktualnie w stanie dobrym jest 36% tych dróg, w bieżącym roku prowadzony będzie generalny pomiar ruchu drogowego dla oceny aktualnego obciążenia dróg, najważniejsze zadania to budowa autostrady A - 4, drogi ekspresowej S – 7, dróg krajowych nr 79 i 94, budowa obwodnic miast. Budowa północnego fragmentu obwodnicy Krakowa nie jest w chwili obecnej ujęta w planach GDDKiA. Prowadzone są prace projektowe dotyczące modernizacji i rozbudowy dróg krajowych uwzględniające nowe zaostrzone wymogi ochrony środowiska.
Pan Stanisław Albricht dokonał analizy zagadnienia pt: Północna obwodnica Krakowa - prognoza ruchu - rok 2025, w wyniku której złożył do planu KROM wniosek o budowę drogi klasy ekspresowej jako zamknięcie od północy zewnętrznej obwodnicy autostradowej Krakowa. Będzie ona równocześnie pełnić rolę drogi rozrządowej dla ruchu lokalnego. Analizowane były cztery warianty rozwiązań – od braku tego elementu układu komunikacyjnego poprzez rozwiązanie w klasie drogi zbiorczej, głównej aż do klasy ekspresowej 2x3. Analiza prognozy ruchu wskazuje jednoznacznie na konieczność realizacji północnego obejścia Krakowa w tej klasie ponieważ w okresie do 20 lat nastąpi podwojenie natężenia ruchu...
Szczegóły
...Północna obwodnica Krakowa jest konieczna dla odciążenia ruchu wewnętrznego lecz ze względu na ograniczone rezerwy i wysokie ceny gruntów należy szukać nowej trasy np. wzdłuż linii kolejowych, linii energetycznych, istniejących dróg lokalnych itp. Ze względu na wysokie koszty budowy musi to być inwestycja centralna poprzedzona odpowiednią zmianą zapisów w PZPWM
Urząd Marszałkowski zwróci się do GDDKiA o zajęcie stanowiska odnośnie przebiegu obwodnicy północnej miasta Krakowa
 

·
Registered
Joined
·
1,232 Posts
Te mapki w "Szczegolach" to jakas kpina - niezaleznie od wariantu polnocnej obwodnicy ruch na osi Radzikowskiego - Opolska - Lublanska - Bora-Komorowskiego - Okulickiego/Andersa (czyli aktualnej polnocnej "obwodnicy") NIE ZMIENIA sie, tak jakby powstanie polnocnej obwodnicy nie mialo ZADNEGO wplywu na tranzyt.. Nie wiem co ta mapka ma w ogole pokazywac, skad biora sie dodatkowe samochody w zaleznosci od szerokosci planowanej polnocnej obwodnicy, skoro na innych drogach nic sie nie zmienia? Z powietrza? Takie cos to nawet ja moglbym narysowac! :(

pozdr!
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Jaracz said:
Te mapki w "Szczegolach" to jakas kpina - niezaleznie od wariantu polnocnej obwodnicy ruch na osi Radzikowskiego - Opolska - Lublanska - Bora-Komorowskiego - Okulickiego/Andersa (czyli aktualnej polnocnej "obwodnicy") NIE ZMIENIA sie, tak jakby powstanie polnocnej obwodnicy nie mialo ZADNEGO wplywu na tranzyt..
Ja zaznaczam, że specjalistą w dziedzinie prognoz ruchu nie jestem. Popatrz natomiast na przepustowość obwodnicy południowej. W przypakdku budowy drogi ekspresowej na północy miasta znacznie więcej odcinków obwodnicy południowej jest bardziej dostępnych. W przypadku braku obwodnicy północnej większość odcinków obwodnicy południowej ma przekroczoną przepustowość. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się pchał "obecną północną obwodnicą" tylko będzie jechał obwodnicą południową nadkładając kilometrów.

Nie wiem co ta mapka ma w ogole pokazywac, skad biora sie dodatkowe samochody w zaleznosci od szerokosci planowanej polnocnej obwodnicy, skoro na innych drogach nic sie nie zmienia? Z powietrza? Takie cos to nawet ja moglbym narysowac! :(
A liczba samochodów na obecnej obwodnicy północnej nie zmienia się w zależności od wariantu gdyż wszyscy wybierają A4 a ruch lokalny pozostaje bez zmian.
 

