SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 34 Posts

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
طرح بزرگ فرهنگی عرفان ، بعنوان بزرگترین طرح ایجاد فضاهای موزه های تخصصی و فضاهای فرهنگی ، تالار بزرگ همایش . مجموعه کلاس های آموزشی - فرهنگی و فضاهای سبز با اهداف خاص ، در کلانشهر شیراز ، بعنوان پایتخت فرهنگی ایران در حال اجراست.این طرح بزرگ فرهنگی در پهنه زمینی بین دروازه قرآن ، خیابان حافظ ، چهارراه حافظیه ، چهارراه ادبیات ، خیابان چهل مقام ، بلوار هفت تنان و نهایتا میدان قرآن و دروازه قرآن در حال اجراست باعث تبدیل کلیه زمین های موجود در این منطقه به مراکز بزرگ فرهنگی ، تالار همایش ( مشابه تالار وحدت تهران ) ، موزه های مختلف با معماری های خاص ومدرن خواهد بود.خوشبختانه با وجود مجوعه ی حافظیه ، باغ جهان نما ، مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران - شعبه فارس ، این منطقه بخوبی شرایط مقدماتی را برای اجرای این پروژه بزرگ فرهنگی داراست و باعث می شود کلانشهر شیراز بعنوان تنها و اولین شهر ایران دارای موزه های گوناگون و متمرکز شده و به قطب گردشگری ایران تبدیل شود که با توجه به داشته های غنی فرهنگی شیراز ، این پروژه در واقع نیاز آینده شهر شیراز را بخوبی پاسخ خواهد داد.
نصب مجسمه هاى برنزى در باغ موزه مشاهير شيراز
بيش از ۳۶ مجسمه برنزى از مشاهير ايران و جهان همراه با بيوگرافى آنها در فضاى باغ موزه مشاهير ايران و جهان در شيراز نصب مى شود. مديركل ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى فارس با بيان اين مطلب گفت: عمليات اجرايى باغ موزه مشاهير ايران و جهان در شيراز آغاز شد. محمد رضا بذرگر با اشاره به اينكه باغ موزه مشاهير ايران و جهان در شيراز از بزرگترين مجموعه هاى فرهنگى كشور محسوب مى شود، گفت: طى سفرنخست هيأت دولت به استان فارس احداث موزه بزرگ مشاهير ايران و جهان در جهت ارتقاء فرهنگ و اطلاعات عمومى و آشنايى هر چه بيشتر مردم و گردشگران با چهره هاى ادبى و ماندگار داخل و خارج از كشور به تصويب رسيد.مديركل ميراث فرهنگى، صنايع دستى وگردشگرى فارس گفت: مراسم كلنگ زنى اين پروژه در مهرماه ۱۳۸۶ با حضور رئيس مجلس شوراى اسلامى برگزار شد.وى ادامه داد: انجام مطالعات و طراحى باغ موزه با استفاده از متخصص ترين طراحان و معماران كشور و تملك منازل مسكونى در شمال آرامگاه حافظ كه محل اجراى طرح است به وسعت حدود ۳ هكتار نيز انجام گرفت و عمليات اجرايى هم اكنون با انعقاد قرار داد نخست طرح با اعتبار ۵/۱۶ ميليارد تومان آغاز شده است.بذرگر گفت: طبق طراحى هاى انجام شده اين باغ موزه در زمينى به وسعت ۸/۲ هكتار احداث خواهد شد كه ۲۱ هزار متر مربع از آن به باغ موزه و فضاى باز و مابقى به فضاى بسته موزه اى اختصاص مى يابد.وى افزود: ساخت مجموعه باغات، فضاهاى نمايشگاهى، سالن آمفى تئاتر و كلاس هاى آموزشى در طرح پيش بينى شده است كه اميدواريم تا پايان سال جارى شاهد پيشرفت ۳۰ درصدى ساخت باغ موزه باشيم.بذرگر افزود: با اجراى اين پروژه و پروژه موزه منطقه اى در شمال آرامگاه حافظ و در نتيجه تكميل پروژه عرفان كه حافظيه را به هفت تنان متصل مى كند مسير گردشگرى جديدى با امكانات ويژه و خاص در شيراز ايجاد خواهد شد.وى خاطرنشان كرد: با توجه به كاربرى فرهنگى كه در اين محور پيش بينى شده است شيراز به يكى از محدود شهرهايى كه داراى موزه تخصصى است تبديل خواهدشد.​


مدير كل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان فارس با اشاره به مساحت 4/2 هكتاري حافظيه گفت: از سالها پيش بحث ايجاد باغ موزه مشاهير در محور عرفان پيش بيني شده كه اين پروژه يكي از بزرگترين پروژههاي فرهنگي كشور است و در جزئيات منحصر به فردترين پروژه كشور محسوب ميشود، به نحوي كه هر كدام از سنگهايي كه در اين پروژه به كار گرفته مي*شوند، تعريف شده و شناسنامه دارد واز نظر معماري به دليل منحصر به فرد بودنش ميتواند، نماد معماري كشور شناخته شود.

