Witam na forum.Tak jak piszesz, trzeba zapomnieć o lipcu 2021, nie wiemy czy i jakie były aneksy, ale nie z winy wykonawcy na pewno się przesuną. Dziś ostrożnie założyć musimy koniec roku 2021 jako pierwszy realny termin oddania całej trasy. PORR jak się postara i nie będzie nowych niespodzianek, to ma szansę zdążyć, bo oglądając ostatnie zdjęcia, zasuwa na maksa.
Polaqua podobnie, jak nie będzie nowych niespodzianek, to dadzą radę. O Budimex można być spokojnym.
Na zdrowy rozum, to jakieś tam procedury mają, jak coś wyjdzie przy zrywaniu humusu, to muszą wstrzymać i wołać archeologa do dalszej oceny. Mam nadzieję, że już więcej niespodzianek nie będzie.
A co do meritum sprawy, to badania archeo nie są przeprowadzane na chybił-trafił, lecz w oparciu o dość dokładne analizy wykonywane m.in. na podstawie zdjęć lotniczych. Okazuje się bowiem, że miejsca, które kiedyś człowiek przetworzył swoją działalnością, pozostawiają ślad na powierzchni ziemi. Są to ślady w postaci nie tylko niewidocznych dla laika rowów, wzniesień lub obniżenia terenu, ale także innego koloru roślinności lub innego ułożenia łodyg i liści. Najlepiej widać to na uprawach zbóż. Na tej podstawie konserwator zabytków opiniuje projekty inwestycji i wskazuje miejsca, w których badania archeo maja być przeprowadzane. W oparciu o wskazówki konserwatorskie inwestorzy wcześniej zlecają badania ratunkowe dla stanowisk, które na skutek przeprowadzenia inwestycji ulegną zniszczeniu.
Oczywiście nie zawsze historia pozostawia na powierzchni ziemi swoje ślady i wtedy ma zastosowanie procedura wstrzymania budowy i wezwania archeologa do badań na cito.
I to by było na tyle.