·
Registered
Joined
·
1,232 Posts
fairhair26 said:
A liczba samochodów na obecnej obwodnicy północnej nie zmienia się w zależności od wariantu gdyż wszyscy wybierają A4 a ruch lokalny pozostaje bez zmian.
No zajebiscie wprost, ale kazdy kto mieszka w Krakowie wie, ze sa 2 potoki tranzytowe, jeden idzie wlasnie przez A4, a drugi przez ciag Opolskiej i Bora-Komorowskiego, i te 2 potoki NIE sa wymienne - tzn. nikt kto korzysta z Opolskiej nie bedzie jechal A4 bo mu sie nie oplaca, i odwrotnie, dlatego uwazam te mapy po prostu za bzdurne.

pozdrawiam!
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Jaracz said:
No zajebiscie wprost, ale kazdy kto mieszka w Krakowie wie, ze sa 2 potoki tranzytowe, jeden idzie wlasnie przez A4, a drugi przez ciag Opolskiej i Bora-Komorowskiego, i te 2 potoki NIE sa wymienne - tzn. nikt kto korzysta z Opolskiej nie bedzie jechal A4 bo mu sie nie oplaca, i odwrotnie, dlatego uwazam te mapy po prostu za bzdurne.

pozdrawiam!
OK Zgadzam się tylko że mapki zakładają istnienie wschodniej obwodnicy Krakowa i autor mapek widocznie założył że 100% tranzytu wybierze A4 do węzła "Bieżanów" a potem S7. Tak logicznie rzecz biorąc ruch powinien również wzrosnąć na wymienionych przez Ciebie ulicach.

Pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
1,232 Posts
Fakt, ze WOK jak juz powstanie, rozladuje nieco ruch w ciagu Opolskiej, ale bez przesady, nie przejmie calego potoku, gdyz poki nie powstanie Polnocna Obwodnica to w/w ciag ulic, bedzie dalej najkrotsza i dla tranzytu bardzo kuszaca dwujezdniowa, w duzej czesci szesciopasmowa (2x3) droga.. Dlatego zupelnie nie rozumiem tych map - ciag od Radzikowskiego do Andersa/Okulickiego jest obecnie totalnie rozjezdzany - chyba pan mgr inz. Albricht nie korzysta z tej drogi - ja klne na czym swiat stoi, gdy jazda od wezla Stella/Bora do Radzikowskiego/wjazdu na A4 (jakies 9 km) zajmuje mi 2 razy wiecej czasu niz przejazd A4 Krakow-Katowice..

pozdr!
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Mapki są rzeczywiście nieco dziwne ale jeśli mają pomóc w budowie północnej obwodnicy Krakowa to jestem jak najbardziej za. Poza tym obwodnica ta stworzyłaby całkowity ring wokół Krakowa. Martwi mnie tylko jedno, że budowa obwodnicy klasy S będzie realna dopiero za 10, 15 lat. :down:
 

·
1Marek1
Joined
·
1,467 Posts
Taki mały off-topic. Wg mnie nie ma sensu budowanie S7 od N.Huty (kombinatu) aż do Słomnik (+/- 40 km) dopóki nie powstanie pełna obwodnica pn-zach (czyli od radzikowskiego do tej nowej trasy). Taki przebieg S7 spowoduje że będą z niej korzystac tylko jadący tranzytem przez kraków (np Wa-wa-Zakopane) oraz niewielka częśc mieszkańców Krakowa (bo tym ze "starego"Krakowa nie bedzie po drodze). Moim zdaniem wielkie miasta takie jak Kraków same w sobie generują ruch tak więc tranzyt jest sprawa marginalną (z wyjatkiem wekendów). Z uwagi na powyższe tylko wygodna i szybka możliwość dotarcia z zach. dzielnic (pn obwodnicą) do S7 spowoduje że ruch na niej jakiś tam bedzie. Chociaż, jej lokalizacja od kombinatu to porażka.
 

