SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 532 Posts

·
Registered
17,410 Posts
Discussion Starter #1
Ogłoszono długo wyczekiwany przetarg na:

„Modernizacja torowiska wbudowanego w jezdnię ul. Jagiellońskiej i Karola Miarki w Bytomiu. Przebudowa sieci trakcyjnej. (zadanie nr 13)”, „Przebudowa torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Świętochłowickiej i Łagiewnickiej na odcinku od granicy ze Świętochłowicami do Zamłynia w Bytomiu (zadanie nr 15)”, w ramach realizacji Projektu pn.: „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, POIS.07.03.00-00-012/11 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
http://www.tram-silesia.pl/www/index.php/11605/uejrp4932012

Krótka historia. Linia 7 na odcinku Łagiewniki - centrum Bytomia została zawieszona latem 2008 roku z powodu złego stanu technicznego torowiska. Trasa tramwajowa o długości prawie 2,5 km posiadała także odcinki jednotorowe. W Latach 2010-11 zmodernizowana została ulica Świętochłowicka i Łagiewnicka wzdłuż której biegło stare, a teraz zostanie wybudowana nowa trasa tramwajowa. W wyniku tego rozebrane zostały częściowo tory tramwajowe kolidujące z przebudową ulic.

Projektowana przebudowa. W związku z koniecznością odtworzenia drugiego toru i rezygnacją z mijanki jednotorowej , na zlecenie Tramwai Śląskich w Chorzowie opracowano aneks nr 1 uwzględniający rezygnację z mijanki jednotorowej i odtworzeniu dwóch torów na remontowanym odcinku. Zgodnie z założeniami zaprojektowano przełożenie trasy tramwajowej na zachodnią stronę ulicy Łagiewnickiej.

Projektując geometrię torów miano na uwadze prowadzenie linii tramwajowej w miarę równolegle do przebudowywanej ulicy Łagiewnickiej i Świętochłowickiej z zachowaniem parametrów budowy szybkiego tramwaju. Zjazdy z ulicy Łagiewnickiej będą wyposażone w sygnalizację świetlną wzbudzaną przez tramwaj (priorytet dla tramwaju).

Ulica Łagiewnicka w roku 2008 z funkcjonującym jeszcze ruchem tramwajowym

http://phototrans.pl/14,156928,0.html

Ulica Łagiewnicka (w tym samym miejscu) w roku 2012. Torowisko zostanie wybudowane w pasie zieleni, po lewej stronie ulicy.

http://phototrans.pl/14,493721,0.html

Ulica Łagiewnicka w rejonie przystanku Krzyżowa

http://phototrans.pl/14,472244,0.html

To samo miejsce w roku 2008

http://phototrans.pl/14,228777,0.html

Termin składania ofert upływa dnia 14.02.2013r
Termin wykonania zamówienia – 15 miesięcy od dnia podpisania umowy

Bytomian zachęcamy do robienia fotorelacji :). Osobny temat dla tej inwestycji utworzyłem w związku z jej charakterem. Nie jest to zwykła modernizacja jak w przypadku pozostałych inwestycji unijnego projektu, to praktycznie budowa nowej trasy od podstaw.

·
Moderator
70,711 Posts
^^Dobrze, że utworzyłeś ten temat:) Dodałem go do spisu treści:) Dużym plusem tej (prze)budowy jest fakt, że praktycznie docelowy przebieg torów tramwajowych jest już wyznaczony :)

·
Registered
763 Posts
Kompletnie nie znam tamtych rejonów aglomeracji, ale z tego co widzę na zdjęciach Bytom w tym miejscu wygląda na prawdę korzystnie nowa nawierzchnia, piękny pas zieleni. Teraz jeżeli zobaczę tam jeszcze nowe torowisko będę na prawdę zachwycony.

PS
Temat bardzo dobrze moim zdaniem nazwany w sensie Silesia/Bytom. Zastanawiam się czy wszystkie tematy nie powinny być w ten sposób nazwane. Mam tutaj na myśli każdy dział forum. Powiedzmy zamiast "[Zabrze] Nowy stadion Górnika" widziałbym to tak "[Silesia/Zabrze] Nowy stadion Górnika". Nie wiem jak pozostałym użytkownikom forum, ale mnie bardzo ułatwiłoby to przeglądanie wątków. Zazwyczaj przeglądam wszystkie po kolei i muszę w gąszczu setek różnych tematów wyszukiwać te nasze aglomeracyjne "ręcznie". Po prostu nie mają one wspólnego hasła które można by wklepać po naciśnięciu Ctrl+f. Co sądzicie o moim pomyśle?
Oczywiście wiem o możliwości subskrypcji. Jednak po pierwsze czasami pojawiają się nowe tematy i listę i tak trzeba przeglądać. Po drugie nie zawsze przeglądam forum ze swojego komputera i często robiąc to gdzieś tam przy okazji po prostu nie loguję się na swoje konto.

