SkyscraperCity Forum banner

[S7] Południowa Obwodnica Gdańska

1018133 2926
Najszybciej za pięć lat może powstać Obwodnica Południowa Gdańska.

To bardzo ważna inwestycja dla miasta. Nowa droga ma połączyć trasę numer 7 Gdańsk – Warszawa z obwodnicą trójmiasta. Budowa jest na etapie przygotowawczym. Obecnie powstaje jej projekt. Do rozpoczęcia prac budowlanych będziemy gotowi do 2008 roku, mówi Franciszek Rogowicz z gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trasa prowadzi od drogi numer 7 w miejscowości Koszwały do Obwodnicy Trójmiasta. Będzie to 18,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z czterema węzłami komunikacyjnymi (Koszwały, Przejazdowo, połączenie Trasy Sucharskiego z Obwodnicą i węzeł Lipce na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 1).

Nie wyznaczono jeszcze daty rozpoczęcia tej inwestycji. Nie ustalono też sposobu jej finansowania. Realizację zaplanowano po 2007 roku. Oznacza to, że najwcześniej w roku 2008 drogowcy będą gotowi do rozpoczęcia prac budowlanych. Na razie prowadzone są przygotowania. Budowa Obwodnicy Południowej potrwa około 2,5 roku, a to oznacza, ze obwodnica trójmiasta z drogą krajową numer 7-dem połączy się nie wcześniej niż w 2010 roku.

Szacunkowy koszt tej inwestycji to ponad 500 milionów złotych. Dlaczego kierowcy tak długo będą musieli na nią czekać?
- Takie są procedury i szybciej się tego nie zrobi, bo przygotowanie i uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, a następnie wykup gruntów to bardzo poważne problemy i duże pieniądze. Mogą też pojawić się społeczne protesty, które trzeba będzie łagodzić. Trzeba dogadać się z właścicielami gruntów. Po prostu… szybciej się nie da tego zrobić – wyjaśnił Franciszek Rogowicz.

I dlatego zmotoryzowani – zwłaszcza ci stojący codziennie w korkach na ulicy Kartuskiej - muszą się jeszcze uzbroić w co najmniej 5-letnią cierpliwość.

źródło:
Status
Not open for further replies.
1581 - 1600 of 2927 Posts
Początek S7 będzie w Karczemkach bo na odcinku Karczemki - Straszyn S7 i S6 będą się pokrywały :p.
^^ Chyba, że pociągną Metropolitarną. Wtedy będzie blisko początku.
Czy na POT też będzie Viatoll? Jeśli tak to od którego miejsca do którego?
Od początku do końca w obie strony. Ale dopiero od czasu jak go zbudują. :lol:
Czy na POT też będzie Viatoll? Jeśli tak to od którego miejsca do którego?
^^Tak się zastanawiam (odnośnie ostatniego zdjęcia), czy jakby w miejscu "początku S7" miał być także "koniec S6" czy nad tym jeziorkiem widocznym po prawej stronie zdjecia zrobili by estakadę czy też by je przenieśli?:lol:
Wiadukt WD1 na węźle Straszyn będzie miał zielone dźwigary. Już zaczęli go malować od strony zachodniej, WD2 w ciągu DW222 ma już zazbrojoną płytę nośną, a WD3 w Borkowie ma ustawiane rusztowania po płytę nośną. Zdjęcia wyszły takie sobie, więc nie wklejam.
Na stronie projektu http://www.poludniowaobwodnicagdanska.com.pl/ w zakładce "Galeria" pojawiły się nowe zdjęcia, przyznam że bardzo ciekawe
Świetne zdjęcia, mam nadzieję, że za 10 - 11 miesięcy będzie już można jeździć POG. Przejechać się najdłuższą estakadą w Polsce to będzie coś:banana:
Niestety gdyńska estakada od obwodnicy za ulicą Unruga zwęża się do jednego pasa w każdą stronę, co m.in. generuje często niemałe korki. Nie mówiąc o remoncie dylatacji w krótkim czasie po oddaniu całości, jakby nie mogli tego zrobić za jednym razem. Myślę, że nie ma czego porównywać
Patrzę na te foty i stwierdzam, że strasznie opornie im to idzie. Estakada niemalże stoi w miejscu, a przecież lato to najlepsze miesiące do takich prac. :eek:hno:
Wydawało mi się, że w Przejazdowie inaczej będą wyglądały zjazdy-ronda na S7 i DK 7.