·
Registered
Joined
·
15,247 Posts
Obwodnica wokół Krakowa

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,3075532.html
Bartosz Piłat 19-12-2005 , ostatnia aktualizacja 19-12-2005 22:54

Jest szansa na wznowienie prac nad północnym obejściem autostradowym Krakowa. Władze województwa starają się o nadanie temu odcinkowi statusu drogi krajowej

Kraków nie ma co liczyć na pełną obwodnicę. Kilka tygodni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która finansuje główne trasy w Polsce, zrezygnowała z budowy tzw. północnego obejścia Krakowa. Uznała, że odcinek ten nie jest konieczny, by ruch tranzytowy omijał Kraków.

- Okazało się, że trasa nowohucka powstanie szybciej, niż zakładaliśmy - mówi Magdalena Chacaga z małopolskiej GDDKiA. - Dlatego wycofaliśmy się z budowy odcinka drogi krajowej nr 7 (z Michałowic do węzła Radzikowskiego) na rzecz budowy nowego połączenia z trasą nowohucką.

Takie rozwiązanie pozwoli na ominięcie terenu gminy Zielonki, której mieszkańcy protestowali przeciwko poprowadzeniu drogi blisko ich domów. Według GDDKiA północne obejście może mieć znaczenie najwyżej w ruchu wojewódzkim. To zaś oznacza, że środki na jego budowę musiałyby zdobyć władze województwa.

Samorząd wojewódzki nie ma jednak pieniędzy na tak poważną inwestycję. Jeśli jednak szybko jej nie zacznie, grunty zarezerwowane 20 lat temu pod obwodnicę mogą zostać zabudowane.

Dlatego marszałek małopolski Janusz Sepioł zamierza wystąpić do Ministerstwa Transportu i Budownictwa o nadanie północnemu obejściu statusu drogi krajowej. Zdaniem władz województwa odciąży to Kraków na trasie Sandomierz-Bytom (droga krajowa 79). Obecnie samochody jadące w tym kierunku są kierowane przez ulice Okulickiego, Komorowskiego, Opolską, aż do ronda Ofiar Katynia. - Bez północnej obwodnicy te ulice będą coraz bardziej zakorkowane - mówi Sepioł. Ma też pomysł na uniknięcie oporu mieszkańców Zielonek. - Nowa trasa nie musi być autostradą. Wystarczy dwupasmowa droga główna - wyjaśnia Sepioł. Szerokość pasa ziemi potrzebnego pod taką drogę jest mniejsza niż pod autostradę (zamiast 300 m potrzeba 80 m).

Przebywający wczoraj w Krakowie minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek zadeklarował, że zrobi wszystko, by obwodnica powstała. - Nie można zmarnować zarezerwowanych pod tę szosę gruntów - stwierdził minister
 

·
Registered
Joined
·
313 Posts
Rezerwa szerokosci 80m juz jest w planach ZT ogloszonych w gminie Zielonki ponad rok temu. W tym watku powinny byc jeszcze mapy wklejone w tamtym czasie przeze mnie. Starych rezerw 300m na tych mapach juz nie widzialem.
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
oby cos z tego wyszlo!
Nie MUSI to byc autostrada w pelnym wydaniu, i moze sie nazywac nawet droga gminna, byle miala dwie jezdnie po dwa pasy rozdzielone zielenia i biegla bezkolizyjnie :D
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Discussion Starter · #13 ·
grzaniec z galicji said:
oby cos z tego wyszlo!
Nie MUSI to byc autostrada w pelnym wydaniu, i moze sie nazywac nawet droga gminna, byle miala dwie jezdnie po dwa pasy rozdzielone zielenia i biegla bezkolizyjnie :D
ja proponuję obwodnicę w stylu obwodnicy Tarnowa :). 2x2 Bezkolizyjna klasy GP lub G
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Discussion Starter · #14 ·
z Gazety Krakowskiej

NIE DLA AUTOSTRADY

Obwodnica północna Krakowa jest potrzebna. Problemem jest tylko, czy ma być to autostrada, czy droga główna

W poniedziałek minister transportu Jerzy Polaczek powiedział „Gazecie Krakowskiej", że Kraków potrzebuje północnej obwodnicy. Z pewnością wpłynie to na rozpoczęcie prac przy jej budowie, jest o tym przekonany dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kto nie chce budowy

