Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 3167 Posts

·
Registered
Joined
·
16,374 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Żądamy szybkiej drogi


Walczymy o przyspieszenie budowy trasy Wrocław – Łódź –Warszawa


Wrocław nie ma ani drogowego, ani kolejowego połączenia ze stolicą Polski. Na trasie do Warszawy trzeba stać w korkach przynajmniej w kilku miastach. Przy Państwa pomocy chcemy to zmienić

Ponad rok temu dolnośląscy i łódzcy politycy obiecywali nam wspólną walkę o przyspieszenie prac nad budową drogi ekspresowej Wrocław – Łódź – Warszawa. Ale już we wrześniu 2003 r. trasa ta znikła z planów ministerstwa. Po długich bojach, lotach balonem prezydentów Wrocławia i Łodzi, krzyku podniesionym – po raz pierwszy wspólnie – przez posłów wszystkich partii droga ekspresowa nr 8 – wróciła znowu do planów. Ma zostać zbudowana w 2011 roku.
Bez pieniędzy
nie przyspieszymy
Wojewoda dolnośląski podpisał rok temu porozumienie z wojewodą łódzkim, które miało przyspieszyć przygotowywania dokumentacji dla drogi ekspresowej: Wrocław – Oleśnica – Syców – Sieradz – Łask – Łódź i dalej w kierunku Warszawy. Niedawno okazało się, że najbardziej potrzebny odcinek tej trasy – między Wieruszowem a Sieradzem – powstanie na końcu.
Liczymy na pomoc
Od jutra „Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska” rozpoczyna akcję lobbowania za jak najszybszą budową tej drogi. Na naszych łamach będziemy prezentować wszystkie problemy związane z inwestycją.
Pokażemy newralgiczne miejsca tej trasy, horror, jaki przeżywają kierowcy jadący z Wrocławia do Warszawy.
Postaramy się przedstawić Państwu przeżycia pasażerów autobusów, którzy stoją w korkach w Oleśnicy i Sycowie. Pokażemy także, jakie kłopoty czekają wrocławian i mieszkańców okolicznych gmin za dziesięć lat, jeśli nie uda się przyspieszyć prac nad tą trasą.
Postaramy się także przy pomocy Państwa wpłynąć na Ministerstwo Infrastruktury, Generalną Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz dolnośląskich parlamentarzystów, aby przyspieszyli prace nad budową drogi do Warszawy.
W jutrzejszym wydaniu gazety podamy adres internetowy i numer telefonu, pod którym będziemy zbierać uwagi i głosy poparcia dla przyspieszenia budowy tej drogi. Przekażemy je wszystkie Janowi Kurylczykowi, nowemu pełnomocnikowi rządu do spraw budowy autostrad.
W naszej walce o drogę ekspresową nie jesteśmy sami. Wspierają nas mieszkańcy Łodzi i „Dziennik Łódzki”.
Będziemy się domagać budowy tej drogi aż do skutku. Liczymy na Państwa pomoc.

Knapik Bartłomiej - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
 

·
Banned
Joined
·
4,116 Posts
taka droga powinna zostac wybudowana jak najszybciej...tymbardziej ze da Wrocławiowi dobry dojazd do A1
 

·
Registered
Joined
·
1,162 Posts
miro said:
taka droga powinna zostac wybudowana jak najszybciej...tymbardziej ze da Wrocławiowi dobry dojazd do A1
Dla Wrocławia raczej istotniejszy będzie dojazd do A2 w Łodzi. W jeździe z Wrocławia do Trójmiasta lub Torunia przez Łódź nie widzę żadnego sensu.

W każdym razie wybudowanie drogi łaczącej Wrocław z Warszawą przez Łódź leży zarówno w interesie Wrocławia jak i Łodzi. Tedy miasta powinny jak najaktywniej działać na rzecz jej budowy.
 

·
Future expert
Joined
·
1,012 Posts
No w interesie Warszawy chyba tez. Jakis czas temu jechalem do Monachium. Wystarczy zobaczyc mape, zeby stwierdzic, ze najlepiej byloby jechac przez Lodz-Wroclaw-Praga-Norymberga-Monachium. Tymczasem najszybsza mozliwa droga dzisiaj jest gierkowka do Cieszyna,dalej przez Olomuniec do Austrii, gdzie w okolicy Wiednia trzeba skrecic na Salzburg i dalej na Monachium. Mimo, ze to 200km dalej, jedzie sie o pare godzin szybciej.
O dobrym skomunikowaniu Wawy,Lodzi i Wroclawia juz nie wspominam, bo to oczywiste.
 