Jedna fotka- prace przy wiadukcie na Straszyn
Krótka dzisiejsza relacja z węzła Lipce:

1. Jedziemy od północy.


2. Panorama ==>


3. Kierunek S6.


4.


5.


6. Kierunek Warszawa.


7.


8. Te gęsto rozmieszczone otwory we wsporniku skrzynki to zakotwienia sprężenia poprzecznego pomostu.


9. Widok na węzeł od południa. ==>


Dzięki za uwagę.
Orzeszku...
ale piknie to wygląda.
Dzięki za zdjęcia.
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci...nska-Drogowcy-wlaczaja-piaty-bieg-n50111.html

Południowa Obwodnica Gdańska: Drogowcy włączają piąty bieg

Południowa Obwodnica Gdańska to rekordowa inwestycja pod wieloma względami. W jej ciągu powstaje najdłuższa w Polsce - 2,8-kilometrowa - estakada, która połączy Żuławy z górnym tarasem Gdańska. Wykonywana jest z materiału, który pozwoli na jej 200-letnią eksploatację! Ponadto przedsięwzięcie pochłonie niebagatelną kwotę 1,43 mld zł (85 proc. tej kwoty sfinansuje Unia Europejska, a 15 proc. pochodzić będzie z budżetu państwa), co również jest rekordem, tyle że w skali północnej Polski.

Ta inwestycja jest unikatowa pod jeszcze jednym względem - technologii budowania. Jej wykonawca zdecydował się - w porozumieniu z inwestorem i po wykonaniu pomiarów geodezyjnych - że w czasie nasuwania płyt żelbetowych, po których w przyszłości pojadą samochody, będą prowadzone roboty drogowe.

Nie chodzi jednak o wylewanie nawierzchni bitumicznej. - Nasuwana płyta tylko pozornie jest sztywna. W rzeczywistości napręża się i wygina. To tak, jakbyśmy chcieli pchać rozwiniętą nić leżącą na stole. Z tego powodu ogromne siły mogłyby uszkodzi trwale nową nawierzchnię - wyjaśnia Adam Nadolny, dyrektor spółki Mosty Gdańsk, która zaprojektowała obiekty inżynierskie na Południowej Obwodnicy Gdańska.

Dlatego też drogowcy wykorzystają nasuwanie płyty do układania krawężników, gzymsów, chodników i przyszłych odwodnień jezdni.

Dlaczego zdecydowano się na takie przyspieszenie prac, skoro zarówno inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - jak i generalny wykonawca - Bilfinger Berger - zawsze zapewniali, że majowy termin oddania obwodnicy nie jest zagrożony?

- Obawiamy się zimy. Musimy nadrobić nieco czasu, aby nie martwić się o roboty, gdyby zaskoczyły nas mrozy. Wtedy bardzo trudno prowadzić jakiekolwiek prace - przyznaje Adam Nadolny.

Faktem jest, że na budowie POG pewne opóźnienia już są. Największe przy budowie mostu nad Motławą, w okolicy miejscowości Krępiec . Prace opóźnił mróz i konflikty z mieszkańcami. Gdy roboty można było wznowić, okazało się, że by nadrobić stracony czas, trzeba do tego dwóch stanowisk do nasuwania płyty, a nie tylko jednego. Sprawę opisywaliśmy w maju tego roku. Po trwających kilka tygodni negocjacjach gdański oddział GDDKiA zgodził się dołożyć 7 mln zł na drugie takie stanowisko i prace nabrały tempa.

