SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 500 Posts

·
Registered
Joined
·
565 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Przebieg docelowy drogi S 74 na odcinku Przełom/Mniów -węzeł NIEWACHLÓW


GDDKiA O/Kielce informuje, że do dnia 22 grudnia 2006 r. prowadzone są konsultacje społeczne dot. przebiegu drogi ekspresowej nr 74 na odcinku Przełom/Mniów - węzeł NIEWACHLÓW (Kostomłoty).


Konsultacje mają na celu zapoznanie społeczeństwa z prowadzonymi pracami projektowymi, kończącymi się ustaleniem ostatecznego korytarza dla przebiegu przedmiotowego odcinka drogi.


Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z treścią załączonej informacji. Wszelkie uwagi i zastrzeżenia dot. planowanego przedsięwzięcia w sprawie rozpatrywanych wariantów przebiegów mozna składać:
(...)
http://www.gddkia.gov.pl/article/od...aa337/id_art/967b4d3f4f4dacffa32895ec58c2c75b

Polecam obejrzeć. Bardzo dokładne mapy dwóch wariantów:)
 

·
Registered
Joined
·
6,262 Posts
Przebieg docelowy drogi S 74 na odcinku Przełom/Mniów -węzeł NIEWACHLÓW


GDDKiA O/Kielce informuje, że do dnia 22 grudnia 2006 r. prowadzone są konsultacje społeczne dot. przebiegu drogi ekspresowej nr 74 na odcinku Przełom/Mniów - węzeł NIEWACHLÓW (Kostomłoty).


Konsultacje mają na celu zapoznanie społeczeństwa z prowadzonymi pracami projektowymi, kończącymi się ustaleniem ostatecznego korytarza dla przebiegu przedmiotowego odcinka drogi.


Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z treścią załączonej informacji. Wszelkie uwagi i zastrzeżenia dot. planowanego przedsięwzięcia w sprawie rozpatrywanych wariantów przebiegów mozna składać:
(...)
http://www.gddkia.gov.pl/article/od...aa337/id_art/967b4d3f4f4dacffa32895ec58c2c75b

Polecam obejrzeć. Bardzo dokładne mapy dwóch wariantów:)
Bardzo ciekawe. Dwie uwagi. Połączenie z S7. Oba węzły są bardzo blisko siebie. A drugie - jak to jest, że niektóre oddziały GDDKiA czują potrzebę informowania o konsultacjach społecznych, a nie które takiej potrzeby nie czują (i co wszystko jest OK?). To drugie pytanie jest to kolegów - obserwatorów z GDDKiA. I czy GDDKiA planuje w jakiś sposób wpłynąć na GDDKiA o.Katowice, Łódź, Bydgoszczy, by podwyższyć standard ich stron www.
 

·
Registered
Joined
·
3,104 Posts
Gazeta.pl > Kielce

Konsultacje przed przebudową drogi krajowej nr 74

marc2006-12-07, ostatnia aktualizacja 2006-12-07 19:37

Tylko dwie osoby przyszły w czwartek do kieleckiego ratusza, żeby dyskutować z drogowcami na temat przebiegu drogi krajowej nr 74.
To jedno z pierwszych takich spotkań. Drogowcy prezentowali kilka propozycji przebiegu trasy Sulejów - Kielce - Zamość, która w najbliższych latach ma być drogą ekspresową. Jej częścią jest rozbudowa węzła w Niewachlowie, w którym "74" ma się łączyć z krajową "siódemką". Projekt zakłada budowę m.in. nowego wiaduktu w Kielcach oraz przeprowadzenie nowej trasy przez Miedzianą Górę i Mniów.

Na wczorajszym spotkaniu w Miedzianej Górze, w której jeden z pomysłów zakłada wykupienie działek budowlanych, było kilkadziesiąt osób. Później do kieleckiego ratusza przyszły tylko dwie osoby. - Trochę zawiodła komunikacja, bo ogłoszenia były chyba tylko w internecie - komentuje Artur Polakowski, właściciel działki w Miedzianej Górze.

