SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 10135 Posts

·
Registered
Joined
·
73 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
OPEL AMPERA
Demonstrując zaangażowanie marki Opel w elektryfikacji pojazdów, Opel Ampera - czteromiejscowy samochód rodzinny - przyniesie możliwość bezemisyjnej jazdy bez ograniczania zasięgu samochodu.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych samochodów elektrycznych, jest to pojazd do jazdy na każdym dystansie i w każdym czasie.

Pięciodrzwiowy, czteromiejscowy Opel Ampera wykorzystywać będzie przełomową technologię napędu elektrycznego o nazwie Voltec, działającą na zasadzie odmiennej od innych zaawansowanych układów napędowych.

Ten pojazd z napędem elektrycznym o zwiększony zasięgu (Extended-Range Electric Vehicle, E-REV) wykorzystuje prąd elektryczny jako główne źródło zasilania oraz silnik benzynowy jako zapasowe źródło zasilania, wytwarzające energię elektryczną.
Koła Ampery napędzane są elektrycznie przez cały czas i przy każdej prędkości. Przy odległościach do 60 km (MVEG) pojazd napędzany jest wyłącznie prądem z litowo - jonowego akumulatora 16-kWh i nie emituje CO2.

Po rozładowaniu akumulatora prąd z generatora benzynowego pozwala na zwiększenie zasięgu pojazdu do ponad 500 km.

Amperę można również podłączyć do domowej sieci elektrycznej 230V.

Produkcja pojazdu z napędem elektrycznym o zwiększonym zasięgu zaplanowana została na koniec 2011 roku.
 

·
Registered
Joined
·
73 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
Subaru R1eMały miejski samochód elektryczny - Subaru R1e - ma być dostępny dla firm najwcześniej w 2009/2010r

Dane techniczne
Zasięg na jednym ładowaniu: 8O km
Czas ładowania 100%: kilka godzin
Czas ładowania 80%: 15 minut ze źródła dużej mocy
 

·
Modern
***** *** | PTN PNH
Joined
·
1,172 Posts
Istnieją i co więcej mają się dobrze. Melex działa w swojej niszy i świetnie mu to wychodzi, raczej nie będą wchodzić w zupełnie inną branżę. Od wózka elektrycznego do samochodu elektrycznego droga bardzo daleka, pewnie nawet dalsza niż od samochodu spalinowego.
 

·
Registered
Joined
·
1,360 Posts
^^A jakby zamiast tego był zasięg 150 km i możliwość doładowania w 10 minut?
 

·
Silesian InExile
Joined
·
1,305 Posts
dla mnie zasięg 150 km jest niewystarczający, obecnie bez tankowania przejeżdżam swoim autkiem 1000-1200km (oszczędny dieselek ok 4-4,5l na 100km , 60l w baku), zwykle robie trasy po 600-700km, jeśli musiałbym się zatrzymywać co 150 daje mi to liczbę 4 postojów każdy po te 20 minut czyli czas mojej podróży wydłużałby się o godzinę (obecnie robię 1 postój 20 minutowy na wc i jakieś jedzonko) dla mnie to jednak za dużo straconego czasu. Gdybym nie jeździł tras tylko po mieście -czego praktycznie nie robię- to co innego, pewnie byłbym zachwycony możliwością kupienia takiego autka (jeszcze gdyby to był citroen z hydropneumatycznym zawieszeniem :p przywykłem do komfortu jazdy :D )
 

·
Registered
Joined
·
1,360 Posts
raczej odpada bo "moja" wersja bedzie szybcie wprowadzona.
Zasięg 600 kilometrów na samych akumulatorach szybko nie nadejdzie, myślę że nie wcześniej niż 8-10 lat dostępność w salonach albo nawet sporo dłużej. Ale jest też dobra wiadomość, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jak już osiągniemy owe 600 km nie będziemy musieli się zatrzymywać i iść dalej do np. 1500 za następnych kilkanaście lat.
 

·
Registered
Joined
·
916 Posts
Zasięg 600 kilometrów na samych akumulatorach szybko nie nadejdzie, myślę że nie wcześniej niż 8-10 lat dostępność w salonach albo nawet sporo dłużej. Ale jest też dobra wiadomość, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jak już osiągniemy owe 600 km nie będziemy musieli się zatrzymywać i iść dalej do np. 1500 za następnych kilkanaście lat.
Zacznijmy od tego, że dla commutera wystarczy póki co 150km, byle by było tanio. Jak się uprzecie, że 600km jest absolutnie koniecznie to jeszcze długo nie będziecie EVkami jeździć.
 

·
Registered
Joined
·
73 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Nie wiem jak to wyglada w polsce ale na zachodzie zaczyna sie powoli budowac infrastruktury do ladowanie !! Zreszta wiekszosc firm reklamuje swoje samochody jako pojazdy miejskie ktore pokonuja do 100km dziennie co stanowi okolo 75% calego ruchu !!


Brytyjski Elektromotive "wchodzi" na całego w samochody elektryczne

Alians Renault-Nissan i brytyjskie przedsiębiorstwo Elektromotive, pionier w dziedzinie infrastruktury transportu o zerowej emisji spalin, ogłosiły decyzję o podjęciu współpracy w ramach "Partnership for Zero-Emission-Mobility" (umowa partnerska na rzecz systemu transportu indywidualnego o zerowej emisji spalin). Chodzi o przyspieszenie budowy sieci stacji ładowania dla aut elektrycznych na terenie miast.
Protokół porozumienia został podpisany w obliczu wzrostu liczby samochodów elektrycznych na europejskich drogach. Począwszy od przyszłego roku Alians Renault-Nissan będzie wprowadzał pojazdy z napędem elektrycznym na rynek Japonii i USA, a w roku 2012 rozpocznie sprzedaż na światową skalę.

