Skyscraper City Forum banner
1 - 11 of 11 Posts

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #1 ·
با گسترش روز افزون شهرسازی و از بین رفتن فضاهای سبز شهری به منظور
ایجاد بزرگراه ، بلوار ، شهرک های مسکونی و ... اهمیت ایجاد فضاهای سبز
برون شهری بیشتر از هر زمانی احساس میگردد. کلانشهر شیراز از دیر باز
بعنوان شهری سرسبز با باغ های رویای معروف بوده است که امروزه نیز نشانه
هایی از آن را میتوان در باغ های زیبای قصردشت ، باغ ارم ، باغ جهان نما
و ... مشاهده کرد.سرانه ی کنونی فضای سبز شیراز 14 متر مربع به ازای هر
نفر هست که با اجرای پروژه های جدید فضای سبز به 20 تا 25 مترمربع در سال
های آتی خواهد رسید.
کلانشهر شیراز بوسیله کوههای زیبا و نسبتا مرتفعی در اطراف خود محصور شده
است.شهرداری شیراز با تهیه و تدوین طرحی با عنوان کمربند سبز شیراز ،
تلاش دارد تا 13000 هکتار از ارتفاعات اطراف شیراز را درختکاری و سبز
نماید.
اجرای بیش از 200 هکتار درختکاری در ارتفاعات نور و 400 هکتار درختکاری
در ارتفاعات باباکوهی ، از جمله اقدامات قبلی در این زمینه می باشد.
همچنین امسال 400 هزار اصله درخت در سطح شیراز کاشته خواهد شد.مطمئنا
تصور شهری با فضاهای سبز زیبای شهری و ارتفاعات سرسبز در اطراف آن در سال
های آینده ، بسیار جذاب و دل انگیز خواهد بود.​

 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #2 ·
دير عامل سازمان پارك*ها و فضاي سبز شهرداري شيراز گفت: از آغاز طرح كاشت درخت در ارتفاعات شيراز تاكنون 3 هزار و 200 هكتار از ارتفاعات زير پوشش درختكاري قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز به نقل از روابط عمومي شهرداري شيراز، شهزاد رونق*زاده اظهار داشت: كاشت درخت در ارتفاعات از سال 83 به منظور افزايش سرانه فضاي سبز شهروندان، همچنين توسعه فضاي سبز پيراموني به منظور كاهش آلودگي*هاي هوا و ايجاد تفرجگاه و سايت*هاي گردشگري در آيند صورت گرفته است.
وي افزود: طي مدت اجراي اين طرح، بيش از 400 هكتار از ارتفاعات باباكوهي، بيش از 150 هكتار از ارتفاعات گلستان، 240 هكتار از ارتفاعات نور (دروازه قرآن) و بيش از يك*هزار هكتار از ارتفاعات برمشور درختكاري شده و همچنين كاشت بذر درختان بلوط و بادام كوهي در 900 هكتار از دامنه*هاي دراك در قابل طرح غني*سازي جنگل انجام شده است.
مدير*عامل سازمان پارك*ها و فضاي سبز شهرداري شيراز اضافه كرد: با هدف توزيع عادلانه و يكسان فضاي سبز در مناطق مختلف شهر، 400 هكتار از ارتفاعات كيان*آباد، 45 هكتار از ارتفاعات شهرك بهارستان (ميانرود سابق) در محدوده جنوبي شهر شيراز، درختكاري شده است كه بيشترين درختان كاشته شده زيتون و سوزني*برگ*ها را شامل مي*شود.
رونق*زاده ابراز داشت: طي سال جاري 60 هزار نهال جديد به پروژه درختكاري ارتفاعات نور اضافه مي*شود و همچنين با توجه به تحقيقاتي كه ظرف سه سال گذشته در مورد گونه*هاي گياهي مقاوم در برابر كم*آبي انجام شده، درختان كاج، اقاقيا، زبان گنجشك و درختچه*هاي گل محمدي براي كاشت در 200 هكتار از اراضي دراك انتخاب شده است.
رونق*زاده با بيان اينكه پروژه درختكاري 13 هزار هكتار از ارتفاعات پيرامون شهر شيراز را در برمي*گيرد، گفت: تأمين منابع آب،* اجراي خطوط انتقال، اجراي جاده*هاي دسترسي همين*طور حفظ اراضي از هرگونه تخريب و تصرف از ديگر اقدامات سازمان براي اجراي اين پروژه است.​
 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #4 ·
this project is just for creating green space on mountains for having clean air,On the other hand Shiraz municipality defining new urban green projects with adequate facilities.like :


Baharestan park 100hek (complete)
Sout chamran park 40hek (Begin to build)


Shiraz central park 200hek (design phase 2)Quran gate park 100hek (design phase1)


Cheshme joshak park 100hek(design phase 1)


