SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2353 Posts

·
Registered
Joined
·
559 Posts
Notka:

Ten wątek dotyczy przyszłej S74, częściowo o nowym przebiegu na odcinku Opatów - Nisko (kolor zielony). Tutaj też podawane są informacje na temat obecnej DK74 na odcinku Sulejów-Opatów.

Stary przebieg DK74 od Opatowa do granicy z Ukrainą w Zosinie (kolor czerwony), omawiany jest w tym wątku, a obwodnica Kraśnika, częściowo znajdująca się w ciągu DK74 - w tym wątku (kolor niebieski).
------------

Radio Kielce

"Budowa drogi ekspresowej numer 74 została wpisana do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013. Wojewoda świętokrzyski otrzymał taką informację od Edwarda Gajerskiego - szefa Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.
Wcześniejszy plan zakładał, że budowa drogi nastapi w latach 2014 - 2020. Jednak podczas ostatnich spotkań przedstawicieli województw: świętokrzytskiego, łodzkiego, podkarpackiego i lubelskiego wszyscy twierdzili, że inwestycję trzeba zrealizować szybciej. Tak też twierdził wojewoda Włodzimierz Wójcik, który podkreślał, że "to bardzo ważna dla regionu sprawa"
Porozumienie zostanie podpisane w najbliższy czwartek w Kielcach." (czyli wczoraj)

Radio Fama
Budowa drogi ekspresowej numer 74 znalazła się w "Harmonogramie budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007-2013". Pierwotnie zakładano, że projekt budwoy bedzie obejmował lata 2014- 2020. Jednak podcazs spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele województwa łódzkiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, a także dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg i autostrad- Edward Gajewski zdecydowano, że tę inwestycję należy przyspieszyć . Porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane w najbliższy czwartek. "Harmonogram budowy autostard i dróg ekspersowych na lata 2007-2013 jest załącznikiem do Narodowego Planu rozwoju".


Gazeta Wyborcza
marc 21-07-2005 , ostatnia aktualizacja 21-07-2005 19:14

Ma połączyć trzy regiony, a jej budowa - za pieniądze z UE - powinna się zakończyć najpóźniej w 2013 roku, niezależnie od tego, kto będzie przy władzy. W czwartek podpisano porozumienie w sprawie budowy drogi ekspresowej S-74.

Teraz krajowa "74" łącząca Sulejów, Kielce, Kraśnik i Frampol to w większości droga jednojezdniowa, z wieloma kłopotliwymi skrzyżowaniami. Kierowcy narzekają szczególnie, np. na przejazd przez Opatów i Ożarów.

Wkrótce to się ma zmienić. Wczoraj przedstawiciele trzech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego podpisali porozumienie intencyjne w sprawie budowy nowej drogi S - 74 w latach 2007-2013. Termin nie jest przypadkowy, bo wtedy UE rozdzieli kolejną transzę środków, a samorządowcy i drogowcy właśnie z tego źródła chcą współfinansować nową inwestycję.

- Szanse na finansowanie są bardzo duże, bo ta droga ma przecież znaczenie ponadregionalne - mówi Edward Gajerski, generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, gość wczorajszego spotkania. Uspokaja, że wpływu na realizację inwestycji nie będą miały np. najbliższe wybory parlamentarne. - Pieniądze będą przecież rozdzielane na dobre projekty, a ten bez wątpienia do takich należy. Trzeba też pamiętać, że to inicjatywa samorządów i władz wojewódzkich regionów najbardziej zainteresowanych i od nich też wiele będzie zależało podczas walki o pieniądze - mówi Gajerski.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, jak jest to ważna inwestycja. Oznacza przecież rozwój dla wszystkich regionów położonych w jej pobliżu - podkreśla Franciszek Wołodźko, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Wczorajsze podpisanie umowy nie obyło się jednak bez zgrzytu. Nie wzięli w nim udziału przedstawiciele województwa lubelskiego. - Marszałek województwa poinformował mnie, że jego udział nie jest konieczny, bo przecież S-74 nie biegnie przez ich teren - mówi Wołodźko. Wcześniej natomiast Lublin deklarował udział w tym projekcie.

