SkyscraperCity banner

1 - 20 of 27 Posts

·
Registered
Joined
·
1,077 Posts
Discussion Starter #1
Postanowiłem założyć wątek o inwestycjach związanych z handlem. Inne miasta mają takie wątki a wrzucanie tego tylu informacji do innych wątków wiąże się często z negatywną reakcją wielu forumowiczów ;)Pierwsze informacje:
GLIWICE: w CH ARENA otworzy się salon Media Expert. Trwają prace remontowe.

ZABRZE: koło Platana, w nowym parku handlowym pojawi się DECATHLON EASY - dyskont sportowy. Asortyment ograniczony w stosunku do standardowego sklepu tej sieci. Sklepy tej sieci istnieją w Katowicach (Dąbrówka), Chorzowie (AKS), Rybniku (Galeria Śląska). Najnowsze powstaną w Bielsku i w Zabrzu właśnie.
ftp://v119641.home.net.pl/Decathlon Zabrze/PRZETARG/2. INSTALACJE ELEKTRYCZNE/SPECYFIKACJE/DEC_ZAB_Strona tytulowa.pdf

trochę starsze:
GLIWICE: Na jesieni w Forum pojawi się C&A
http://retailnet.pl/2014/02/21/91043-marka-ca-w-ch-forum-w-gliwicach/
 

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts
Festiwal Restauracji. Obiady za 20 zł i 300 litrów żuru
bed, mpm 21.05.2014 , aktualizacja: 21.05.2014 10:55
W sobotę 24 maja rozpocznie się Zabrzański Festiwal Restauracji. W jego ramach w wielu lokalach w mieście zjemy specjalnie przygotowany obiad w cenie 20 złotych.
Zabrzański festiwal rozpocznie się w sobotę. W Parku Poległych Bohaterów stanie "Miasteczko Restauracji", a w nim namioty o powierzchni 400 m kw. Restauratorzy ugotują 300 litrów żuru śląskiego i poprowadzą warsztaty kulinarne dla mieszkańców.

Od soboty w kilku restauracjach w Zabrzu przez tydzień kucharze serwować będą "Festiwalowy Zestaw Dań". Za 20 złotych będzie można zjeść zestaw z zupą i daniem głównym lub daniem głównym i deserem. - Dżentelmeńską umową zobligowaliśmy się do podawania jak najlepszych dań - mówi Robert Schmidt z restauracji Zielony Ogród, jeden z pomysłodawców imprezy.

W festiwalu wezmą udział: Restauracja Hotelu Ibis, Zabrzański Gościniec, Balaton, Zielony Ogród, Niezłe Ziółko, Valdi Classic, Szyb Maciej, Impresja oraz Śląskie Rancho.

- Wszyscy razem wpadliśmy na pomysł, żeby pokazać, że potrafimy razem współpracować i wspierać się, a nie tylko z sobą konkurować. Poza tym cała akcja ma zachęcić ludzi do przychodzenia do restauracji całą rodziną na obiad. Takie ceny na pewno na to pozwolą - mówi Justyna Pucek, menedżer Śląskiego Rancha.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35017,16001180,Festiwal_Restauracji__Obiady_za_20_zl_i_300_litrow.html#ixzz32LZEToDA
 

·
Begginer
Joined
·
295 Posts
W Zabrzu w lokalu po klubie VIP otwarto dzisiaj drogerię Rossmann.

Ponadto, na rogu ulic 3 Maja i Szczęść Boże (w lokalu po sklepie mięsnym) oraz ulic 3 Maja i św. Urbana (był tam wcześniej sklep wszystko po x zł) powstają nowe Żabki. Na samej ulicy 3 Maja zatem będzie ich już siedem. Sporo ;-)
 

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts
Ulica Wolności Chorzów: szansą dla niej jest gastronomia i kultura?
Ulica Wolności Chorzów: "Wolka" tętni życiem, ale tylko do godziny 18. Potem na chorzowskim deptaku niewiele się dzieje... Szansą na jej "ożywienie" jest kultura i gastronomia?

Sezon letni w pełni, na zewnątrz zrobiło się gorąco, więc na ulicy Wolności pojawiły się sezonowe ogródki piwne. Ale po godzinach szczytu ruch na Wolności powoli zanika – życie wyznacza tutaj rytm otwarcie sklepów i banków? – Dwa lata temu można było jeszcze tutaj coś kupić – dzisiaj są tylko banki i sklepy obuwnicze – mówi Sandra Turek.
Ulica Wolności Chorzów: latem obserwowany jest mniejszy ruch
Restauratorzy, którzy prowadzą tutaj działalność zwracają również uwagę, że latem i tak obserwowany jest mniejszy ruch w tej okolicy. – Życie na ulicy Wolności latem zamiera – większość osób wybiera pójście do parku, bo woli spędzić ten czas na świeżym powietrzu – mówi Przemysław Błaszczyk, który prowadzi lokal na „Wolce”.