·
Registered
Joined
·
2,548 Posts
Budowa A-8 wazna jest dla calej pn/wsch. Polski, takze dla tego ze stanowilaby wygodne polaczenie z Karkonoszami - perla polskiej turystyki wypoczynkowej.
 

·
Я.
Joined
·
6,308 Posts
Kubster said:
. Wystarczy zobaczyc mape, zeby stwierdzic, ze najlepiej byloby jechac przez Lodz-Wroclaw-Praga-Norymberga-Monachium.
Czesi tez niestety daja d.. i z Wroclawia do Monachium najszybsza droga jest przez Zgorzelec i Norymberge:((
 

·
Banned
Joined
·
127 Posts
Rafis said:
Walczymy o przyspieszenie budowy trasy Wrocław – Łódź –Warszawa

Wrocław nie ma ani drogowego, ani kolejowego połączenia ze stolicą Polski. Na trasie do Warszawy trzeba stać w korkach przynajmniej w kilku miastach. Przy Państwa pomocy chcemy to zmienić. [...]
Nieśmiało chciałbym zauważyć, że Wrocław będzie mial za moment szybkie połączenie z Berlinem. Chyba zawsze na tym Ci zależało (nie wiem jak Berlinowi), wiec nie wiem czemu obchodzi Cie połączenie z Warszawą...
 

·
Registered
Joined
·
16,374 Posts
Discussion Starter · #10 ·
glicek said:
Nieśmiało chciałbym zauważyć, że Wrocław będzie mial za moment szybkie połączenie z Berlinem. Chyba zawsze na tym Ci zależało (nie wiem jak Berlinowi), wiec nie wiem czemu obchodzi Cie połączenie z Warszawą...
Mnie obchodza wszystkie połączenia.Oczywiscie najważniejsze jest to z Dreznem i Berlinem i także ważne jest z Praga.Warszawa to 3 najważniejsze połączenie.
 

·
Registered
Joined
·
576 Posts
Trasa Wrocław-Łódż-Warszawa (S8)

Prezydenci Wrocławia oraz Łodzi oraz marszałkowie woj.Dolnośląskeigo i Łódzkiego podpisali memorandum w sprawie budowy drogi ekspresowej S8. RZądają oni aby ta droga powstała do 2010 r.
 

·
Registered
Joined
·
1,162 Posts
Treść memorandum z http://www.uml.lodz.pl//news/jotpegi/202605_memorandum.doc

"MEMORANDUM

skierowane do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej
Pana Profesora Marka Belki

w sprawie
budowy trasy ekspresowej S-8 Wrocław - Łódź
oraz Linii Szybkiej Kolei na trasie Warszawa - Łódź - Wrocław

sporządzone w Łodzi dnia 3 listopada 2004 r.

1. Prezydenci Wrocławia i Łodzi oraz Marszałkowie Województw Dolnośląskiego i Łódzkiego popierają działania rządu, których celem jest realizacja polityki transportowej Unii Europejskiej
i Polski. Szczególne ważne jest stworzenie sprawnych połączeń transportowych pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Wysoka jakość infrastruktury transportowej jest jednym z najistotniejszych elementów przetargowych zachęcających inwestorów do inwestowania w Polsce.

2. Prezydenci Wrocławia i Łodzi oraz Marszałkowie Województw Dolnośląskiego i Łódzkiego wyrażają zaniepokojenie zbyt wolnym tempem budowy krajowej infrastruktury transportowej, która ma połączyć aglomeracje skupiające się wokół największych miast. Zły stan infrastruktury ma bezpośredni, negatywny wpływ na rozwój gospodarczy całego kraju, w tym Łodzi i Wrocławia. Istniejący układ sieci transportowej,
z powodu braku kompleksowego systemu sieci autostrad i dróg ekspresowych oraz szybkich kolei, nie służy efektywnej alokacji przemysłu i usług oraz nie zapewnia właściwej jakości obsługi ruchu przewozów pasażerskich
i towarowych. Brak sieci dróg o właściwym standardzie stanowi w tej chwili najpoważniejszą barierę rozwojową kraju, ograniczającą możliwości wykorzystania szans polskiej gospodarki takich jak położenie geograficzne czy wielkość rynku. Stan dróg w Polsce hamuje wymianę międzynarodową
z innymi krajami UE i z pozostałymi krajami sąsiadującymi, ogranicza możliwości przyciągnięcia kapitału zagranicznego i zmniejsza mobilność siły roboczej. Czynniki te obniżają konkurencyjność polskiej gospodarki i stanowią barierę w procesach rozwojowych i innowacyjnych kraju.

