SkyscraperCity banner

741 - 750 of 750 Posts

·
Registered
Joined
·
2,138 Posts
Wjeżdżamy przyszłą S8 od strony Warszawy na obwodnicę Zambrowa. Trzeba przyznać, że jest to dosyć częsty widok. Samochody jadące starą DK8 w stronę Warszawy zamiast na rondzie w Sędziwujach skręcić w prawo na obwodnicę i Warszawę to jadą starą drogą na wprost. Niestety dla tych kierowców droga ta jest ślepa i jak już wjadą w łączkę to tylko pomoc drogowa pomoże.

1. Trzeba przyznać, że ten samochód osiągnął jeden z lepszych wyników. Pomimo znaków drogowych i barierek po łączce przejechał około 50m. Jednak natura była silniejsza i trzeba było stanąć.


2. Jak zbudują S8 granica województw - obwodnica Zambrowa (przetarg przewidziany w listopadzie) to ta droga ślepa będzie drogą serwisową, którą będzie można dojechać do Ostrożnego, Żabikowa, Szumowa. Chociaż w Szumowie przewidziany jest węzeł drogowy na S8 i tam będzie można dojechać też ekspresówką.


Fotorelacja wstawiona automatycznie.
 

·
Registered
Joined
·
2,138 Posts
GDDKiA O/Białystok ogłosiła przetarg nieograniczony dotyczący obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa w postaci budowy elementów ochrony środowiska i przebudowa elementów infrastruktury drogowej i technicznej. Z ważniejszych elementów specyfiakcji można wyczytać, że będzie m.in. budowane:
- ogrodzenie dróg (z siatki min. 2,4 m wysokości o długości 16 385 m)
- nawierzchnia z AC gr. 5 cm - 10 360 m2
- nasadzenia drzew i krzewów
Źródło http://www.gddkia.gov.pl/pl/118/do-progow-unijnych
 

·
Registered
Joined
·
10,463 Posts
„Droga XXI wieku” [foto]

Tak jeden z naszych czytelników ironicznie określa drogę dojazdową do Wiśniewa, która powstała podczas budowy obwodnicy Zambrowa. O ile podczas budowy obwodnicy rolnikom i lokalnej społeczności nie przeszkadzał zły stan tej drogi, to teraz, 2 lata od oddania obwodnicy do użytku, chcą remontu nawierzchni. GDDKiA uwzględniła remont tej drogi w projekcie przebudowy odcinka drogi krajowej nr 8 od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina, ale na dobry przejazd trzeba będzie jeszcze poczekać.

Każdy pojazd wolnobieżny (np. ciągnik rolniczy z przyczepą czy kombajn) zgodnie z przepisami ruchu drogowego nie może wjechać na obwodnicę Zambrowa i Wiśniewa, która jest drogą ekspresową. W związku z tym, jadąc od strony Białegostoku, takie pojazdy są zmuszone do wjechania na biegnącą po prawej stronie wzdłuż obwodnicy wewnętrzną drogę żwirową, prowadzącą do miejscowości Wiśniewo. Rolnicy skarżą się naszej redakcji, że na drodze tej są ogromne dziury i muszą omijać je slalomem. Ich zdaniem można tam łatwo uszkodzić pojazd bądź maszynę rolniczą.

- „Tam są takie dziury, że samochodem można się zawiesić. Jadąc od Białegostoku musi być zapewniony jakiś przejazd cywilizowany. Rozumiem, że na czas budowy było to skopane, ale mamy 2 lata od oddania inwestycji i jakie dziury były, takie są.” – powiedział nam jeden z rolników.

Udaliśmy się na miejsce, aby przyjrzeć się opisywanej przez rolników drodze. Rzeczywiście, jej stan pozostawia wiele do życzenia. Koszmar zaczyna się już kilka metrów po wjeździe na tę drogę. Jak widać na dołączonych do artykułu zdjęciach, droga jest dosłownie „zaorana”. Zauważyliśmy również, że kilkumetrowej szerokości trawiaste pobocze na kilkudziesięciometrowym fragmencie drogi zostało już przez kierowców wyjeżdżone (prawdopodobnie ze względu na to, że nie ma tam kolein).

Z problemem zwróciliśmy się do białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tam udało nam się uzyskać dobrą wiadomość dla rolników i lokalnej społeczności poruszającej się wspomnianą drogą. W ramach kontraktu na budowę odcinka S8 od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina, droga dojazdowa do Wiśniewa zostanie wyremontowana.

- „Wspomniana droga, która rzeczywiście jest w złym stanie, będzie przebudowana do standardu drogi zbiorczej o nawierzchni bitumicznej.” – poinformował nas rzecznik prasowy białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.