وي با بيان اينكه در پروژه باغ موزه مشاهير يك رواق مثل رواق حافظيه تكرار ميشود گفت:باغ نارنجهاي متعددي در آن جا احداث ميشود كه در هر كدام از اين باغ نارنجها يك تا چند تنديس مشاهير ادبي ايران و جهان نصب ميشود كه در نهايت 36 مجسمه برنزي از مشاهير نصب و معرفي خواهد شد.

به گفته وي اين مجموعه شامل فضاهايي نمايشگاهي، سالن آمفي تئاتر نيز ميشود.

دكتر بذرگر با بيان اينكه در پروژه يادشده احترام قبور علماء نگه داشته ميشود گفت: بر اساس طرحهاي مصوبي كه در سازمان ميراث فرهنگي موجود است براي احترام به قبور علما و بزرگاني كه در اين مجموعه وجود دارد، ابتدا به نوسازي راه*هاي دسترسي به قبور اين بزرگان اقدام شده تا ضمن احياي محيط اطراف به جامعه معرفي و شناسانده شوند.

مدير كل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تأكيد كرد: در طرح يادشده قبور بزرگان و علماء در آينده آبرودار ميشود لذا نه تنها به قبور اين عزيزان دست نميزنيم كه زيباسازي نيز خواهند شد.

به گزارش ايسنا، طرح «محور عرفان» به گونه*اي طراحي شده كه حافظيه را به باغ جهان نما، چهار باغ شيراز، باغ هفت تنان، دروازه قرآن و باغ موزه مشاهير وصل مي*كند.

بنابر اين گزارش محور عرفان طرح مصوب شوراي عالي مسكن و شهرسازي در 15 سال پيش است كه مرحوم مير ميران آن را ارائه داده و قرار بود در حد فاصل حافظيه و اماكن نام برده شده در بالا (باغ جهان نما، چهار باغ، باغ هفت تنان و...) نيز فضاي سبز، بازارچه هاي صنايع دستي و محصولات فرهنگي و مراكزي كه به گردشگران خدمات رفاهي و ميراث فرهنگي ارائه دهند، ايجاد شود​
.
 

·
Moderator
Joined
·
1,236 Posts
WOW! I especially like the architectural elements of the garden: It's an Iranian-style garden. The designers really did a good job!
 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #10 ·
فضاي روبروي حافظيه سنتي و محل درشكه سواري &#16

مراسم كلنگ زني نمادين باغ موزه مشاهير توسط يكي از وزرا بزودي برگزار و عمليات اجرايي باغ موزه مشاهير از فردا شروع مي‏شود.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، روح الله احمدزاده استاندار فارس عصر امروز در جلسه بررسي وضعيت پروژه باغ موزه مشاهير، گفت: اين پروژه مورد عنايت و توجه ويژه دولت است كه از اجراي آن به خوبي استقبال شده و اميدواريم هر چه سرعتر به بهره برداري برسد.
وي افزود: بايد بگوييم آسمان به اين طرح نظر دارد زيرا هركس در راستاي خدمت به حرم حضرت شاهچراغ (ع) و حافظ خدمت كند مورد توجه و ياري خداوند خواهد بود و حداكثر تلاش خود براي اجراي هرچه بهتر و سريعتر اين طرح انجام خواهيم داد

