SkyscraperCity banner

5041 - 5059 of 5059 Posts

·
Registered
2,562 Posts
^^ Dziwne, że z takim podejściem do życia jeszcze się nie pochlastałeś mieszkając w tak beznadziejnym miejscu.
Sporo podróżowałem po kraju i po świecie i być może więcej od ciebie w życiu widziałem. Wcale nie uważam aby w Sanoku było tak źle. Oczywiście nie jest idealnie ale pokaż mi miejsce w Polsce gdzie jest idealnie. Przez kilka lat mieszkałem w Warszawie, kilka lat w Gdyni a jeszcze wcześniej w Krakowie (studia). Jedynym miejscem za którym tęsknię jest Trójmiasto. Co do kin i teatrów to raczej jestem pesymistą. Pokolenie obecnych nastolatków i dwudziestolatków zupełnie się tym nie interesuje. Mam dzieci i wiem o czym mówię. Do kin chodzą głównie ludzie 40+ ewentualnie rodziny z dziećmi. Dla młodych nie jest to żadna atrakcja skoro wszystko można znaleźć na necie. Skoro nie będzie popytu to wszystko umrze śmiercią naturalną. Zobacz co stało się z cyrkami. W latach osiemdziesiątych było ich w Polce kilkadziesiąt i była to bardzo popularna rozrywka przynosząca cyrkowcom ogromne dochody. Teraz w Polsce funkcjonuje ich klika i jest to praktycznie wegetacja. Pandemia prawdopodobnie zakończy ich żywot definitywnie. Tak samo będzie z kinami. Ten proces tak czy inaczej był nieuchronny a obecna pandemia tylko przyspieszyła cały proces. Bardzo niepewna przyszłość jest też przed dużymi centrami handlowymi, gdzie internet też jest alternatywą. W Polsce coraz więcej ciuchów kupuje się przez internet. Podobny proces widać w handlu samochodami także nowymi. Obawiam się, że ta pandemia nie jest ostatnią. Wielu wirusologów na świecie przewiduje, że w ciągu kilku lat może być jeszcze kilka takich i to znacznie groźniejszych.
Kolega w swoich licznych wypowiedziach wykazuje myślenie typowe dla lat 90-tych i początku 2000-nych a świat się zmienia na naszych oczach i już za naszego życia nie będzie taki jak dawniej. Na tych zmianach moim zdaniem stracą największe miasta i aglomeracje. Jeszcze jedna czy dwie pandemie i ludzie będą stamtąd uciekać właśnie na prowincję, dla której to może być szansa.

·
sanoczanin
30 Posts
2) Bardzo dobra infrastruktura sportowo-rekreacyjna: baseny, tor lodowy, stadion Wierchy, centrum Wiki, kilka Orlików, kortów, siłowni plenerowych itp.
Ty tak na poważnie z tymi czterema punktami?
A co się nie zgadza w punkcie 2? Na dzień dzisiejszy mamy baseny, tor lodowy, lodowisko, stadion, sporo orlików z np. kortami do tenisa, boiska wiki, różne siłownie i sporo inne drobnej sportowej rekreacji. Do tego ładne tereny wszędzie dookoła na uprawianie np. biegów. Co byś jeszcze chciał na niespełna 40 tys miasto? Czego jeszcze oczekujesz? Osobiście uważam że miasto już mocno przeinwestowało w temacie sportu zaniedbując dużo ważniejsze rzeczy.

Oferta kulturalna to nawet w Rzeszowie nie jest przyzwoita.
Czyli jakby w Sanoku była oferta kulturalna na poziomie tej z Rzeszowa to dla Ciebie i tak byłoby za mało? Proponuje albo zejść na ziemię albo po prostu nie męczyć się i przeprowadzić się do Krakowa.

