SkyscraperCity banner

521 - 540 of 657 Posts

·
Registered
388 Posts
Budowanie tak daleko na wyrost wiaze sie z ryzykiem, ze objekt nie zostanie wykorzystany.
S7 z Rabki do Chyznego jeszcze pare tygodni temu wydawala sie scifi lub zadaniem na przyszle dekady. A swiat i uwarunkowania sie wzglednie szybko zmieniaja. Niewybudowanie wiec pelnego wezla Zabornia wydaje sie racjonalne.
A 3 lata temu to nawet Zakopianka Rdzawka-Nowy Targ 2x2 była w sferze S-F. Szybko się przyzwyczajamy.

·
Registered
388 Posts
Ba, nawet wizualizacja wisi na YT od 2012:

Tylko co z tego skoro w PBDK obejmującym perspektywę do 2023, a nawet 2025 jej nie było nawet na jakimś zupełnie ostatnim miejscu listy rezerwowej. Ani w tym PBDK z 2015, ani tym późniejszym, już po aktualizacji i zwiększeniu budżetu.
Nikt nie spodziewał się ogłoszenia przetargu w dającej się przewidzieć przyszłości - typowa inwestycja na św. Nigdy. To było jednak spore zaskoczenie, pozytywne, przynajmniej dla mnie.

·
Registered
388 Posts
Zgadza się.
Już to dominobb zauważył, że nawet projekt już był. Patrz wyżej + moje doprecyzowanie co miałem na myśli pisząc o pozostawaniu sferze S-F. W tamtym czasie mało kto się spodziewał, że spotka nas to szczęście, że dzisiaj będziemy czekać na rozpoczęcie prac w terenie, więc dylematy, czy zakończy się na południowym węźle NT, czy będzie pociągnięta dalej, były już zupełnie domeną dyskusji fascynatów o charakterze akademickim.

·
Registered
720 Posts
W przypadku węzła Nowy Targ Południe istnieje spora szansa, że droga zostanie w najbliższych latach przedłużona. W przypadku węzła Rzeszów Zachód takich planów nie było.

·
Registered
100 Posts
Teraz po prostu ma szyderę z tych co pisali i upierali się na forum że nowa droga na Chyżne jest zbędna skoro mamy plany S52 od Głogoczowa na Bielsko Białą i dalej tranzytem na Słowację przez Zwardoń , nikt nie wiedział przecież że rządzący nam taki prezent zrobią :LOL: bez obrazy koledzy
Jednak jak widać Chyżne było i będzie ( obok Zwardonia jedna z głównych ) główną bramą na Słowację , dalej na Węgry i południe Europy tym bardziej po dociągnięciu (S7) do granicy

·
Registered
388 Posts
Zawsze mnie frapowało jak to się stało i kiedy, że S7 miała zakończyć się w Rabce, zamiast jak zdrowy rozsądek nakazuje na granicy w Chyżnem. Nigdy jednak jakoś mi się specjalnie czasu poświęcać na szukanie odpowiedzi nie chciało. Aż do teraz. Znalazłem w odmętach sieci ciekawe opracowanie, które m.in. zawiera opis historii planowania dróg szybkiego ruchu w Polsce - „GEOPOLITYKA AUTOSTRAD” autorstwa Mariusza Falkowskiego (opublikowane w 2012 w ramach Zeszytów Naukowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu)
Link: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPW6-0029-0019/c/httpwww_zeszyty-naukowe_wso_wroc_plimages2012nr305falkowski.

Z lektury powyższego i wskazanych w nim rozporządzeń rady ministrów wynika co następuje:

1. Plany drogi ekspresowej na południe od Krakowa do Chyżnego z odgałęzieniem do Zakopanego mają początki co najmniej w latach 70-tych. Potwierdzone były w 1985:
Sieć AiS 1985.JPG

(btw zwróćcie uwagę, że już wtedy planowano, że Kraków podobnie jak Warszawa będzie mieć pełny ring obwodnicowy)

Po 1989:

2. 1993 - w rozporządzeniu nadal znajduje się odcinek do Chyżnego, ale nie ma już odgałęzienia do Zakopanego.

3. 1996 - S7 bez zmian. W rozporządzeniu pojawia się plan poprowadzenia ekspresówki przez Żywiec do przejścia granicznego w Zwardoniu.

