SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 6913 Posts

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
987 Posts
Ponieważ nastąpił przełom w sprawie budowy obwodnicy Radomia, a nie bardzo wiadomo w którym wątku o tym pisać zakładam nowy.

Poniżej info z wątku [S7] Budowa odcinka Warszawa-Radom

OBWODNICA RADOMIA
Obwodnica ominie nas szerokim łukiem
2007-01-15
Magistrat zgodził się na proponowany przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad przebieg obwodnicy zachodniej. Początek budowy najprawdopodobniej w 2009 roku :banana:

Na znacznie oddalony od granic miasta przebieg obwodnicy prezydent Andrzej Kosztowniak zgodził się w poniedziałek podczas spotkania z sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu Bogusławem Kowalskim oraz szefem mazowieckiego oddziału GDDiA Wojciechem Dąbrowskim. Jak mówił Kosztowniak dziennikarzom, poprowadzenie obwodnicy bliżej miasta było - zdaniem GDDKiA - technicznie niemożliwe. Przekonał go także argument, że ma to być przecież droga ekspresowa S7 i niewłaściwe byłoby wprowadzanie jej do miasta. I co nie mniej ważne - upór władz Radomia będzie blokował tę niezmiernie ważną inwestycję.

Koncepcję obwodnicy biegnącej blisko granic miasta, a miejscami w jego granicach, forsowała ekipa poprzedniego prezydenta. We wrześniu ub.r. w obecności przedstawicieli GDDKiA bronili jej urzędnicy miejscy i pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Argumentowali, że droga o bliższym przebiegu będzie miała większe znaczenie dla rozwoju Radomia. Po tym spotkaniu miało się szybko rozstrzygnąć, jak zaprojektowana zostanie obwodnica. Decyzja zapadła jednak dopiero wczoraj.

Jak powiedział Bogusław Kowalski, w GDDKiA trwają prace nad wnioskiem o decyzję środowiskową, potem dyrekcja wystąpi o decyzję lokalizacyjną. Początek budowy 25-kilometrowej obwodnicy to najprawdopodobniej 2009 r., wszystkie prace, łącznie z wykupem gruntów i budową, mają kosztować ok. 1 mld zł.

Obwodnica pobiegnie przez gminy: Jedlińsk, Zakrzew, Wolanów, Kowala i Orońsko. A cztery zjazdy z trasy zdaniem Kowalskiego spowodują ożywienie bardzo dużego obszaru.

Węzeł północny będzie w Kępinach (Jedlanka), południowy w Młodocinie. Zaprojektowano także zjazdy w Mleczkowie (skrzyżowanie z drogą nr 740) i Sławnie (skrzyżowanie z drogą 44).

Jak poinformował Dąbrowski, na obwodnicy będzie 11 wiaduktów, mosty - na Radomsce i na Mlecznej, wiadukt nad drogą wojewódzką i linią energetyczną, dwa przejścia dla zwierząt. Pod drogę GDDKiA wykupywać będzie pasy ziemi o szerokości 40-60 metrów. Pomiędzy węzłami będą budowane równoległe drogi odbarczające.

Prezydent Kosztowniak zgodził się również na przesunięcie w kierunku południowym węzła na Potkanowie, tak by wpadała do niego obwodnica południowa. Za tym węzłem biegłaby już w kierunku Młodocina droga nr 12.

Jest szansa, by Radom dostał w tym roku z budżetu państwa 10 mln zł na przygotowanie budowy obwodnicy, wykupy gruntów. Poprawka przyznająca takie pieniądze przeszła na wniosek senatora Andrzeja Łuczyckiego (PO) w Senacie. Teraz muszą ją jednak przegłosować posłowie.

Nie będzie to takie proste. Wczoraj na konferencji prasowej w magistracie poseł Marek Suski (PiS ) powtórzył, że jeśli minister finansów nie znajdzie źródła finansowania dla tej poprawki, on - podobnie jak cały klub PiS - zagłosuje przeciw.

Finansowanie obwodnicy próbował już wprowadzić do budżetu państwa poseł Marek Wikiński (SLD). Ale wówczas poprawka przepadła.

