SkyscraperCity Forum banner
1 - 12 of 12 Posts

·
Tesla
Joined
·
547 Posts
Discussion Starter · #1 ·


Gar Müdürlüğü ile Tekkeköy kavşağı arasındaki mevcut yolcu kapasitesi, bu kesimde Hafif Raylı Sistem çalıştırılması bu aşamada fizibil değildir. Gelecekte uygun yolcu kapasitesine ulaşılacağı düşünülerek, anılan güzergahın altyapı, fiziki ve geometrik standartları Hafif Raylı Sisteme geçişe uygun şekilde Tercihli Yol yapılması kararlaştırılmıştır.

İlk etapta 10 adet troleybüs veya metrobüs ile taşıma hizmeti verilmesi planlanmıştır.

Tercihli yolun en kritik kesimi, Balıkçı Barınağı ile Petrol Ofisi Dolum Tesisleri arası olup; hali hazırda yolun teşkili için toprak tesviye ve tahkimat çalışmaları sürdürülmektedir. Proje kapsamında yapılacak olan köprü ve menfez ve diğer sanat yapıları için ihaleye çıkılmıştır.

Anılan projenin 2014 yılı sonuna kadar tamamlanarak hizmete alınması hedeflenmektedir.
20.02.2014
http://www.samsun.bel.tr/proje-detay.asp?SayfaId=1843Biz burada hem tercihli yol hem de taşıt yolu yapacağız. Hem de 4 metrelik bisiklet yolu ve yaya yolu yapacağız. Dileyen insanlar Taflan’dan sanayi bölgesine kadar bisikletini de kullanabilirler. Burada tipik bir ‘E’ kesit gözükmekte. 8 metre genişliğinde tercihli yol, 8 metre genişliğinde taşıt yolu ve 4 metre genişliğinde de bisiklet ve yaya yolu gözükmekte” diye konuştu.
Proje tutarının 50 milyon TL olduğunu belirten Yurt, “Gar Müdürlüğü ile Tekkeköy kavşağı arasında 12 kilometre uzunluğunda ve hafif raylı sistem alt yapısına uygun tercihli bir yol inşa edilerek, ilk etapta 10 adet troleybüs veya metrobüs ile taşıma hizmeti verilmesi planlanmaktadır. Şu andaki yolcu kapasitesi ve potansiyeli bizim buradaki raylı sistem yapmamız ekonomik çıkmıyor. Bu nedenle biz buraya metrobüslerle ya da troleybüs dediğimiz elektrikli araçlarla ilk etapta burada çalıştıracağız. Daha sonra yolcu potansiyeli ve kapasitesi 15 - 20 yıl sonra fizibıl olduğunda bu yola hemen raylar ve katener sistemi döşenmek suretiyle raylı sistem hattına uygun hale getirilecek
08.10.2013
http://www.samsun.bel.tr/haber-detay.asp?NewsId=1135
 

·
Banned
Joined
·
3,940 Posts
hmm ilginç, bu yol sıfırdan mı inşaa ediliyor? İleride raylı sisteme dönüştürülmeye uygun olması ve bisiklet yolu çok güzel bir fikir. Sanırsam sahilin dibinden geçiyor, sahilde betonlaşmaya neden olmaz mı?
 

·
Moderator
Joined
·
32,567 Posts
sonrasında biraz deniz doldurulur ve her Türk sahil kentinde mevcut olan görüntü oluşur...
 