- Nigdy nie wątpiłem w konieczność powstania tego objazdu. Zastanawiam się tylko, czy jest tu potrzebna droga krajowa. Z tego co wiem w tej części miasta jest niewielki tranzyt. Potrzebna jest więc raczej droga, która rozwiązałaby lokalne problemy kierowców poprawiając komunikację jednej części miasta z innymi. Problemem jest też stanowisko gminy Zielonki, która nie zgodzi się na budowę ani autostrady, ani drogi ekspresowej na swoich terenach. A GDDKiA buduje właśnie tego rodzaju drogi tranzytowe. W efekcie musielibyśmy budować w granicach miasta autostradę, a na ternach gmin drogę o wiele mniejszych parametrach. Dwa lata temu nie rozpoczęliśmy prac, tylko z powodu protestów niektórych gmin - tłumaczy Zbigniew Rapciak, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA.

Zgadza się z nim dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorz Stech, ale tylko w tym, że objazd północny jest potrzebny.

150 czy 200 mln zł więcej

- Nie da się rozwiązać problemu ruchu samochodowego na północy Krakowa bez wybudowania obwodnicy. Źle się stało, że GDDKiA nie rozpoczęła budowy dwa lata temu, kiedy umieściła ją w planach zagospodarowania przestrzennego wojewódzwa. Teraz koszt całej inwestycji jest o wiele większy- powiedział nam dyrektor Grzegorz Stech.

Dyrektor ZDW powiedział nam również, że gdyby wybudowano obwodnicę północną i połączoną ją z objazdem wschodnim, to wtedy, nie byłoby tak pilnej potrzeby przebudowy ronada Ofiar Katynia, która będzie kosztować od 150 do 200 mln zł.

Dla dyrektora ZDW problemy związane z budową objazdu są do rozwiązania.

Kiedy można było zacząć?

Swoje warunki przy budowie obwodnicy stawia przede wszystkim gmina Zielonki.
- Jesteśmy przeciwni budowaniu drogi o parametrach autostrady lub drogi ekspresowej. Obwodnica ma przebiegać m.in przez środek miejcowości Zielonki, więc najlepszym rozwiązaniem byłaby droga główna omijająca tą miejscowość. Mieszkańcy od wielu lat oczekują decyzji zagospodarowania terenów zarezerwowanych pod inwestycję. Im dłużej trwa cała ta sytuacja, tym inwestycja jest droższa, bo rosną ceny gruntów - powiedział wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

Jak zapewnił nas rzecznik GDDKiA, Andrzej Maciejewski jeżeli w ministerstwie zapadnie decyzje o budowie obwodnicy północnej to GDDKiA wybuduje ją. Problemem pozostanie tylko to jakiego rodzaju ma to być droga i kto będzie ją finansował.

MAREK GANCARCZYK

22.12.2005
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
"...Z tego co wiem w tej części miasta jest niewielki tranzyt. "
ale teraz nam dosolil :bash:
owy ciag drogowy na pln krakowa jest NA PEWNO oprocz zakopianki, wielickiej i alej najbardziej obciazony tranzytem w Krk...a tut taki klops :eek:
nic dziwnego ze autostrady powstaja w takim tempie jak tacy eksperci tam siedza

"Potrzebna jest więc raczej droga, która rozwiązałaby lokalne problemy kierowców poprawiając komunikację jednej części miasta z innymi."
co ? zrobic po 3pasy? albo moze od razu po 4? :bash:
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Discussion Starter · #17 · (Edited)
CZWARTY ELEMENT

Gdy na północy Krakowa powstanie obwodnica, to stolica Małopolski jako pierwsze miasto w Polsce, będzie otoczone ze wszystkich stron objazdami, w kształcie ringu. Nie stanie się to przed 2013 r.


Kraków można ominąć obwodnicami od zachodu i południa. Już wkrótce będzie to możliwe również od wschodu, bo obecnie są prowadzone prace nad jej powstaniem. Problemem ciągle aktualnym pozostaje natomiast obejście północne, którego budowa miała się rozpocząć wiele lat temu. Jeżeli nie powstanie, to ring, który otoczyłby miasto będzie pozbawiony istotnego elementu. Jak przewidują specjaliści, może to spowodować w przyszłości wiele utrudnień w jeździe po drogach Krakowa.