Jak już pisaliśmy za to, że wbrew dyscyplinie klubowej, za poprawką głosowała posłanka Marzena Wróbel (PiS), ukarano ją naganą.
OBWODNICA ZACHODNIA RADOMIA ODCINEK WĘZEŁ RADOM PÓŁNOC - KM 11,5OBWODNICA ZACHODNIA RADOMIA ODCINEK KM 11,5 - WĘZEŁ RADOM POŁUDNIEStrona budowy odcinka koniec obwodnicy Radomia - granica województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego : http://www.s7radom-granica.pl/
 

·
Registered
Joined
·
811 Posts
Fotka ze spotkania. Obwodnica na zdjęciu to ta czarna podwójna pionowa linia w zasadzie zasłonięta ręką. Innych fotek nie posiadam...
Nie jest taka zła. Widać wyraźnie, że mapka loana w części południowej jest zła. Dobrym odnośnikiem są tory kolejowe. Do tego węzeł na obecnej DK12 nie powstanie, bardziej na południe jest przewidziana S12. Obecna DK12 w artykule jest nazywana DK44
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
987 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Nie jest taka zła. Widać wyraźnie, że mapka loana w części południowej jest zła. Dobrym odnośnikiem są tory kolejowe. Do tego węzeł na obecnej DK12 nie powstanie, bardziej na południe jest przewidziana S12. Obecna DK12 w artykule jest nazywana DK44
Racja adamkr. Nie posiadałem tej mapki, kierowalem się bardziej intuicją i tym co napisane. Dzisiaj spróbuje ją poprawić wieczorem. Widać również że S7 od Radomia na południe nie będzie biegła po śladzie obecnej DK7. Szkoda, że na DK7 nie bedzie węzła, utrudni to wjazd do południowo-zachodnich dzielnic Radomia.
 

·
Registered
Joined
·
7,811 Posts
ale w sumie to lepiej, że obwodnica zaczyna się (lub kończy) przed linią kolejową, mniej kręcenia + nowy wiadukt nad torami (zapewne dwupasmowy)
 

·
Registered
Joined
·
811 Posts
Szkoda, że na DK7 nie bedzie węzła, utrudni to wjazd do południowo-zachodnich dzielnic Radomia.
Nie jestem pewien. Zobacz powyżej od skrzyżowania DK7 z S7 jest taka zielona plama. Może to być węzeł plus łącznice, (może MOP?). Trochę za mało dokładna ta mapka. Poza tym, jeszcze może być coś dodane, do lokalizacji jeszcze długa procedura, o projekcie nie wspominając
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
987 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Tak się jeszcze raz przyjrzałem i widzie, ze ten południowy przebieg obwodnicy Radomia ma sens, bo przeciez trzeba jakoś przejść Orońsko. Ten łuk na samym dole kończy się właśnie na wysokości Orońska. Przypuszczam, ze az do obwodnicy Szydłowca trasa będzie biegła po nowym śladzie.

Poprawiony przebieg obwodnicy Radomia.
Węzeł z DK7 to mój autorski pomysł bez którego moim zdaniem ta obwodnica nie może istnieć.
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
987 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Jest spór: gdzie zbudować zjazdy z obwodnicy

Gazeta Wyborcza - Magdalena Ciepielak

2007-03-08, ostatnia aktualizacja 2007-03-08 16:17

Po wielu miesiącach uzgodniono, jak ma przebiegać zachodnia obwodnica Radomia, ale pojawił się nowy problem - gdzie mają być zjazdy. Władze Radomia mają zupełnie inne plany niż przedstawiciele gminy Zakrzew, przez którą droga będzie przebiegać.

Obwodnica zachodnia ma się zaczynać w Kępinach na północ od Radomia, na południu połączy się z dotychczasową trasą "siódemki" w Młodocinie. Po drodze mają być dwa zjazdy do Radomia. Przypomnijmy, obecne władze miasta ustąpiły Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrady i zgodziły się na wariant obwodnicy biegnący dalej od Radomia, ale chcą, by był z niej dobry dojazd do miasta. Jeden zjazd - Sławno - nie budzi zastrzeżeń. Drugi - na północy w okolicach Milejowic - jest kontrowersyjny. Ul. Przytycka jest tak zatłoczona, że należy wytyczyć nowy ślad drogi wojewódzkiej nr 740 w kierunku Radomia. I tu Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawia dwa warianty. Pierwszy - na północ od Przytyckiej, tamtędy poprowadzona droga wpadałaby ostatecznie w Wernera. Drugi - poniżej Przytyckiej prowadziłby w nowo wybudowaną Maratońską. Podobnie zresztą kończyć się ma zjazd od węzła Sławno.