- Ludzie jeszcze chyba nawet nie wiedzą o możliwości zgłaszania uwag na tym etapie, bo to jedno z pierwszych spotkań. Poza tym w Kielcach wpływ nowej inwestycji jest minimalny. Liczymy, że na kolejnych spotkaniach zainteresowanie będzie większe - twierdzi Ewa Sayor, szefowa kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przypomina, że uwagi można zgłaszać również m.in. e-mailem.
 

·
Registered
Joined
·
4,561 Posts
Węzeł Niewachlów jak autostrada

Już wiadomo, jak będzie wyglądać po rozbudowie kielecka obwodnica i jej największy węzeł Niewachlów.Dobudowa drugiej jezdni do kieleckiej obwodnicy i przebudowa znajdujących się na niej węzłów to największe przedsięwzięcie drogowe w Świętokrzyskiem, szacowane na 700 milionów złotych! Inwestycję zaplanowano na lata 2009-2011, tak żeby ukończyć ją do mistrzostw Euro.

Drogowcy już wiedzą, jak wyglądać będzie podróżowanie rozbudowaną obwodnicą. Razem z projektem inwestycji opracowana została symulacja komputerowa. Na ekranie można obserwować pędzący samochód pokonujący całą trasę i wszystkie węzły na trasie. - Drugą taką symulację zrobiliśmy dla odcinka drogi nr 7 Skarżysko - Występa, którego budowa ma ruszyć w przyszłym roku - mówi Ewa Sayor, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Takie dynamiczne prezentacje projektów zrobiliśmy po raz pierwszy.

Projekt rozbudowy obwodnicy obejmuje dobudowę drugiej jezdni na 22-kilometrowym odcinku od powstającego węzła Kielce Północ do węzła Chęciny. Na szerokim pasie zieleni rozdzielającym obie jezdnie będzie miejsce na ewentualną dobudowę trzeciego pasa ruchu. Dlatego w przyszłości obwodnica może przypominać autostradę. Projekt zakłada również rozbudowę wszystkich węzłów w obrębie obwodnicy, czyli w Chęcinach, Jaworzni i Niewachlowie.

- Ten ostatni jest najważniejszy i najbardziej skomplikowany - mówi dyrektor Sayor. - Będzie to jedyny w województwie świętokrzyskim węzeł na skrzyżowaniu dwóch dróg ekspresowych: 7 Warszawa - Kraków i 74 Rzeszów - Łódź. Jest to tak zwany węzeł zespolony, składający się dwóch części oddalonych od siebie o prawie kilometr. Pierwsza znajduje się w miejscu obecnego skrzyżowania obwodnicy z trasą 74 na Łódź. Ta droga będzie jednak w przyszłości przebiegać innym torem, znajdującym się na południe od istniejącej. Dlatego, aby zjechać z obwodnicy w kierunku Łodzi trzeba będzie pojechać nią od obecnego węzła Niewachlów kilkaset metrów dalej w stronę Chęcin.

W ramach rozbudowy węzła Niewachlów powstanie również specjalny bezkolizyjny dojazd do Targów Kielce.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll...0104/624793198
 

·
Registered
Joined
·
4,561 Posts
No to mamy powtórkę z S-7 koło Szydłowca:

KIELCE
29 maja 2008 - 0:01
Mieszkańcy Mniowa grożą blokadami dróg
Mieszkańcy okolic Mniowa pod Kielcami chcą zmiany wariantu budowy drogi 74. Przygotowali nawet swój projekt.


