SkyscraperCity Forum banner
1 - 6 of 6 Posts

·
hræddur köttur
4,983 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
To ten dziwny dzień - 02 kwietnia - Słońce wszystko zalewało jaskrawym światłem i przez to zdjęcia wyszły jakoś dziwnie mroczne i depresyjne. Ale co nieco może z nich będzie widać. Zdjęcia trochę pomniejszone, żeby się nie ładowały w nieskończoność.
Historii nie opisuję, kto zainteresowany, moze sobie na stronach miasta poczytać, a jest co.
Przyjemnego oglądania życze (na ile to możliwe). Enjoy.

Od początku, czyli chyba miejsce, od którego wszscy zaczynają - Brama Opatowska - widok z wierzchołka na strony świata (pod światło, więc jest jaki jest)
Południe - najbliżej wieża kościoła św. Ducha, w tle wieża katedry

Przesuwamy się w prawo, czyli na zachód - na tle zakola wisły kościół św. Jakuba, bliżej po lewej Synagoga

jeszcze dalej w lewo - pośrodku na dalekim planie - kościół św. Pawła

przesuwając się jeszcze trochę w prawo dotarliśmy do północy - i mamy ładny widok na kościółśw. Michała i były klasztor Benedyktynek

na wschodzie już nie jest tak ciekawie - to zdjęcie zrobione tylko po to, by utrwalić Góry Pieprzowe, do których niestety nie udało mi się dotrzeć, a chciałem. Innym razem może.

Następnie udajemy się do podziemnej trasy turystycznej, z której zdjęc nie będzie - bo ciasno i za bardzo nie mogłem się zdecydować, co tam pstykać. Ale polecam. Wychodzimy przez jedną z piwnic ratusza - bodaj jednego z najładniejszych w kraju - po lewej widać w całej rozciągłości ul. Opatowską zamkniętą bramą, z której były zdjęcia na początku:

Tenże sam ratusz i rynek widziane z drugiej strony:

W dalszej kolejności udajemy siędo katedry - ponieważ w środku nie można używać lampy, więc znów zdjęć nie będzie. Fantastyczne bizantyjskie malowidła - można sobie poglądać tutaj: http://www.katedra.sandomierz.opoka.org.pl/ - fotografie z pewnością lepsze, niż te, które byłbym w stanie zrobić ja.
Ale nie zaszkodzi kilka zdjęć z zewnątrz:
Tutaj perspektywa ul. Mariackiej, na pierwszym planie dzwonnica, w tle katedra

podobnie, ale z Zamkowej:

ul. Katedralna, dzownnica wyłania się między murami katedry po lewej a wikariatu po prawej:

a tu wieża katedry zamyka ul.Długosza. Po lewyej ten sam wikariat na wcześniejszym zdjęciu po prawej

Udajemy się w stronę zamku (jakoś też nie zechciałem go uwiecznić, ostało się jedno zkrzydło, pozostałe 3 wysadzili Szwedzi w czasie potopu - wtedy musiał robić wrażenie). Dzieła zniszczenia dokonały komuchy planując trasę zamkową - zasypali fosę, splantowali teren, po czym się okazało ,ze jednak trasy nie będzie, bo kolejna eksperyza wykazała zbyt duże zagrożenie osunięciami gruntu. Mniej więcej tutaj była fosa. Po prawej zamek, w tle znane już wieże dzwonnicy i katedry

Idziemy dalej i wchodzimy do wąwozu św. Jadwigi - teraz chyba najmniejsze wrażenie robi, trzeba sobie tylko wyobrazić ten zielony tunel latem, czy złoty jesienią

I wychodzimy przy najwspanialszym zabytku miasta - kościele św. Jakuba - bodaj pierwsza ceglana świątynie w Polsce. Tutaj z widokiem na zamek:

Późnoromanski portal (krzywo położyłem zdjęcie w skanerze i pionu nie trzyma)

Na koniec kościół wraz z przyległym klasztorem Dominikanów widziany z zamku:

Więcej lepszych zdjęć (wnętrze!) tutaj: http://www.sandomierz.dominikanie.pl/index.php?option=com_gallery&Itemid=41
Po najazdach tatarskich miasto się przeniosło i otoczyło murami - tym sposobem klasztor znalazł się poza ich obrębem. A ponieważ zakonnikom niechciało się do bram biegać, więc chodzili na skróty prze tę otą bramę, zwaną także uchem igielnym (i tu anegdotka, że Biblia w Sandomierzu nie działa, można prze to ucho całe stado wielbłądów przegnać ;) ):

Trochę czasu jeszcze mamy, więc się szwendamy po Starym Mieście i utrwalamy w związkach srebra takie obrazki:
Ratusz widziany z ul. Bartolona:

Kamienice przy ul. Długosza:

figura przy ul. Długosza, obok wejścia do Collegium Gostomianum:

Z tego samego miejsca, bardziej w prawo - Collegium Gostomianum po lewej i Dom Długosza w środku:

Żegna nas zakotwiczone do Rynku niebo:

A na deser Krzyżtopór:

·
Registered
4,240 Posts
Dzięki za te zdjęcia :) Ja już kiedyś pokazywalem Sandomierz na forum , teraz Ty - szkoda , że jest go tak mało tutaj . Jakbym był wtedy w domu i jakbyś dał wcześniej znać , to moglibyśmy się spotkać ( bo Stalowa Wola jest położona tylko jakieś 30 km na wschód ) . Ale nic to - jeszcze będzie czas :)

·
Registered
4,240 Posts
eosendil said:
btw:
Jak jest tam z bezrobociem?
Dobre ziemie sprawiają , że szczególnie popularne jest w Sandomierzu i okolicach sadownictwo - niektórzy mają takie domki , że aż miło patrzeć :) Niestety jak wszędzie jest problem z bezrobociem ( nie każdy przeciez może mieć wałsne sady ) - i to chyba nie taki mały :( Ale co do konkretów , to niech się wypowie jakis forumowicz ze świętokrzyskiego , gdyż po reformie z 1997r. Sandomierz nie leży w naszym województwie i brak mi teraz danych o tym mieście .

1 - 6 of 6 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.