Przetarg na obwodnicę Wyszkowa oprotestowany
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty na budowę obwodnicy Wyszkowa. Do przetargu stanęło 8 firm. Wybrano konsorcjum BUDIMEX – DROMEX – Mosty Łódź S.A. Rozstrzygnięcie przetargu zostało oprote-stowane przez jednego z oferentów. Komisja przetargowa, która zebrała się w poniedziałek, oddaliła protest. Oferent ma 5 dni na odwołanie od daty otrzymania decyzji.
Budowa obwodnicy Wyszkowa wraz z nową przeprawą mostową na Bugu jest elementem budowy drogi ekspresowej S-8 na odcinku Radzymin - Wyszków po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 8 na odcinku od Radzymina (koniec obwodnicy Radzymina) do Wyszkowa. Składa się z trzech oddzielnych zadań:
• Budowa dwujezdniowej obwodnicy Wyszkowa (ok.12,8 km) po nowym śladzie z budową nowego mostu na Bugu (ok. 600m).
• Przebudowa istniejącej drogi krajowej nr 8 na odcinku od końca obwodnicy Radzymina do początku projektowanej obwodnicy Wyszkowa na drogę ekspresową wraz z dobudową nowej, drugiej jezdni (17,3 km), budowa nowego dwujezdniowego mostu na rzece Fiszor.
• Rehabilitacja nawierzchni istniejącej dwujezdniowej obwodnicy Radzymina (m.in. wymiana warstw bitumicznych nawierzchni i ułożenie nowej górnej podbudowy, warstwy wiążącej i warstwy ścieralnej).
Projekt przewiduje m.in. budowę 6 wiaduktów, 7 przejazdów nad drogą ekspresową, 10 przejść pod drogą ekspresową dla dróg lokalnych i dzikich zwierząt, 2 kładki dla pieszych na terenie wsi, budowę/przebudowę sąsiadujących dróg krajowych, lokalnych i gminnych, budowę dróg dojazdowych wzdłuż drogi ekspresowej, przebudowę istniejących urządzeń infrastruktury technicznej, budowę urządzeń ochrony środowiska.
Obwodnica w 2 lata
Jak informuje GDDKiA, harmonogram prac przedstawia wybrany wykonawca robót w czasie podpisywania umowy. Oferty w przetargu na wykonawstwo otwarto 24 listopada. Jeden z oferentów oprotestował rozstrzygnięcie przetargu, ale komisja, 12 grudnia oddaliła jego protest. Oferent ma prawo do odwołania.
Planowany czas realizacji obwodnicy Wyszkowa wynosi 26 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. W ramach projektu planowane są następujące kontrakty: wzmocnienie drogi S-8 na odcinku Radzymin - Wyszków (planowane ogłoszenie przetargu – styczeń 2006); wzmocnienie nawierzchni obwodnicy Radzymina (grudzień 2005), zarządzanie i nadzór nad projektem - otwarcie ofert nastąpiło 17 października 2005 r. - trwają prace komisji, prawdopodobnie zakończą się 17 grudnia.
Trudno przewidzieć datę rozpoczęcia budowy obwodnicy. Przepisy mówią o obowiązku rozpoczęcia robót w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy między GDDKiA a wykonawcą. GDDKiA zakłada, że prace budowlane mogą się rozpocząć z początkiem sezonu budowlanego w 2006, jeśli firmy starające się o kontrakt nie przeciągną postępowania przetargowego. Budowa będzie finansowana z Europejskiego Funduszu Spójności. Zgodnie z Decyzją Komisji Europejskiej, środki na ten projekt można wykorzystać do końca 2008 roku. Ponieważ budowa obwodnicy rozpocznie się na początku 2006 roku i potrwa 2 lata, nie ma, jak twierdzi GDDKiA, zagrożenia utraty dofinansowania z UE.