Zauważa też, że jednym z problemów ulicy Wolności są wysokie czynsze i brak fajnych lokali, które z kolei mogłyby przyciągnąć klientów. – Jeżeli byłoby dodatkowych 5 czy 10 lokali gastronomicznych to ulica Wolności mogłaby być „kulinarnym zagłębiem Śląska”. Niestety, tak się nie dzieje – dodaje.
Ulica Wolności Chorzów: więcej kultury szansą na ożywienie "Wolki"?
Z kolei inny z przedsiębiorców zwraca uwagę, że ciekawe inicjatywy kulturalne mogłyby przyciągnąć ludzi właśnie w to miejsce. – Potrzebna jest inicjatywa ze strony miasta, który będzie animatorem różnego rodzaju przedsięwzięć o charakterze muzycznym czy kulturalnym, które byłby tutaj organizowane – przekonuje.
Ulica Wolności Chorzów: "z czasem wrócimy do tego tematu w związku z ulicą Wolności"
Prezydent miasta Andrzej Kotala niedawno w wywiadzie dla nas mówił, że jednym z problemów ulicy Wolności jest fakt, iż większość kamienic jest prywatna. – Dzięki ul. Jagiellońskiej widać, że deptak jest nam potrzebny. Ta inwestycja spodobała się mieszkańcom i z czasem wrócimy do tego tematu w związku z ulicą Wolności – zapowiedział Kotala.
Ulica Wolności Chorzów: a jakie Wy macie pomysły na ożywienie "Wolki"?
Obecnie na ulicy Wolności jest 10 ogródków piwnych. Na Jagiellońskiej i Wolności znajduje się 28 firm gastronomicznych, a 385 handlowo – usługowych.
http://chorzow.naszemiasto.pl/artykul/ulica-wolnosci-chorzow-szansa-dla-niej-jest-gastronomia-i,2321414,t,id.html#c396a4934168550d,1,3,5
 

·
Beuthener
Joined
·
2,762 Posts
Tymczasem w Bytomiu ładnie rozwija się mała odmiana katowickiej Mariackiej:
Bytomski.pl said:
Rycerska będzie bardziej kulturalna
Galeria z designem i ogródki kawiarniane. Tak już niebawem będzie na ul. Rycerskiej.

Władze Katowic przeznaczyły miliony złotych, aby ulica Mariacka stała się deptakiem gromadzącym najmodniejsze lokale gastronomiczne w mieście. Tymczasem ulica Rycerska w Bytomiu stała się takim miejscem bez wielkich pieniędzy z budżetu gminy. Zmiany zaczęły się w 2009 roku, kiedy Jerzy Piątek, właściciel Kantoru Express, w dawnym mieszkaniu na parterze kamienicy nr 7 otwarł Pub. Lokal szybko zyskał uznanie dzięki wyjątkowej aranżacji wnętrza. Właściciel zdecydował się pozostawić w nim jak najwięcej oryginalnych elementów jak np. ponad stuletnie podłogi, czy drewniane okna skrzynkowe, a część wystroju skompletował na Targu Staroci.
Następnie przy ulicy rozpoczęła działalność restauracja "Wagon" otwarta przez Janusza Pyzalskiego. Skąd taka nazwa? Lokal, w której się znajduje, jest długi i wąski, dlatego kanapy ze stolikami umieszczono wzdłuż ściany, czym przypomina kolejowy wagon. To wrażenie jeszcze bardziej potęguje pas luster i półki nad siedzeniami. Brak przestrzeni zmusił również do kreatywności w kwestii lokalizacji kuchi, która znalazła się na przeszklonej antresoli nad barem.
Jednym z najmłodszych lokali przy Rycerskiej jest Herbaciarnia "Herbata" prowadzona przez dwójkę pozytywnych bytomian: Justynę Kwiatkowską i Macieja Kalisza. "Herbata" klimatem nawiązuje do kultowej "Fanaberii". Na ścianach widnieją orientalne motywy, lampy dają przyciemnione światło, pod sufitem wiszą tkaniny, a w jednej z sal można napić się herbaty i zapalić fajkę wodną siedząc po turecku na podeście.

Właściciele tych trzech lokali od zeszłego roku wspólnie rozmawiali z władzami miasta oraz Miejskim Zarządem Dróg i Mostów, aby zamknąć ulicę dla samochodów na odcinku zaledwie trzydziestu metrów, w celu rozstawienia na niej ogródków letnich. Na początku czerwca udało się dojść do porozumienia. Przedsiębiorcy chcą, żeby Rycerska zyskała na uroku, dlatego ogródki znajdą się na specjalnych podestach, na których staną estetyczne stoliki i parasole bez żadnych znaków towarowych. Ponadto mają plany, by ulica rozkwitła pod względem kulturalnym. Co rusz mają się tam odbywać małe, kameralne koncerty, natomiast w ramach Otwarcia Zamknięcia Ulicy Rycerskiej odbędzie się mini Eko-Jarmark ze zdrowymi produktami.

