Drogowcy z socjologami chcą wysłuchać mieszkańców
Mikołaj Chrzan2006-10-02, ostatnia aktualizacja 2006-10-02 21:01
Zbliża się kolejna odsłona walki o budowę trasy Lęborskiej, która ma przebiegać przez gdańską dzielnicę Osowa. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy nowych dróg przy granicy Trójmiasta
- Na polskie drogi narzekamy chyba wszyscy: że dziurawe, wąskie i mnóstwo na nich wypadków, jednak gdy chcemy budować nowe, również nie możemy uciec od narzekań - wzdycha Stanisław Woynarowski, wicedyrektor gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Woynarowski ma na myśli mieszkańców, którzy często robią wszystko, by zablokować wytyczenie dróg w sąsiedztwie ich domów. Tak było m.in. w 2004 r., gdy gdańscy radni - pod naciskiem mieszkańców Osowej - zablokowali uchwalanie planów zagospodarowania zakładających budowę trasy Lęborskiej przebiegającej przez tę dzielnicę.
Sprzeciw radnych nie zatrzymał jednak przygotowań do budowy drogi, bo to część ważnej europejskiej trasy Via Hanseatica (połączy miasta południowego Bałtyku, od Hamburga po Sankt Petersburg).
Przed kolejnym podejściem do wytyczania nowej trasy drogowcy z GDDKiA zmienili nazwę projektu i negatywnie kojarzoną trasę Lęborską przechrzcili na Kaszubską, a do rozmów z mieszkańcami zatrudnili profesjonalistów. W grudniu 2005 r. rozpisali przetarg na "wielokryterialną ocenę aktualnego przebiegu dróg". Oprócz trasy Kaszubskiej na odcinku Bojano - Osowa drogowcy włączyli do zamówienia ocenę nowych wariantów drogi nr 20 (na odcinku Glińcz - Gdynia) i drogi nr 7 (Żukowo - Gdańsk). Do realizacji zamówienia - wartego ok. 2 mln zł - zabrało się konsorcjum firm Profil i BiK.
- Zaczęli od kompleksowej oceny stanu istniejącego - mówi Woynarowski. - Zebrali w ten sposób materiał, który wykazuje, że istniejące na tych odcinkach drogi już za kilka lat nie będą w stanie obsłużyć zwiększonego ruchu.
Teraz konsorcjum przystępuje do kolejnej fazy - konsultacji społecznych podczas dziewięciu spotkań z mieszkańcami rejonów, przez które przebiegać mają nowe drogi. Na zlecenie konsorcjum organizuje je sopocka firma PBS DGA (na co dzień zajmuje się m.in. badaniami opinii publicznej). Pierwsze spotkanie odbyło się 2 października w Chwaszczynie.
- Niektórzy podejrzewają, że to tylko zasłona dymna: zapraszamy mieszkańców, a i tak potem zrobimy wszystko po swojemu. Daję słowo, że tak nie jest. Mamy przygotowane różne warianty przebiegu dróg, a w razie potrzeby tworzyć będziemy kolejne - twierdzi Woynarowski.
- Spotkania to dobry pomysł. Zawsze mówiliśmy, że nie jesteśmy przeciwko budowie jakichkolwiek dróg, ale przeciwko ich złej lokalizacji. Jeden z prezentowanych aktualnie wariantów drogi, najbardziej oddalony od obszarów zabudowanych, odpowiada wielu mieszkańcom dzielnicy - mówi Wojciech Wolański, założyciel portalu Osowa.com, na którym od paru lat relacjonowane są sprawy związane z trasą Lęborską.
Innego zdania jest Andrzej Jaworski, kandydat PiS na prezydenta Gdańska i mieszkaniec Osowej, który zapowiada, że w swojej kampanii wyborczej poruszy tę sprawę. - Nie ma dobrego wariantu dla trasy Lęborskiej czy Kaszubskiej. Cała ta droga to po prostu zły pomysł, a konsultacje społeczne są marnowaniem pieniędzy podatników - uważa Jaworski. Dodaje, że jeszcze w październiku przedstawi projekt, w którym przedstawi swój sposób rozwiązania problemu trasy Via Hanseatica.
Spotkania z mieszkańcami w sprawie nowych dróg
wtorek (3.10), godz. 17 - Żukowo, Urząd Gminy Żukowo, ul. Gdańska 52
środa (4.10), godz. 17 - Bojano, szkoła podstawowa, ul. Wybickiego 38
czwartek (5.10), godz. 17 - Gdańsk Osowa, Gimnazjum nr 33, ul. Wodnika 57
piątek (6.10), godz. 17 - Miszewo, remiza OSP
poniedziałek (9.10), godz. 17 - Chwaszczyno, remiza OSP, ul. Żeromskiego 7
wtorek (10.10), godz. 17 - Leźno, remiza OSP
środa (11.10), godz. 17 - Żukowo, Urząd Gminy Żukowo, ul. Gdańska 52 czwartek (12.10), godz. 17 - Banino, remiza OSP, ul. Przemysłowa 117
Szczegóły na stronie:
www.nowedrogikrajowe.pl