Budowa Południowej Obwodnicy Gdańska to inwestycja zlecona przez gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt zakłada budowę 18-kilometrowej drogi ekspresowej między Koszwałami a Obwodnicą Trójmiasta przez gdańską Olszynkę. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Blifinger Berger i Wakoz. Za wykonanie drogi do maja 2012 r. otrzymają 1,133 mld zł.
źródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/stronaglowna/434097,gdansk-obwodnica-poludniowa-pojedziemy-juz-za-niespelna-rok,id,t.html
Prace budowlane na południowej obwodnicy Gdańska weszły w decydującą fazę. Nasuwany jest właśnie segment mostu nad Motławą, a estakada nad Traktem św. Wojciecha jest już gotowa w 70 proc. Przy obwodnicy południowej pracuje kilkaset osób. Jeśli roboty będą w dalszym ciągu posuwały się w takim tempie, kierowcy pojadą długą na 18 km, czteropasmową drogą w pierwszej połowie przyszłego roku.
W kontrakcie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy - konsorcjum z liderem Bilfinger Berger Polska SA ustalono co prawda zakończenie prac na 15 lipca, ale zastosowano dwa rozwiązania, które znacznie przyspieszą pracę.

- Roboty przy prawie 300- metrowym moście nad Wisłą oceniane są na ok. 50 proc. zaawansowania - tłumaczy Tomasz Michnowicz, wiceprezes spółki Mosty Gdańskie. - Projekt technologiczny zakłada bowiem równoczesne wysuwanie elementów konstrukcji z dwóch równoległych stanowisk co znacznie przyspieszy wykonanie mostu.

Wprowadzono też nowy, znacznie szybszy sposób budowy estakady. Choć roboty wykończeniowe, zazwyczaj rozpoczynają się dopiero po zakończeniu wznoszenia konstrukcji, tym razem układanie izolacji, krawężników, gzymsów, betonowych chodników, balustrad i ekranów przeciwhałasowych będą przeprowadzane jednocześnie. To pierwsze tego typu przedsięwzięcia w Polsce.

- Jesteśmy silnie zdeterminowani, by obwodnica była przejezdna przed Euro 2012 - mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA. - Termin całkowitego zakończenia realizacji jest wyznaczony na lipiec, więc gdy samochody będą korzystały już z trasy, na poboczach mogą odbywać się jeszcze ostatnie prace.

GDDKiA już jesienią 2009 roku, gdy zaczynała się budowa, zapowiadała, że będzie dążyć do tego, by obwodnica została otwarta już w maju, kilka tygodni przed mistrzostwami.

Dzięki temu uda się bowiem znacznie odciążyć gdańskie ulice z ruchu samochodowego. Według wyliczeń przez Śródmieście w ciągu doby przejeżdżać będzie od 12 do 14 tys. pojazdów mniej. Kierowcy będą mogli ominąć centrum oraz nowe osiedla w południowej części miasta i sprawnie przejechać od obwodnicy Trójmiasta i autostrady A1 do terenów portowych.

"Południowa" będzie przebiegać nad linią kolejową na Żuławach, połączy autostradę A1 i obwodnicę trójmiejską z krajową "siódemką". Z kolei estakada zostanie poprowadzona nad Traktem Św. Wojciecha, linią kolejową E65, terenem ochrony pośredniej i linią kolejową 266. Długa na ponad 2,7 km stanie się najdłuższą estakadą w Polsce.