اين مقام مسوول ابراز عقيده كرد: بايد كار را به صورت ويژه آغاز كرد نه اينكه فقط به انتظار تخصيص بودجه نشست زيرا مديري توانمند است كه آنقدر پروژه اجرا كرده باشد تا بعد بخواهد پاسخ طلب‏هاي پيمانكاران را بدهد.
احمدزاده ادامه داد: در يك اقدام انقلابي به فرماندار شيراز دستور داده‏ايم طرح ترافيكي خيابان گلستان –مقابل حافظيه- مورد بازبيني قرار گيرد تا بتوانيم فضاي عرفاني و معنوي حافظيه را با احياء بافت سنتي روبروي آرامگاه و ايجاد سنگ فرش و درشكه سواري از دود و صداي خيابان نجات دهيم تا فضايي معنوي براي جوانان و مردم ايجاد شود.
وي همچنين در ادامه با بررسي مشكلات و گره‏هاي اداري اين پروژه ملي دستور رسيدگي هرچه سريعتر به مشكلات و رفع آنها را صادر و ابراز اميدواري كرد باتوجه به نگاه ويژه شخص رئيس جمهور و مهندس مشايي اين طرح هرچه سريعتر عملياتي و مورد بهره برداري رسد.
استاندار فارس همچنين دكتر سيد فرهاد سجادي –معاون برنامه ريزي استانداري- را به عنوان نماينده تام الاختيار خود در امور فرهنگي، عمراني ميراث فرهنگي و گردشگري در شهرستان‏هاي شيراز و مرودشت معرفي كرد.
به گزارش ايسنا، طبق طراحی های انجام شده این باغ موزه در زمینی به وسعت 8/2 هکتار احداث خواهد شد که 21 هزار متر مربع از آن به باغ موزه و فضای باز و مابقی به فضای بسته موزه ای اختصاص می یابد.
نصب بیش از 36 مجسمه برنزی از مشاهیر ایران وجهان همراه با بیوگرافی آنها در فضای باغ موزه، ساخت مجموعه باغات، فضاهای نمایشگاهی، سالن آمفی تئاتر و کلاس های آموزشی در طرح پیش بینی شده است پروژه موزه منطقه ای در شمال آرامگاه حافظ و در نتیجه تکمیل پروژه عرفان که حافظیه را به هفت تنان متصل می کند نیز مسیر گردشگری جدیدی با امکانات ویژه و خاص را در شیراز ایجاد خواهد كرد.
توضیح من : البته عملیات این پروژه چند ماه هست که شروع شده است.​
 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Manzooret az cooler va saghf daghighan chie va saghf baraye kodoom ghesmat??
in peroje bakhshi az tarhe erfane shiraz hast ke dar mantaghe ee ke dar naghshe shiraz moshakhas kardam ejra mishe va dar in tarh tamame in mantaghe be fazahaye sabz va farhangi tabdil mishe.

 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #16 ·
کارفرما: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس
طراح معماری و فضای سبز: دکتر رضا بهبهانی
مدیر پروژه: دکتر ایمان رئیسی
مطالعات معماری: حسام عشقی صنعتی،امین ظروفی، غزال قصابیان، یاسمن لشگری، سجاد زمانی، نسیم راد،
مطالعات سازه: طاهر شرف الدین
مطالعات تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: مهندسین مشاور دیماس ایستا
مطالعات برآورد: مهندس اکبری
مرحله مطالعات: فاز یک و فاز دو
آغاز مطالعات: 1387
خاتمه مطالعات: 1387
مساحت: 5/2 هکتار​

[URL="http://asdco.ir/fa/mashahir.html"asdco.ir[/URL]
 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #18 ·
بهزاد شاكرنيا،مديرحوزه فني پروژه هاي گردشگري استان فارس:در باغ موزه مشاهير 48 باغ چهارنارنج براي معرفي 48 مشاهير ادبی ساخته می شود

مديرحوزه فني پروژه هاي گردشگري استان فارس گفت: درطرح باغ موزه مشاهير 48 باغ چهارنارنج براي معرفي 48 مشاهير ادبي ساخته مي شود كه مشاهير ادبي مانند سعدي، خواجوي كرماني، فردوسي، غزنوي، خيام، نظامي گجوي، عطار، مولانا،، ملك الشعراي بهار، نيما يوشيج، صائب تبريزي و در بعد بين المللي نيز گوته، هگل، شكسپير، تولستوي، تاگور، دانته پيشنهاد شدند كه بر اساس پيشينه فرهنگي بررسي و تصويب مي شوند.