3. Prezydenci Wrocławia i Łodzi oraz Marszałkowie Województw Dolnośląskiego i Łódzkiego proszą Premiera Rzeczypospolitej
o przyspieszenie prac w korytarzu transportowym Warszawa – Łódź – Wrocław, który będzie istotną częścią rozszerzonej Europejskiej Sieci Transportowej. Powiązanie to realizowane może być na dwa sposoby: poprzez drogowe połączenie trasą ekspresową S-8 Wrocław – Łódź, autostradą A1 i autostradą A2 w kierunku Warszawy oraz Szybką Linię Kolejową Wrocław – Łódź – Warszawa.
4. Prezydenci Wrocławia i Łodzi oraz Marszałkowie Województw Dolnośląskiego i Łódzkiego krytycznie oceniają stan prac
w korytarzu transportowym Warszawa – Łódź – Wrocław.
W realizowanej strategii przebudowy dróg krajowych w Polsce nie przewiduje się istotnej zmiany sytuacji w ciągu najbliższych 10 lat, a w strategii modernizacji kolei – nie przewiduje się żadnych działań w celu usprawnienia połączeń Łódź - Wrocław. Nawet projekty wpisane do planów nie są realizowane (jak Autostradowa Obwodnica Wrocławia) lub ich realizacja jest spóźniona ( jak obwodnica Oleśnicy). Prezydenci Łodzi i Wrocławia zwracają uwagę na fakt, że zaproponowany standard techniczny trasy kolejowej Warszawa – Łódź przez Skierniewice, realizowanej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport, jest za niski i może w przyszłości uniemożliwić realizację projektu szybkiej kolei na trasie Warszawa – Łódź – Wrocław.

5. Zdaniem Prezydentów Łodzi i Wrocławia oraz Marszałków Województw Dolnośląskiego i Łódzkiego:

q Możliwa jest budowa trasy ekspresowej S-8 Wrocław – Sieradz – Łódź do roku 2010.
q Możliwa jest realizacja Szybkiej Linii Kolejowej Wrocław – Łódź – Warszawa w ramach Narodowego Planu Rozwoju
w latach 2007- 2013.
Obie inwestycje powinny być uwzględnione w „Strategii Rozwoju Transportu na lata 2007-2013”.

6. Prezydenci Wrocławia i Łodzi oraz Marszałkowie Województw Dolnośląskiego i Łódzkiego zwracają uwagę na fakt, iż korytarz transportowy Warszawa – Łódź – Wrocław ma duże znacznie międzynarodowe, krajowe i regionalne.