Oprócz ogródków letnich na Rycerskiej, między "Herbatą" a "Wagonem" zostanie otwarta galeria designu "PP Sklep". Jej założycielką jest Patrycja Pyzalska prowadząca w tej samej kamienicy pracownię architektury wnętrz, mająca w swoim dorobku m.in. projekty apartamentów w Starej Piekarni w Miechowicach i Patri Butique Hostel w Katowicach. W galerii będą prezentowane meble, ceramika, grafika i ubrania zarówno autorstwa właścicielki, jak i innych projektantów. Ciekawostką jest, że do środka będzie się wchodzić przez... okno, natomiast wewnątrz ma rosnąć prawdziwa trawa.

Otwarcie galerii "PP Sklep" i ogródków na ul. Rycerskiej odbędzie się 20 czerwca.

http://www.bytomski.pl/93-miasto/20490-kulturalna-rycerska
Bytomski.pl said:
Rycerska już z ogródkami
Choć oficjalne otwarcie ogródków kawiarnianych na Rycerskiej odbędzie się 20 czerwca, już dziś można w nich przysiąść.W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że ulica Rycerska na odcinku 30 metrów została zamknięta dla samochodów, aby zrobić miejsce dla ogródków letnich. Tamtejsi restauratorzy przystąpili już do ich aranżacji. Przed herbaciarnią "Herbata", pizzerią "Wagon" i Pubem wybudowano drewniane podesty, na których można już coś przekąsić. Ich wygląd jednak będzie się jeszcze zmieniać. Do 20 czerwca, kiedy deptak zostanie oficjalnie otwarty, powinny zostać urządzone na dobre.

Na otwarcie zaplanowano degustację oolongów, czyli szmaragdowej herbaty z Chin oraz Ekojarmark, który przygotuje Stowarzyszenie Zielona Edukacja i Petrolana SA. Oprócz tego przygrywać będzie dj Kashle Kashle, a wieczorem rozpocznie się live jam session Te Skapsie & Przyjaciele.

http://www.bytomski.pl/90-kultura/20529-rycerska-juz-z-ogrodkami
 

·
Registered
Joined
·
714 Posts
^^

Witam Panowie, skoro mamy w nazwie wątku "gastronomię" i w innych wątkach o podobnym tytule ma to miejsce , to proszę o polecenie w obrębie wypisanych miejscowości miejsc z dobrym ,ba, z bardzo dobrym jedzeniem i przystępnymi cenami :)

Myślę , że nie tylko ja jako "przyszywany" Ślązak chętnie skorzystam z tych porad, ale i inni użytkownicy forum :)

Pozdrawiam serdecznie
 

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts
Samosy to indyjskie pierogi. Będzie ich można skosztować w Chorzowie
maw 09.12.2014 , aktualizacja: 09.12.2014 08:41
Myślicie, że pierogi to wyłącznie polski przysmak? Na pewno nie próbowaliście indyjskich samosów. Każdy będzie mógł się nauczyć je lepić podczas warsztatów, organizowanych w ramach Chorzowskiego Tygodnia Podróży - Peneplena Travel Festival.
Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,17099901,Samosy_to_indyjskie_pierogi__Bedzie_ich_mozna_skosztowac.html#ixzz3LO1pP1yl
 

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts
Jeden z ostatnich lokali, który powstał w czasach PRL-u kończy działalność. Gliwicka Bagatela zostanie zamknięta 25 stycznia.

Historia tego miejsca sięga połowy XIX wieku, kiedy przy Tarnowitzerstraße (obecnie ul. Matejki 3) działał hotel Pod Złotą Gęsią. Gościli w nim m.in. Julian Ursyn Niemcewicz, Honoriusz Balzak, Wincenty Pol czy Józef Ignacy Kraszewski. Restauracja Bagatela powstała na początku lat pięćdziesiątych i do dzisiaj zachowała charakterystyczny wystrój z boazerią na ścianach. - To był lokal, który przez lata słynął z dancingów i balów karnawałowych - wspomina Marian Jabłoński, pasjonat gliwickiej historii.
Cały tekst: http://gliwice.gazeta.pl/gazetagliwice/1,95519,17292515,Znana_restauracja_konczy_zywot__Spolem_rezygnuje.html#ixzz3Pcc02EUl
 

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts

·
Registered
Joined
·
7,778 Posts

·
Moderator
Joined
·
70,786 Posts
^^Jakoś mnie nie dziwi, że do likwidacji idzie Tesco w Rudzie Śląskiej. Przez wiele lat mieszkałem na wyciągnięcie ręki od sklepu, a byłem w nim kilka razy. W ogóle sama decyzja o budowie tam sklepu była wtedy dla okolicznych mieszkańców dużym zaskoczeniem.
 
1 - 20 of 27 Posts
Top