Vahdat park 100hek (design phase 1)
 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #6 ·
پروژه بزرگ پارک کوهستانی نور
ارتفاعات نور شیراز در ورودی شمالی این کلانشهر و در ضلع شرقی دروازه قرآن قرار گرفته است. وجود جاذبه ی گهواره ی دید در این مکان و همچنین پارک کوهپایه و راه دسترسی به گهواره ی دید که در دهه 70 توسط شهرداری ایجاد شده است موجب شده تا این مکان همواره و بخصوص روزهای جمعه میزبان شهروندان شیرازی باشد که برای کوهپیمایی به این منطقه مراجعه می کنند.
از چندی پیش درختکاری این ارتفاعات به وسعت 240 هکتار انجام شد که موجب سرسبزی این منطقه گردید.هم اکنون شهرداری بدنبال جذب سرمایه گذار بمنظور ایجاد امکانات رفاهی ، تفریحی و گردشگری می باشد.


مهمترین موارد مطرح شده به منظور سرمایه گذاری ، احداث تله کابین ( که خوشبختانه این امر بزودی آغاز می شود ) ، واحدهای تفریحی ، خدماتی ، رستوران ، فست فود ، کافی شاپ و ... می باشدکه در بازدید ماه گذشته شهردار از پروژه ، تمهیداتی جهت هرچه زودتر عملیاتی شدن ورود سرمایه گذاران اندیشیده شد. امید هست با تکمیل این پروژه و ایجاد امکانات رفاهی یک مکان تفریحی دیگر برای شهروندان در شیراز آماده گردد.​

 

·
Queen of Persia
Joined
·
1,310 Posts
Please for the love of god when will they learn to stop building evergreens, i hate the look of seing these in 30+ heat, since they don't got leaves they won't help air pollution either, wish they could grow some palm and more tropical trees instead, i mean Shiraz is pretty humid if you compare it to other places in Iran, also in difference to Azerbaijan province it's not that cold either.
 

·
PersianGulf4Ever
Joined
·
2,393 Posts
Discussion Starter · #10 ·
همزمان با هفته منابع طبيعي، درخت*كاري در بخشي از اراضي اختصاص داده شده به كمربند سبز شيراز واقع در دامنه كوه*هاي شمال*غرب اين شهر آغاز و بنا به گفته مدير كل منابع طبيعي در 400 هكتار از اراضي پيش*بيني شده، به*ياد شهداي دوران دفاع مقدس فارس، 14 هزار و 600 نهال غرس خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، صبح امروز در اين مراسم كه با حضور استاندار فارس، شهردار شيراز و جمعي از مسوولان منابع*طبيعي و جهادكشاورزي فارس انجام شد،* قطعه*اي نيز به خبرنگاران اختصاص داده و توسط تعدادي از خبرنگاران در اين قطعه تعدادي نهال كاشته شد.

استاندار فارس در حاشيه اين مراسم به خبرنگاران گفت: كمربند سبز يكي ازضروري*ترين نيازهاي كلان*شهر شيراز به*شمار مي*رود.

حسين* صادق*عابدين با قدرداني از دست*اندركاران برنامه*درخت*كاري و مجموعه مديراني كه در اختصاص اين اراضي تلاش كرده*اند، تصريح كرد: قبلا مسايل سياسي بيش از هرچيز مد نظر بود، اما اكنون اصل حفاظت و توسعه منابع طبيعي به*عنوان يك ضرورت و اولويت مد نظر است.

وي تاكيد كرد: بايد عرصه*هاي طبيعي براساس برنامه*اي قانونمند در اختيار مردم قرار گيرد تا ضمن توسعه و آباداني بيشتر،* براي حفظ و حراست از آن تلاش انجام شود و در اين راستا نظارت هم جايگاه ويژه*اي دارد

به گزارش ايسنا، شهردار شيراز نيز با قدرداني از همكاري منابع طبيعي فارس، گفت: با همكاري*هاي انجام شده 50 هكتار از اراضي واقع در ارتفاعات شمالغرب شيراز به كمربند سبز اختصاص داده شده است.

علي*رضا پاك*فطرت خاطرنشان كرد: در اين محدوده گونه**اي از درخت زيتون كاشته خواهد شد كه اين گونه به واسطه ويژگي*هاي خاص قابليت رشد را در اين منطقه دارد.

براساس اين گزارش مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس نیز گفت: قطعه*اي به وسعت 400 هكتار به امر مهم درخت*كاري در خروجي شيراز اختصاص داده*ايم.

كاظم بردبار با بيان اينكه در اين قطعه 14 هزار و 600 نهال به ياد شهداي دوران دفاع مقدس استان فارس كاشته مي*شود،* گفت: بخشي از اين 400 هكتار به خبرنگاران اختصاص دارد تا با كاشت نهال به*نوعي يادگاري براي آيندگان به ميراث بگذارند

وي از تشديد برخوردها با سودجوياني كه قصد تعرض به منابع طبيعي و ملي را داشته باشند خبر داد و از دستگاه قضايي به*واسطه همكاري در اين راستا قدرداني و تشكر كرد.​
 
1 - 11 of 11 Posts
Top