Obwodnica północna

Do wystąpienia, kilka tygodni temu, ministra transportu Jerzego Polaczka, projekt wybudowania obejścia po północnej stronie Krakowa, napotykał ciągły opór Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Szanowna Redakcjo,

W związku z artykułem "Czwarty element" autorstwa pana Marka Gancarczyka ("GK" 13.01.2006 roku), proszę o zamieszczenie sprostowania:

Całkowicie niezgodne z prawdą jest zawarte w artykule stwierdzenie: "Do wystąpienia, kilka tygodni temu, ministra transportu Jerzego Polaczka, projekt wybudowania obejścia po północnej stronie Krakowa napotykał ciągły opór Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad".

GDDKiA zawsze twierdziła, że domknięcie "ringu" od północy jest bardzo potrzebnym elementem układu komunikacyjnego wokół Krakowa. Twierdzenie, że GDDKiA jest przeciwna budowie tego połączenia jest z gruntu fałszywe i stawia instytucję w niekorzystnym świetle, przeciwko czemu stanowczo protestuję.

Zupełnie osobną kwestią jest natomiast to, kto będzie tę drogę budował. Nie ma tytułu, by była to droga krajowa, gdyż na tym kierunku odbywa się ruch lokalny, a zadaniem dróg krajowych jest przenoszenie ruchu międzyregionalnego.

GDDKiA Oddział w Krakowie
Kiedy jednak minister stwierdził, że jest to inwestycja bardzo potrzebna dla miasta pojawiła się duża szansa na jej rozpoczęcie. Koszty jej budowy będą jednak znacznie wyższe niż trzy lata temu. Przede wszystkim dlatego, że w gminie Zielonki na pasie zarezerwowanym pod obwodnicę już zostało wydane przez wójta pierwsza decyzja o warunkach pod zabudowę. Poza tym cały czas rosną ceny gruntów.

Budowa obejścia północnego mogła się rozpocząć już trzy lata temu. W 2003 roku została wpisana do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego.

Jak powiedział nam Jan Bereza, członek zarządu Województwa Małopolskiego, projekt budowy trasy, mającej biec od węzła Modlniczka i domykającej ring otaczający Kraków od północy, Urząd Marszałkowski przedstawił GDDKiA w 2003 roku, która wtedy nie zgłosiła do niego żadnych zastrzeżeń. Później jednak GDDKiA przedstawiła swój projekt z planem budowy obwodnicy po wschodniej stronie Krakowa i z pominięciem odcinka od węzła Modlniczka na północy. Tym samym oznaczało to, że miasto zostanie pozbawione istotnego fragmentu drogi, który umożliwiłby szybki objazd z północy.

- Już dzisiaj układ dróg w mieście nie zapewnia płynnego ruchu samochodów, a jedyną możliwością odciążenia dróg na północy Krakowa jest obwodnica północna - mówi Jan Bereza.

Poważne uzasadnienia

- Coraz więcej bogatszych mieszkańców wyprowadza się za miasto. Jest to dosyć znaczna grupa, która codziennie dojeżdża do pracy samochodem. To już teraz powoduje duże korki na ciągu ulic: Bora-Komorowskiego, Lublańskiej, Opolskiej i Conrada. Obwodnica znacznie odciążyłaby tę trasę - wyjaśnia Bereza.

Dodaje również, że wtedy planowana bardzo droga modernizacja ronda Ofiar Katynia do trzypoziomowego, nie byłaby aż w takim stopniu konieczna.

Obwodnica północna, domykająca Kraków, umożliwiłaby też okrążenie miasta, gdyby na jednej z głównych tras obwodowych doszło do wypadku.

Różnice zdań

0 konieczności wybudowania obejścia północnego nie mają również wątpliwości specjaliści. Pracownia Planowania Projektowania Systemów Transportu "Altrans" przeprowadziła badania dotyczące prognozy ruchu w Krakowie na rok 2025 z wariantem bez obwodnicy północnej i z nią.

