SkyscraperCity banner

6301 - 6320 of 6590 Posts

·
User
Joined
·
1,703 Posts
no przecież o tym piszę właśnie, algorytm będzie taki że ma ochronić wbiegające dziecko na jezdnię
i co wtedy robisz?
Moim zdaniem nie bedzie takiego algorytmu, bo sie tego nie da zrobic, tak aby spelnic kryteria ustawy zawsze i wszedzie, wiec jesli taka ustawa sie pojawi to nigdy nie bedzie pelnej automatyki.
 

·
Registered
Joined
·
6,225 Posts
Jeśli liczysz na jedną legislację światową, to już Cię mogę rozczarować. :)

Producenci tych samochodów będą sobie musieli poradzić jak zwykle z labiryntem przepisów. Tak jak jest chociażby z obecną legislacją pojazdu Level 3 Autonomy.
 

·
User
Joined
·
1,703 Posts
Moim zdanim to raczej infrastruktura bedzie sie zmianiac wraz z upowszechnianiem sie samochodow z autopilotem. Na osiedlach ograniczenie predkosci powinno byc mniejsze, np 20km/h, wtedy nikomu nic sie nie stanie nawet jak wejdzie przed pokazd. Na trasach zbiorczych gdzie predkosc jest wyzsza, np 50 czy 70 km/h powinny sie pojawic barierki wzdluz ulic, a przejscia tylko z sygnalizacja lub ograniczeniem predkosci. Na autostradach pieszych ma po prostu nie byc, tak jak na torach kolejowych.
 

·
Registered
Kraków
Joined
·
8,263 Posts
ale zrozum, że to właśnie jest problemem, nad tymi wszystkimi aspektami trzeba się zastanowić i robią to rady transportu czy przy ministerstwach czy unii europejskiej czy u producentów
jest wiele "ale" jest wiele wyjątków, przepisów różniących się w różnych krajach, itp, itd, infrastruktura też jest różna, włoskie ciasne uliczki a ulice na osiedlach w paryżu czy oslo, i nie dasz rady też zrobić wszędzie barierek, bo już by je zrobiono,
 

·
User
Joined
·
1,703 Posts
Cóż... Jeżeli przepisy nie dadzą rady się dostosować do realiów samochodów prowadzonych przez komputer, w takim razie między bajki możemy włożyć, to że kiedykolwiek się one upowszechnią. Ja bym jednak na taki beton w prawodawstwie nie liczył, tak jak kiedyś trudno było sobie wyobrazić miasta bez dorożek tak i teraz niektórzy mają za ciasne głowy na to, aby wyobrazić sobie zupełnie inny wygląd i funkcję ulic w przyszłości.

W tej chwili autopiloty mają problem żeby zmieścić się w pasie ruchu na ulicy osiedlowej, tak więc analizowanie przez komputer możliwych przypadków wyrządzenia mniejszych szkód po złamaniu części reguł jazdy, po wystąpieniu nieprzewidzianego zdarzenia losowego lub z winy ludzi to na długie lata jeszcze bajki. Przecież cały świat trzeba by pokryć mapą wszystkich potencjalnych zdarzeń i w chwili pojawienia się takiego trzeba by odpytać bazę danych o możliwe rozwiązania i wybrać to, które w danej chwili wyrządzi najmniejsze szkody. Potrwa to przy obecnym stanie techniki bardzo długo, o wiele dłużej niż czas reakcji.
 

·
Registered
Joined
·
24,086 Posts
  • Like
Reactions: Signar and Erni79

·
Registered
Joined
·
1,343 Posts
Powiedzmy sobie szczerze, że ciężko byłoby znaleźć lepszą lokalizację w Europie:

1) Metropolia Berlińska ma bardzo wiele firm zaawansowanych technologicznie i bardzo dobry klimat dla biznesu. W rankingu start-upów Berlin zajął 5-te miejsce na świecie.

2) Made in Germany to Made in Germany.