Obie strony zbadają możliwości promocji użytkowania samochodów elektrycznych i wymienią informacje dotyczące ich udoskonalania oraz dostaw energii na szeroką skalę. W ramach współpracy Alians Renault-Nissan i Elektromotive stworzą m.in. programy informacyjno-edukacyjne i zaplanują system zachęt do zakupu aut elektrycznych. Elektromotive stale rozwija infrastrukturę. W ramach projektu zakupi lub weźmie w leasing samochody elektryczne produkowane przez Alians.
Mająca siedzibę w Brighton, w Anglii, firma Elektromotive rozpoczęła wdrażanie technologii stacji ładowania w 2003 r. 3 lata później zbudowała pierwszy punkt "Elektrobay" w Westminsterze, w centrum Londynu. Dotychczas firma Elektromotive zbudowała 40 punktów w Londynie
i 40 kolejnych w innych dużych miastach brytyjskich.

"Elektrobay" to bezpieczne i proste w obsłudze urządzenie, które poprzez podłączenie do gniazda (plug-in), umożliwia ładowanie pojazdów całkowicie elektrycznych oraz pojazdów o napędzie hybrydowym. Wytrzymałe i dobrze widoczne stacje ładowania zlokalizowane są w dogodnych punktach przy głównych drogach i na wielopoziomowych parkingach.

- Nasze firmy znakomicie się uzupełniają: nabywcy samochodów elektrycznych skonstruowanych przez Alians będą potrzebowali dostępu do rozbudowanego systemu ładowania niezależnie od miejsca zamieszkania czy pracy. Elektromotive odgrywa szczególną rolę w budowie stacji ładowania przyjaznych posiadaczom samochodów elektrycznych. Wspólnie możemy budować przyszłość transportu o zerowej emisji, powiedział Andrew Palmer, wiceprezes Nissan Motor Co.

- Jesteśmy przekonani, ze samochód elektryczny o zerowej emisji to najlepszy sposób na zbliżenie się do systemu transportu przyszłości. Zainteresowanie klientów użytkowaniem aut elektrycznych niewątpliwie wzrośnie wraz z wprowadzeniem tych pojazdów przez Nissana i Renault. Stają się one poważnym, praktycznym i godnym uwagi rozwiązaniem, które z pewnością przyczyni się do zwrócenia uwagi na kwestię użytkowania pojazdów elektrycznych, powiedział Calvey Taylor-Haw dyrektor generalny Elektromotive Ltd.

Tutaj mapki gdzie mozna juz ladowac

Paryż

http://green.autoblog.com/2009/03/19/paris-launches-online-map-of-ev-charging-stations/

LONDYN

http://www.newride.org.uk/recharge.php
 

·
Registered
Joined
·
1,360 Posts
^^Odzyskiwanie energii z hamowania i panele na dachu w obecnej technologii to energetyczne grosze, podobne do pomysłów zastępowania stali aluminium. Nie popełniasz błędu we wierze w prace nad akumulatorami, błąd robisz zestawiając je ze słowem "szybko". Uzyskanie nawet tych niezadowalających 150 kilometrów wymaga robienia samochodów lekkich w konstrukcji i załadowanych setkami kilogramów akumulatorów i wygląda na to, że z obecnego kierunku nie da się dużo więcej wycisnąć - trzeba zrobić jakiś przełom, a takich od teorii do masowej produkcji trwa długo i nie gwarantuje sukcesu za pierwszym podejściem. Pierwszy przełomowy pomysł przerzucenia się na akumulatory cynkowe [ prototypy od kilku lat już jeżdżą po Niemczech] okazał się ślepą uliczką. Teraz do wchodzą węglowe nanorurki, za kilka lat dowiemy się czy to jest to i jeżeli tak to poczekamy kilka następnych na masową produkcję. Jeżeli nie, to będzie trzeba poczekać, aż nanotechnologia się bardziej rozwinie.
 

·
Registered
Joined
·
4,898 Posts
^^A jakby zamiast tego był zasięg 150 km i możliwość doładowania w 10 minut?
Policz, jaki prad musialby przejsc przez "wtyczke", przyjmujac nawet tylko 10 % straty w cyklu ladowanie/rozladowanie akumulatora (jaki by on nie byl).

Pierwszy post - akumulator 16 kWh. Co przy napieciu 230 V (gniazdkowe napiecie) oraz 10 minutach daje 16 kWh * 6 / 230 = 417 A, do tego dolicz te 10 % straty i masz 460 A.
A teraz sobie idz i sprawdz, jakie bezpieczniki masz na wejsciu do domku.

I przypomnij sobie, ze chocby glupie NiCd do aparatu powinno sie ladowac pradem co najmniej 10 razy mniejszym niz prad rozladowania, by ich chemicznie nie zniszczyc.
Rozwiazaniem sa tylko superkondensatory (montowane niemal seryjnie do "floty biurokrazcow", typu dehaele; bo toto sie szybciej laduje niz akumulator, ktory w samochodzie przejezdzajacym dystans rzedu kilometra..dwu pomiedzy postojami po prostu nie wytrzymuje pewnie nawet sezonu). Ale zastosowanie superkondensatorka pozwoli tylko na ominiecie limitu pradu ladowania, a nie na ominiecie bezpiecznika :)

No i konieczna srednica kabelka... 150 mm kwadratowych przekroju zyly (14 mm srednicy) - a tu musisz miec dwie takie. Nie dosc, ze cholernie ciezkie by to bylo, to jeszcze bys tego nie zgial :)

(obciazalnosc za http://technokabel.pl/informatortechniczny.php?op=sk&pid=278)
 
1 - 20 of 10135 Posts
Top