SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
981 - 1000 of 1021 Posts

·
Registered
13 Posts
Mislim da je Hajr česma izgrađena jer se u blizini nalazi izvor pitke vode (na raskrsnici) koji je bio aktivan čak i tokom redovnih redukcija u ljetnim mjesecima, te bi bilo šteta zatvarati ga pod zemlju.

·
Registered
6,193 Posts
e hajde na stranu sve, možemo voljeti ili ne voljeti hifu, meni eto nešto nisu dragi ali lijepo je to što su uradili s česmom, i najmanju dobru stvar treba pohvaliti! :)

Samo čudi me da je nisu preimenovali u EURO česma :lol:

·
Modulator
6,869 Posts
Mislim da je komentar bio vezan za "Hajr", ne za cesmu. Mogla je biti i obicna cesma...

·
HDZ
6,166 Posts
^^
Kakav je problem, i kome, izgradnja Hair česme u Sarajevu? Kod Bošnjaka-muslimana je stari običaj da se, u dobrotvorne svrhe ili umjesto spomenika sa vjerskim obilježjima, podižu česme. Nekada davno su građene da bi poslužile putnicima a danas je to više simbolika. Sarajevo je puno, još davno izgrađenih Hair česmi a poneka je izgrađena i u novije vrijeme. :)

·
Registered
3,043 Posts
Ma sta ja znam,uopce nije problem u cesmi kao spomeniku vec svecanom otvaranju pumpe i cesme(koja u planu ne bi ni trebala postojat),i sad se na otvaranju skupi par likova i pomoli kraj pumpe,lol brate

·
HDZ
6,166 Posts
Ma sta ja znam,uopce nije problem u cesmi kao spomeniku vec svecanom otvaranju pumpe i cesme(koja u planu ne bi ni trebala postojat),i sad se na otvaranju skupi par likova i pomoli kraj pumpe,lol brate
:eek:hno:
Ta Hair česma (ili "spomen česma") je spomenik poginulim borcima i ujedno poklon je Hife Mjesnoj zajednici. Ipak pročitaj do kraja tekst da bi saznao nešto više o toj "neplaniranoj" česmi. Ona ima svoju historiju.

·
Moderator
46,293 Posts
Usvojen budžet Kantona Sarajevo u iznosu od 769 miliona KM

Nakon pet sati rasprave zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo su sa 21 glasom za i devet protiv, usvojili su Budžet KS za 2018. godinu u iznosu od 769.080.000 KM.

Prema riječima ministra finansija KS Jasmina Halebića budžet je razvojni i socijalni, sredstva su raspodijeljena ravnomjerno na budžetske korisnike, resore i ministarstva.

Najviše je sredstava usmjereno na kapitalne projekte u rekonstrukciju i održavanje tramvajske pruge, izgradnje i rekonstrukcije raskrsnica u KS-u, kao i raskrsnica na Vogošćanskoj petlji.

Premijer KS Elmedin Konaković je naglasio da je ovo najbolji budžet ikada usvojen, najkapitalniji je, a za kapitalne investicije je izdvojeno 144 miliona KM.

Sredstva iz budžeta bit će izdvojena za kapitalne projekte izgradnje saobraćajnica i rješavanje imovinsko pravnih odnosa, izgradnju tramvajskih stajališta za kontroliranu naplatu i uvođenje ITS-a, program restrukturiranja KJKP Gras 6.000.000 KM, nabavka i remont autobusa, trolejbusa i minibusa 3.000.000 KM.

Budžetska sredstva su usmjerena i na podršku MUP-u za nabavku 80 motornih vozila, kao i za izgradnju Univerzitetske biblioteke-vlastito učešće, izgradnju osnovne škole na Aneksu, Šipu i Stupu, a bit će nastavljeno ulaganje i u KJKP Vodovod i kanalizacija s više od tri miliona KM, kao i realizacija kredita od EBRD-a u iznosu od 10 miliona eura, odnosno 20 miliona KM.

Izdvojena su i sredstva za nabavku opreme za JU Dom zdravlja, za nabavku opreme za KCUS i JU Opća bolnica „Prim.dr. Abdulah Nakaš“, potom za uređenje i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa u industrijskim zonama planirano je 2.500.000 KM, kao i za sufinansiranje regionalnog vodovoda Hojta-Bjelašnica-Igman, i mnogi drugi projekti.

Sredstva su izdvojena i za boračku populaciju.

Nakon usvajanja budžeta KS za 2018. godinu zastupnici Skupštine KS usvojili su i Prijedlog o izvršenju budžeta KS za narednu godinu.
Klix

·
Registered
131 Posts
^^
Kakav je problem, i kome, izgradnja Hair česme u Sarajevu? Kod Bošnjaka-muslimana je stari običaj da se, u dobrotvorne svrhe ili umjesto spomenika sa vjerskim obilježjima, podižu česme. Nekada davno su građene da bi poslužile putnicima a danas je to više simbolika. Sarajevo je puno, još davno izgrađenih Hair česmi a poneka je izgrađena i u novije vrijeme. :)
Problem je neznanje i nepostovanje te visak zuci za prosipati...

