Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
6901 - 6919 of 6919 Posts

·
Registered
Joined
·
4,723 Posts
Węzeł Skarżysko-Kamienna Północ w ciągu drogi ekspresowej S7 zostanie otwarty dla kierowców. Rozpoczęcie wdrażania docelowej organizacji ruchu na węźle i drogach dojazdowych planowane jest w poniedziałek 25 maja 2020.

 

·
Registered
X
Joined
·
141 Posts
To jeszcze z innego źródła:

W poniedziałek otwarcie węzła Skarżysko-Kamienna Północ
Węzeł Skarżysko-Kamienna Północ w ciągu drogi ekspresowej S7 zostanie otwarty dla kierowców. Rozpoczęcie wdrażania docelowej organizacji ruchu na węźle i drogach dojazdowych planowane jest w poniedziałek 25 maja 2020.

Droga ekspresowa S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Skarżyska-Kamiennej została oddana do użytkowania w grudniu 2019 roku, na pięć miesięcy przed terminem wynikającym z umowy. Skierowanie ruchu tranzytowego na ciąg główny drogi ekspresowej pozwoliło wykonawcy na przystąpienie do prac w obrębie węzła Skarżysko-Kamienna Północ i dróg dojazdowych. Zgodnie z kontraktem zasadnicze roboty na tych obszarach dobiegły końca. Dzięki temu kierowcy zyskają dodatkowe połączenia lokalne i jeszcze jedną możliwość skomunikowania z S7 dzięki zmianie organizacji ruchu na węźle Skarżysko-Kamienna Północ. Ruch tranzytowy drogą ekspresową S7 na skarżyskim odcinku odbywał się będzie na dotychczasowych zasadach.

Wdrożenie stałej organizacji ruchu w obrębie węzła Skarżysko-Kamienna Północ wiązać się będzie między innymi z demontażem zabezpieczeń, które podczas robót uniemożliwiały zjazd w łącznice węzła z użytkowanej od grudnia drogi ekspresowej S7. Tymczasowe oznakowanie zostanie zamienione na docelowe. Węzeł skomunikuje nową S7 z dawnym przebiegiem drogi krajowej nr 7 i ułatwi ruch lokalny w okolicach Skarżyska Książęcego.

cd. W poniedziałek otwarcie węzła Skarżysko-Kamienna Północ
 

·
Moderator
Joined
·
17,649 Posts
Powód do żartów stał się faktem, budowa obwodnicy Skarżyska zostanie zakończona przed oficjalnym zakończeniem wszystkich prac na odcinku Chęciny-Jędrzejów :) Słowa uznania dla Salini, że walczyli z Budimexem :)
Co jeszcze może zostać ukończone wcześniej niż odcinek Salini? Może fragment S7 pod Grójcem?
:none163:
 

·
Registered
Joined
·
1,279 Posts
^^ Pracownia zawsze znajdzie powód by wtrącić swoje trzy grosze, ale z tą siatką wydaje mi się, że troszkę racji ma. Można ją było pociągnąć dalej wzdłuż drogi dojazdowej do węzła by zwierzęta nie skracały sobie drogi przez węzeł. Koszt samej siatki i kilkunastu słupów chyba nie jest aż tak wielki by oszczędzać na zdrowiu i życiu kierowców. Znając życie GDDKiA pójdzie na łatwiznę i postawi parę znaków A-18B i będzie sprawa załatwiona.
 

·
Registered
Joined
·
22 Posts

·
Registered
voltairovicz
Joined
·
500 Posts
Jeśli ktoś jeszcze się nie dowiedział - Dawna droga krajowa nr 7 przez Radom do Szydłowca stała się drogą wojewódzką 735. DK9 nie została przedłużona do Radom Północ, co osobiście uważam za bezsensowne, skoro wcześniej mieliśmy skrzyżowanie dróg 7 i 9, to nadal powinno ono istnieć.
Droga wojewódzka nr 735 – Wikipedia, wolna encyklopedia
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
DK9 będzie raczej już tylko skracana. Ostatecznie za n lat po wybudowaniu S12 wcale nie będzie jej na terenie Radomia. Takie jest moje zdanie. Rola DK9 też będzie mniejsza. Rzeszów w dużej mierze pojedzie na Warszawę przez Lublin. Wiadomo, że przewozy komercyjne liczą też kilometry, bo nie nadgonią za dużo czasu na dłuższej ekspresówce, a wiązałoby się to jedynie z wyższymi kosztami opłat drogowych, więc te pojazdy nie znikną. No i dwa ośrodki przemysłowe, czyli Ostrowiec Świętokrzyski i Tarnobrzeg, które będą podtrzymywać ruch. GDDKiA poszerza sieć dróg szybkiego ruchu i musi tam przenosić środki. Każdy kilometr DK w utrzymaniu, którego będzie można pozbyć się na rzecz zarządów dróg wojewódzkich, będzie stawał się DW. Jak zawsze chodzi o pieniądze, a nie o przyzwyczajenia.
 

