SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 38 Posts

·
Super Member
Joined
·
9,181 Posts
Discussion Starter · #1 ·








Samsun Regie Tekel Fabrikaları Turizm ve Ticaret Merkezi’ne Dönüştürülecek

Projesi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından hazırlanan Samsun Regie Tekel Fabrikaları Turizm ve Ticaret Merkezi, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın girişimiyle Samsun’da yeni bir odak noktası olacak.

Şehir merkezindeki Tekel Depo ve Atölyeleri, Genel Müdürlük ve Kültür Müdürlüğü Binaları’nın restorasyonu ile gerçekleştirilecek olan dönüşüm projesinin 22 Mart 2005 Salı günü tanıtım toplantısı yapıldı. Yılmaz, toplantıda Samsun’un tarih öncesi gelişiminden bugünkü durumunu özetleyen bir tablo çizdi.

Tarih boyunca yerleşimlerin su kenarlarında olduğunu, Samsun’un da denizden yararlanmak için yerleşenlerin kenti olduğunu belirten Yılmaz, Samsun’un zaman içinde kirlendiğini ve bunun nüfus yoğunluğu sonucu ortaya çıktığını söyledi. Yılmaz, amfi-tiyatro konumundaki kentlerin kurtulamadığı deniz kirliliği, bunun sonucu olarak 1970’lerden sonra şehirde yaşayanların denizden uzaklaşmaları, denize sırtını dönmelerini bölgenin en önemli sorunlarından birisi olarak gösterdi. Bu dönüşüm projesindeki amacını kentle deniz ilişkisini kurmak şeklinde açıklayan Yılmaz, diğer bir problemi de, demiryolunun beraberinde getirdiği depo ve antrepolar olarak tanımladı.

Sigara Fabrikaları Kompleksi kısmen Milli Emlak, kısmen Tekel, kısmen de Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Ancak ihale edildiğinde 49 yıllığına kullanım hakkı kazanma fırsatı da bölgenin gelişimi açısından bir “artı” oluyor. Samsun’daki yaşam stilini değiştirmek isteğinde bu “artı”, hem kent için hem de işveren için önemli bir faktör haline geliyor.

Toplantıda, projenin gelişim sürecini bölgenin özellikleri açısından katılımcılara aktaran Murat Tabanlıoğlu, mimari yaklaşımlarını, Samsun’da yeni bir sosyo-kültürel merkez oluşturmak, şehirde ve bölgedeki yeni yapılanmalara da bir lokomotif proje oluşturmak şeklinde açıkladı. Tabanlıoğlu, projenin amacını, binaların var olan tarihsel kimliğini ve kuvvetli mekan duygusunu yok etmeden yeni fonksiyonlar vererek zenginleştirmek ve çağdaş bir kimlik kazanan bu yapıların mimari kalitesini artırmak olarak açıkladı.

Tabanlıoğlu, proje ve bölgeyi tanıtan sunumunda, Samsun’un coğrafi konumundan başlayarak yurtdışındaki benzer dönüşüm projelerinden örneklerle tasarım yaklaşımlarını aktardı. Samsun’daki odak noktalarını fotoğraflarla sunan Tabanlıoğlu, 50.000 m2’lik alana sahip projenin de bir odak noktası olabileceğini vurguladı. Toplantı sonunda Tabanlıoğlı sözlerine, 30 milyon Dolar’a mal olacak projenin yap-işlet ya da yap-işlet-devret modelleri araştırıldıktan sonra ihale edileceğini ekledi.

Projenin kurgusu

Proje kapsamında tüm yapıların cephelerinin korunması ve taşıyıcı sistemin çelik konstrüksiyonla yenilenmesi öngörülerek, sirkülasyonun, yapıların dışına eklenecek şeffaf alanlarda çözülmesi,

Depo ve atölyeler, içinde çeşitli dükkanları, restoranları, sinema salonlarını, eğlence alanlarını barındıran bir merkeze dönüştürülmesi, Gazi Caddesi’nin proje alanı içinde kalan bölümü yayalaştırılması,

Kültür Müdürlüğü Binası ve depo binalarından biri (E Blok) tarihi cephesi ve oranları bozulmayacak şekilde düzenlenerek bir butik otele dönüştürülmesi,
Genel Müdürlük Binası, bölgenin Türk tarihindeki önemini yansıtacak şekilde Samsun Müzesi olarak Samsun’un ve bölgenin kültürel hayatına kazandırılması,

Şu anda açık otopark olarak kullanılan alan: forum ve sergileme alanlarını, peyzaj alanlarını, peyzaj elemanlarını ve geçici sergileme ünitelerini içeren programı ve konumu sayesinde bir kentsel meydana dönüşecek ve otopark yer altına alınması,

Binalar meydanla bütünleştirilecek ve kentlilerin katılımıyla bölgenin 24 saat canlı bir kent sahnesi haline dönüşmesi sağlanacak
arkitera

Samsun'un Merkezi Tamamen Değişiyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 49 yıllığına Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden devraldığı eski sigara fabrikası, TEKEL depoları ile TEKEL Başmüdürlüğü ve 75. Yıl Kültür Merkezi binalarının, turizm ve ticaret merkezi olması için proje hazırlandı. Hazırlanan projede 'yap-işlet-devret' modeli ile yapılacak restorasyonun, 30 milyon dolarlık bir yatırım gerektirdiği belirtildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın girişimi ile Tabanlıoğlu isimli mimarlık firması tarafından hazırlanan "Samsun Regie TEKEL Fabrikaları Turizm ve Ticaret Merkezi" projesi, 22 Mart 2005'te İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde düzenlenen toplantıda işadamları ve basına anlatıldı.

