SkyscraperCity banner

561 - 580 of 657 Posts

·
Registered
Joined
·
592 Posts
Nie no bez przesady z tą 15/16, niezaprzeczalnie jesteśmy (Małopolska) teraz super traktowani, ale takie Dolnośląskie czy Podlaskie też są super traktowane, Śląskie również na Adamczyka / MI nie ma chyba co narzekać (na G/RDOŚ i Gdakę Katowice jak najbardziej).

I jest też "duże kilka" województw gdzie po prostu niewiele więcej można było czy też należało zrobić niż "ciągnąć dalej to co jest". A są też rejony traktowane gorzej, ale absolutnie do 15/16 Polski to jest im bardzo daleko.
 

·
Registered
Joined
·
738 Posts
Niop. Powinien być wojewodą a nie ministrem.
Bo w innych regionach już tyle dobrego nie zrobił.
Mogę prosić o informację, w jaki sposób liczysz te dobroci? Chętnie sobie sprawdzę, czy inne województwa faktycznie wypadają gorzej od małopolskiego.
 

·
Registered
Joined
·
12,757 Posts
^^ Oczywiście - bardzo proszę. Choćby niech to będą takie dobroci:
  • Wartość podpisanych za czasów min. Adamczyka umów na budowę dróg "wyższej klasy" - ok. 4,5 mld zł
  • Rozpoczęte budowy/ogłoszone przetargi budowlane na drogi "wyższej klasy", które nie zostały ujęte w PBDK [DK47]
  • Liczba obwodnic i dróg krajowych wpisanych do PBDK na liście podstawowej [Zabierzów, Chełmiec, Oświęcim, Zator, Brzesko]
Podkarpackie chyba też nie narzeka i śląskie.
Fakt. Przetarg na 10 km drogi ekspresowej w ciągu 4,5 roku.
Wychodzi tak z 2 km na rok. 🙃
 

·
Registered
Joined
·
89 Posts
Zabierzów, Olkusz, Zator to uwalone przetargi PIB z powodu przekroczonego budżetu, później na Zabierzów i Zator podpisano umowy tylko na projekt a o Olkuszu już nie pamiętam, ale w mediach lokalnych pisali, że to tylko pod wybory bo już 3 razy chyba uwalali przetarg a minister był i obiecywał a przebudowy dalej nie ma. Ja osobiście nie widzę zaangażowania ministra w małopolskie drogi, ale za to widzę, że niedługo będzie się trzeba sprowadzać do warszawki bo jak nie CPK to jakieś autostradowe obwodnice obwodnic.
 

·
Registered
Joined
·
12,757 Posts
Przetargi budowlane na Chełmiec i Zabierzów planowane są na połowę przyszłego roku, a na obw. Zatora na początek 2022. Wszystkie mają zapewnione finansowanie.
O Olkuszu nigdzie nie wspominałem, bo to żadna obwodnica, tylko rozbudowa drogi krajowej.
 

·
Registered
Joined
·
738 Posts
^^ Oczywiście - bardzo proszę. Choćby niech to będą takie dobroci:
  • Wartość podpisanych za czasów min. Adamczyka umów na budowę dróg "wyższej klasy" - ok. 4,5 mld zł
  • Rozpoczęte budowy/ogłoszone przetargi budowlane na drogi "wyższej klasy", które nie zostały ujęte w PBDK [DK47]
  • Liczba obwodnic i dróg krajowych wpisanych do PBDK na liście podstawowej [Zabierzów, Chełmiec, Oświęcim, Zator, Brzesko]
Fakt. Przetarg na 10 km drogi ekspresowej w ciągu 4,5 roku.
Wychodzi tak z 2 km na rok. 🙃
Z moich kalkulacji wychodzi, że za czasów min. Adamczyka, wartość podpisanych umów na budowę dróg klasy A i S:
  • małopolskie - ok. 6.7 mld pln (razem z DK47 Rdzawka - Nowy Targ) - trwa przetarg na 4 km Miechów - Szczepanowice;
  • mazowieckie - ok. 9.6 mld pln - trwają przetargi na A2 i S7 na kwotę min. 1.6 mld pln.
Tutaj woj. mazowieckie znacznie wyprzedza małopolskie.

Co do obwodnic - póki co w przetargu jest tylko obwodnica Oświęcimia.
Mimo to nie sądzę, żeby pozwoliły one wyprzedzić województwo mazowieckie.

Innych województw nie sprawdzałem, bo czas trochę odpocząć po pracy ;-)
 

·
Registered
Joined
·
388 Posts
Dominobb trochę żongluje danymi.