Stanisław Martys, sołtys Węgrzynowa: - My nie jesteśmy przeciw budowie drogi tylko nie chcemy takiej, jaką nam narzucają, bo ona przetnie wieś na pół i życia w Węgrzynowie nie będzie. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Wydanie z 29 maja 2008
29-05-2008 W Mniowie powstaje zarzewie potężnego konfliktu. Mieszkańcy grożą, że zablokują drogę z Kielc do Łodzi. Wszystko przez upór projektantów drogi ekspresowej 74.
Drogowcy pracują nad projektem nowej drogi ekspresowej 74. Do gminy Mniów dotarło właśnie pismo komitetu opiniującego cztery zaproponowane przez projektantów rozwiązania. Za najlepsze uznano rozwiązanie, na które nie godzą się mieszkańcy.
- To najprostszy, najkrótszy i najtańszy wariant przebiegu drogi - mówi pragnący zachować anonimowość członek komitetu opiniującego przy generalnym dyrektorze dróg krajowych i autostrad.
Mieszkańcy Mniowa, Węgrzynowa i Pępic nie godzą się na taki wariant przebiegu drogi, jaki przygotowali projektanci. Sołtys Pępic Sławoimr Gaweł zebrał 165 podpisów przeciw budowie. Podpisy zebrano także w Węgrzynowie i Mniowie. Konsultacje trwały dwa lata. Setki podpisów na protestach, zebrania wiejskie, na których było po kilkaset osób nic nie dały.
- Ktoś igra sobie z mieszkańcami. Drogowcy wybrali wariant drogi, który projektanci lansowali od początku. Po co było udawać, że konsultuje się projekt, słucha naszych argumentów. Przygotowaliśmy projekt społeczny, ponieśliśmy koszty i nic. Tu nie chodzi o kilka wywłaszczeń, ale o to, że droga przecina drogę i kilka wsi na pół. Nikt nie oszacował, jakie straty poniesie gmina - mówi wójt Mniowa Leonard Świerczyński.

Nowa droga musi powstać

Ruch na starej jest taki, że za kilka lat od strony Łodzi nie dojedzie się do Kielc. Mieszkańcy gminy wiedzą o tym. Przygotowali więc razem z gminą własny projekt. Na nic to się nie zdało.
- Przeciw naszemu projektowi od początku powtarza się te same argumenty, które kilka razy obalaliśmy. W ostatnim piśmie pojawiły się znowu. Tak jakby ktoś celowo udawał, że nie wie o naszych wyjaśnieniach i nadal podawał nieprawdę - mówi wicewójt Mniowa Czesław Pytel.
Budowa drogi według wariantu społecznego byłaby droższa o około 30 mln złotych.
- Ale wariant drogowców wymaga wyburzenia 37 obiektów i całkowity wykup 12 siedlisk, czego nie obejmuje ich kosztorys. W naszym wariancie wyburzonych byłoby tylko sześć budynków. I co najważniejsze nie dzielimy gminy - mówi wójt Świerczyński.
- Najlepszy projekt idzie przez lasy państwowe. Ale lasy państwowe się nie zgodzą, to wybrali przez lasy chłopskie. Taka to sprawiedliwość - mówi sołtys Węgrzynowa Stanisław Martys.

Będzie protest

O sprzeciwie mieszkańców gminy pisaliśmy już na łamach "Echa Dnia”. Rada Gminy wystosowała protest do Krajowej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad. Po naszej publikacji za pośrednictwem marszałka Sejmu poselska interpelacja posła Henryka Milcarza trafiła do ministra infrastruktury.
Inżynier Stefan Czajka z Transprojektu informuje, że projektanci są zobowiązani przedstawić kilka wariantów przebiegu trasy. Wybór należy potem do inwestora.
- Będą protesty społeczne, a my je poprzemy, bo sposób pracy przy tym projekcie to przykład lekceważenia społeczeństwa i samorządu - mówi wójt Świerczyński.
Kto za to zapłaci
Władze gminy zastanawiają się nad skierowaniem do sądu pozwu przeciw Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za poniesione koszty przy tworzeniu społecznego wariantu drogi.
- Poprosimy też o wyliczenie, jakie gmina poniosła koszty społeczne: za studium zagospodarowania przestrzennego i utrata inwestorów oraz jakie poniesie straty po przecięciu jej na pół - mówi wicewójt Czesław Pytel.
Konflikt wisi w powietrzu. Mieszkańcy Mniowa, Węgrzynowa i Pępic mówią o blokadzie drogi krajowej Kielce - Łódź.
Pismo generalnej Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali dyrektorzy odwołani niedawno przez premiera Tuska. To na razie tylko opinia w sprawie wyboru wariantu projektu. Ostateczny wybór przebiegu trasy i decyzja o inwestycji zależeć też będzie od wojewody.
Źródło: Echo Dnia.
 