Od Sulejowa do Niska

Przez województwo świętokrzyskie ma przebiegać najdłuższy, 150-kilometrowy odcinek S-74. Na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego droga ma mieć po kilkadziesiąt kilometrów długości. Jej przebieg jeszcze nie jest przesądzony, ale jeden z projektów zakłada jej przeprowadzenie od Sulejowa przez Kielce, Opatów, Tarnobrzeg, Stalową Wolę do Niska.
 

·
Natural born Lodzer
Joined
·
1,449 Posts


Z Łodzi do Rzeszowa powstanie droga ekspresowa

Droga ekspresowa S-74 łącząca Łódź, przez Kielce, z Rzeszowem znalazła się w harmonogramie
budowy autostrad i dróg krajowych w latach 2007–2013.

Wczoraj wojewodowie i marszałkowie województw: łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego zawarli porozumienie w sprawie jej budowy.

S-74 prowadzić będzie od łódzkiego węzła na autostradzie A-1 przez Tomaszów, Opoczno, Żarnów, Kielce do Rzeszowa.
Według założeń ma znacznie ułatwić połączenie Słowacji i Ukrainy z polskimi portami na Bałtyku. Cały ruch będzie się odbywał przez łódzki węzeł autostradowy, gdzie krzyżować się będzie A-1, A-2 i droga ekspresowa Wrocław–Łódź.S-74: bliżej na Ukrainę i Słowację

Wojewoda łódzki Stefan Krajewski jest jednym z sygnotariuszy podpisanego w Kielcach porozumienia w sprawie budowy drogi ekspresowej nr 74, łączącej Łódź przez Kielce z Rzeszowem. Droga S-74 znalazła się w „Harmonogramie budowy autostrad i dróg krajowych na lata 2007-2013”, który jest jednym z załączników do Narodowego Planu Rozwoju.

S-74 prowadzić będzie od łódzkiego węzła na autostradzie A-1 przez Tomaszów – Opoczno – Żarnów – Kielce do Rzeszowa. - Budowa tej trasy ma strategiczne znaczenie nie tylko dla nas – mówi S. Krajewski – Znacznie ułatwi połączenie Słowacji i Ukrainy z polskimi portami na Bałtyku. A co najważniejsze cały ruch będzie się odbywał przez łódzki węzeł autostradowy, gdzie krzyżować się będzie A-1, A-2 i droga ekspresowa Wrocław – Łódź.

Porozumienie, podpisane w obecności dyrektora GDDKiA Edwarda Gajerskiego, zawarli wojewodowie i marszałkowie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
 

·
jester
Joined
·
2,360 Posts
Świetna wiadomość dla Podkarpacia, mnie interesuje jej trasa na terenie województwa podkarpackiego. Kwestia przebiegu nowej drogi nie jest chyba do końca przesądzona- Wariant podstawowy to: Kielce-Opatów-Tarnonrzeg-Stalowa Wola-Nisko, ale w latach 2007-2013 województwo miało budować drogę w korytarzu Kielce-Połaniec(nowy most na Wiśle)-Mielec-Kolbuszowa-Rzeszów, więc może stanie się tak, że S-74 zmieni trasę :) Plusem takiego rozwiązania byłaby prawie prosta droga w relacji Rzeszów- Kielce, a także powstanie wręcz idealnego szlaku "środek Polski"- wschodnia Słowacja/Rumunia... Minus to ominięcie takich miast jak Sandomierz, Tarnobrzeg,Stalowa Wola; choć i dziś te miasta są w miarę dobrze skomunikowane siecią dróg krajowych, a w przyszłości dojdzie do tego S19 i w okolicy S46(czyli tzw. droga Staropolska).
 