Z jednej strony sugeruje jakieś mld’y w Małopolsce od Adamczyka, ale zapomina o tym, ze znacząca część to S7 na północ od Krakowa, której brak to skandal, a jej podpisanie to norma, a nie żaden bonus. Adamczyk tu się zasłużył, ze nie pozwolił dalej blokować tej inwestycji. Szkoda traktować to jako specjalne traktowanie Małopolski. Sam fakt, ze ktoś to tak traktuje wiele mówi.
Używa sformułowania „podpisane umowy”, bo wie, ze te „prezenty” to głównie kwestia poprzedniej kadencji i od tamtego czasu nic nie przybywa i jest flauta.
Pisze jakich to wszyscy są poszkodowani poza Małopolską, co już pachnie mega hipokryzją, jak na mieszkańca Bielska-Białej - przypominam umowę na S1 Obwodnicę Węgierskiej Górki 8,5 km za 1,4 mld, a umowa i przetargi na S1 GOP-Bielsko-Biała (ile to będzie mld?), a umowa na drugą jezdnie S1 do Pyrzowic?, a przetarg na S1 w Podwarpie-Dąbrowa Górnicza, a umowy na A1 na północ od Częstochowy? Nawet mi się liczyć nie chce bo gołym okiem widać, że Małopolska, niby tak chołubiona, się chowa.

Pisze o ledwie 10 km na Podkarpaciu, ale już nie napisze, ze to koszt 2,2 mld, chyba po obwodnicy Warszawy najdroższa inwestycja za 1km w Polsce (a jest to kontynuacja obwodnicy miasta parokrotnie mniejszego od Krakowa). Nie napisze, ze do przetargu, aby go nie unieważniać dorzucono 500 mln, czyli tyle ile kosztował WOK, na który Kraków czekał kiedyś 3 lata, bo „Polski na to nie stać”.

Czasem sobie myślę, ze Adamczyk naprawdę powinien zachować się wobec narzekających kolegów, jak wobec woj. małopolskiego kiedyś Grabarczyk, czy Nowak - przyjechać, wyciąć przetargi, zostawić jakiś parokilometrowy ogryzek i powiedzieć, ze mamy kryzys i „Polski nie stać”. Przynajmniej te żale miałyby jakieś podstawy.

Żenada.
 

·
Registered
Joined
·
388 Posts
Przepraszam za post pod postem, ale widać pierwsze objawy potencjalnej g-burzy, a więc ryzyka porządków w postaci usuwania postów, w trakcie którego z rozpędu mogą ucierpieć i te sensowne. Szkoda by było.

Proszę więc, aby w przypadku chęci kontynuacji tematu o biednych 15 poszkodowanych województwach, w których wszystko zamarło przez boom w Małopolsce, kontynuować go na drogowym Hydeparku. Z góry dziękuję.
 

·
Registered
Joined
·
2,519 Posts
Tak naprawdę jest teraz szansa względnego dogonienia innych województw pod względem infrastruktury drogowej. Jesteśmy jednym z najgęściej zaludnionych województw. Tymczasem praktycznie jedyną dobrą drogą była do tej pory A4, poza tym co mieliśmy? Ogryzki S7 w postaci WOK i Zakopianki na odcinku Myślenice - Lubień. I... tyle. Jak na prawie 3,5 miliona mieszkańców to jest kropla w morzu. BDI jest potrzebna na 15 lat temu. Brak połączenia Krakowa ze stolicą jest po prostu żenujący. Nowy Sącz i okolice wciąż bez sensownego połączenia ze światem. Brakuje nam co najmniej 200 km dróg szybkiego ruchu. Faktycznie, jak tu ktoś zasugerował, w przyszłości sensowne wydaje się też wybudowanie czegoś w rodzaju S28. Być może taka droga odciążyłaby również A4 na odcinku Kraków - Brzesko, który lada chwila zacznie się zatykać.
 

·
Registered
Joined
·
100 Posts
Jako mieszkańca Orawy zastanawia jedno o ile jeszcze faktycznie wzrośnie ruch tranzytowy po dokończeniu S7 Warszawa-Kraków-Rabka i z czasem Słowackiej R3 na odcinku DK7 Rabka-Chyżne a szczególnie w newralgicznym miejscu jakim jest Jabłonka gdzie już teraz trzeba czekać czasem w kilometrowych korkach a miejscowość liczy zaledwie 4800 mieszkańców i w przeciągu 5,10 lat może być podobna sytuacja jaka jest np. w Słomnikach i Skomielnej Białej gdzie utrudnia to życie lokalnym mieszkańcom a i kierowcą tranzytowym spowalniając ich trasę