W pierwszym przypadku, dróg o przekroczonej przepustowości jest bardzo dużo i są to nie tylko miejskie odcinki w centrum. Poważne utrudnienia w ruchu będą również panować na zewnętrznych trasach objazdowych, w tym na autostradzie A4 i obejściach południowym i wschodnim. Najtrudniejsza sytuacja, wg tych analiz będzie jednak panowała na ciągu ulic tzw. trzeciego obejścia miasta, a więc dróg od ronda Ofiar Katynia do ul. Bora-Komorowskiego. Taka sytuacja nie zaistnieje, jeżeli na północy powstanie obejście o parametrach drogi głównej przyspieszonej lub ekspresowej.

Na tą ostatnią nie zgodzą się jednak gminy, przez które ma przebiegać obwodnica. Wójt gminy Zielonki, Bogusław Król uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłaby droga o parametrach drogi głównej (zajmie mniej terenu, a mieszkańcy gminy będą mieli do niej łatwiejszy dostęp niż do drogi ekspresowej) omijająca tą miejscowość po stronie Krakowa.

- Prognozy ruchu j akie wykonaliśmy wskazują, że aby po zewnętrznej obwodnicy miasta ruch odbywał się płynnie, musi to być co najmniej droga główna ruchu przyspieszonego i jest to w tym wypadku absolutne minimum - wyjaśnia Stanisław Albricht, właściciel

Ile węzłów

Na trasie całego ringu znalazłoby się co najmniej 16 węzłów. Dziewięć z nich już istnieje. Sześć GDDKiA wybuduje w najbliższych latach i będą to: Modlnica, Bieżanów, Christo Botewa, Igołomska - Ptaszyckiego, Kocmyrzowska - Łowińskiego, Okulickiego - Łowińskiego. Nie wiadomo natomiast, ile będzie węzłów na odcinku północnej obwodnicy, gdyż nie są znane jej parametry (co najmniej jeden węzeł).
Pracowni Planowania i Projektowania Systemów Transportu "Altrans".

Te analizy dotyczące prognoz ruchu po krakowskich drogach zna również Krzysztof Adamczyk, pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji strategicznych.

- Z punktu widzenia funkcjonowania krakowskiego węzła komunikacyjnego, domknięcie obwodnicy miasta od północy jest bardzo korzystne ze względu na odciążenie ciągu ulic trzeciego obejścia. Według mnie nie powinno to być rozwiązanie autostradowe czy ekspresowe. Najlepiej gdyby obwodnica miała parametry drogi głównej przyspieszonej lub głównej. Powinna to być jednak droga krajowa z bezkolizyjnymi węzłami. Na razie jednak uważam, że wszystkie siły trzeba skupić na inwestycji po wschodniej stronie Krakowa i doprowadzić do tego, aby jak najszybciej została ona zrealizowana. O obejściu północnym trzeba oczywiście myśleć cały czas, a gdy tylko będzie to możliwe zająć się przygotowaniem odpowiednich materiałów, zdobyciem potrzebnych decyzji i planów - mówi Krzysztof Adamczyk.

O tym, że obwodnica północna jest potrzebna jest również przekonany dyrektor GDDKiA w Krakowie, ale chce aby to była tylko droga lokalna.

- Północna obwodnica jest niewątpliwie potrzebna. Jednak, z uwagi na odbywający się po niej ruch, będzie to raczej droga o charakterze lokalnym służąca komunikacji północnych dzielnic Krakowa oraz terenów podmiejskich ze sobą oraz z centrum Krakowa. Warto wspomnieć, iż w przeszłości, gdy GDDKiA rozważała poprowadzenia drogi S7, która obecnie jest poprowadzona stroną południową i wschodnią miasta, po trasie zarezerwowanej w planach zagospodarowania przestrzennego okazało się, że istnieje ogromny opór społeczny samorządów (szczególnie gminy Zielonki) przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Jedyne, na co się godzą tamtejsi mieszkańcy, to droga powszechnie dostępna - mówi dyrektor Rapciak.

Obwodnica zachodnio-południowa

Kraków posiada obecnie dwie obwodnice otaczające Kraków od zachodu i południa. Odcinek autostradowej obwodnicy Krakowa od węzła Balice I do węzła Wielicka mierzy 24,7 km. Trasa obejścia przebiega od węzła Balice I, przez węzeł Balice II (dojazd do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach), stopień wodny „Kościuszko" na Wiśle do Opatkowic i dalej do ulicy Wielickiej, czyli do drogi krajowej nr 4 (międzynarodowa E 40) w kierunku Tarnowa.