q Korytarz transportowy Warszawa – Łódź – Wrocław jest naturalnym przedłużeniem korytarza I i powinien zostać wpisany do sieci TEN jako jego część składowa. Korytarz ten jest potencjalnym korytarzem transeuropejskim, łączącym istniejące już korytarze tj. korytarz III (od Wrocławia w kierunku Drezna, z możliwością połączenia z autostradą D-11 w kierunku Pragi) z korytarzem II (z Łodzi przez Warszawę w kierunku Mińska i Moskwy) oraz I (z Warszawy w kierunku Kowna, Rygi, Tallina
i Helsinek). Korytarz ten będzie miał ważne znaczenie dla centralnej
i wschodniej Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, zachodniej Rosji i Białorusi dla obsługi ruchu w kierunku południowo - zachodnim Europy.
q Podobną rolę może spełniać połączenie kolejowe. Proponowana trasa kolejowa to stworzenie nowego korytarza transportowego, który może być przedłużony z Drezna do Wilna, łącząc istniejący korytarz E-30
z korytarzem Via Baltica E-75. W planach rządu przewiduje się jedynie rekonstrukcję połączenia Łódź – Warszawa, którą należy w pełni wykorzystać w modernizacji całej trasy Wrocław – Łódź – Warszawa.
q Połączenie Łodzi z Warszawą to tworzenie, zgodnie z zaleceniami UE, wspólnej struktury transportowej powstających aglomeracji i w przypadku połączenia kolejowego wykorzystanie intermodalności połączenia
z lotniskami.
q Skrócenie podróży koleją i samochodem z Warszawy do Wrocławia z 5 do 3 godzin pozwoli na oszczędność czasu pracy, a „zysk społeczny” dla gospodarki narodowej to wartość od 60 do 300 mln złotych rocznie.
q Korytarz pozwoli na zwiększenie mobilności mieszkańców Łodzi
i Wrocławia oraz na wyrównanie poziomu rozwoju gospodarczego regionów objętych systemem szybkiego połączenia kolejowego i trasą ekspresową.
q Przyspieszenie budowy autostrady A-8 (Autostradowa Obwodnica Wrocławia), drogi ekspresowej S-8 na odcinku Wrocław – Walichnowy - Sieradz oraz Łódź – Sieradz jest dramatyczną koniecznością.
q Połączenie Wrocławia z Łodzią i Warszawą umożliwi rozwój gospodarczy
w kierunku centrum kraju i pozwoli na usunięcie skutków Rozbioru Polski
w postaci barier komunikacyjnych powstałych po tym okresie.

7. Prezydenci Wrocławia i Łodzi oraz Marszałkowie Województw Dolnośląskiego i Łódzkiego są zdania, iż powstałą szansę rozwoju należy wykorzystać i dołożą wszelkich starań dla wzajemnej współpracy w dążeniu do realizacji celu, do kreowania środowiska popierającego te realizacje oraz do dzielenia się doświadczeniami ze wszystkimi, którzy zaangażują się w te przedsięwzięcia. Władze Miasta Wrocławia i Miasta Łodzi liczą, że spotkają się one z pełną akceptacją i wsparciem władz Rzeczypospolitej Polskiej."

I mapaGratulacje dla Dutkiewicza i Kropy za podjęcie wspólnych działań. To jest chyba jedna z nielicznych w Polsce możliwości wywalczenia niezbędnych inwestycji infrastrkuturalnych. Zazwyczaj niestety "każdy sobie rzepkę skrobie" ale jak widać współpraca jest jak najbardziej możliwa. Oby przyniosła odpowiednie rezultaty!!!!
 

·
d. marian1989
Joined
·
2,241 Posts
Bardzo kibicuję tej inwestycji, ponieważ autostrady (drogi expresowe) w Polsce nie powinny służyć tylko dla tranzytu, ale również dla ruchu między większymi miastami tak, aby umożliwić im szybszy rozwój, a dobra komunikacja między nimi może w tym bardzo pomóc.
 

·
Registered
Joined
·
16,374 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Będą walczyć

Czwartek, 4 listopada 2004r.

Nasza Akcja: Żądamy drogi ekspresowej: Wrocław - Łódź - WarszawaPrezydenci Wrocławia i Łodzi oraz marszałkowie województw dolnośląskiego i łódzkiego podpisali wczoraj w Łodzi memoradum do premiera Marka Belki. Proszą w nim o przyspieszenie prac nad budową drogi ekspresowej między tymi miastami