Może na etapie projektowania zadecydują wpierw o budowie obwodnicy Jabłonki by odciąży newralgiczne miejsce a później o reszcie trasy , ale to zależy jak też zostanie podzielona na odcinki cała trasa Rabka-Chyżne , najlepiej jak by oczywiście od razu budowali na całej długości do granicy ale zobaczymy jak finanse pozwolą ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,519 Posts
Prędzej będzie nasze S7 łącznie z obejściem Jabłonki niż R3 po stronie słowackiej. Myślę, że do tego czasu wpływ nowego odcinka Lubień - Rabka będzie miał minimalny wpływ na ruch tranzytowy. Kto ma jechać na Chyżne, to jedzie i tak. A dopóki większość trasy nie powstanie w standardzie drogi szybkiego ruchu, to nikt specjalnie nie będzie się na nią pchał.
 

·
Registered
Joined
·
6,566 Posts
Jabłonka to już powoli nie Orawa :)
Klasyczne układy zabudowy (W miarę zwartej) zastąpiło typowo małopolskie budownictwo wszędzie. W efekcie cała komunikacja lokalna oparta jest o samochód i mamy wielki ruch. Jazda do sklepu, szkoły, pracy. A w Jabłonce zbiegają drogi z 5 głównych kierunków, z układem drogowym z czasów jak samochód mało kto miał. Mamy teren gdzie mieszka mało ludzi, ale jeżdżą dużo.
Z ciekawości zrobiłem sobie kiedyś szybką analizę możliwości zrobienia komunikacji publicznej dla gminy Jabłonka. Wyszło mi ponad 60 km linii dla niewiele ponad 20 tysięcy mieszkańców.
Jeszcze lepiej tą degradację przestrzeni na Spiszu (polskim oczywiście) widać.

I to nasze budownictwo wszędzie sprawia, że budowanie dróg jest takie trudne i kosztowne. O ile jeszcze z S7 do granicy dramatu może nie będzie, to powodzenia z wyznaczaniem np. S28 :) Trudno sobie wyobrazić gorszy koszmar do planowania.
 

·
Registered
Joined
·
2,519 Posts
Cała Małopolska jest tak zmasakrowana urbanistycznie. Przy tym prowadzenie drogi np. przez Zachodniopomorskie to bajka. Mała gęstość zaludnienia i jeszcze do tego zwarta zabudowa, płaski teren.
 

·
Registered
Joined
·
4,267 Posts
Dla wspominających o połączeniu W-wy z Budapesztem, wklejam mapkę planowanej sieci na Słowacji. Widać że od Chyżnego do Szahy - przez Rużemberok, Banską Bistrzycę, Zwoleń (R3, D1, R1, R3) docelowo przez Słowację będzie można przejechać autostradami na Węgry. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy to nastąpi i obawiam się, że za 10 lat sytuacja będzie tylko nieznacznie zaawansowana.

https://www.ndsas.sk/uploads/media/551316c1f633d00b96d63faeb9145edc159164c0.pdf
 

·
Registered
Joined
·
100 Posts
Parę stron wcześniej już o tym pisałem ;)


Wyrysowałem jeszcze raz trasy drogowe ze Sląska i Krakowa w stronę Budapesztu z wielkim prawdopodobieństwem wybudowania do 2030r i istniejącymi drogami klasy A i S
Może nie zbyt precyzyjnie wyrysowałem te linie , wybaczcie ;)

Żółty - drogi istniejące
Niebieski - drogi istniejące w klasie A i S lub w przekroju klasy GP 2x2
Czerwony - drogi aktualnie w budowie
Czarny - drogi z największą szansą na wybudowanie do 2030 r.

150790
 

·
Registered
Joined
·
12,757 Posts
Dla wspominających o połączeniu W-wy z Budapesztem, wklejam mapkę planowanej sieci na Słowacji. Widać że od Chyżnego do Szahy - przez Rużemberok, Banską Bistrzycę, Zwoleń (R3, D1, R1, R3) docelowo przez Słowację będzie można przejechać autostradami na Węgry. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy to nastąpi i obawiam się, że za 10 lat sytuacja będzie tylko nieznacznie zaawansowana.

https://www.ndsas.sk/uploads/media/551316c1f633d00b96d63faeb9145edc159164c0.pdf
Trzeba zaznaczyć dwie rzeczy:
  • Słowacy drogę R3 na odcinku od autostrady D1 do polskiej granicy oraz R1 od Zwolenia do granicy węgierskiej planują w półprofilu.
  • szacowane daty budowy niektórych odcinków wykraczają poza tę dekadę (szczególnie od Orawskiego Podzamcza do autostrady D1 oraz od Zwolenia do granicy węgierskiej)
 
561 - 580 of 657 Posts
Top