·
S919 (Opava) - Gliwice
Joined
·
2,703 Posts
Którędy pobiegnie S74?

Projektanci drogi ekspresowej S74 zaprezentowali przedstawicielom gmin, przez których teren będzie biegła trasa, wstępne propozycje jej przebiegu na odcinku Sulejów - Przełom/Mniów. Ten blisko 27 km fragment ma być realizowany w latach 2008-2014.

W siedzibie kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad miało miejsce spotkanie, podczas którego projektanci planowanej drogi ekspresowej S74 zaprezentowali jej przebieg. Wstępne propozycje lokalizacji nowej drogi ekspresowej dotyczyły odcinka Sulejów - Przełom/Mniów.

Budowa tego fragmentu trasy to etap zadania, jakim jest dostosowanie drogi krajowej nr 74 do parametrów trasy ekspresowej na terenie województwa świętokrzyskiego. Projektanci przedstawili wstępnie trzy propozycje przebiegu odcinka o długości około 27 km. W oparciu o nie powstaną warianty nowej drogi, które po wszystkich niezbędnych uzgodnieniach zostaną zgłoszone do decyzji środowiskowej jeszcze w tym roku. To właśnie na mocy tej decyzji, wydawanej przez wojewodę, zostanie ostatecznie określony przebieg odcinka Sulejów – Przełom/Mniów.

Według propozycji nowa droga miałaby przebiegać w przeważającej części po śladzie już istniejącej drogi krajowej nr 74, przez tereny gmin Ruda Maleniecka, Radoszyce, Smyków i Mniów. Jedynie na terenie gminy Smyków projektanci proponują alternatywne przebiegi: jeden wzdłuż istniejącej drogi nr 74 i drugi równoległy, oddalony nieco na południowy-zachód. Na całym odcinku Sulejów – Przełom/Mniów projektanci proponują wstępnie trzy węzły, w Rudzie Malenieckiej, Radoszycach i Smykowie lub Królewcu w zależności od wariantu. Planują również od czterech do pięciu wiaduktów.

Przebudowa drogi krajowej nr 74 Piotrków – Kielce – Opatów do parametrów trasy ekspresowej, została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2008-2012, a jej realizacja zaplanowana została na lata 2008-2014.

http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Polskie_drogi/Ktoredy_pobiegnie_S74,a,103071.html
 

·
Registered
Joined
·
565 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Kolejny wariant ekspresowej 74
marc
2008-09-25, ostatnia aktualizacja 2008-09-25 19:37

Drogowcy przygotują nie trzy, ale cztery warianty przyszłego przebiegu drogi ekspresowej nr 74 z Mniowa do Sulejowa. W czwartek poprosili ich o to leśnicy.
Chodzi o 27-kilometrowy odcinek między Mniowem a granicą z województwem łódzkim. Projektanci opracowali już trzy warianty jego przebiegu: dwa pierwsze zakładają ominięcie Smykowa od strony południowo-zachodniej i dobudowanie drugiej jezdni na pozostałym odcinku. Trzeci wariant mówi o drugiej jezdni na całym odcinku.

Wczoraj zapadła decyzja, że projektanci opracują jeszcze czwarty wariant. - To wynik rozmów z samorządowcami i leśnikami, którzy poprosili, żeby droga nie wnikała zbyt głęboko w las, ale w miarę możliwości przeszła jego skrajem - mówi Małgorzata Pawelec, rzeczniczka prasowa kieleckiego oddziału GDDKiA. Pod koniec roku drogowcy przedstawią warianty przebiegu drogi nr 74 mieszkańcom gmin Ruda Maleniecka, Smyków, Radoszyce i Mniów, aby mogli wnosić uwagi. - Według ostrożnych szacunków inwestycja mogłaby ruszyć na przełomie 2010 i 2011 roku - twierdzi rzeczniczka.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
 