W swoim memorandum samorządowcy z obu województw twierdzą, że można wybudować tę drogę do 2010 roku.
- To nie jest już tylko problem ekonomii, ale Polskiej racji stanu. Nie może być tak, że z jednego z największych miast w kraju dużo szybciej jedzie się do Berlina niż do Warszawy - mówi Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi.
- W przyszłym roku będziemy obchodzić 60 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Już czas przyłączyć Dolny Śląsk do reszty kraju także komunikacyjnie - dodaje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Naciskać, prosić i apelować
Ze względu na brak pieniędzy budowa drogi ekspresowej S-8: Wrocław - Oleśnica - Syców - Sieradz - Łask - Łódź została podzielona na siedem etapów. Niestety środkowy odcinek - między Wieruszowem a Sieradzem - powstanie na końcu. Najwcześniej w 2011 roku. Urzędnicy przyznają, że gdyby tylko znalazły się pieniądze, ten termin można by skrócić o kilka lat. Za miliard złotych można by ukończyć tę drogę w ciągu sześciu lat. Jednak na to nie ma na razie pieniędzy.
Mają o nie wspólnie walczyć oba województwa.
- Oprócz racji stanu są także racje ekonomiczne, które przemawiają za tym, żeby jak najszybciej wybudować tę drogę - mówi Stanisław Witaszczyk, marszałek województwa łódzkiego.
- Jedynym sposobem, w jaki możemy wpłynąć na decyzję rządu w kwestii terminu to naciskać, prosić i apelować. Skoro poprzednia ekipa rządowa nie była przychylna tej inwestycji, to może ta zmieni podejście. A jak nie ta to następna - dodaje Paweł Wróblewski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Na własnej skórze
Prezydenci Wrocławia i marszałek mieli wczoraj okazję na własnej skórze przekonać się jak fatalnie jedzie się z Wrocławia do Łodzi. Najpierw stracili kilka minut w korku w Oleśnicy, potem ich skoda miała problemy na koleinach między Sieradzem a Pabianicami. najwięcej czasu stracili jednak w Łasku. Robotnicy zamknęli połowę jezdni i puszczali ruch wahadłowo. W drodze do Łodzi stali tam w korku pół godziny. Dlatego w powrotną drogę pojechali okrężną trasą.

I TY MOŻESZ LOBBOWAĆ
Piszcie na adres: 53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 42a z dopiskiem "Żądamy drogi do Warszawy" lub na adres: [email protected] lub dzwońcie: 37 48 153. Czekamy na państwa uwagi i głosy poparcia dla przyspieszenia budowy tej drogi. Przekażemy je wszystkie pełnomocnikowi rządu Janowi Kurylczykowi, gdy pojawi się we Wrocławiu. Ale na tym nie skończy się nasz lobbing. Będziemy domagać się budowy tej drogi aż do skutku.

Bartłomiej Knapik - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, (z lewej) i Łodzi, Jerzy Kropiwnicki, przed rokiem latali balonem, żeby przyspieszyć budowę S8. Teraz wysyłają memorandum do premiera Belki. Fot. Janusz Wójtowicz
 

·
Banned
Joined
·
14,070 Posts
erni said:
Prezydenci Wrocławia oraz Łodzi oraz marszałkowie woj.Dolnośląskeigo i Łódzkiego podpisali memorandum w sprawie budowy drogi ekspresowej S8. RZądają oni aby ta droga powstała do 2010 r.
Troche dziwne ze w tej inicjatywnie nie bierze udzialu nikt z warszawy, mialaby ona wtedy kilkakrotnie wieksze szanse, przeciez ta droga mimo ze ma sie zaczynac pod lodzia bedzie rowniez dla warszawiakow. Choc z drugiej strony wedlug warszawy s8 poinno isc na okolo przez piotrkow.

Teraz juz wiem czemu nie bylo przedstwaicieli Warszawy.

Szybka trasa Wrocław – Łódź na zakręcie

Czwartek, 4 listopada 2004r.
Prezydenci Łodzi i Wrocławia oraz marszałkowie województw dolnośląskiego i łódzkiego podpisali wczoraj memorandum do premiera Marka Belki w sprawie budowy drogi ekspresowej S8 Wrocław - Łódź.
- Chciałbym, aby konkrety wykluły się w przyszłym roku, bo wtedy przypada 60. rocznica zakończenia II wojny światowej, więc powstałaby wreszcie realna szansa włączenia Dolnego Śląska do Polski. W sensie komunikacyjnym, rzecz jasna - zauważa prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Według prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, budowa drogi ekspresowej i szybkiej kolei to nie tylko konieczność ekonomiczna, ale też kwestia polskiej racji stanu.
Przedstawiciele samorządów Łodzi i Wrocławia uważają, że budowa drogi ekspresowej S8 Wrocław - Łódź możliwa jest do 2010 roku, a trzy lata później powinna się zakończyć realizacja szybkiej linii kolejowej Wrocław - Łódź - Warszawa.
S8 miałaby przebiegać od Wrocławia, omijać od północy Wieruszów, od południa: Sieradz, Zduńską Wolę, Łask i Pabianice, łączyć się w miejscowości Róża z planowaną zachodnią obwodnicą Łodzi i wybiegać koło Rzgowa na spotkanie projektowanej autostrady A1. Trasa pozwoliłaby odetchnąć: Pabianicom, Łaskowi, Zduńskiej Woli i Sieradzowi, które teraz są rozjeżdżane przez tiry.
Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury skierowało do Sejmu "Informację o harmonogramie budowy autostrad i dróg ekspresowych 2004 - 2006 i lata dalsze", gdzie uwzględniono drogę ekspresową S8, ale biegnie ona z Wrocławia przez... Wieluń, Bełchatów i Piotrków Trybunalski do Warszawy. Plany zakładają po prostu przebudowę już istniejącej trasy.
- Jestem zaskoczony - mówi Cezary Grabarczyk, łódzki poseł PO i członek Sejmowej Komisji Infrastruktury. - Będziemy walczyć o S8 koło Łodzi.