·
Registered
Joined
·
450 Posts
jester said:
Świetna wiadomość dla Podkarpacia, mnie interesuje jej trasa na terenie województwa podkarpackiego. Kwestia przebiegu nowej drogi nie jest chyba do końca przesądzona- Wariant podstawowy to: Kielce-Opatów-Tarnonrzeg-Stalowa Wola-Nisko, ale w latach 2007-2013 województwo miało budować drogę w korytarzu Kielce-Połaniec(nowy most na Wiśle)-Mielec-Kolbuszowa-Rzeszów, więc może stanie się tak, że S-74 zmieni trasę :) Plusem takiego rozwiązania byłaby prawie prosta droga w relacji Rzeszów- Kielce, a także powstanie wręcz idealnego szlaku "środek Polski"- wschodnia Słowacja/Rumunia...
Uważam, że droga powinna przebiegać przez Tarnobrzeg --> wreszcie mógłbym komfortowo dojechać do rodziców :)

Minus to ominięcie takich miast jak Sandomierz, Tarnobrzeg,Stalowa Wola; choć i dziś te miasta są w miarę dobrze skomunikowane siecią dróg krajowych, a w przyszłości dojdzie do tego S19 i w okolicy S46(czyli tzw. droga Staropolska).
Z tym dobrym skomunikowaniem Tarnobrzega nie przesadzałbym. Mimo wszystko Tbg leży kilka kilometrów od ważniejszych dróg, w związku z czym miasto pozostaje na uboczu i robi się tam lekkie zadupie - niedługo nawet ptaki będą zawracać.
 

·
jester
Joined
·
2,360 Posts
lukasc said:
Uważam, że droga powinna przebiegać przez Tarnobrzeg --> wreszcie mógłbym komfortowo dojechać do rodziców :)
Jest to jeden z wariantów :D Poważnie, to wariant "na prosto" wydaje mi się po prostu lepszy. Siatka, na której S74 pojawiła się na mapie powstała w latach 70-tych kiedy zarówno Tarnobrzeg jak i Stalowa Wola mocno sie rozbudowywały...dziś sytyacja wygląda nieco inaczej. Choć nie odmawiam tym miastom dróg ekspresowych, za kilka lat S19 a za kilkanaście S46, która wg. mnie powinna biec śladem Częstochowa- Kielce-Tarnobrzeg/Sandomierz-Stalowa Wola. Wówczas mielibyśmy w południowo-wschodniej Polsce całkiem niezłą sytuację: A4,S19,S74 i S46 :) . Jedyne miasto, które mogłoby w tej sytuacji mieć jakieś powody do narzekań to Ostrowiec Św.
 

·
Registered
Joined
·
1,163 Posts
Zatem wyobraźmy sobie przyszłość. Koło Łodzi przebiegają A1, A2, S8, S14, S74 :) A okazało się, że i inwestycje kolejowe ruszyły, zatem już w budowie jest linia kolejowa wysokich prędkości między Warszawą-Łodzią i Poznaniem odgałęziająca się w Łodzi także na Wrocław. No a do tego prosperujące całkiem nieźle lotnisko Lublinek. Ja nie chcę nic mówić, ani zapeszać, ale perspektywy są zajebiste :) Wreszcie położenie w centrum Polski nie będzie odzwierciedlało się tylko sygnaturą na mapie, lecz położniem w centrum komunikacyjnym naszego kraju, na przecięciu tras wschód-zachód, północ-południe i idących po przekątnych Polski. Niechaj kreski na mapach jak najszybciej zamieniają się w realne inwestycje, a reaktywacja Ziemii Obiecanej stanie się faktem :)
 

·
Registered
Joined
·
678 Posts
lazej, ja bym nie był takim optymistą. Zapomniałeś, kto z ostatnio urzędujących premierów był z Łodzi? Obecna ekipa będzie raczej faworyzować Podkarpacie i Podlasie niż zrobi coś dla "czerwonej" (w ich mniemaniu) Łodzi
 

·
Registered
Joined
·
358 Posts
lazej said:
Zatem wyobraźmy sobie przyszłość. Koło Łodzi przebiegają A1, A2, S8, S14, S74 :) A okazało się, że i inwestycje kolejowe ruszyły, zatem już w budowie jest linia kolejowa wysokich prędkości między Warszawą-Łodzią i Poznaniem odgałęziająca się w Łodzi także na Wrocław. No a do tego prosperujące całkiem nieźle lotnisko Lublinek. Ja nie chcę nic mówić, ani zapeszać, ale perspektywy są zajebiste :) Wreszcie położenie w centrum Polski nie będzie odzwierciedlało się tylko sygnaturą na mapie, lecz położniem w centrum komunikacyjnym naszego kraju, na przecięciu tras wschód-zachód, północ-południe i idących po przekątnych Polski. Niechaj kreski na mapach jak najszybciej zamieniają się w realne inwestycje, a reaktywacja Ziemii Obiecanej stanie się faktem :)
Rzeczywiście perspektywy na przyszłość są bardzo obiecujące. Łódź może stać się jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Polsce, jeśli nie największym. :cheers: Jeśli tak się stanie to możemy liczyć na ogromne inwestycje.
 