Władze miasta optują za wariantem pierwszym, bo jadący przez Wernera ominą potem miasto ulicą Żołkiewskiego, natomiast wjeżdżając w Maratońską, by wydostać się np. w kierunku Rzeszowa czy Lublina, będą przejeżdżać przez pół miasta.

Stanowiskiem zaprezentowanym wczoraj w magistracie przez przedstawicieli Radomia zdziwiony był wójt Zakrzewa Sławomir Białkowski. - 30 metrów od tej drogi jest szkoła, w której się uczy tysiąc dzieci. Sto metrów dalej jest stacja uzdatniania wody i dwie studnie głębinowe, które zaopatrują trzy czwarte gminy - podkreślał. Dyrektor wydziału architektury radomskiego magistratu Robert Kornatka pokazał więc na północy cienką linię, która ma oznaczać kolejny wariant obchodzący te kolizyjne - według wójta Białkowskiego - miejsca.

Białkowski uznał, że skoro Radom przedstawił mu dwa warianty, to będzie mógł o nich dyskutować. Tymczasem od zastępcy prezydenta Igora Marszałkiewicza usłyszał: - My się na wariant południowy (czyli ten do Maratońskiej) nie zgodzimy.

Wójt Zakrzewa uważa tymczasem, że właśnie tamtędy poprowadzona droga nikomu nie będzie zawadzać, nie ma tam domostw, ziemia jest licha. Natomiast przy wariancie północnym preferowanym przez Radom pod drogę trzeba by wykupić wiele zabudowanych posesji. Marszałkiewicz powiedział nam, że szacunkowy koszt wykupu gruntów w tym wariancie to ok. 15 mln zł.

Zanosi się więc na poważny spór między sąsiadami: gminami Radom i Zakrzew. Na razie z boku przyglądać się będzie urząd marszałkowski, który ma sfinansować budowę zjazdu, czyli nowego przebiegu drogi 740. Co przedstawiciele samorządu województwa powiedzieli wczoraj w magistracie, nie wiemy, bo Marszałkiewicz dał dziennikarzom 20 minut, a potem ich wyprosił. Na szczęście w ciągu pięciominutowej przerwy udało nam się porozmawiać z Januszem Ulatowskim, dyrektorem departamentu nieruchomości i infrastruktury urzędu marszałkowskiego.

- Droga 740 ma być wprowadzona do Radomia tak, by polepszyła sytuację i mieszkańców miasta, i tych, którzy będą nią tylko przejeżdżać. Musi być także ekonomiczne uzasadnienie je budowy - usłyszeliśmy. Ulatowski powiedział nam też, że władze Radomia wzięły na siebie opracowanie koncepcji, ale przedstawione rysunki dla niego koncepcją nie są. - Nie ma informacji, jak szeroka będzie ta droga, ile terenu trzeba będzie wykupić, jakie będą koszty tych wykupów, czy konieczne będą wyburzenia. Nie chcemy tu zrobić drugiego Augustowa, ale naszym zadaniem jest wybudowanie drogi według wariantu najmniej uciążliwego dla mieszkańców - podkreślił Ulatowski.

[email protected]
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
987 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Nie chcą obwodnicy

"Dolina Rospudy po radomsku”
- mówią o nowym projekcie obwodnicy Radomia ekolodzy. Przygotowała go firma, która zajmowała się obwodnicą Augustowa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest za "dłuższą” trasą wokół Radomia. Jej projekt przygotowała ta sama firma, która zajęła się obwodnicą Augustowa. "Dolina Rospudy po radomsku” - mówią o tych pomysłach nasi przyrodnicy.

Zachodnia obwodnica Radomia ma odciążyć ulice Kielecką i Czarnieckiego od uciążliwego ruchu samochodów na drodze krajowej numer 7 z Krakowa do Warszawy. Obecnie przejeżdża tędy ponad 20 tysięcy samochodów na dobę, ale za kilka lat liczba samochodów ma się podwoić. Wprawdzie do tej inwestycji jeszcze daleko, ale już teraz ważą się losy, którędy ma przebiegać przyszła obwodnica Radomia.