W latach 80. i 90. XX wieku wybudowano i oddano do ruchu odcinek zachodni długości 16,8 krn od węzła Balice I do węzła Zakopiańskiego w Opatkowicach.

Każda jezdnia ma dwa pasy ruchu, po 3,5 m szerokości i pas awaryjny. Jest przystosowana do przenoszenia obciążeń wielkości 10 ton na oś.

W związku z nienajlepszym już stanem technicznym mostów oraz nawierzchni, w IV kwartale 2005 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na modernizację tego odcinka. Koszt inwestycji to ok. 150 min złotych. Prace powinny się rozpocząć wiosną bieżącego roku i zakończyć w 2007 roku.

- Przebudowa jest konieczna również dlatego, że zgodnie z przepisami unijnymi wszystkie drogi położone w międzynarodowych korytarzach transportowych, a do takich należy właśnie autostrada A4, muszą mieć nośność powyżej 10 ton na oś, dokładnie 11,5 tony - mówi Zbigniew Rapciak, dyrektor GDDKiA w Krakowie.

Wiatach 2000-2003 wybudowano 8-kilornetrowy odcinek obwodnicy południowej od węzła Zakopiańskiego do węzła Wielickiego. Każda jezdnia ma trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny, a konstrukcja nawierzchni jest przystosowana do przenoszenia większych obciążeń (11,5 tony na oś). Koszt inwestycji wyniósł 400 min złotych. Budowa obwodnicy była finansowana przez budżet państwa, Europejski Bank Inwestycyjny, który udzielił na ten cel pożyczki oraz fundusz PHARE (grant).

Realizowany fragment podzielono na dwa odcinki. Pierwszy: od ul. Kąpielowej do potoku Malinówka o długości 5,9 km., oraz drugi: od potoku

Malinówka do ul. Wielickiej liczący 2 km.

Pełna obwodnica

Pełny ring wokół Krakowa miałby długość ok. 60 km. Od węzła Balice I do węzła Bieżanów droga będzie miała parametry autostradowe, od węzła Bieżanów do węzła Okulickiego - Łowińskiego - parametry ekspresowe, od węzła Balice I do węzła Modlnica - parametry drogi głównej przyspieszonej, natomiast pozostały odcinek, czyli od węzła Modlnica do węzła Zastów nie jest obecnie przedmiotem studiów GDDKiA ze względu na niewielki ruch tranzytowy.
Wschodnia obwodnica

- W GDDKiA trwają intensywne prace nad powstaniem wschodniej obwodnicy Krakowa, a także nad budową autostrady A4 od węzła Wielickiego poprzez węzeł Bieżanów i dalej na wschód. Mają być one gotowe do 2013 r. - mówi dyrektor Rapciak.

Koszt budowy wschodniej obwodnicy Krakowa, od węzła Bieżanów do węzła Okulickiego - Łowińskiego to ok. 650 min złotych (obliczenia według studium lokalizacyjnego wykonanego w I kwartale 2004 r.).

- Obecnie nie ma żadnych problemów związanych z przygotowaniem budowy wschodniej obwodnicy Krakowa i mamy nadzieję, że tak zostanie do końca - mówi Magda-lema Chacaga z GDDKiA, Oddział w Krakowie.

MAREK GANCARCZYK

Optymalne rozwiązanie

Obwodnica północna na pewno nie będzie autostradą, gdyż tej wielkości droga została już wykluczona, jako niemożliwa do realizacji. W grę wchodzą jeszcze trzy rodzaje dróg: ekspresowa, główna ruchu przyspieszonego lub droga główna. Różnice między tymi drogami sprowadzają się do wielkości, ilości pasów w jednym kierunku oraz liczby skrzyżowań. Według specjalistów optymalnym rozwiązaniem jest w wypadku obwodnicy północnej droga główna ruchu przyspieszonego z trzema lub dwoma pasami i kilku bezkolizyjnymi węzłami. Droga główna byłaby niewystarczająca, bo nie ma węzłów i ma o wiele częściej skrzyżowania, przez co ruch samochodów jest o wiele wolniejszy.


