SkyscraperCity banner

18941 - 18960 of 19037 Posts

·
Registered
Joined
·
237 Posts
Pytanie do kolegów budowlańców. Przygotowane do zabetonowania zbrojenia tworzą konstrukcję trójwymiarową. W jaki sposób uszczelnia się krawędzie takiej formy/szalunku przestawnego jak na zdjęciu poniżej? Tak samo jak przy zwykłych szalunkach?

Zdjęcie z Twittera GDDKiA.
Jednym ze sposobów jest ułożenie na krawędzi betonowania siatki stalowej o drobnych oczkach, którą uniemożliwia wypłynięcie betonu, a z drugiej strony poprawia przyczepność na styku podczas betonowania kolejnego etapu. Mniej więcej tak to wygląda jak na poniższym zdjęciu i wiem, że w tunelu było to stosowane przy przerwach np. na wnęki lub nisze w obudowie.
Akurat w przypadku o który pytał jawik80 czyli szalunków kalot w niszach, przejściach i tunelu, stosują tradycyjne deski+pianka.

1. Widać ślady desek. Misterna robota zrobić takie deskowanie pomiędzy zbrojeniem.


2. Też cały obrys zadeskowany. Swoją drogą, ciekawe czemu nie stosuje się jakiegoś gotowego szalunku który można by w miarę możliwości dopasowywać do zmiennego kształtu obudowy tymczasowej tylko za każdym razem takie zabawy deseczkami.


3. Chudziak w przejściu.


4. Sztuczny tunel, widok w kierunku Krakowa.


5.


6.


7. Na T4 dotarli już do palisady.


8. Przy okazji znalazły się zgubione przez palownika zabawki.
 

·
Registered
Joined
·
647 Posts
Dziękuję za odpowiedzi. Przygotowanie do betonowania wymaga wielkiej fachowości i staranności pracowników oraz zajmuje sporo czasu.

Ze swojej strony myślałem o jakimś rodzaju natryskowego preparatu do ograniczania obszaru betonowania, w rodzaju ekspandującej i zastygającej pianki (coś jak poliuretanowa - z zachowania ale nie z właściwości). Taki środek po zastosowaniu musiałby tworzyć dwie frakcje: gruzełki zawieszone w piance nośnej, co po usunięciu odkrywałoby od razu fakturowaną powierzchnię betonu przygotowaną do kolejnego betonowania.
Po spełnieniu swej roli, materiał powinien łatwo sublimować po podgrzaniu np. palnikiem propanowym do niezbyt wysokiej temperatury (sto kilkadziesiąt - dwieście stopni Celsjusza), jednocześnie nie tworząc fazy ciekłej wnikającej w beton. No i oczywiście nie powinien być toksyczny ani palny.
 

·
Registered
Joined
·
592 Posts
IDS-BUD: GDDKiA nie zapłaciła 44 mln zł za dodatkowe prace przy budowie zakopianki
Spółka IDS-BUD zalega z wypłatami dla podwykonawców zakopianki, ponieważ GDDKiA nie chce zapłacić 44 mln zł za dodatkowe prace związane np. z osuwiskami przy budowie nowej S7 na odcinku Lubień – Naprawa – poinformował PAP zarząd spółki.
„Nie zyskaliśmy aprobaty naszego zamawiającego (GDDKiA) co do zadośćuczynienia w zakresie dodatkowo poniesionych kosztów przez spółkę w związku z jego realizacją (odcinka drogi- PAP), w tym poniesionych w związku z wykonanymi dodatkowymi pracami oraz niezawinionym przez spółkę przedłużeniem czasu na ukończenie. O zaistniałych zdarzeniach nadzwyczajnych, utrudnieniach, warunkach pracy skrajnie niebezpiecznych i co warte podkreślenia nie leżących po naszej stronie IDS-BUD SA” – wyjaśnił zarząd spółki.

Zarząd IDS-BUD podkreślił, że na odcinku Lubień – Naprawa robotnicy cały czas muszą się zmagać z osuwiskami w rejonach prowadzonych prac.

„Reasumując, wszelkie dotychczas złożone i obiektywnie uzasadnione roszczenia spotykają się z ich odrzuceniem przez GDDKiA bez podjęcia jakichkolwiek prób polubownego rozwiązania tych problemów. Takie działanie GDDKiA skutkuje również naszą koniecznością ich dochodzenia na drodze sądowej licząc nawet, iż może zająć ono co najmniej kilka lat" - oświadczył IDS-BUD.
Więcej tutaj
Mówią, że prawda leży pośrodku. Nie wykluczone, że wina także nie jest tylko po jednej stronie
 

·
Registered
Joined
·
647 Posts
Co to za "skrajnie niebezpieczne" warunki pracy, o których IDS-BUD nie wiedział przy zawieraniu kontraktu? Obowiązkiem wykonawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków BHP, co sobie wlicza w wycenę. Być może zasłaniają się wirusem, ale to przecież ostatnie dwa miesiące, kiedy im praca i tak już nie szła.
 

·
Registered
Joined
·
92 Posts
Skoro osuwisko uaktywniło się w trakcie budowy obiektu 6-7-8, to nikt tego nie mógł przewidzieć w momencie podpisywania kontraktu. Czy są tam "skrajnie niebezpieczne warunki" - nie mnie oceniać.
Co do reszty - zgadzam się. Czasem tamtędy jeżdżę, budowa praktycznie stoi od kilkunastu tygodni, nie tylko 6-7-8, ale i np. mur oporowy w Lubniu.
 

·
Registered
Joined
·
72 Posts
Mi to wygląda na klasyczne powolne schodzenie z placu budowy co widzieliśmy już ładnych kilka razy w Polsce.Jeśli nie zapłacili podwykonawcom za roboty tzw. dodatkowe, to co stoi na przeszkodzie, żeby kończyli całość robót zgodnie z kontraktem. Chyba nie "wstrzelili" się z ofertą i płyną. Jak praca powinna wyglądać widać np na s3 na północ od Szczecina czy przekop mierzei, może to nie góry ale chodzi mi o to jak cisną z robotą. Tak się ciśnie roboty, żeby zdążyć z harmonogramem. Nawet jak gddkia zapłaci za te tzw roboty dodatkowe to to i tak nic nie da.
 
18941 - 18960 of 19037 Posts
Top