4. 2001 - końcówka rządów Jerzego Buzka. Z rozporządzenia usunięto odcinek do Chyżnego kończąc S7 na Rabce.

·
Registered
101 Posts
Też mnie to, szczerze mówiąc zawsze zastanawiało - skąd się wzięła ta Rabka, jako koniec s7?
Fajny materiał.

·
Registered
388 Posts
Mnie zdziwiło, że to nie komuniści wpadli na to, aby ciąć w woj. małopolskim, tylko szeroko pojęta strona solidarnościowa i że za PRL plany były OK, a zjazd (w sensie planowania) zaczął się po 1989.

A co do przyczyn w 2001 ostatecznego wycięcia tego odcinka, to poza innymi, które być może istniały, to nie można nie zauważyć, że premierem był polityk ze Śląska, a ministrem transportu pan, który urodził się w Żywcu :) No i zmiany wprowadzili rzutem na taśmę, przed oddaniem stołków. Tak, że tak...
Tutaj nie chciałbym iść w jakieś g...burze city vs city, bo sprawa i tak jest historyczna, no ale fakty są jakie są i zakładam, że lżejszy charakter tego wątku pozwala na mniejszą dyscyplinę.

Najbardziej istotny wniosek z tych ustaleń jaki widzę, to to, że S7 do samej granicy, to nie jest jakaś fanaberia ostatnich miesięcy, tylko oczywista oczywistość, która w okolicznościach nie wskazujących na bycie racjonalnymi została amputowana. Wracamy na ścieżkę racjonalności. Pozostaje trzymać kciuki, aby się nie skończyło na jakiejś protezie.

·
Registered
403 Posts
Zastanawiam się jaki jest sens pchania tej BDI/S52 do tego Gołgoczowa. Może BDI mogłaby w okolicach Wadowic czy Kalwarii odbijać bardziej na północ i kierować się w stronę DK44 i łączyć się z A4 w okolicy Skawiny. Trasa z Bielska do Krakowa się nie wydłuży przez to. Połączenie z A4 i później na północ do S52 czy wschód S7 i na Warszawę jest. Nie dociążamy przy tym już DK7 między Krakowem a Myślenicami tym ruchem.

·
Registered
100 Posts
W latach 90 XX w. odcinek przyszłej (S7) na terenie Orawy podobno był już na dosyć zaawansowany pracach projektowych , z opowieści dziadka i wujków na temat tej drogi mogłem usłyszeć że wiele razy widzieli w czasie prac rolnych w polu geodetów robiących pomiary w terenie , dziadek wspominał o rozmowie jeden z geodetów który mu powiedział że tędy pójdzie główny szlak drogowy na Węgry i dalej południe Europy
Nie dawno też jeden z wujków mówił że w tamtym okresie planowano zrobić drogę przecinając na pół Zubrzycę Dolną by ominąć wzgórze Groń (801m) ale podobno ludzie mocno protestowali by drogę zrobić w innym miejscu ,a też w tamtych czasach ludzie nie chętnie oddawali grunty gdyż utrzymywali się większości z rolnictwa , i może to też zaważyło o losie tej drogi na długie lata .

Może dzięki temu planowaniu z lat 90 dało się zachować tak dobrze rezerwę terenu pod nową drogę na Chyżne do obecnych czasów , i to na pewno pomorze w projektowaniu nowej szosy

Na tej mapie widać jak zaawansowane prace projektowe był już w tamtym czasie, wyznaczony już nawet (MOP) ,węzeł na DW-962
Droga planowana jest po zachodniej części Jabłonki ;)

143800

·
Registered
1,635 Posts
^^ Na pewno rozmawiamy o tej samej drodze (Rdzawka - Nowy Targ)?
Przetarg był P+B i 23 miesiące na uzyskanie ZRIDu. Dość długo jak na drogę, która posiada projekt budowlany ;)

·
Registered
12,758 Posts
^^ Na pewno rozmawiamy o tej samej drodze (Rdzawka - Nowy Targ)?
Przetarg był P+B i 23 miesiące na uzyskanie ZRIDu. Dość długo jak na drogę, która posiada projekt budowlany ;)
Projekt budowlany był sprzed 6 lat, więc zapewne była konieczność zrobienia go od nowa.

521 - 540 of 657 Posts