الهه بهرامی راد- بهزاد شاكرنيا در حاشيه بازديد از پروژه باغ موزه مشاهير در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اين باغ موزه در زميني به مساحت 19 هزارمترمربع احداث مي شود خرداد سال 88 طرح معماري فاز اول اين پروژه تصويب وعمليات اجرايي آن در تيرماه سال 89 آغاز شد.او ابراز داشت: پروژه باغ موزه مشاهير در چارچوب مصوبه كميسيون ماده پنج، در سال 74 در قالب طرح اتصال حافظيه به هفت تن به عنوان محور عرفان معرفي شد. شاكرنيا اظهارداشت: به صورت همزمان كار تملك اراضي شمال حافظيه و طراحي موزه نيزآغاز شد وتا كنون چهارهكتار زمين در شمال حافظيه تملك شده است و براي تملك مابقي زمين ها، در حال پيگيري اعتبارهستيم. وي اضافه كرد: قرار بود بعد از باغ موزه مشاهير، موزه منطقه اي فارس ساخته شود كه با توجه به بازديدهاي مرتب از اين پروژه، پيشنهاد شد تلفيقي از موزه مشاهير و منطقه اي همزمان احداث شود و از اين رو در شمال طرح كمربند عرفان موزه منطقه اي فارس را داريم. شاكرنيا ادامه داد: پروژه موزه مشاهير در دو سطح اجرامي شود و سه رديف اعتباري ملي براي اين طرح در نظر گرفته شده كه هنوز ابلاغ نشده است. او با اشاره به بودجه لازم برای این طرح گفت: بودجه امسال اين طرح در قالب باغ موزه مشاهير را چهار ميليارد تومان است و مبلغ قرارداد اجراي عمليات اجرايي باغ موزه مشاهير در فاز اول محورعرفان با شركت مهندسي سازان 16 و نيم ميليارد تومان منعقد شده است و هم اينك اين طرح در مرحله عملياتي قرار دارد. مديرحوزه فني پروژه هاي گردشگري استان فارس و مدير اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شيراز گفت: پيش بيني هاي اوليه براي بهره برداري از پروژه باغ موزه مشاهيردرشهرشيراز سه سال بود ليكن با توجه به وسعت طرح، اين پروژه سال 95 به بهره برداري مي رسد. وي خاطر نشان کرد: باغ موزه مشاهير صرفا به مشاهير ادبي اختصاص دارد اما طرح موزه منطقه اي كامل تر است و ديگر ابعاد استان فارس را در بر مي گيرد. شاكرنيا بیان داشت: جهت پيشبرد طرح محور عرفان در شيراز يك همت استاني شكل گرفته است و هم اكنون اين طرح دردو بخش مصوبه سفر سوم هيات دولت به فارس در زمينه تخصيص 10 هكتار زمين براي پيشبرد تملك شمال حافظيه براي تفكيك و قرار دادن در اختيار مالكين شمال حافظيه و جذب مبلغ يك ميليارد تومان از محل اعتبارات وزارت نفت براي كمك به طرح توسعه حافظيه از مصوبات سفردوم هيات دولت به فارس، دنبال مي شود. این مقام مسئول افزود: در پروژه موزه منطقه اي فارس نيز ويژگي هاي منطقه فارس را به نمايش مي گذاريم كه اين طرح شامل گالري هاي متعدد منطقه فارس، هنرها، مشاهير، استادان و هنرمندان، باستان شناسي و تاريخ، منطقه، معماري و شهرسازي فضاهاي آموزشي، كتابخانه ها و سالن آمفي تئاتر مركزي است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شیراز اضافه کرد: در ساخت موزه مشاهیر منطقه*ای طرح عرفان، از معماری اسلامی ایرانی و سنگ گندمک استفاده شده است.

شاکرنیا در ادامه ابراز داشت: در این موزه علاوه بر معرفی موقعیت تاریخی و فرهنگی استان فارس به زنگینامه بیش از 48 ادیب و فرهنگ*ور ایرانی و جهانی در چهار باغ موزه مشاهیر پرداخته می*شود.

وی خاطرنشان کرد: در کنار موزه مشاهیر، سالن آمفی*تئاتر روباز، پارکینگ به ظرفیت 400 خودرو و همچنین گالری*های مشاهیر، اساتید، هنرمندان، باستان*شناسی، تاریخی و شهرسازی، فضاهای آموزشی و کتابخانه طراحی و احداث می*شود.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شیراز از احداث و بهره*برداری 60 موزه و مرکز فرهنگی در آینده نزدیک در استان فارس خبر داد و گفت: این طرح*ها شامل مرکز سعدی*شناسی با مساحت 2 هزار و 500 متر مربع و اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال، موزه پاسارگاد جنب مقبره کورش با 5 هزار متر مربع مساحت و 50 میلیارد ریال اعتبار، موزه*های نی*ریز، آباده و بوانات است.

شاکرنیا اضافه کرد: طرح تفرج*گاه آب رکنی به وسعت هفت هکتار و 30 میلیارد ریال اعتبار، منطقه تفرج*گاهی مارگون و عملیات به*سازی تفرج*گاه بهشت گمشده از دیگر طرح*های در دست اقدام بوده که با تأمین اعتبار شاهد تسریع در روند اجرایی آن*ها می*شویم.​
 
1 - 20 of 34 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top