SkyscraperCity banner
1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
1,458 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
İlk toplu konut dönüşüyor

1940’lı yıllarda Emlak Bankası tarafından kamu çalışanları için hayata geçirilen ve Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi olarak bilinen Saraçoğlu Mahallesi, TOKİ iştirakı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) devredilmişti. Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarla ilgili açıklama yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: “Saraçoğlu mahallesini geçmişine uygun olarak Türk Evi temasının yansımalarını göreceğimiz şekilde yeniden projelendiriyoruz. Süreci çok yakından titizlikle takip eden Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın da açıklamalarında belirttiği gibi bütün yapılar korunarak bugünden daha yeşil ve tüm Ankara halkının daha aktif bir halde kullanacağı bir mahalle olarak yapılmasını planlıyoruz. Saraçoğlu mahallesi günümüzde Ankara gibi büyük bir şehrin ortasında gürültüden ve yoğunluktan uzak olması sayesinde huzur veren bir mekan olarak nitelendirilse de, aynı zamanda bölgenin atıl kalmasına ve zamanla yenilenme ihtiyacı duymasına sebep olmuştur. Bu bağlamda Saraçoğlu mahallesine; geçmişin izleri, mevcut yapılar ve ağaçlar korunarak ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik çerçevesinde makro ölçekte ülkemizin başkentine yakışır, kentin tarihini yaşatan, dinamizmine ayak uyduran ve başkent halkının ihtiyaçlarına yönelik, nefes alacağı yeşil alanlarıyla 7/24 yaşayan nitelikli bir yaşam alanı kazandırmış olacağız. Proje alanındaki yapılar ve ağaçlar tescilli durumda olduğundan, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınacak onaylar doğrultusunda özgün Türk mimarisi ve örnek bir şehircilik yaklaşımıyla uygun olarak yapacağız” dedi.

Konuyla ilgili basında çıkan haberler:
Alman Büyükelçi Saraçoğlu Mahallesi’nde

Saraçoğlu Mahallesi, Emlak Konut Sayesinde Canlanacak!

Yağma sırası Saraçoğlu Mahallesi'ne geldi: Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı...

TMMOB şehir plancıları odası açıklaması:
http://www.arkitera.com/haber/23234/siz-saracoglu-icin-el-ele-verin-onlar-vermeyecek

Konuyla ilgili yapılan yarışmaya katılan projeler:
Saraçoğlu - ANA SAYFA

·
Moderator
31,273 Posts
vay canına!
bir geri adım daha.

·
Registered
152 Posts
Ben yıkılma iddiası gündeme gelmedi demedim ki? Proje paydaşları hiçbir zaman yıkımdan bahsetmediler. Benim kastettiğim bu. Yıkım yaygaracı kesimin iddiası, hiçbir zaman da doğrulanmadı. İkinci ve üçüncü linkteki haberler de dediğimi doğruluyor.

Zaten iddiaları ortaya atan kesim her projede "yıkacaklar, avm yapacaklar, rant alanı yapacaklar" diye yaygara yapıyor. Bu alışılmış bir şey.

·
Moderator
8,180 Posts
Iyide yapiyorlar yaygara yaparak. Ankara'da korunmasi gereken cok sayida Cumhuriyet donemi binalari var. Bunlar yikilirsa geriye ne kalacak diye dusunemiyorum

·
Moderator
8,180 Posts
Adamlar restorasyon projesine karsi degillerse ve ceplerine bu isten para girmiyorsa bunun neresinde art niyet gorulebilir ki

Turkiye'de ve ozellikle Ankara'da gecmiste yasanan kentsel sureclerin insana ne kadar guven vermedigi ortada. Bir gecede binalar yikilabiliyor belediye baskani molozlarin onunde siritarak poz verebiliyor ya da bir gecede kamyonlar araziye girip yol acabiliyorlar. Bunun sonucu olarak belli bir kesmin neredeyse paranoyaklasmis bir bicimde ranta acilmasin demesi normaldir.

1 - 12 of 12 Posts