23 lutego rozesłaliśmy do mediów taką oto informację - komentarz w sprawie wiaduktów trasy toruńskiej:
Jako SISKOM zajmujemy się problematyką budowy warszawskiego węzła drogowego, czyli systemu obwodnic warszawskich, które obecnie planowane, a wkrótce w budowie, pozwolą na łatwiejsze poruszanie się po mieście. Jednym z kluczowych elementów tego systemu będzie obecna trasa toruńska. Miejmy nadzieję, że nie nastapi trwała przerwa w funkcjonowaniu obecnie eksploatowanych wiaduktów żerańskich, czyli ich zawalenie. Wiele jednak wskazuje na to, że tak może być i to pomimo informacji płynących z ZDM o przygotowywanym remoncie. Wiadomości o rychłym remoncie, które do nas docierają odnośnie remontu wiaduktów nie pozwalają spoglądać w przyszłość z optymizmem.
ZDM planuje w gruncie rzeczy powierzchowny remont, który ma przedłużyć eksploatację wiaduktów do czasu, gdy GDDKiA rozpocznie przebudowę Trasy AK - Toruńskiej do parametrów drogi ekspresowej.
Remont przeprowadzany przez ZDM z tego co można przeczytać w prasie, będzie należał do kategorii prac typu robimy, aby robić cokolwiek i nikt nie mógł nam zarzucić bierności. W sumie wydatek pieniędzy bez maksymalizacji zysków. Remont ten bowiem i tak nic nie poprawi - wiadukt po remoncie dalej nie będzie spełniał parametrów stawianych konstrukcjom w ciągu dróg S i w ypadku dostosowywania całej trasy do parametrów S zostanie zburzony. Natomiast wydane zostaną pieniądze na kosztowniejszą konserwację. Przypomina to nieco sytuację z wiaduktem kolejowym w ciągu ul. Górczewskiej na granicy Woli i Bemowa, gdzie ZDM zdecydował o remoncie zamiast o wyburzeniu. Wyburzenie pierwotnie pozostawiono na potem, gdy w realizacji byłaby trasa NS. Tymczasem to byłby dwukrotny wydatek: najpierw remont, a potem zburzenie i budowa nowej konstrukcji. Również kierowcy mieliby utrudnienia dwa razy.
Gdyby wzorowo? zarządzać infrastrukturą drogową, wówczas należałoby zdecydować się na nstępujące kroki:
1. Wystapienie do UZP o zgodę na bezprzetargowy wybór Wykonawcy uzasadniając to stanem przedkatastrofalnym wspomnianych wiaduktów,
2. Doprowadzenie do porozumienia z GDDKiA w zakresie wcześniejszego sfinansowania budowy nowego wiaduktu spełniającego wymogi obiektów w ciągu dróg ekspresowych i warunkującego zwrot ksztów tej inwestycji ZDM-owi, gdy GDDKiA rozpocznie proces dostosowywania istniejącej trasy do parametrów drogi S. Wybudowany w wyniku takiego porozumienia wiadukt powinien być jednocześnie wiaduktem o docelowej szerokości, aby po odbudowie nie trzeba było wiaduktu poszerzać, budować od nowa, itp. Zauważyć bowiem, trzeba, że obecnie trwają analizy, których celem jest wybór optymalnego w perspektywie 30 i więcej lat układu wiaduktow żerańskich, którymi zjeżdżać się będzie z poszerzonego do przekroju 2x5 pasów ruchu mostu Grota. Do wyboru są:
a) jezdnie główne o 2 pasach ruchu, boczne o 3 pasach ruchu,
b) jezdnie główne o 2 pasach ruchu, boczne o 2 pasach ruchu,
c) jezdnie główne o 3 pasach ruchu, boczne o 2 pasach ruchu,
W zalezności od wyników tych analiz obecne boczne wiadukty żerańskie będą mieć 2 lub 3 pasy ruchu (obecnie 2 pasy)
3. ZDM stawia tymczasowy wiadukt w celu przełączenia ruchu i burzy wiadukt w stronę Marek. Następnie odbudowuje go według wymogów i wariantu, który wygra we wspomnianej analizie. Tym samym nie wydaje pieniędzy na remont konstrukcji, która długo nie wytrzyma, tylko na nową konstrukcję, która posłuży wiele lat.
4. W razie konieczności schemat można powtórzyć dla wiaduktu w stronę Wisły, a także z brakującymi estakadami nad ul. Wysockiego i ul. Łabiszyńską.
5. Gdy GDDKiA już będzie dostosowywac całą trasę toruńską do parametrów S, to na podstawie wcześniejszego porozumienia zwrócono by miastu pieniądze za wykonane prace.
Miasto dzięki temu zyskałoby drożność trasy AK - Toruńskiej o wiele szybciej, a także skutecznie oddaliło "siedzenie" na bombie. Bo czyż remont daje gwarancję, że obecne filary wytrzymają do planowanej przebudowy całej trasy?
Reakcji praktycznie nie było, poza wydaniem kuriera z 25 lutego:
http://www.siskom.waw.pl/informacje-tv.htm
Niedawno zaś ukazał się artykuł w Dzienniku:
http://www.siskom.waw.pl/artykuly/060608-dz.jpg
Tarantula01