Prawda jest taka, że Sanok bardzo źle wykorzystuje swoją pozycję na mapie oraz od lat jest bardzo źle zarządzany... I to pomimo faktu, że potencjał jest tu ogromny i naprawdę nie trzeba być nie wiadomo jakim supermanem, żeby rozwijać się chociaż na podobnym poziomie jak inne miasta tej wielkości.
Z tym się zgodzę. też uważam że miasto jest od wielu kadencji źle zarządzane, choćby na tle takiego Krosna. Postawiliśmy jako miasto na złe konie, wydajemy pieniądze na głupoty i mamimy się tym że staniemy się jakąś minipotęgą turystyczną i miasto będzie z tego żyło. Nigdy tak nie będzie. Uważam że trzeba patrzeć na przemysł i nowe technologie. Jesteśmy miastem o historii przemysłowej nie turystycznej. Cały czas mamy atuty przemysłowe z których nikt nie chce korzystać. Mamy całkiem sporo dobrych specjalistów za dość niskie stawki i sporo wykwalifikowanych robotników. Tylko że oni sukcesywnie uciekają i w końcu i ten atut nam zniknie. Połowa wyjedzie, połowa przejdzie na emeryturę.

Nie rozumiem dlaczego miasto nie robi nic żeby postawić na nowe technologie np. postarać się ściągnąć tu programistów. Grupa o najlepszych zarobkach mogąca jednocześnie pracować zdalnie. A firmy z tej branży lubią budować swoje siedziby "blisko natury" i stwarzać modne warunki pracy dla dobrej kreatywności. Może dałoby się ściągnąć oddział jakiegoś softwarehausu jeżeli miasto zaoferowałoby fajną miejscówkę z ładnym widokiem, mamiąc bliskością Soliny itp. Nie wiem, ale jestem pewien że nikt o tym nie myśli i nikt tego nie próbował.

Sanok zamknął się w tym co ma, czyli bardzo duże zagęszczenie przemysłu jak na miasto tej wielkości i absolutnie nie chce iść dalej, pomimo tego, że inne miasta odjechały o dwie, trzy długości do przodu. Problem polega na tym, że przez te lata zaniedbań Sanok jest bardziej dawcą taniej siły roboczej, niż nowoczesnym ośrodkiem produkcyjnym.
Też się z tym zgadzam, tylko nie wiem jak to się ma do lansowanej przez Ciebie tezy że głupotą jest rozszerzanie granic miasta. Jak się ma duże zagęszczenie przemysłu i chce się iść dalej to oczywistą konsekwencją jest przyłączanie terenów nadających się pod inwestycję przemysłowe.

Błagam Cię... Tak się składa, że bardzo często jadam "na mieście", nie tylko w Sanoku i niestety oferta gastronomiczna Sanoka jest bardzo uboga... Same kebabownie, jedna średnia restauracja po Magdzie Gessler, jedna nie najgorsza burgerownia i jedna świetna Pizzeria Vincenzo... tyle... Reszta to "schabowy z ziemniakami".
Naprawdę nie wiem czym tu Sanok różni się od innych miast podobnej wielkości, ja nie widzę żadnej różnicy na plus czy na minus. Tylko nie porównuj Sanoka z podobnej wielkości miastami prawdziwie turystycznymi bo to kompletnie bez sensu. Może po prostu nie mam tak wyrobionego podniebienia. W każdym razie zdarzało mi się jeść znacznie gorzej kilkadziesiąt kilometrów od trójmiasta.

Kino SDK?! Kino w Domu Kultury to nie kino! Od kina w obecnych czasach oczekuje się znacznie więcej... Choćby tego, że można codziennie iść do tego kina, a nie tylko wtedy, kiedy akurat nie jest organizowane co innego...
Tu zgadzam się całkowicie z D29-108. Na wielkie kino w Sanoku już za późno, bo własnie rozpoczyna się nieuchronny regres dla tej dziedziny kultury i biznesu. Każdy z młodszego pokolenia kto jest wielkim kinomanem kupuje 80" telewizor, odpowiedni zestaw audio, wykupuje netfixa, amazona czy co tam jeszcze istnieje. Kina funkcjonują dzisiaj jeszcze jako tako TYLKO dlatego że jako pierwsze dostają filmy i mają atut pokazując premiery. Ale to dzięki covid się własnie zaczęło kończyć. Film "Trolle 2" nie mógł wejść do kin w kwietniu, więc postanowiono zrobić premierę w internecie. I co się okazało? Zarobił 95 mln $ czyli tyle samo co przez dystrybucje kinową.
Konsekwencję?
tiny.pl/7rxdk
tiny.pl/7rxdn
tiny.pl/7rxd2