·
Registered
Joined
·
1,399 Posts
^^ Po wybudowaniu S12 to na terenie Radomia nie będzie nawet metra drogi krajowej czy ekspresówki (byłoby to chyba największe takie miasto w kraju). Ogólnie to jeśli chodzi o przebieg DK9/S9 to powtórzę starszy post z innego wątku:

Poniżej mapa z docelowym układem dróg ekspresowych i autostrad na którą nałożyłem mapę z gęstością zaludnienia. Spójrzmy najpierw na zachód kraju - stosunkowo blisko siebie biegną tam trzy drogi ekspresowe przez Zieloną górę (S3), Leszno (S5) i Kalisz (S11). Na wschodzie kraju, w obszarze ograniczonym S7 I S19 oraz miastami Radom, Kielce, Kraków, Nowy Sącz, Rzeszów i Lublin jest luka jeśli chodzi o ekspresówkę północ-południe (porównując z wcześniej opisanym obszarem na zachodzie kraju gdzie jest podobna gęstość zaludnienia).

Dlatego wg mnie jeśli S9 miałaby powstać to bardziej w relacji Radom - Ostrowiec Św. - Tarnobrzeg - Mielec - Tarnów - Nowy Sącz (żółta trasa na mapie). Miasta te dostałyby dostęp do ekspresówki północ-południe w kierunku Warszawy (a Mielec w ogóle do pierwszej drogi o wyższym statusie niż wojewódzka :D). Na trasie byłoby 6 miast powyżej 45 tys. mieszkańców (z czego dla 3 nie ma obecnie planów żadnej ekspresówki). Relacja Radom - Rzeszów po wybudowaniu S74 do Niska może równie dobrze prowadzić trasą S9-S74-S19 bez nadmiernego nadrabiania drogi, więc nie trzeba budować S9 wg dzisiejszego śladu DK9.

https://i.imgur.com/2KUeDNz.png
 

·
Registered
Joined
·
1,279 Posts
Kilka wypocin od ekoterrorysty ze Skarżyska:

Prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, Radosław Ślusarczyk o Drodze Ekspresowej numer 7 - tu dojdzie do wypadku
Przez lata toczyliście batalię w sprawie budowy skarżyskiego odcinka drogi ekspresowej numer 7. Droga jest, przegraliście.
Wygraliśmy, w 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał nam rację. Stwierdził, że zaskarżone przez nas pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem prawa. Uzupełnienie raportu środowiskowego przygotowała osoba bez wymaganych prawem kwalifikacji, co przełożyło się na fatalne rozwiązania w terenie.
Jak w takim razie można było wybudować tę drogę?
Ze względu na specustawę drogową, która uniemożliwia wycofanie wadliwych i bezprawnych decyzji dla dróg. W normalnym systemie prawnym budowa na podstawie wadliwej dokumentacji nie byłaby dokończona. To, że droga jednak powstała pokazuje systemowy problem niedostosowania prawa do regulacji Unii Europejskiej. Skarżyski odcinek S7 jest przykładem wadliwego funkcjonowania systemu ocen oddziaływania na środowisko. Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce procedurę naruszenia prawa, która może skończyć się przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.
Wiele razy Pracownia twierdziła, że wspomniany odcinek drogi ekspresowej jest niebezpieczny i będą na nią wchodziły zwierzęta.
Niedawno w Skarżysku zginął łoś. Na szczęście nikt z ludzi nie ucierpiał, bo zwierzę zamiast na węzeł drogowy zostało przepłoszone w rejon posesji, gdzie zginęło nadziewając się na płot. Przejechałem cały odcinek S-7 i jestem przekonany, że takie sytuacje będą się powtarzać. W wielu miejscach w obszarze wzmożonego przemieszczania się zwierząt wygrodzenie jezdni jest nieszczelne. Zwierzęta mogą więc bez problemu wejść na jezdnię, a na drodze szybkiego ruchu to się zakończy tragicznie nie tylko dla nich, ale i dla ludzi.
Łoś szedł wzdłuż ulicy. Dlaczego postanowił przeskoczyć przez wysokie ogrodzenie?
Był przestraszony. Wcześniej widziano 3 łosie na drodze serwisowej jak próbowały przedostać się przez S7. Szedł wzdłuż wygrodzenia, musiał zostać przepłoszony w rejon posesji, co zakończyło się dla niego tragicznie.

