SkyscraperCity banner
1 - 7 of 7 Posts

·
...human being
538 Posts
Discussion Starter · #3 ·
[email protected]' m afraid you make a confusion between the two capitals which have the same name "sarmizegetusa" ...but one it's the capital of the dacian Dacia - Sarmizegetusa Regia, it's placed in the Orastie mountains and the other one it's the capital of the roman Dacia, placed in the Hatzeg county on the road to Caransebes...and trust me that it's a very good road

·
Registered
38 Posts
Foarte buna initiativa. Am vizitat acu cativa ani locurile. Imi aduc aminte ca am pus corturile in curte la o tanti si singura cale de acces catre casa ei era chiar prin situl arheologic. :lol:

Din ce am inteles sub cam toata localitatea actuala se gasesc ruine ale orasului antic.

·
...human being
538 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Buna,

Asa e ...toata localitatea se afla pe ruinele cetatii sarmizegetusa, excavatii si explorari s-ar face, dar sunt probleme cu localnicii plus lipsa fondurilor pentru cercetare.

Multumesc de aprecieri, pentru poze
Aparatul este un Nikon D3000 + obiectivul kit de 18-55 mm combinat cu un obiectiv de 55-200 mm. Setarile le poti vedea in exif-ul fiecarei poze. La unele am mai "umblat" cu photoshop-ul...asa putin cat sa scot gri-ul si cablurile de curent.

1 - 7 of 7 Posts