Nawet jeśli to byłaby prawda, to nawet jeśli ktokolwiek będzie szukać spokojnego, bezpiecznego i wygodnego miejsce do życia, bez najmniejszego cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że Sanok będzie na szarym końcu listy takich miejsc. Czy Ty kiedykolwiek jeździsz gdzieś dalej niż do Krosna czy Brzozowa?
Na pierwszym na pewno nie będzie, ale na szarym końcu?
Naprawdę masz jakiś kompleks Sanoka albo jesteś zmuszony tu mieszkać, a ciągnie Cie do wielkiego miasta jak Kraków, którym Sanok nigdy nie będzie. Więc dla własnego zdrowia lepiej się z tym pogodzić (co nie oznacza że nie można krytykować czy żądać więcej, ale w granicach rozsądku) lub po prostu spełnić marzenia i się przeprowadzić.

·
Registered
229 Posts
Panie Fraantz pana opinie podchodzą już pod jakiś stan depresyjny. Ja się mało udzielam, ale czytam regularnie, na szczęście zgadzam się w opiniami pozostałych kolegów. Często takie opinie nastawione totalnie na negatywną ocenę piszą osoby które opuściły rodzinne stronny, nie są do końca zadowoleni ze swojej obecnej sytuacji, ale chcą utwierdzić się w dobrze podjętej decyzji, że zawsze mogło być gorzej jeżeli by tego nie zrobili. Nie wiem czy w Pana przypadku tak jest ale te zbyt krytyczne twierdzenie nie pokrywa się często z rzeczywistością. Wszyscy wiemy, że w Sanoku jest dużo rzeczy do poprawy, wiemy również że nie mamy szczęścia do burmistrzów i w tym jest największym problem, a najwięcej straciliśmy podczas 3 kadencji wiadomo kogo. Jednak porównując Sanok z innymi miastami tej wielkości jesteśmy bliżej czołówki niż końca. Znam ludzi którzy juz pracują od kilku lat zdalnie i przeprowadzili się w nasze strony z dużych miast i są zadowoleni i uważam, że zwłaszcza w obecnych czasach będzie takich coraz więcej. Z ciekawostek jeszcze dwóch moich znajomych sprzedawało w przeciągu kilkunastu miesięcy swoje mieszkania na terenie Sanoka. W obydwu przypadkach kupili je ludzie koło 60 roku życia którzy planują zamieszkać tu na emeryturze. Może w większości emeryci będę imigrantami w Sanoku ale to również wartość dodania i bez nowych mieszkań nie wykorzystamy tego potencjału.

·
Registered
72 Posts
No cóż, całą tę dyskusję można podsumować, że szklanka jest albo do połowy pełna albo do połowy pusta. Jest duża grupa miast podobnej wielkości, które mają się lepiej od Sanoka, z różnych względów. Jest też spora grupa tych, które mają się dużo gorzej. Bazę sportową jak na nasze miasteczko mamy naprawdę bardzo dobrą, tory lodowe w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. Mamy w miarę nowoczesną halę, mamy bazy treningowe, z których korzystają drużyny z II ligi. Co do oferty kulturalnej to też naprawdę nie jest źle. Było to w prawdzie 4-5 lat temu ale pracowałem w dużej państwowej agendzie zajmującej się działalnością kulturalną w Polsce i monitorowaniem jej. Nawet nie zliczę jak wiele miast mogłoby pomarzyć o takiej sytuacji w jakiej jest Sanok, bo dosłownie nic się w nich nie dzieje i kultura jest traktowana zupełnie po macoszemu. Nie mogą się nawet pocieszyć takim kinem jak jest w Sanoku, często jest tylko obwoźne przyjeżdżające do domu kultury raz na jakiś czas. Co do restauracji to już kwestia dość subiektywna, ale raczej ciężko żeby w ośrodku tej wielkości i tej zamożności, które nie jest jakąś wielką mekką turystów, było dużo dobrych knajp. Cóż, nie ma popytu to nie ma podaży. O rankingach szkół już się nie będę wypowiadał bo to nie ma sensu, I LO radzi sobie całkiem nieźle i jak komuś zależy to ta szkoła umożliwi mu dostanie się na jakie chce studia, wiem po znajomych ;-) Ważniejsze żeby tylko ci ludzie po studiach mieli do czego wracać. Zatem życzę unikania hurraoptymizmu jak i defetyzmu.