Koszt budowy to ponad 1,1 mld złotych. Aby droga mogła powstać, wyburzono ponad 220 budynków.
Motława stała się Wisłą.
Roboty przy prawie 300- metrowym moście nad Wisłą oceniane są na ok. 50 proc. zaawansowania- tłumaczy Tomasz Michnowicz, wiceprezes spółki Mosty Gdańskie.
Również bez przesady poproszę – megawęzłem jest na przykład węzeł Ridderkerk Noord czy byłaby tu nawet zwykła koniczynka, zaś w tym przypadku chodzi jedynie o wydajne (bez zatorów! – że zwolnić trzeba, to oczywiste) podłączenie drogi wojewódzkiej oraz dwóch dróg prowadzących do osiedli podmiejskich, skąd niewątpliwie w godzinach szczytu należy spodziewać się ruchu dojeżdżających do pracy do Trójmiasta. Przykładem węzła w formie ronda jest węzeł Asten (celowo podaję w tej samej skali), gdzie profil zbiegających się dróg wydaje się podobny do tego w Przejazdowie.

Pytanie: czy zaproponowane przez drogowców rozwiązanie sprawdzi się przez najbliższe 50 lat bez przeprojektowywania węzła, czy też może za lat 10 okaże się, że się jednak nie wyrabia i trzeba ponownie weń zainwestować? Co oczywiście skutkować będzie sumarycznie większymi kosztami niż w przypadku zrobienia węzła z zapasem od początku, plus oczywiście kosztami czasu straconego przez użytkowników.

No ale może rzeczywiście przesadzam. Młode pokolenie ostatnio – przerażone brakiem perspektyw, wpływu na zmiany w kraju, panoszącą się biurokracją, wspomnianym minimalizmem, itd., itp. – raczej na Zachód ucieka, na to nakłada się ujemny (z tych samych powodów) przyrost naturalny, starzy umrą bądź zniedołężnieją, więc zapewne za kilka lat ruch pojazdów zacznie się zmniejszać i w konsekwencji problem się sam rozwiąże. :eek:hno: Ogólnie to cieszę się, że ta trasa wreszcie powstaje, ale droga przed nami jeszcze daleka...

A tak przy okazji – bo sprawa mi umknęła – wie ktoś może, gdzie od tej strony planowany jest węzeł Park & Ride? Bo [highlight]będzie[/highlight], prawda? Myślę, że to przede wszystkim jest kluczem do tego, jak powinny być zaprojektowane pozostałe węzły.
^^ Bez przesady, nie każdy byle zjazd musi zaraz być megawęzłem. W Niemczech te skrzyżowania na DK 7 byłyby po prostu zwykłymi krzyżówkami (ew. ze światłami) i nikt by dopatrywał się problemów - jak zjeżdżasz z autobany, to wiesz, że masz zwolnić i koniec dyskusji.
Od strony Przejazdowa? Park & Ride czym dokładnie? PKSem czy tramwajem wodnym?
^^ Tym, co wyjdzie najsensowniej. Docelowo – ze względu na kształt i rozległość aglomeracji – myślę, że najlepszy byłby szybki tramwaj albo kolej miejska, choć na początek może być autobus dowożący sprawnie (znaczy się wydzielonym pasem i z częstotliwością rzędu minimum 12 kursów na godzinę (czas czekania maksimum 5 minut) w szczycie) do węzła przesiadkowego Gdańsk Główny, ewentualnie Śródmieście (jak powstanie). Dla kogoś pragnącego dostać się np. do centrum Sopotu w stosunku do przepychania się w korkach samochodem byłaby to i tak rewelacja (60 minut w każdą stronę stanowi psychologiczną granicę codziennego dojazdu do pracy). Pamiętajmy, że chodzi o perspektywę przynajmniej 20 lat, a realizowane inwestycje powinny uwzględniać cele długoplanowe, minimalizując ryzyko konieczności przebudowy przed osiągnięciem zakładanego czasu życia budowli.
Skoro na Karczemkach się nie udało to może Gdańsk Lipce - wspólny PiJ dla jadących od południa A1 i dla tych z S7.
1581 - 1600 of 2927 Posts
Status
Not open for further replies.
Top