Objazd Krakowa GDDKiA wyznaczyła po południowej i zachodniej stronie Krakowa z pominięciem odcinka po północnej stronie

____________________________________________________________

No to chyba stanie na GP z bezkolizyjnymi węzłami fajnie :)
 

·
Registered
Joined
·
3,702 Posts
fairhair26 said:
- Z punktu widzenia funkcjonowania krakowskiego węzła komunikacyjnego, domknięcie obwodnicy miasta od północy jest bardzo korzystne ze względu na odciążenie ciągu ulic trzeciego obejścia. Według mnie nie powinno to być rozwiązanie autostradowe czy ekspresowe. Najlepiej gdyby obwodnica miała parametry drogi głównej przyspieszonej lub głównej. Powinna to być jednak droga krajowa z bezkolizyjnymi węzłami. (...)

O tym, że obwodnica północna jest potrzebna jest również przekonany dyrektor GDDKiA w Krakowie, ale chce aby to była tylko droga lokalna.

- Północna obwodnica jest niewątpliwie potrzebna. Jednak, z uwagi na odbywający się po niej ruch, będzie to raczej droga o charakterze lokalnym służąca komunikacji północnych dzielnic Krakowa oraz terenów podmiejskich ze sobą oraz z centrum Krakowa. Warto wspomnieć, iż w przeszłości, gdy GDDKiA rozważała poprowadzenia drogi S7, która obecnie jest poprowadzona stroną południową i wschodnią miasta, po trasie zarezerwowanej w planach zagospodarowania przestrzennego okazało się, że istnieje ogromny opór społeczny samorządów (szczególnie gminy Zielonki) przeciwko takiemu rozwiązaniu.
Czy ten minimalizm was nie denerwuje? Jest zarezerwowany pas pod autostradę, więc można zrobić wygodną i bezpieczną autostradę.
Ale w imię jakiś dziwnych zasad nasza administracja mówi tylko o bezkolizyjnej drodze GP. Przecież różnice w kosztach byłyby stosunkowo niewielkie.
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
^^Jacek, my chcemy aby ona wogole powstala :)
Jesli stanie na tym ze bedzie to droga lokalna to szybko mieszkancy zielonek beda sobie pluli w brode...jak im caly ruch tranzytowy z NH (Mittal,Transbud,Donnelley,SlagRecycling,Złomex,PhilipM,......) i do NH bedzie sie zatrzymywal w badz co badz ładnej miejscowosci Zielonki.
Pozyjemy zobaczymy, droga GP to jest minimum aby przyzwoicie to wszystko funkcjonowalo i mam nadzieje ze wszyscy zainteesowani dojda do podobnych wnioskow :)
 
G

·
grzaniec z galicji said:
^^Jacek, my chcemy aby ona wogole powstala :)
Jesli stanie na tym ze bedzie to droga lokalna to szybko mieszkancy zielonek beda sobie pluli w brode...jak im caly ruch tranzytowy z NH (Mittal,Transbud,Donnelley,SlagRecycling,Złomex,PhilipM,......) i do NH bedzie sie zatrzymywal w badz co badz ładnej miejscowosci Zielonki.
Pozyjemy zobaczymy, droga GP to jest minimum aby przyzwoicie to wszystko funkcjonowalo i mam nadzieje ze wszyscy zainteesowani dojda do podobnych wnioskow :)
Uwierz mi ze nie dojdą do takich wniosków. W Polsce 80% ludzi którzy mieszkaja koło planowanej drogi nie chcą jej wogóle. Nie myślą o tym ze jest ona potrzeban też im samym, tylko mówią dla każdej drogi "nie". I zawsze pikietują zeby była ona jak najmniejsza. Nie pomyślą ze jakby była S2x2 to ruch byłby sprawniejszy i wdychaliby mniej spalin niż na DK1x2 tlyko cieszą się że będzie mniejsza droga. A to z epotem sami będą stali w korku to ich zupełnie nie obchodzi. Ja nie wiem czy oni chcieliby mieszkać w dziczy gdzie wogóle nie ma cywilizacji?
 
1 - 20 of 7100 Posts
Top