Yapılan toplantıda hazırlanan proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, amaçlarının buradan rant ve kira geliri elde etmek değil, bu tarihi mekanı şehrin kullanımına açmak olduğunu söyledi. 1994 yılında kapatılan fabrikanın 11 yıldır beklemesinin farklı mülkiyetlerden kaynaklandığını anlatan Başkan Yılmaz, "Buranın tek mülkiyet haline getirilmesi için uğraştık. En sonunda Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden 49 yıllığına kullanım hakkını tümüyle aldık. Kullanım hakkını aldıktan sonra yaptırdığımız proje çalışması neticesinden böyle bir ürün ortaya çıktı. Bunun amacı, şehir içindeki belli bir kitleyi, belli bir dokuyu şehir halkının sosyo-kültürel anlamda kentsel dönüşüm perspektifi ile kullanımına açmak. Bu kullanım hiçbir zaman gözü kararmış bir kira ve rant getirisi ölçekli bir bakış açısının etkisi altında olmayacak. Burada bir çağdaş şehirde olması gereken çizgiler, dokular, mimari kimlik kazandırılması bizim için kira gelirinden daha önemli. Amacımız burayı şehir yaşayanının iftihar ettiği, şehre gelecek konukların da övünerek gezdirilebildiği, eğlenebildiği bir mekan haline getirmek" dedi.



Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'ın konuşmasının ardından Tabanlıoğlu firmasının sahibi Murat Tabanlıoğlu da, proje hakkında detaylı bilgi verdi. Eski sigara fabrikası ve TEKEL depolarının dünyanın imreneceği bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Tabanlıoğlu, projenin 30 milyon dolarlık bir yatırım gerektirdiğini ve 2 yılda tamamlanabileceğini açıkladı.

1897 yılında Fransız Regie adlı firma ve TEKEL tarafından kurulan Samsun Sigara Fabrikası, 1994 yılında Samsun'un 19 Mayıs İlçesi'nde Ballıca Sigara Fabrikası'nın açılmasıyla kapatıldı. Büyükşehir Belediyesi, 49 yıllığına Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden devraldığı eski sigara fabrikası ve TEKEL depolarının, iç ve diş mimari yapısı korunarak turizm ve ticaret merkezi yapılması için proje hazırlattı. Projenin amacının, binaların var olan tarihsel kimliğini ve kuvvetli mekan duygusunu yok etmeden yeni fonksiyonlar vererek zenginleştirmek ve çağdaş bir kimlik kazanan bu yapıların mimari kalitesini artırmak olduğu belirtildi.

Proje kapsamındaki tüm yapıların cephelerinin korunması ve taşıyıcı sistemin çelik konstrüksiyonla yenilenmesi, depo ve atölyelerin içinde çeşitli dükkanları, restoranları, sinema salonlarını, eğlence alanlarını barındıran bir merkeze dönüştürülmesi, Gazi Caddesi'nin proje alanı içinde kalan bölümünün araç trafiğine kapatılması, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasının tarihi cephesi bozulmayacak şekilde butik otele dönüştürülmesi, TEKEL Başmüdürlüğü binasının ise Samsun Müzesi olarak düzenlenmesi öngörülüyor. Projede, şu anda açık otopark olarak kullanılan alanın ise, altının 2 katlı otopark, üstünün yarı açık dönüşülebilen satış alanları olarak kullanılması yer alıyor.
yapi.com.tr

50,000 m2 area..stores..shopping centers, restaurants,cafes, movie theaters, closed to traffic, a design hotel, a modern art museum, entertainment centers will be constructed in Samsun..The buildings will be renovated by steel bars. It is in going to be in the city center..
 

·
Registered
Joined
·
9,930 Posts
Başbakan istedi, otel oluyor!

122 yıllık geçmişe sahip eski TEKEL binalarının ne olacağına Başbakan Erdoğan, karar verdi. Erdoğan; "Eski TEKEL binaları bir butik otel olacak" dedi.

Yıllardır çatısına çıkan intihar girişicimlerinin show mekanı olan
:lol: Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan eski TEKEL binalarınınne olacağı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Samsunlularla buluşmasında yaptığı konuşma ile netlik kazandı.
haberexen

avm diye pazarlanamadi simdi hotel ama kim alip yatirim yapacak?
 

·
Registered
Joined
·
9,930 Posts
Mall, hotel and now again mall?

www.torunlargyo.com.tr

Lokasyon Samsun
Başlama 2010 ikinci yarı
Tamamlanma 2012 ilk yarı
Açılış tarihi 2012 ilk yarı
Toplam inşaat alanı 14.964 m2
Kiralanabilir alan 5.596 m2
Torunlar GYO payı %40






this is the current situation



 

·
Registered
Joined
·
9,930 Posts
Tekel Eski Sigara Fabrikası Restitüsyon Projesi

Tekel Eski Sigara Fabrikası yap-işlet-devret modeli ile Torunlar – TurkMallfirmasına 30 yıllığına ihale edilmiştir.



Ticaret ve Alışveriş Merkezi olarak restorasyonu yapılacak Tekel Eski Binası açık otopark sahasının olduğu alanda 3 katlı 20.000 m2’lik (yaklaşık 600 araçlık ) yer altı otoparkı yapılarak Büyükşehir Belediyesine devir edilecektir. Ekim 2010 da inşaat çalışmaları başlanmıştır. Restitüsyon çalışmaları 30 ayda tamamlanacaktır.



http://www.samsun.com.tr/samsun-projeler/?p=49
30 ay :shocked:

Icy 2006 acmis thread
 

·
Registered
Joined
·
8,417 Posts
Wow, süper! Bir İzmirli olarak kıskandım şahsen :) Ama pencere ve kapı çerçeveleri boyamak yerine doğal bıraksalarmış, bir yapaylık katmış sanki.
 
1 - 20 of 38 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top