JAK POD AUGUSTOWEM

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad popiera wariant o długości 29,2 kilometrów, w którym zachodnia obwodnica Radomia rozpoczynać się będzie przed zabudową Starego Gozdu, będzie przecinać dolinę Radomki po zachodniej stronie stawów w Jedlińsku i kończyć węzłem między Młodocinem i Krogulczą.

- To koncepcja opracowana przez "Transprojekt-Warszawa”, to samo biuro badawcze, które projektowało obwodnicę przez rzekę Rospudę. W obu przypadkach skutki dla przyrody będą podobne - komentuje przyrodnik Jacek Słupek - Dolina Radomki zostanie zniszczona przez buldożery, a ogrodzona siatką trasa szybkiego ruchu przetnie odwieczne trasy wędrówek płazów, ptaków i ssaków. Z pewnością budowa obwodnicy przez Radomkę zniweczy utworzenie rezerwatu przyrody na stawach w Piastowie.

Według projektu obwodnica ma przejść wysokim na pięć metrów nasypem przez dwukilometrowej szerokości dolinę Radomki. W projekcie jest tylko jedno przejście dla zwierząt, pod mostem. Most o szerokości około 35 metrów ma mieć o długości zaledwie 56 metrów. Dlatego dla zwierząt po obu stronach rzeki pozostanie jedynie ciasne przejście, jak przez tunel. To za mało zwłaszcza dla dużych zwierząt. Łosie chętniej będą przeskakiwać przez siatki, aby paroma susami przebiec przez dwupasmowe jezdnie. Z tego powodu członkowie Towarzystwa Przyrodniczego Regionu Radomskiego postulują, aby wybudować estakadę o długości co najmniej stu metrów oraz dwa dodatkowe przejścia dla zwierząt.

GMINA W KAWAŁKACH

Sugerowane przez ekologów straty dla przyrody to nie jedyny problem przy budowie obwodnicy. Nowa trasa praktycznie podzieli podradomską gminę Jedlińsk na dwie części. - Budowa obwodnicy to wielki problem dla mieszkańców - wyjaśnia Wojciech Walczak, wójt Jedlińska. - Gmina zostanie podzielona ruchliwą drogą już po raz trzeci, bo obecnie rozdzielana jest przez drogę krajową numer 7 i szlak kolejowy z Radomia do Warszawy. Linia kolejowa ma być wkrótce modernizowana, a pociągi zaczną jeździć z bardzo dużymi prędkościami.

Źródło: http://echodnia.eu
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
987 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Z tymi Łosiami to chyba przesadzili. Nie jestem pewien, ale w tych rejonach to chyba Łosi nie ma. No może poza protestującymi pseudoekologami.

I jeszcze mapka
 

·
Moderator
Joined
·
84,432 Posts
^^Ja mam pytanie w związku z nowym przebiegiem:D To dlaczego mają budować S-kę, aż do Jedlińska, jeśli ma ona odbijać wcześniej na południe...??
 

·
Inżynier Pragmatyk
Joined
·
1,461 Posts
^^Ja mam pytanie w związku z nowym przebiegiem:D To dlaczego mają budować S-kę, aż do Jedlińska, jeśli ma ona odbijać wcześniej na południe...??
oj bo ładniej na znaku wygląda, jak masz skręt na obwodnice z samochodzikiem i jazdę prosto również Ską :D
a na serio to co z pracami nad Ską za obwodnicą? (od strony Kielc?)
 

·
Registered
Joined
·
2,071 Posts
^^Ja mam pytanie w związku z nowym przebiegiem:D To dlaczego mają budować S-kę, aż do Jedlińska, jeśli ma ona odbijać wcześniej na południe...??

O ile pamiętam droga o parametrach S kończy się ok 2 km przed Jedlńskiem tam, gdzie ma mieć początek obwdnica. Dalej do Jedlińska ma być dwujezdniowa GP.
 

·
Registered
Joined
·
748 Posts
w Berlinie A113 leci przez miasto i odbija po drodze z kilku innych dróg szybkiego ruchu więce jak doprowodziliby ske do radomia to wykonano by 200% normy tj. plan do wykonania w 2012 doprowadzenia do centrum autostad by wysysały ruch z centrum, zrobienia jak największej ilości bezkolizyjnych rozwiązań (plan nie do zrealizowania, chyba że pod obstrzałem i bigbrather drogi)
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
987 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Treść oryginalna. Bez poprawiania błędów merytorycznych autora.