·
Konserwatysta
Joined
·
701 Posts
Champion said:
Rzeczywiście perspektywy na przyszłość są bardzo obiecujące. Łódź może stać się jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Polsce, jeśli nie największym. :cheers: Jeśli tak się stanie to możemy liczyć na ogromne inwestycje.
A ja mieszkam w Pabianicach.Pamiętam jak kilika lat temu jechałem na wakacje do Ustronia.Przejeżdżałem przez Katowice i to był dla mnie szok jak zobaczyłem te wszystkie estakady.Myślałem wtedy że minie duuużo czasu zanim zbudują takie węzły w łodzi...Po 5 latach zmieniłem zdanie. :)
 

·
Registered
Joined
·
572 Posts
eirik said:
lazej, ja bym nie był takim optymistą. Zapomniałeś, kto z ostatnio urzędujących premierów był z Łodzi? Obecna ekipa będzie raczej faworyzować Podkarpacie i Podlasie niż zrobi coś dla "czerwonej" (w ich mniemaniu) Łodzi
Bez przesady w tej "Czerwonej Łodzi" prezydentem jest niejaki Kropiwnicki, którego światopogląd jest mocno zbieżny ze światopoglądem Kaczyńskich, więc nie spodziewam się, żeby rząd próbował robiś jakoś specjalnie Kropie na złość. Wręcz przeciwnie ostatnie zawirowanie z kasą na Lublinek pokazały, że Kropa jest w stanie dużo zalatwić u dzisiejszych rządców (abstrachując od tego czy ten budżet zostanie rzeczywiście uchwalony... )
 

·
Registered
Joined
·
4,477 Posts
Droga krajowa nr 74

Droga ta jest ważna dla województw świętokrzyskiego i podkarpackiego, gdyż stanowi połączenie tych obszarów z zachodem Polski i Europą.
Oto plany kieleckiego oddziału GDDKiA co do tej drogi:

W ramach dostosowania istniejącej drogi krajowej nr 74 do parametrów drogi ekspresowej:

1. Wylot wschodni z KIELC wraz z budową obwodnic m. DOMASZOWICE i CEDZYNA - dł. 6,2 km. Zadanie przygotowywane jest do realizacji wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg w Kielcach.

2. Wylot zachodni z KIELC wraz z budową obwodnic m. Miedziana Góra i m. Kostomłoty, odc. Przyjmo-Kielce - dł. 11,5 km.

3. Budowa obwodnicy m. Łagowa na dł.5,5 km .

4. W ciągu drogi krajowej nr 74 i nr 9 budowa obwodnic południowej i zachodniej m. OPATÓW o łącznej dł. 14,66 km , w tym: w ciągu drogi nr 74 o dł. 10,1km, a drogi nr 9 o dł. 4,6km.

5. Budowa obwodnicy m. Mniów - dł. 6,3 km.

6. Przebudowa na odcinku Cedzyna-Wola Jachowa wraz z budową obwodnicy Radlina i Górna, dł.- 9,8 km.

7. Przebudowa na odcinku Wola Jachowa - Łagów wraz z budową obwodnicy m. Skorzeszyce, Napędów-Bieliny - dł. 17,5 km.
 

·
Poor Leno
Joined
·
7,639 Posts
Jechałem tą drogą na odcinku od drogi wojewódzkiej Jędrzejów-Końskie do połączenia z DK12. Wrażenie w woj. świętokrzyskim świetne, droga piękna, przez lasy, szeroka, skrzyżowania w trakcie przebudowy (lewoskręty itp.), za to w łódzkim nie do porównania gorszy stan. Droga wąska, nieremontowana (w tym niedostosowana do nacisków), prowadząca przez wsie. Zastanawia mnie tylko dlaczego nad DK74, zamiast remontować skrzyżowania nie buduje się wiaduktów. Byłaby świetna (wg. mnie) jednojezdniowa ekspresówka (nawet łuki ma łagodne) a miejsce na drugą jezdnię jest...
 

