SkyscraperCity banner

161 - 180 of 288 Posts

·
Registered
402 Posts
Na szybko patrząc to taki tunel miał by ze 3 kilometry długości, (majo rozmach), skoro tunel na zakopiance kosztował miliard za 2 km to można sobie oszacować koszt S8 Wrocław Kłodzko. 4 miliardy?
Tunel będzie krótszy, nie bedzie startował z podnóża góry :)

·
Registered
Seat w tedeiku
9,579 Posts
Przypomnę mój post sprzed dwóch stron

Wariant A4 proponowany przez lokalsów jest krótszy. Praktycznie cała droga w wykopie niwelującym rzeźbę terenu i dwa tunele "na szczycie" - jeden niecałe 500 metrów, drugi około 50 metrów. Nie jest to taki hardkor jak warianty bliżej Barda ale jednak tereny wydają się przyrodniczo bardzo atrakcyjne.

·
Registered
177 Posts
Czy ten koncert życzeń ze strony władz lokalnych (zasadny lub nie) ma wpływ na termin złożenia wniosku o DŚU? Czytałem tutaj o lipcu wcześniej.

·
Registered
402 Posts
Nie wiadomo tak naprawde co ma wpływ,. Czy katar kierownika. Idzie to swoim tokiem urzędniczym. Może tak być, że góra nie mając kasy prosi, żeby się nie śpieszyć z decyzjami.

·
Registered
12,736 Posts
Czy ten koncert życzeń ze strony władz lokalnych (zasadny lub nie) ma wpływ na termin złożenia wniosku o DŚU?
Przepraszam bardzo, ale to chyba dobrze, że samorządy wypowiadają się na temat planowanej drogi.
Taka jest rola samorządu, aby dbać o interesy lokalne.
Samorządy robią to też właśnie na odpowiednim etapie - czyli na etapie STEŚ.

·
Registered
402 Posts
Myślę, że wariant dłuższy A2 przebiegając przez środek wielu wiosek spowoduje ogromną ilość odwołań od DŚU. Konieczność wyburzeń wielu domów da tym ludziom ogromną motywacje. Wariant ten utknie na długie miesiące (jak nie lata) na etapie DŚU. Zaraz znajdzie się jakieś legowisko zwierząt itp.

Wariant z tunelem jest krótszy, nie biegnie przez obszar z domostwami. Dodatkowo wariant A4 idzie w nierównym terenie, masa wiaduktów, nie wyjdzie dużo taniej niż ten tunel.

·
Registered
402 Posts
Tunele to naprawdę droga zabawa.
Czy ktoś na tym forum byłby w stanie zrobić jakąś wycene/symulacje. Ilośc wiaduktów może być dosyć spora w wariancie dłuższym A2.

Wójt Kłodzka mówił, że robili taką symulacje wyceny i twierdził ze koszta wychodziły podobnie. Wykup działek, domów, sporo wiaduktów itd.

·
Registered
177 Posts
Przepraszam bardzo, ale to chyba dobrze, że samorządy wypowiadają się na temat planowanej drogi.
Taka jest rola samorządu, aby dbać o interesy lokalne.
Samorządy robią to też właśnie na odpowiednim etapie - czyli na etapie STEŚ.
Przepraszam bardzo, nie chciałem nikogo urazić i rozumiem obiekcje co do wyboru wariantu, zresztą w moim poście nie całkiem te obiekcje lokalne negowałem, żeby tak się jeżyć jak Ty. Pytałem tylko, czy nie opóźnią tej co najmniej od kilku lat potrzebnej na już drogi. Chciałbym za swojego życia dojechać do swojego rodzinnego miasta, no prawie tam - nową S8 i każde opóźnienie mnie lekko drażni, pewnie nie tylko mnie. Ta godzina jazdy pomiędzy Magnicami a Kłodzkiem to jest horror. A mam obawy graniczące z pewnością, że S8 na tym odcinku już nie załapie się na bieżący budżet UE. Kolejny budżet to terra incognita. I to jest właśnie tym czego naprawdę się obawiam - wszyscy będą happy, będzie komplet dokumentów - tyle, że nie będzie kasy i pozostanie marzyć na forum o tej trasie przez kolejne lata.

To tyle, wyjaśniłem o co mi chodzi i kończę na tym, dalej tylko czytam i pozdrawiam wszystkich.

·
Registered
3,453 Posts
A mam obawy graniczące z pewnością, że S8 na tym odcinku już nie załapie się na bieżący budżet UE.
że niby miała jakiekolwiek szanse załapać się na bieżący budżet? Żarcik taki?
Nie jestem do końca pewien, ale o ile mnie pamięć nie zawodzi to wprowadzając ten fragment S8 do PBDK rząd zwiększył limit finansowy, częściowo chyba właśnie na S8 do Kłodzka, więc przynajmniej na część drogi są zapewnione środki na realizację.

·
Registered
402 Posts
że niby miała jakiekolwiek szanse załapać się na bieżący budżet? Żarcik taki?
Nie jestem do końca pewien, ale o ile mnie pamięć nie zawodzi to wprowadzając ten fragment S8 do PBDK rząd zwiększył limit finansowy, częściowo chyba właśnie na S8 do Kłodzka, więc przynajmniej na część drogi są zapewnione środki na realizację.
Teoretycznie są zapewnione. Znajomy polityk, mówił, że nie ma w budżecie na to wydzielonych pieniędzy. Jest w PBDK ale w dokumentach finansowych nie ma zapisu o tym. Nie pamiętam co miałdokłądnie ma yśli.

·
Registered
2,583 Posts
W PBDK jest na tę drogę wyłącznie 1 mld zł - to nie wystarczy na całą inwestycję.
Powinno wystarczyć na fragment S8, pytanie jak duży. I pasowałoby to do mojej tezy, że w pierwszej kolejności będą dążyć do budowy odcinka do Sobótki (+ łącznik do obecnej DK8), i dalej S5 do Bolkowa - to by zapewniło objazd dla najbardziej obciążonego odcinka A4, której szykuje się poważna przebudowa, i zarazem obsłużyłoby większość tranzytu do Czech. Odcinek do Kłodzka, jako mniej istotny i bardziej skomplikowany technicznie, byłby robiony w dalszym etapie, po modernizacji A4. Prowadzenie inwestycji w takiej kolejności moim zdaniem byłoby najbardziej logicznie ;).

·
Registered
12,736 Posts
Nigdzie w oficjalnych zapowiedziach nie pojawiał się pomysł etapowania tej inwestycji, choć gdzieniegdzie w wewnętrznych dokumentach GDDKiA pojawia się zapis dotyczący owego 1 mld zł: "włączenie do zadań realizowanych w ramach Programu ze środków KFD inwestycji polegającej na budowie pierwszych odcinków drogi S8 Wrocław – Kłodzko. Szacowany poziom zaangażowania środków KFD na realizację odcinków ww. ciągu S8 wynosi 1 000 000,0 tys. zł".
Pełne finansowanie tej drogi zapewne pojawi się w nowym PBDK - zapisy w obecnym programie (dot. S5 i S8) były bardzo mocno obciążone politycznie i można domniemywać, że pojawiły się tylko w celach propagandowych.
Inaczej nie da się wytłumaczyć kompletnie bezcelowego wpisania drogi S5 na listę podstawową obecnego PBDK, podczas gdy ta droga nie miała nawet studium korytarzowego, a jej budowa może się rozpocząć nie wcześniej niż najdalszy horyzont obowiązywania obecnej PBDK (2025 rok).

161 - 180 of 288 Posts