·
Registered
1,391 Posts
^^
Pa onda komotno mogu obogatiti ponudu tako što će u sklopu benzinskih pumpi otvrati i mesdžide za putnike namjernike.

Benzinska pumpa kao karavan - saraj, recimo. :eek:hno:

·
HDZ
6,166 Posts
Pa onda komotno mogu obogatiti ponudu tako što će u sklopu benzinskih pumpi otvrati i mesdžide za putnike namjernike.

Benzinska pumpa kao karavan - saraj, recimo. :eek:hno:
Ti zaista imaš problem, a moguće je i da budeš problem BiH društvu u cjelini.
:bash:

• Like
Reactions: NV86

·
Registered
1,758 Posts
Cesma je sranje, tako i izgleda i tako se i zove. Lokacija pumpe je jos vece sranje. Osmanlijska tradicija izgradnje cesmi o kojoj govori hdz je divna, a bosnjacka tradicija zapustenih cesmi koje skupljaju smece, ne rade i raspadaju se je odvratna uz izuzetke cesmi unutar ogradjenih dzamijskih dvorista, a vrlo cesto i one koje su dio ograde a usmjerene su na ulicu, skupljaju smece i ne rade. Price o izvoru pitke vode na benzinskoj pumpi su jos vece sranje. Hifa, SDA Novi Grad, Efendic propaganda je odvratna. Hajr cesmom skrenuti paznju sa mutnih poslova koji su u pozadini izbora lokacije kao i firme za benzinsku pumpu.
Nadam se da je ovim bar stavljena tacka na izgradnju novih benzinskih pumpi u ovom dijelu NG.

·
Registered
4,218 Posts
Da i ja kazem koju o cesmi, ali bez ikakog uplitanja u danasnju politiku [jer u Bosni je danas sve politika - cak i to dali brises ili peres dupe nakon *ranja] :nuts:.
Prije nego sto je cini mi se polovinom 70-tih zapoceta izgradnja Alipasinog [mislim na C fazu], gro zemljista [koje je bilo cisto poljoprivredno] je bilo u vlasnistvu pravoslavne familije Mladjen. Kada im je ta zemlja eksproprisana, jedni su izabrali stanove, a drugima su napravljene individualne kuce u naselju 'Mladjeni' [sadasnja Visegradska ulica u koju se skrece bas kod nove pumpe i hair cesme].
A tuda je do 60-tih iso lokalni makadamski put koji je spajo Svrakino sa Lukavicom i Konjicijama [Vojnicko] a da se nije moralo silaziti dole do Miljacke i sadasnje opstine
I tada je na istom mjestu bila cesma, ali nikaka 'hair' nego je u stvari tu bilo mjesto odakle se uzimala voda za zaljevanje basti i voda iz te cesme je curila u veliko ko korito - pojiliste za goveda

·
HDZ
6,166 Posts
^^
Očito mnogi imaju problem i sa Hifom i Pumpom i Opštinom i Švrakinim selom i Politikom i SDA i Efendićem i izvorom i česmom (naročito Hair) i drugim česmama i....svim i svačim, samo ne sa samim sobom. :lol: Sve same frustracije. Kao i kod Prašovićke i stranačkih joj frustriranih pajdaša na Forumima i u Avazu.
Zbog njih nam i ova česma, kao i druge treba da bi se naučili toleranciji i uvažavanju drugih.

·
Registered
1,391 Posts
Ti zaista imaš problem, a moguće je i da budeš problem BiH društvu u cjelini.
:bash:
Je, problem je u meni, nikako društvo u cijelini. :lol:

To što si ti nekakav konzervativac i njeguješ takav, po meni totalno apsurdan, pogled na svijet - spoj tradicije i benzinski pumpi, to ne znači da se ja moram nužno složiti sa tobom.

·
HDZ
6,166 Posts
Je, problem je u meni, nikako društvo u cijelini. :lol:

To što si ti nekakav konzervativac i njeguješ takav, po meni totalno apsurdan, pogled na svijet - spoj tradicije i benzinski pumpi, to ne znači da se ja moram nužno složiti sa tobom.
Apsolutno ne trebaš, meni, a mislim i drugima, tvoje slaganje ili neslaganje ne treba. Niti me zanima šta voliš a šta ne voliš i šta ti se sviđa a šta ne. Samo treba da naučiš, kao i neki drugi na ovom forumu da poštuješ i ne pljuješ, i mesđide i česme i "osmanlijsku tradiciju", i sve tradicije i "spojeve" koji postoje u ovom gradu i državi, i konzervativce pa čak i mene i moj javno izneseni "apsurdan pogled na svijet". Barem toliko koliko ja poštujem sve druge i njihovu drugačiju tradiciju pa i tebe. To je tvoja sudbina u ovoj zemlji. Ako nisi sposoban i spreman da to prihvatiš onda imaš ozbiljan problem koji može postati i moj a i društva u cjelini. To je, kao što vidiš ozbiljan i opasan problem u svakom multietničkom društvu.