·
Registered
Joined
·
4,477 Posts
Z tego co pisze GDDKiA to ta droga ma być dwujezdniową ekspresówką, a na ich stronie znalazłem jeszcze to:

Drogi ekspresowe-układ docelowy


Docelowy układ na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 roku Zobacz rozporządzenie

S1 A1 (Pyrzowice) — Dąbrowa Górnicza — Bielsko-Biała — Cieszyn — granica państwa (Brno)
S3 Świnoujście — Goleniów — Szczecin (A6 — węzeł „Rzęśnica”) ... Szczecin (A6 — węzeł „Klucz”) — Parnica — Gorzów Wielkopolski — Zielona Góra — A4 (Legnica) — Bolków — Lubawka — granica państwa (Praga)
S5 A1 (Grudziądz) — Bydgoszcz — Poznań — Leszno — S8 (Wrocław)
S6 S3 (Goleniów) — Koszalin — Gdańsk (S7/A1)
S7 S6/A1 (Gdańsk) — Elbląg — Olsztynek — Warszawa — Kielce — Kraków — Rabka
S8 Wrocław (Psie Pole) — Kępno — Sieradz — A1 (Łódź) ... A1 (Piotrków Trybunalski) — Warszawa — Ostrów Mazowiecka — Zambrów — Choroszcz — Knyszyn — Korycin — Augustów — Budzisko — granica państwa (Kowno)
S10 A6 (Szczecin) — Piła — Bydgoszcz — Toruń — S7 (Płońsk)
S11 Kołobrzeg — Koszalin — Piła — Poznań — Ostrów Wielkopolski — Tarnowskie Góry — A1
S12 A1 (Piotrków Trybunalski) — Sulejów — Radom — Puławy — Kurów — Lublin — Piaski — Chełm — Dorohusk — granica państwa (Kijów)
S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi (A2 — S8)
S17 S8 (Warszawa) — Zakręt — Kurów ... Piaski — Zamość — Hrebenne — granica państwa (Lwów)
S19 (Grodno) granica państwa — Białystok — Lublin — Nisko — Rzeszów — Barwinek — granica państwa (Preszow)
S22 (Elbląg) — Grzechotki — granica państwa (Kaliningrad)
S51 Olsztyn — Olsztynek (S7)
S69 S1 (Bielsko-Biała) — Żywiec — Zwardoń — granica państwa (Bratysława)
S74 S12 (Sulejów) — Kielce — Opatów — Tarnobrzeg — Stalowa Wola — S19 (Nisko)
 

·
Banned
Joined
·
4,118 Posts
takze w Łodzi widza potrzebe budowy drogi S74, oto mapka jej przebiegu w lodzkiem.Jak widac droga ta ma byc przedluzeniem drogi S8 z Wroclawia, ktora przecinajac A1 zamieni sie w S74, dzieki temu uzyskamy lepsze polaczenie z Łodzia, Poznaniem i autostrada A1 w kierunku Gdanska.
 

·
jester
Joined
·
2,360 Posts
Ja widziałbym S74 w trochę innym śladzie - wyprostowałbym jej przebieg tak, by wyglądał: Łódź - Kielce - Rzeszów. To min. dlatego, że województwa świętokrzyskie i podkarpackie w latach 2007-2013 planują wybudować drogę wojewódzką (wyższej klasy nie mogą sobie sprawić, przynajmniej na papierze) łączącą Rzeszów z Kielcami wraz z nowym mostem na Wiśle na wysokości Połańca. Inwesycja ma kosztować kilkaset milionów złotych. Będzie finansowana głównie w oparciu o fundusze unijne.

Jako, że te dwie inwestycje w durzej mierze się pokrywają, może warto byłoby by władze województw porozumiały się z GDDKIA i współnie wybudowały tą drogę, bo jakoś nie wierzę, że któraś z tych dróg powstanie do 2013, jeśli GDDKiA będzie budowała swoją S74, a władze województw DW Rzeszów-Kielce.
 
1 - 20 of 2353 Posts
Top