Źródło: http://www.echodnia.eu
Miliony euro na "siódemkę"


Budowa dwujezdniowej trasy numer 7 od Warszawy do Krakowa ma być ukończona do listopada 2011 roku.


Dwupasmówka trasy numer siedem na odcinku Jedlińsk - Białobrzegi wraz z wiaduktami i innymi obiektami drogowymi ma być ukończona już pod koniec przyszłego roku lub na początku 2009 roku (P. Mazur)

Rząd zatwierdził w ubiegłym tygodniu program rozbudowy dróg przed mistrzostwami Euro 2012, w którym znalazła się trasa numer 7.

Obecnie trwają prace na odcinku Grójec - Jedlińsk. Roboty nie są przerywane nawet w niedzielę i w dni ustawowo wolne od pracy. Jest szansa, że pomimo opóźnień, spowodowanych m.in. unieważnieniem przetargu na wykonanie odcinka drogi od Białobrzegów do Grójca, ten odcinek "siódemki” uda się oddać do użytku pod koniec przyszłego roku lub na początku 2009 roku.

TRASA EKSPRESOWA

Przebudowa do parametrów trasy ekspresowej odcinka drogi od Białobrzegów do Grójca obejmuje modernizację istniejącej trasy E-7 poprzez dobudowę drugiej jezdni po stronie zachodniej oraz dobudowę węzłów drogowych.


Wśród zaplanowanych prac są też: budowa przejazdów drogowych, wykonanie elementów odwodnienia, budowa sześciu wiaduktów drogowych, sześciu mostów, sześciu kładek dla pieszych.

Kolejny ważny dla Radomia odcinek trasy to zachodnia obwodnica miasta. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad czeka na decyzję środowiskową w sprawie tej inwestycji. Obwodnica będzie miała 24 kilometry i 860 metrów, a jej budowa pochłonie ponad 1 miliard złotych.

KTÓRĘDY?
Budowa obwodnicy ruszy w 2009 roku. Trasa numer siedem ma odbijać w prawo (patrząc od Warszawy) przed Jedlińskiem. Kolejny węzeł drogowy zaplanowano w Mleczkowie, gdzie obwodnica będzie się krzyżowała z trasą 740.

Następny węzeł drogowy będzie skrzyżowaniem z trasą 12 (Lublin - Łódź), aż wreszcie objazd Radomia połączy się przed Orońskiem z dzisiejszą "siódemką”. Obwodnica ma przebiegać przez grunty i nieużytki w pobliżu takich miejscowości jak Wola Gutowska, Podgózdek, Dąbrówka, Mleczków, Sławno, Franciszków, Sławnów, Młodocin Mniejszy i Młodocin Większy.

CO POWSTANIE?
Zaplanowano budowę siedmiu wiaduktów ekspresowych, czterech wiaduktów nad drogą ekspresową, jednego mostu na rzece Radomce długości 56 metrów, jeden most na rzece Mlecznej długości 19 metrów, jeden wiadukt nad linią kolejową i drogą wojewódzką długości 74 metrów, dwa przejścia dla tzw. grubej zwierzyny. Pas drogowy będzie zajmował od 40 do 60 metrów.


W planach jest też budowa równoległych dróg lokalnych.
Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad poinformowała, że opracowywany jest plan przebudowy odcinka "siódemki” z Radomia do Skarżyska-Kamiennej, a kolejne dokumenty w tej sprawie są składane do wojewody.

Harmonogram prac jest taki, aby do czerwca 2009 roku uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę. Zakończenie wszystkich prac ma nastąpić w listopadzie 2011 roku.
 

·
Registered
Joined
·
7,811 Posts
Według mnie obecnie prace trwają na odcinku Białobrzegi - Jedlińsk i na obwodnicy Grójca, natomiast rozstrzygnięcie przetargu na odcinek z Grójca do Białobrzegów się przedłuża. Coś nie do końca te informacje są rzetelne. Natomiast jeśli cała S7 Warszawa - Kraków powstanie pod koniec 2011 roku to dobra wiadomość i oby tak było!!!
 
1 - 20 of 6913 Posts
Status
Not open for further replies.
Top