·
Tesla
Joined
·
547 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Sahille alakası olan kısmı burası aşağıda paylaştığım foto 2008 de paylaşılmış zaten kayalık bi alan var orası yol olacak çok fazla dolguya gerek yok bakınca.Yürüyüş bisiklet yolu için olacaksa biraz dolgudan zarar gelmez bence.
Yol ile kayalık arasıda tren yolu.
Foto:Çetin KOŞAR


Ama burası dışında böyle tartışmalar var.
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26388137.asp
http://www.gazetegercek.com.tr/habe...madan-kus-cennetine-uzanan-bir-inci-gerdanlik
http://www.gazetenizolsun.com/haber-6562-samsun_sahilleri_bizim_en_onemli_hazinemiz.html
 

·
Tesla
Joined
·
547 Posts
Discussion Starter · #6 ·
OTOBÜSLERİ SİPARİŞ EDECEĞİZ

Ulaşım ile ilgili devam eden projelerden bahseden ve tercihli yol çalışmasında son noktaya geldiklerini kaydeden Başkan Yılmaz, "Ulaşım alt yapısında ciddi faaliyetler var, tercihli yol inşaatımızı Tekkeköy'e kadar hızla devam ettiriyoruz, bitti diyebiliriz. Artık Samsun'a geliş gidişi bu güzergahtan yapabilirsiniz şu an. Geliş gidiş mümkün. Temel seviyesinde treleybüs sistemi kurmayı düşünüyoruz. Tesisat projesi netleşmek üzere. Araçlar hazır, bir iki ayda, sipariş ettiğimizde araçları alabiliriz. 28 metre uzunluğunda lastik tekerlekli çok güzel elektrikli otobüslerle vatandaşlarımızı Tekkeköy, stadyum ve fuar kongre merkezine getirip götüreceğiz" dedi.

OMÜ'YE TRELEYBÜS

Raylı sistemin son durağı ile üniversite arasındaki otobüs hattının yakıt masrafının fazla olduğunu ve bunun için çeşitli projelerinin bulunduğunu belirten Başkan Yılmaz, elektrikli sistemi burası için de düşündüklerini kaydederek, "Üniversiteye iniş çıkışta kullandığımız bir sistem vardı. Hepsi dizel otobüsler, korkunç yakıt sarfiyatı yapıyorlar. Bunun bedelini raylı sistem ödediği için bilançoya yazmışlar. Ondan kurtulmamız ve elektrikli hale getirmemiz lazım" diye konuştu.
http://www.samsun.bel.tr/haber-detay.asp?NewsId=1548
07.08.2014

Troleybüs olacak netleşti sanırım artık bu açıklamayla.
 

·
Registered
Joined
·
4,845 Posts
İstanbul'u örnek almanın bir mantığı yoktu zaten, 500binlik şehirsin sana tramvay rahat rahat yeter maceraya ne gerek var, o şehrin merkezinde çalışan Ford Transitlerin en eski modellerinden oluşan köy minibüslerini kaldır yeter, klimasız falan şoka girmiştim yazın Samsun'un o nemli sıcağında
 

·
Registered
Joined
·
2,316 Posts
Aslında tam tersi. Brt(Metrobüs) hatları en az yoğunluğun olduğu yerlere öneriliyor. Sıralama, yoğunluk arttıkça tramvay,hafif metro,ağır metro olarak devam ediyor ve de Brt(Metrobüs) İstanbul'a özgü bir sistem değil. Dünyada ve özellikle Güney Amerika gibi fakir ülkelerde ilk yatırım maliyetinin düşüklüğü sebebiyle yaygın.
 

·
Tesla
Joined
·
547 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Başlığın ilk mesajında haberde neden metrobüs düşünüldüğü yazıyor maddi sebeplerle alakalı ve ileride tramvaya dönüşeceği belirtilmiş ama vazgeçip direk tramvay yapma kararı aldılar İstanbul'u ne diye ornek alsınlar.
 

·
Registered
Joined
·
4,845 Posts
İstanbul metrobüs sistemini Türkiye'ye getirmese Samsun'un haberi mi olacaktı böyle bir sistemden, bırak Samsun'u Türkiye'nin haberi yoktu İstanbul'a yapılana kadar, demek istediğim buydu, İstanbul diğerlerine öncü ve örnek oluyor
 
1 - 12 of 12 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top