·
Registered
944 Posts
^^ Na jakiś gigantyczny napływ nowych mieszkańców bym nie liczył. Raczej w grę będą wchodzić powroty z większych miast i z zagranicy. Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja działa na plus mniejszych ośrodków, które znajdują się w oddaleniu od największych w kraju skupisk ludności.

·
Registered
319 Posts
Bzdura... To naprawdę nie pierwsze pandemia w historii świata. W Azji pandemie znacznie gorsze zdarzają się raz na kilka lat i jakoś nikt tam z kin i teatrów nie rezygnuje...
Co tam Azja w Afryce to są pandemie.
Co ciekawe liczba zgonów mimo COVID-19 od początku roku jest mniejsza niż średnia z lat ubiegłych.

Co do kin i teatrów to raczej jestem pesymistą. Pokolenie obecnych nastolatków i dwudziestolatków zupełnie się tym nie interesuje. Mam dzieci i wiem o czym mówię. Do kin chodzą głównie ludzie 40+ ewentualnie rodziny z dziećmi. Dla młodych nie jest to żadna atrakcja skoro wszystko można znaleźć na necie. Skoro nie będzie popytu to wszystko umrze śmiercią naturalną.
Jak chodzisz na filmy 40+ to taką masz widownie. Ja często bywam na takich gdzie przewaga jest studentów...
W necie premier kinowych nie znajdziesz, no chyba, że nagrywanych telefonem.

Zobacz co stało się z cyrkami. W latach osiemdziesiątych było ich w Polce kilkadziesiąt i była to bardzo popularna rozrywka przynosząca cyrkowcom ogromne dochody.
Do tego dużą cegiełkę dołożyły różnorakie organizacje które rzekomo bronią praw zwierząt.

Wielu wirusologów na świecie przewiduje, że w ciągu kilku lat może być jeszcze kilka takich i to znacznie groźniejszych.
Jak łatwo jest straszyć ludzi i wyciągać kasę na badania.

·
Registered
2,562 Posts
Co tam Azja w Afryce to są pandemie.
Co ciekawe liczba zgonów mimo COVID-19 od początku roku jest mniejsza niż średnia z lat ubiegłych.

Jak chodzisz na filmy 40+ to taką masz widownie. Ja często bywam na takich gdzie przewaga jest studentów...
W necie premier kinowych nie znajdziesz, no chyba, że nagrywanych telefonem.

Do tego dużą cegiełkę dołożyły różnorakie organizacje które rzekomo bronią praw zwierząt.

Jak łatwo jest straszyć ludzi i wyciągać kasę na badania.
Polska póki co stosunkowo łagodnie przechodzi epidemię i może to aż tak bardzo nie utkwi w świadomości Polaków. Mam nadzieję, że nie będzie drugiej fali epidemii i jakoś wrócimy do w miarę normalnego życia, choć tak jak pisałem nie będzie to już ten sam świat co dawniej. Pewne procesy już ruszyły i ich nie da się zatrzymać.

Studenci to trochę inna grupa. Mnie chodziło raczej o nastolatków, licealistów. Ich praktycznie nic poza netem nie interesuje. Nieliczni mają jakieś "tradycyjne" zainteresowania typu sport czy muzyka.
Premiery nowości są już w internecie i będzie to trwały trend. Tak jak pisałem wyżej - obawiam się, że tradycyjne kina to już historia. Jest w necie mnóstwo wiadomości na ten temat - np: Kinowe premiery w serwisach VOD mogą być trwałym trendem. „Koronawirus zmienia relacje w branży filmowej”

Żeby nie było całkiem offtop - pomysł Burmistrza z powołaniem TBS bardzo dobry. Oby tylko szybko ruszyli z kopyta z budową niedrogich mieszkań. Chętnych na takie mieszkania będzie bardzo wielu.