PS: Ne znam koliko ti je godina ali imaš još mnogo da učiš i naučiš o toleranciji i uvažavanju drugog i drugačijeg.

·
Registered
1,391 Posts
Apsolutno ne trebaš, meni, a mislim i drugima, tvoje slaganje ili neslaganje ne treba. Niti me zanima šta voliš a šta ne voliš i šta ti se sviđa a šta ne. .
Ne znam zašto dolaziš na forum da razmjenjuješ mišljenja i stavove?

To je primarna uloga foruma, ako već ne kontaš zašto služe.

Samo treba da naučiš, kao i neki drugi na ovom forumu da poštuješ i ne pljuješ, i mesđide i česme i "osmanlijsku tradiciju", i sve tradicije i "spojeve" koji postoje u ovom gradu i državi, i konzervativce pa čak i mene i moj javno izneseni "apsurdan pogled na svijet". Barem toliko koliko ja poštujem sve druge i njihovu drugačiju tradiciju pa i tebe. To je tvoja sudbina u ovoj zemlji.

Citirano je tipičan primjer ad hoc napada, jer nisi u stanju da sagledaš širu sliku u slučaju navedenog primjera.
Kao prvo, ja nisam ništa "pljuvao", niti mi smeta "osmanlijska tradicija", već sam banalizovao tipičan primjer konzumerističkog patriotizma, a to je spoj monumentalnosti, odnosno spajanje spomenika poginulim borcima i šehidima sa jednim od simbola tehnološkog napretka - a to je, svakako, benzinska pumpa.
Ti se možeš ili ne složiti sa mojim mišljenjem, ali nemaš pravo da na ovakav jedan perfidan način, koji je postao odavno konstanta post-izetbegovićevskog dogmatskog nasljeđa, da svako ko je opozicija jednom takvom okoštalom razmišljanju, postane ili auto - šovinista ili islamofob.
U tom segmentu nema razlike između demagogije jednog Cerića ili tebe.

Za mene je posve apsurdno da budem u nekakvom fazonu "ekenomskog patriotizma", jer dobro znam kako funkcionišu stvari po pitanju "Hife", i kakav se stranački i moralni beckground očekuje od uposleni. Selekcija je tu nemilosrdna.

Generalni problem, ljudi poput tebe, jeste što vi sebi dajete za pravo da ste jedini pravi nosioci nekakvog "morala", pa i nije nikakvo čudo zašto ovako djelujete kada je u pitanju sprega privatnog kapitala i "nacionalnih svetinja".
U tom slučaju da i moje banaliziranje postane stvarnost, pa na "Hifinim" benzinskim stanicama, osvanu prostorije za putnike-namjernike kako bi obavljali svoje vjerske dužnosti, kao što to slučaj sa aerodromima, ti i dalje ne bih bio u stanju da shvatiš kako drugačije mišljenje po tom pitanju nije nikakav čin "nacionalne i vjerske" izdaje, već nečije pravo da izrazi svoje mišljenje koje pravi razliku između teokratije i sekularne države.

Moraš prvenstveno shvatiti da nisu svi uzeli pušku u ruke 92. godine da bi danas MORALI uživati u "plodovima" tvoje, Alijine ili Cerićeve vizije ove zemlje, jer, da podvućem ono najvažnije, kako ti smatraš da je moj stav gotovo pa blasfemija, tako dopusti da postoje i oni koji ovakav vid komercijalizacije nečijih tragično izgubljenih života vide kao skrnavljenje njihovoga vječnog mira.

Ako nisi sposoban i spreman da to prihvatiš onda imaš ozbiljan problem
koji može postati i moj a i društva u cjelini. To je, kao što vidiš ozbiljan i opasan problem u svakom multietničkom društvu.

PS: Ne znam koliko ti je godina ali imaš još mnogo da učiš i naučiš o toleranciji i uvažavanju drugog i drugačijeg
Imam dovoljno godina da sam iskusio rat i izgubio dio rodbine u njemu.
Znači, kasne treidesete i dovoljno pameti da ne bih dozvolio nikome, pa ni pošasti bošnjačkog tajkunizma da sa njima "ukrašava" svoje benzinske pumpe.
Jer nisu se za to borili...ti ako jesi - tvoj problem.

·
cr8ed4gr8ness
4,103 Posts
Discussion Starter · #1,000 ·
Stvarno previse dramite. Otvorena je pumpa koja nije najljepseg izgleda na svijetu ali nije ni totalni promaja. Eh sad, da li joj je tu mjesto ili ne, to je za neku drugu raspravu a da su ucinili nesto lijepo sa ovom cesmom - jesu (za mene lijep "detalj").

Da li je pretjerano sto nacelnik Opcine dolazi na otvorenje? Jeste!

Da li je pretjerano sto je organizirano otvorenje? Nije, za mene normalna stvar samo ga ne bih nazivao svecanim ali tome su vise krivi mediji.

981 - 1000 of 1021 Posts
Status
Not open for further replies.