3) Bliskość ogromnego nowo-otwartego lotniska jest ważną zaletą.

4) Bliskość tanich jak na warunki niemieckie pracowników mogących dojeżdżać przede wszystkim ze Słubic, Kostrzyna, Sulęcina, Świebodzina, Krosna Odrzańskiego ale także Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry czy Szczecina to również bardzo ważny atut tej lokalizacji.
 

·
Registered
Joined
·
469 Posts
A ja myślę, że do kwestii kwestii prawnych w sprawie odpowiedzialności i problemu wagonika podchodzicie od złej strony... Na początek należy zauważyć, że niezależnie kto jest sprawcą odszkodowanie płaci ubezpieczalnia, a zatem hierarchia źródeł reguł wyboru ofiar będzie prawdopodobnie następująco:
  • haker działający na zlecenie np. właściciela samochodu
  • ubezpieczalnia dająca polisę na samochów
  • dopiero na końcu regulacje państwowe czy międzynarodowe
 

·
Registered
Joined
·
1,266 Posts
Powiedzmy sobie szczerze, że ciężko byłoby znaleźć lepszą lokalizację w Europie:
(...)
5) Berlin jest stolicą Niemiec - najważniejszej gospodarki UE, głównego rozgrywającego w branży motoryzacyjnej. Można sobie wyobrazić sytuacje, że jeśli europejskie koncerny nie radziłyby sobie w elektrykach, kraje członkowskie mógłby mieć pokusą na jakieś regulacje utrudniająca życie zewnętrze konkurencji. Teraz szkodzenie akurat Tesli staje się problematyczne, kiedy ma się się megafabrykę "tuż pod oknem" kanclerza.
 

·
Registered
Joined
·
70 Posts
Dodatkowym plusem posiadania fabryki w centrum UE będzie opcja korzystania z dopłat, zdecydowanie bardziej rozbudowanych niż dostępne w USA.
 

·
Registered
Joined
·
2,151 Posts
Może już było:
Ostatnio na dniach promował się w Opolu pod ratuszem miejskim i moście groszowym
 

·
User
Joined
·
1,703 Posts
Zastanawiałem się jeszcze nad bezpieczeństwem autopilota samochodu osobowego, obserwowałem AGVy na fabryce, na której obecnie jestem i naprawdę trzeba się postarać, aby zostać przez niego potrąconym. Jeżdżą one z podobną prędkością jak wózki obsługiwane przez ludzi, ale czas hamowania jest o wiele szybszy z dwóch powodów:

1. reakcja czujnika jest szybsza niż człowieka
2. hamowanie zawsze odbywa się z najlepszymi możliwymi parametrami, podczas gdy operator nigdy nie wie, kiedy spowoduje poślizg

Jestem pewien, że po wprowadzeniu pełnej autonomii ilość potrąceń pieszych na drogach publicznych znacząco spadnie, nawet bez podejmowania przez komputer żadnych innych decyzji niż hamowanie awaryjne.
 

·
Banned
Joined
·
3,231 Posts
Autopiloty mają tę przewagę, że mogą korzystać z czujników widzących inaczej niż człowiek. Np. z radarów, kamery podczerwieni.
Największym problemem dla wzdrożenia bezpiecznego autopilota, czy tzw. assystentów bezpieczeństwa aktywnego, jest irytacja człowieka nadmierną czułością czujników. Żeby taki samochód był bezpieczny musi, tak jak zresztą człowiek z wyprzedzeniem reagować na pewną sytuację na drodze i w sposób ciągły analizować ryzyko. I może dochodzić do fałszywych alarmów, np. hamowanie na skutek zbliżania się pieszego do jezdni, mimo że on potem się zatrzymał, hamowanie bo samochód z przeciwka nagle zaczął się zbliżać do osi jezdni itd. I firmy mogą się obawiać, że stracą w ten sposób klientów, bo ich samochód co chwilę hamuje, tak jakby stara baba nim kierowała.
 
6301 - 6320 of 6590 Posts
Top