SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 5 of 5 Posts

·
Banned
170 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kakvo bi trebalo biti Sarajevo u buducnosti? Rasprave, vizije, snovi, prijedlozi, kritike, pohvale itd u slici, projektu, videu, rijeci ili bilo kako drugo, znaci kako se Sarajevo treba razvijati u buducnosti?

·
Banned
170 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Prva stvar sto bih ja radio sam gradonacelnik bi bilo proglasavanje dijela oko parlamenta kao poslovno-kulturno-politickog distrikta sa svojim prihodima, rashodima i administracijom, koja bi opet bila direktno podredjena gradonacelniku. Znaci recimo taj tu dio oko parlamenta, gdje bi se zabranila daljnja izgradnja stambenih objekata, gdje bi postojala kulturno-arhitektonsko-politicka komisija imenovana direktno od gradonacelnika koja bi davala u buduce licence za bilo koju izgradnju na tom prostoru i koja bi bila direktno odgovorna za razvoj i pravac kojim bi taj distrikt isao, sa tenzijom da se i neki postojeci stambeni i industrijski objekti (rusevni, vizuelno losi, industrijski) izmjeste na neku drugu lokaciju izvan tog dijela, da se parcele ociste, srede i ponude na prodaju iskljucivo putem transparentnih tendera, sa jasno naznacenom namjenom koja ne bi smjela biti ni u kom slucaju ni stambena, niti kombinovana ali ipak stambena. Pjedlog je grub i trebao bi "brusenje", ali u globalu takvo nesto bi se trebalo uraditi sa prostorom oko parlamenta na MD.

·
Registered
953 Posts
drzavni parlament da je direktno podredjen na bilo koji nacin (pa i financijski) gradonacelniku?

nigdje veze... pa u kojoj zemlji svijeta ima da premijer polaze racune gradonacelniku?

·
Registered
9,863 Posts
Prva stvar sto bih ja radio sam gradonacelnik bi bilo proglasavanje dijela oko parlamenta kao poslovno-kulturno-politickog distrikta sa svojim prihodima, rashodima i administracijom, koja bi opet bila direktno podredjena gradonacelniku. Znaci recimo taj tu dio oko parlamenta, gdje bi se zabranila daljnja izgradnja stambenih objekata, gdje bi postojala kulturno-arhitektonsko-politicka komisija imenovana direktno od gradonacelnika koja bi davala u buduce licence za bilo koju izgradnju na tom prostoru i koja bi bila direktno odgovorna za razvoj i pravac kojim bi taj distrikt isao, sa tenzijom da se i neki postojeci stambeni i industrijski objekti (rusevni, vizuelno losi, industrijski) izmjeste na neku drugu lokaciju izvan tog dijela, da se parcele ociste, srede i ponude na prodaju iskljucivo putem transparentnih tendera, sa jasno naznacenom namjenom koja ne bi smjela biti ni u kom slucaju ni stambena, niti kombinovana ali ipak stambena. Pjedlog je grub i trebao bi "brusenje", ali u globalu takvo nesto bi se trebalo uraditi sa prostorom oko parlamenta na MD.
Zar nemmao dovoljno administracije. Kolko još komisija nam treba?

·
Banned
170 Posts
Discussion Starter · #5 ·
drzavni parlament da je direktno podredjen na bilo koji nacin (pa i financijski) gradonacelniku?

nigdje veze... pa u kojoj zemlji svijeta ima da premijer polaze racune gradonacelniku?
Ne kontam kako to mislis da bi drzavni parlament bio podredjen financijski gradonacelniku i kako bi to premijer polagao racune gradonacelniku? Parlament bi imao isti status koji ima danas u opcini i gradu.

Zar nemmao dovoljno administracije. Kolko još komisija nam treba?
U Europi i svijetu postoje slicni distrikti, gdje projekte odobrava posebna komisija sastavljena od politicara, umjetnika, arhitekti, ljudi zaduzenih za urbanizam koji imaju viziju, regulacione planove, zakone i koji odobravaju projekte i svojim odlukama kreiraju izgled tih posebnih distrikta, a istovremeno su odgovorni za te distrikte. Prepustiti investitorima i arhitektima cijelu stvar, mislim da je to veliki rizik u svakom pogledu. Osim toga, kad bi se taj dio izdvojio i kad bi se tu napravila mala adminstracija, mislim da bi rezultati bili puno bolji i da bi se taj dio razvijao ubrzano. Ako se zeli u Sarajevu smanjiti troskove administracije, onda mislim da bi se trebao Gras srediti, jer on je najveci potrosac SA budzeta i najveci stetocina koji vecinom stvara probleme i ogromne gubitke.

1 - 5 of 5 Posts
Status
Not open for further replies.