Kierowcom pozostaje więc tylko uzbroić się w cierpliwość. Przypomnijmy, że teren pod budowę 15,39 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na odcinku od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina został już przekazany. Umowę z firmą ASTALDI S.p.A z Włoch, która wygrała przetarg na wykonanie tego fragmentu drogi, podpisano 7 sierpnia. Wykonawca wybuduje ten odcinek za kwotę 434,8 mln zł w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych).
http://zambrow.org/aktualnosci/strona.php?strona=artykuly_pokaz&id=16000
 

·
Registered
Joined
·
10,463 Posts
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przegrała spór z firmą PORR dotyczący roszczeń związanych ze wzrostem cen materiałów budowlanych, używanych w latach 2009-2012 do budowy obwodnicy Zambrowa.

Firma PORR prawomocnie wygrała spór z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jak informuje „Puls Biznesu”, dostanie zadośćuczynienie za drogi asfalt wylewany na trasach budowanych na EURO 2012.

Dziennik przypomniał, że w maju ubiegłego roku Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, rozwinął podczas posiedzenia Sejmu listę roszczeń firm, które w poprzedniej perspektywie realizowały kontrakty drogowe. Udokumentowano na niej roszczenia firm o wartości 10 mld zł. Adamczyk zapowiedział zawieranie porozumień z firmami budowlanymi, podkreślając, że na wypłatę miliardowych roszczeń w budżecie państwa nie ma pieniędzy.

Jak podano, w poniedziałek GDDKiA, a właściwie działająca w jej imieniu Prokuratoria Generalna przegrała spór z firmą PORR dotyczący roszczeń związanych ze wzrostem cen materiałów budowlanych, używanych w latach 2009-2012 do budowy obwodnicy Zambrowa.

Siedmiocyfrowa kwota
Strony nie ujawniają wartości zadośćuczynienia. Wiadomo jedynie, że Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok, przyznając wykonawcy „siedmiocyfrową kwotę” - podaje „Plus Biznesu”. Teraz GDDKiA, a właściwie skarb państwa będzie musiał zwrócić firmie część pieniędzy wydanych na drogi asfalt wylany na zambrowskiej obwodnicy.
całość na http://www.zambrow.org/aktualnosci/strona.php?strona=artykuly_pokaz&id=23933
 

·
...
Joined
·
6,903 Posts
Trzeba przyznać, że to bardzo zdrowe podejście sądu. Firmy nie mogą ponosić dodatkowych kosztów wynikających ze znaczących zmian w cenach surowców.
 

·
Registered
Joined
·
10,463 Posts
Oświetlenie na dwóch węzłach obwodnicy Zambrowa jeszcze nie rozbłysło

W minionym miesiącu na dwóch węzłach obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa miało rozbłysnąć oświetlenie uliczne. Tymczasem kierowcy poruszający się tymi fragmentami obwodnicy nadal nie cieszą się lepszą widocznością po zmroku. Oświetlenie nie działa, co zdaniem GDDKiA ma się jednak zmienić w ciągu najbliższych dni.
całość na https://zambrow.org/artykul/oswietlenie-na-dwoch/609139
 

·
I love 3City
Joined
·
1,913 Posts
^^
Jak zwykle nie zadbano, by w porę zapewnić układy pomiarowe od lokalnego OSD.
Tak to jest jak tematem zajmują się dyletanci bez wyobraźni z GDDKiA.
 

·
Registered
Joined
·
10,463 Posts

Obwodnica Zambrowa
Podstawowym celem budowy obwodnicy Zambrowa jest wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, który na kierunku północ-południe obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 63 i 66.
Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Zambrowie. Obwodnica poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Inwestycja będzie stanowiła także dopełnienie układu drogowego, który powstał po zrealizowaniu drogi ekspresowej S8. Dzięki temu poprawi się dostępność drogi ekspresowej ze strony południowej i wschodniej, czyli z kierunków Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego.
W ramach zadania powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości 7 kilometrów. Obwodnica Zambrowa zostanie zaprojektowana w nowym śladzie, zgodnie z wynikami analiz wielokryterialnych w zakresie określenia wariantu przebiegu drogi.
Budowa obwodnicy Zambrowa to nowe zadanie, dla którego nie były dotychczas prowadzone prace przygotowawcze, a proces inwestycyjny dopiero się zaczyna. Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz uzyskanie decyzji o środowiskowej, co jest planowane do połowy 2023 r. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na II połowę 2024 r., a zawarcie umowy z wykonawcą na początek 2025 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2026-2028.
 
741 - 750 of 750 Posts
Top