·
Registered
3,836 Posts
Trudno mi oceniać jak to wygląda w całym kraju, ale z moich obserwacji w Krośnie i Rzeszowie wynika, że jak jest odpowiedni film i odpowiednie kino to młodzież licealna chodziła. Jak są stare kina to nie tylko młodzież ale inne grupy też nie za bardzo chodzą.

Kino to sposób na spędzenie wolnego czasu i wątpię żeby ludzie nagle zamknęli się w 100 % w domach. Pytanie tylko jak to będzie wyglądało w mniejszych miastach. Przy zmniejszeniu widowni moze się okazać że sporo kin upadnie. Do tej pory było tak, że najpierw duże kina to była Wawa. Potem Kraków. Potem Rzeszów. Potem Krosno, Stalowa Mielec. Jak kina zaczną padać to może sie ten rozwój cofnąć i w regionie pozostanie Rzeszów. Jak trend się nie odwróci to może duże kino powstanie w Sanoku i wtedy się okaże się że jednak młodzież nie musi siedzieć wieczorami w domu.

Dzięki budowie nowoczesnych kin na Podkarpaciu nasz region zanotował największy wzrost widzów w skali kraju od 2015 do 2019. Prawie 76 %.

Podobnie z galeriami. Zakupy przez internet to przyszłość ale wątpię żeby w 100 % zastąpiły zakupy w sklepach. Może być tak jak z kinami. Jeżeli zaczną padać to nie oznacza że padną wszystkie. Zostaną najlepsze w dużych miastach i tak jak dawniej do fajnego sklepu czy kina trzeba będzie jechać do Rzeszowa.

·
Registered
944 Posts
^^ W Galerii Sanok ludzi sporo, wszystkie sklepy otwarte. Tak więc może nie będzie tak źle i wszystko powoli wróci do normy.

·
Registered
229 Posts
Odnośnie Galerii Sanok słyszałem, że LPP nie dogadało się w kwestii stawek za czynsz i chcę się wynieść z wszystkimi sklepami do Czerwonej Torebki. Przejęli by cały ten obiekt a dotychczasowi najemcy już dostają wypowiedzenie. Nie wiem tylko czy to już jest zatwierdzone, czy jeszcze pozostaję w kwestiach negocjacji.

·
Registered
124 Posts
Tempo iście ekspresowe - 15 mieszkań co roku, no no. Jestem pełen podziwu. Ale - lepsze 60 mieszkań w ciągu 4 lat niż nic.

·
Registered
4,218 Posts
Abstrahując od sensu tego rozwiązania, bo to będzie można ocenić dopiero po czasie, to jak ma się powołanie miejskiej spółki ds. budownictwa mieszkaniowego, do sprzedaży najatrakcyjniejszych działek miejskich przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne?

·
Registered
944 Posts
Abstrahując od sensu tego rozwiązania, bo to będzie można ocenić dopiero po czasie, to jak ma się powołanie miejskiej spółki ds. budownictwa mieszkaniowego, do sprzedaży najatrakcyjniejszych działek miejskich przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne?
Przecież to są dwie różne sprawy, które powinny toczyć się równolegle: budownictwo komercyjne (deweloperzy ewentualnie spółdzielnie mieszkaniowe) i budownictwo społeczne (TBS lub miasto).
Najatrakcyjniejsze działki takie jak "Sanoczanka" czy "czołgowisko" powinny być sprzedawane deweloperom pod projekty komercyjne. Na mniej atrakcyjnych działkach powinno być właśnie prowadzone budownictwo społeczne. Jedno drugiemu nie przeszkadza, bo każda z tych ofert jest adresowana do innej kategorii klientów.

·
Registered
72 Posts
Jedyne co mi przychodzi na myśl na korzyść Wójtostwa to, jeśli ma się małe dzieci, przedszkola i szkoły podstawowe są bliżej niż z Konarskiego.

5041 - 5059 of 5059 Posts