·
Quasimodo
Joined
·
4,670 Posts
Pozytywna opinia Sanepidu w sprawie drogi 74

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pozytywnie zaopiniował rekomendowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariant przebiegu drogi ekspresowej nr 74 Sulejów – Kielce – Kraśnik na odcinku Przełom/Mniów - węzeł Niewachlów. Opinia Sanepidu i ministra środowiska jest niezbędna do wydania przez wojewodę świętokrzyskiego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji. Minister środowiska nie wydał jeszcze opinii w tej sprawie.
12.11.2008
 

·
Registered
Joined
·
46 Posts
Niewiadomo jeszcze. Trwają prace nad przebiegiem. Ogólnie rozpatrywane są 3 warianty od Rudy Malenieckiej, kierunek:
1) Tomaszów Mazowiecki
2) Piotrków Trybunalski
3) Bełchatów
Głównie rozchodzi się o to jak i gdzie włączyć ją w sieć szybkich tras w woj. łódzkim. Tyle wiem.
 

·
Registered
Joined
·
4,561 Posts
Niewiadomo jeszcze. Trwają prace nad przebiegiem. Ogólnie rozpatrywane są 3 warianty od Rudy Malenieckiej, kierunek:
1) Tomaszów Mazowiecki
2) Piotrków Trybunalski
3) Bełchatów
Głównie rozchodzi się o to jak i gdzie włączyć ją w sieć szybkich tras w woj. łódzkim. Tyle wiem.
Jak będziesz wiedział coś więcej to daj znać w tym wątku.
 

·
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Joined
·
8,086 Posts

Unia sprawdza drogę S74
dziś

Czy w ciągu sześciu lat uda się w województwie łódzkim wybudować drogę S74, biegnącą z Łodzi przez Tomaszów Mazowiecki do Kielc?

- Pieniądze to nie problem, czekamy tylko na decyzje urzędników Unii Europejskiej, która musi sprawdzić , czy planowany korytarz drogi biegnie w odpowiednim miejscu i czy droga będzie się łączyła z innymi drogami europejskimi - mówi nam Grzegorz Haraśny, wiceprezydent Tomaszowa, który prezentował wczoraj plany inwestycji na sesji sejmiku wojewódzkiego.

Ewa Paturalska-Nowak, dyrektor Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Łodzi, podkreśla, że dzięki nowej drodze poprawią się nie tylko lokalne połączenia, ale także komunikacja z Ukrainą i Bałkanami, co może przyciągnąć do Łodzi inwestorów. Ekspresówka ma także odciążyć drogi wokół Piotrkowa.

Koszt inwestycji, ponad miliard złotych, pokryje budżet państwa.

Magdalena Hodak - POLSKA Dziennik Łódzki
 

·
Gdynia moje miasto
Joined
·
788 Posts
W wątku statystyk, w zestawieniu planowanych przetargów, odcinek S74 Mniów - Kostomłoty planowany jest do ogłoszenia na IV kwartał 2009. Natomiast na mapce ze strony GDDKiA nie ma naniesionego tego odcinka jako planowanego do ogłoszenia w tym roku. Gdzie jest więc błąd? W statystykach SSC czy na mapce GDDKiA?
 

·
آرتھر
Joined
·
196 Posts
W wątku statystyk, w zestawieniu planowanych przetargów, odcinek S74 Mniów - Kostomłoty planowany jest do ogłoszenia na IV kwartał 2009. Natomiast na mapce ze strony GDDKiA nie ma naniesionego tego odcinka jako planowanego do ogłoszenia w tym roku. Gdzie jest więc błąd? W statystykach SSC czy na mapce GDDKiA?
Na XI 2009 planowane jest uzyskanie DŚU . Natomiast roboty miałby ruszyć w IV kwartale 2010.
 

·
آرتھر
Joined
·
196 Posts
^^ na tą chwilę jest na etapie projektowania. Węzeł S7/S74 ma wyglądać tak :Założenia projektu są takie, że droga będzie rozbudowana po obecnym śladzie do Warszawskiej jak S oczywiście.
 
1 - 20 of 500 Posts
Top