Tu mapka z wariantem logicznym (laczy Warszawe, Lodz, Wroclaw najkrotsza droga, odcinek miedzy warszawa i lodzia nie trzeba budowac bo bedzie w 2008 roku A2)
i wariantem warszawskim, czyli wszystko ma udowadniac stolecznosc a niekoniecznie dobrze komunikowac nawet warszawe...


A i tradycyjnie jak wyglada natezenie ruchu na tych trasach.
http://www.gddkia.gov.pl/grafika/pomiar_ruchu/agregacja_ruchu.gif
Czyli wariant pierwszy przez Lodz i sieradz - od 13 do 16 tysiecy aut na dobe
Wariant warszawski 8 - 9 tysiecy na dobe.
Brakuje tylko jakiegos artykuliku co bedzie uzasadnial puszczanie drogi przez piotrkow, no ale to chyba warszawscy "lobbysci" znajda.
 

·
Banned
Joined
·
127 Posts
Nie wiem czy ktoś robil badania, ale ja sam mam paru znajomych ktorzy z Warszawy do Wrocławia i dalej jadą nie tak jak wynika z mapki GDDKiA DK8 ale "gierkówką" czasami do Katowic albo bliżej do Częstochowy, gdzie później przeciskają się przez wioski i wylatują na autostradzie w Opolu (póki co za friko).

Że niby dalej? no tak, ale nie muszą przeciskac sie przez Wroclaw, Bełchatów, Wieluń itp. a tak praktycznie cały czas maja dwupasmówkę.

Pytanie jest takie (retoryczne) - czy autostrady powinny powstawać tam gdzie jest duży ruch czy tam, gdzie powstaną zaczynają same generować ruch pojazdów i jego wzrost???
 

·
Registered
Joined
·
576 Posts
>Że niby dalej? no tak, ale nie muszą przeciskac sie przez Wroclaw, Bełchatów, Wieluń itp. a tak praktycznie cały czas maja dwupasmówkę.>

To gdzie ci znajomi w Końcu jadą???? Jak chca dojechać do Wrocławia jak nie chcą się przepychać przez Wrocław. :)
 

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Bartas2004 said:
Brakuje tylko jakiegos artykuliku co bedzie uzasadnial puszczanie drogi przez piotrkow, no ale to chyba warszawscy "lobbysci" znajda.
No przecież jazda z Warszawy przez Łódź do Wrocławia to idiotyzm. To się zupełnie nie kalkuluje, bo traci się mnóstwo czasu. Jedyna rozsądna i prosta droga biegnie przez Piotrków i Wieluń. W dodatku całość z Warszawy do Piotrkowa jest dwupasmowa.

Podobnie jest z jazdą do Jeleniej Góry, Wałbrzycha czy Kłodzka, gdzie wygodniej jedzie się przez Częstochowę, Opole i Nyse. Aż do Częstochowy jest katowicka dwupasmówka, a dalej mimo że wąsko też nie jest najgorzej. Jeżdżenie z Warszawy przez Łódź jest absurdalne, nie mówiąc już o samym przejeździe przez to miasto.

Jeśli Łódź chce mieć połączenie z Wrocławiem to OK. Ale wciąganie w to Warszawy jest bezsensowne. Dla wygodnego połączenia Warszawy z Wrocławiem trzeba zmodernizować odcinek Bełchatów - Wieruszów, a dalej to i tak ta sama trasa co z Łodzi.
 
1 - 20 of 3167 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Status
Not open for further replies.
Top