Pozwolenia ciągle nieprawomocne
Pozwolenie na budowę I etapu, na docinku Turzyn – Skuszew wraz z mostem na Bugu, zostało wydane 28 września. Odwołanie od tej decyzji - do Ministra Ochrony Środowiska - złożyło Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odwołanie dotyczy prowadzenia robót na terenach potencjalnie chronionych, jakimi są tereny Doliny Nadbużańskiej, a konkretnie budowy mostu tymczasowego. Ministerstwo uwzględniło odwołanie i skierowało decyzję do ponownego rozpatrzenia. Wojewoda nie podjął jeszcze decyzji.3 listopada zostało wydane pozwolenie na budowę odcinka II. tj. Skuszew - Mostówka. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Poza tym konieczne jest wywłaszczenie trzech posiadłości na tym terenie.
Zapytaliśmy włodarzy powiatu i gminy Wyszków, jakie działania podejmują na rzecz obwodnicy Wyszkowa.
Rzecznik starostwa powiatowego Agnieszka Sadowska: Niemal wszystkie miasta w regionie czekają na obwodnicę. Przede wszystkim dlatego, że obwodnica odciąża miasto od zbyt dużego natężenia ruchu a ponadto zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo podróżnych. Budowa obwodnicy polepszy połączenie komunikacyjne z Warszawą i zapobiegnie powstawaniu korków tworzących się na rondzie z ul. Serocką.
Starostwo wielokrotnie zabiegało o jak najszybsze rozpoczęcie budowy ze względu na powstające, szczególnie w weekendy, utrudnienia i korki wynikające ze zwiększenia ruchu na drodze krajowej Nr E-8. Blisko pół roku w Ministerstwie Środowiska leżało odwołanie jednej z organizacji ekologicznych wstrzymujące budowę. To dzięki naszym staraniom minister środowiska zainteresował się tą sprawą. Jednakże termin rozpoczęcia inwestycji czy jej realizacji nie wynika z wpływu osób zaangażowanych i ją popierających lecz tylko i wyłącznie z procedur, uzgodnień, dokumentacji technicznej, otrzymanych pozwoleń, jak również przepisów prawnych w zakresie planowania i realizacji inwestycji.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski: Gmina Wyszków podejmowała i podejmuje szereg działań, które miały za zadanie przyspieszenie inwestycji (działania te miały również poważny wymiar finansowy). M.in. przeprowadziła na własny koszt (w sumie 60 tys. zł) postępowanie rozgraniczeniowe ok. 200 nieruchomości gruntowych, usytuowanych wzdłuż projektowanej obwodnicy, w Deskurowie, Lucynowie, Tumanku. Należy nadmienić, że gmina nie miała obowiązku ponoszenia tych kosztów (powinni je ponieść właściciele gruntów lub starostwo powiatowe w ramach modernizacji ewidencji gruntów – trwałoby to zapewne dużo dłużej i opóźniłoby proces wykupu gruntów).
Ponadto gmina przekazała nieodpłatnie na rzecz Skarbu Państwa (dla GDDKiA) grunty położone w projektowanym pasie obwodnicy o łącznej pow. 1,30 ha i wartości 145.993 zł, a także wykupiła od osób fizycznych na kwotę ponad 30 tys. zł grunty o pow. ok. 3.000 m2 w Turzynie przeznaczone pod bazę budowy, które następnie przekazała Skarbowi Państwa w trybie zamiany.
Pracownicy urzędu miejskiego udzielali też merytorycznej pomocy firmie, przygotowującej na zlecenie GDDKiA podziały geodezyjne i wykupy nieruchomości, a urząd wielokrotnie udostępniał salę konferencyjną w celu przeprowadzenia negocjacji z właścicielami.
Reasumując należy stwierdzić, że gmina w sposób znaczący przyczyniła się do przyspieszenia procesu budowy obwodnicy.
Należy mieć nadzieję, że budowa obwodnicy (wraz z budową drugiej jezdni od Radzymina) przyczyni się w poważnym stopniu do podniesienia atrakcyjności naszego miasta. Wpływ na to będzie miało polepszenie połączeń komunikacyjnych w samym mieście, zwłaszcza poprzez budowę przez gminę małej obwodnicy śródmiejskiej, która otworzy dla inwestorów dzielnicę przemysłową.
(i)
Iza Czajkowska