SkyscraperCity banner

1 - 20 of 98 Posts

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Cześć wszystkim,

zauważyłem że na naszym forum nie było ostatnio wątku poświęconego Serbii. Wróciłem z podróży do tego kraju w zeszłym tygodniu i mam trochę zdjęć.

Dlaczego Serbia? Powód był bardzo prosty. Mam darmowe bilety na LOT, chciałem odwiedzić kraje w których jeszcze nie byłem. Wybór padł na Serbię. Zawsze słyszałem pozytywne rzeczy o tym kraju, choć głównie było to od koleżanek które studiowały filologię. Tak czy inaczej wyobrażałem go sobie jako kraj wiecznej imprezy i super miłych ludzi. A jak było? W tym wątku postaram się to pokazać :)

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Z hostelu udałem się na spotkanie ze znajomymi do centrum

w centrum miasta wydrążony jest spory tunel który przebiega pod głównymi ulicami

u już jesteśmy w ścisłym centrum

Głowna ulica miasta, Kneza Michaila

Plac Republiki pełniący funkcję głównego placu i miejsca spotkań

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Nocny spacer po Belgradzie i jego knajpach, a także po niektórych zabytkach. Trzeba przyznać że wystrój knajp jest bardzo oryginalny. W większości są one bardzo duże i głośne

super sprawą jest to że w Belgradzie ludzie normalnie piją wodę z fontann

w jednej z większych jest nawet fryzjer w środku :D

jedna z lepszych knajp z bałkańskim jedzeniem - Manufaktura

a tu już inna której nazwy nie pamiętam :)

droga na zamek. Polecam kupować pamiątki właśnie tutaj, są zdecydowanie tańsze niż gdzie indziej

·
Registered
7,675 Posts
Czy widać w centrum na kamienicach ślady po kulach? Byłem kilka razy w Belgradzie, deptak super, czarnowłose mieszkanki również ;)

Wczoraj gołąb wszedł mi przez balkon do mieszkania przez otwarte drzwi. Narobił na parkiet, i stłukł mi pamiątkę z Belgradu, ceramiczny świecznik na tilajta. To chyba znak :)

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Czy widać w centrum na kamienicach ślady po kulach? Byłem kilka razy w Belgradzie, deptak super, czarnowłose mieszkanki również ;)

Wczoraj gołąb wszedł mi przez balkon do mieszkania przez otwarte drzwi. Narobił na parkiet, i stłukł mi pamiątkę z Belgradu, ceramiczny świecznik na tilajta. To chyba znak :)
Było widać, tak. Niektóre do tej pory stoją w ruinie na pamiątkę.

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Dzień II

Był to dzień w całości zaplanowany na zwiedzanie Belgradu. Zacząłem więc od udania się do symbolu Belgradu, Cerkwi świętego Sawy

Plac Slavja, jeden z centralnych punktów Belgradu

I oto wspomniana wcześniej cerkiew. Warto zauważyć że jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie. Cerkiew zbudowano w miejscu starej świątyni, która spłonęła w XVI wieku. Odbudowę planowano już pod koniec 1939, jednak projekt ukończono dopiero w 2001. Nadal nie zostały ukończone wnętrza cerkwi.

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Hmm, wiesz co, byłem tylko 4 dni, mi generalnie się nie spodobało. Owszem, nie wygląda to na pierwszy rzut oka biednie, ale ja osobiście miałem wrażenie że to trochę taka Ukraina na sterydach. Niby wszystko wygląda ładniej, ale nie działa. Chodzi mi tutaj o komunikację publiczną która działa tak samo jak na Ukrainie tyle, że mają ładniejsze wozy itp. Ale o tym będzie jeszcze później :)

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #16 ·
A jak z cenami w tych mniej lub bardziej modnych knajpach?
Typowo europejskie, czy niższe, bardziej wschodnie?

btw. Wrzucaj po mniej zdjęć na post.
Wiesz co, ceny były tak po środku pomiędzy Polską a Ukrainą. Na przykład w jednej z lepszych, polecanych mi knajp w centrum za obiad z piwem zapłaciłem ok. 25 zł. To co jest super to street food, który jest ultra tani. Można zjeść na prawdę smaczną pizzę za 4 zł i się nią najeść na pół dnia przy takich temperaturach.
Piwo w centrum w knajpach o dziwo podobnie jak w Polsce, 7-8 zł. Inne rzeczy jak na przykład transport pozamiejski uważam że na prawdę drogi, za przejechanie 70 km pociągiem 16 zł, autobusem 25 zł. To drożej niż w Polsce. Choć o transporcie będę jeszcze pisał.

·
Registered
7,675 Posts
Byłem ostatnio z 5 lat temu, ale po fotkach widać zmieniło się wiele na + w starej części Belgradu. Novi pewnie tak jak wszędzie. Mnie zawsze żenował tutejszy widziany z autostrady (zgroza przebiegająca prawie przez centrum i zawsze zakorkowana autostrada) hajest miejscowy commie sky, masakra! PKiN przy tym to cudo architektury ;)

·
Introducing first
1,386 Posts
Miasto jest fajnie poplombowane budynkami z czasów socjalizmu i międzywojnia. Widać po tej zabudowie (Tarasy i okolice) jakieś ambicje stolicy. Stary Belgrad to jednak była prowincja jak siemasz i to widać, Hotel Moskwa i kilka nieco bardziej okazałych budynków tego nie zmieni.

1 - 20 of 98 Posts