Na ekspresówce od Radomia do Kielc zbudowano kilka przejść dla dużych zwierząt, Korzystają z nich?
Z kilku wybudowanych dobrze funkcjonują jedynie przejścia dla zwierząt na Górze Baranowskiej i pod Szydłowcem. Niestety, nie zaprojektowano żadnego przejścia w dolinie Oleśnicy, a to właśnie tędy przebiega najważniejszy w regionie korytarz migracyjny, którym wędrują łosie. W efekcie łosie, jelenie, wilki nie są w stanie przekroczyć drogi w dolinie Oleśnicy.
Skąd taka wiedza?
To wynika z monitoringu i badań. Mamy wiedzę, z jakich przejść zwierzęta korzystają, a z jakich nie. Jeśli są zbyt wąskie, oświetlone, lub zbyt niskie, zwierzęta nie przełamią bariery strachu i nie przechodzą. Wspólnie z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska wydaliśmy poradnik, jak projektować przejścia dla zwierząt. Niestety, nie wszyscy chcą korzystać z tej wiedzy. A przecież przejścia dla zwierząt działają jak urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i służą również bezpieczeństwu podróżnych.
Wasza organizacja do końca sprzeciwiała się budowie węzła Skarżysko – Północ. Dlaczego?
Wraz z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk opracowaliśmy mapę korytarzy ekologicznych, którymi migrują zwierzęta, między innymi łosie, jelenie czy wilki. Chodzi nam o zachowanie ich drożności. Jeden z siedmiu najważniejszych korytarzy w Polsce przechodzi przez Skarżysko właśnie tam. Wskazaliśmy „hot spoty”, czyli miejsca, gdzie potencjalnie będzie dochodzić do kolizji. Co ciekawe, podczas inwentaryzacji przyrodniczej przed budową S-7 na skarżyskim odcinku nie wykazano obecności łosi na tym terenie. A mamy zdjęcia łosia przechadzającego się... na placu budowy. Poza tym, lokalizacja Węzła Północ generuje problemy. Stwarza zagrożenie dla kierowców i przyznawali to sami drogowcy w analizach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Drogowcy zmienili projekt węzła, przenieśli chronione motyle…
Kształt węzła zmieniono, ale był wariant „czerwony”, jeszcze lepszy. Nie wiem, dlaczego nie został uwzględniony. Dolina Oleśnicy, którą biegnie szlak migracji zwierząt, znalazłaby się na obrzeżach węzła, a nie w jego środku, jak obecnie. No i w końcu, Węzłem Północ który kosztował aż 62 miliony złotych, przejeżdża zaledwie 1300 pojazdów na dobę. To bardzo niewielkie natężenie ruchu, stawiające pytanie o sens ekonomiczny jego budowy. Układ drogowy działałby sprawnie bez tego węzła.
Samorząd Skarżyska planował na północnym skraju miasta stworzenie strefy biznesowej.
To są tereny cenne przyrodniczo, objęte obszarem Natura 2000 i trudno będzie tam inwestować. Poza tym, Skarżysko ma przecież tereny inwestycyjne w dzielnicy Zachodnie.
Chciałby pan zamknięcia nowo otwartego węzła na drodze ekspresowej?
Moim zdaniem na Węźle Północ wcześniej czy później dojdzie do poważnego wypadku z udziałem zwierzęcia. Może wówczas ludzie zaczną się zastanawiać nad sensownością korzystania z niego. Zamknięcie węzła nie spowodowałoby powstawania korków w Skarżysku, a może się okazać najsensowniejszym rozwiązaniem.
Dużo mówi się o łosiach. Jest ich coraz więcej. Może pora przywrócić polowania na ten gatunek?
Myśliwi chcą polować na łosie. Leśnicy zgłaszają straty spowodowane przez te zwierzęta. Czy jest ich za dużo? Nie ma żadnych wiarygodnych badań na ten temat. Już liczenie dzików w lasach pokazało, że nie można wierzyć szacunkom myśliwych i leśników. Gdyby to ode mnie zależało, nie zezwalałbym na strzelanie do łosi.
Po wypadku z łosiem napisaliście że „zmarł”. Dziwny sposób pisania o zwierzęciu. Zwykle używa się terminów „padł” albo „zdechł”. Zrównujecie zwierzęta z ludźmi?
Może to dziwić, ale staramy się nie używać terminologii z języka łowieckiego. Napisaliśmy tak z szacunku dla tego łosia.

O ile wiem, odkąd oddano do użytku S-7, na naszym terenie doszło do jednego wtargnięcia dużego zwierzęcia na drogę, i to pod Łączną. Straszy pan ludzi?
Moim obowiązkiem jest powiedzieć o tym zagrożeniu. Uważam, że jest realne. Trzeba je minimalizować, zanim dojdzie do tragedii. Wielu wadliwie wykonanych rzeczy nie da się naprawić, ale warto choćby uszczelnić ogrodzenia. Jeśli ktoś zginie w wyniku kolizji z łosiem czy jeleniem, zapewne nikt nie poniesie za to konsekwencji. Na drodze ekspresowej zostaną ustawione znaki „Uwaga, zwierzęta” i wtedy odpowiedzialność za szkody spada na kierowców.
źródło: Echo Dna

Ledwo drogę wybudowali a już będzie zamykał węzeł Skarżysko Północ.
 
6901 - 6919 of 6919 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Status
Not open for further replies.
Top