·
Moderator
70,711 Posts
^^Droga wygląda tak, a nie inaczej, bo została przebudowana kilka lat temu, właśnie z rezerwą po stronie zachodniej na linię tramwajową, która wcześniej przecinała ulicę Łagiewnicką w dwóch miejscach...

Jeśli chodzi o wyszukiwanie miast, to od tego jest spis treści;)

·
Moderator
18,684 Posts
Kompletnie nie znam tamtych rejonów aglomeracji, ale z tego co widzę na zdjęciach Bytom w tym miejscu wygląda na prawdę korzystnie nowa nawierzchnia, piękny pas zieleni. Teraz jeżeli zobaczę tam jeszcze nowe torowisko będę na prawdę zachwycony.
Po inwestycjach drogowych z ostatnich lat (gdy i owa Łagiewnicka i te znane bytomskie jednokierunkowe kilkupasmowe odcinki w samym centrum były w tym samym czasie remontowane, a miasto sparaliżowane łącznie z wjazdami i wyjazdami) naprawdę z obiektywizmem muszę stwierdzić, że drogi w moim mieście są jednymi z najlepszych w aglomeracji - jeśli chodzi o stan nawierzchni i natężenie ruchu, które nie jest tak uciążliwe jak w wielu innych miastach aglomeracji.

A akurat z Łagiewnicką sprzed remontu łączą się trochę anegdotyczne doświadczenia z jazd, gdy można było zamknąć oczy w czasie jazdy (oczywiście będąc pasażerem) a i tak wiedziało się, gdzie kończą się Świętochłowice, a gdzie Bytom. :lol: Teraz granica też jest zauważalna, ale na korzyść tego drugiego miasta. :) Ale sama nawierzchnia na Łagiewnickiej to był pikuś - bo Łagiewniki były odcięte od reszty Bytomia dla pieszych (szło się ciemnym lasem wieczorami), torowisko bezsensownie przerzucane na drugą stronę ulicy po czym wracało na właściwą stronę, a wrażenia z jazd tramwajem po tym odcinku obrastały legendą, tak samo jak obsługujące tę linię 102-ki. :D Można było jazdę tramwajem porównać do tego:

:tongue2:

·
let's trains!
2,596 Posts
(...) naprawdę z obiektywizmem muszę stwierdzić, że drogi w moim mieście są jednymi z najlepszych w aglomeracji - jeśli chodzi o stan nawierzchni i natężenie ruchu (...)
Czy my myślimy o tym samym Bytomiu? ;) Ja wiem że ostatnio trochę w niektórych miejscach poprawiło się z drogami ale gdy wjeżdżam z Rudy do Bytomia to jest szok dla auta, i wcale nie pozytywny ;)

·
Moderator
18,684 Posts
Czy my myślimy o tym samym Bytomiu? ;) Ja wiem że ostatnio trochę w niektórych miejscach poprawiło się z drogami ale gdy wjeżdżam z Rudy do Bytomia to jest szok dla auta, i wcale nie pozytywny ;)
W każdym mieście doczepić się można do wielu odcinków, ale przecież mało kto przejeżdża GOP wzdłuż i wszerz, po wszystkich zakamarkach miast i wylotach, więc wie się o tym, co się zna. Ale patrząc na główne ciągi w mieście, wylot na Chorzów i Świętochłowice, a także niektóre odcinki Strzelców Bytomskich czy drogę z Miechowic do odległych Stolarzowic (choć akurat tam nawierzchnia jest nowa, ale sama droga mało komfortowa, bo trochę wąska) i obwodnicę, dzięki której także część ciągu Miechowicka-Frenzla zyskał na standardzie (ale - w kontekście samej obwodnicy, nie mogę zrozumieć dlaczego odebrano ją pomimo pofałdowania pewnego odcinka nawierzchni :eek:hno:). Trudno znaleźć odcinki z koleinami tak dużymi, że podwozie zahaczało o wypuklenia, co jeszcze niedawno było normą na głównych wylotach. Mam nadzieję, że razem z torowiskiem przy ul. Katowickiej, także i nawierzchnia na tej ulicy będzie nowa i wyrwą w końcu spozierające spod asfaltu torowisko (nota bene wyglądające na całkiem dobrze zachowane dzięki kuracji asfaltowej :lol:).

A wracając do trasy 7-ki - pownieważ nie jestem teraz na bieżąco z projektem, mam pytanie o Piaśniki - czy byłaby jakakolwiek szansa na doprowadzenie odcinku za Targowiskiem do porządku, bo to jeden z ostatnich poważnych problem tej linii, uniemożliwiający w tej chwili wprowadzenia niskaczy (a prawie cała reszta linii, tym bardziej po modernizacji, aż się o nie prosi).

·
Registered
17,410 Posts
Discussion Starter #8
A wracając do trasy 7-ki - pownieważ nie jestem teraz na bieżąco z projektem, mam pytanie o Piaśniki - czy byłaby jakakolwiek szansa na doprowadzenie odcinku za Targowiskiem do porządku, bo to jeden z ostatnich poważnych problem tej linii, uniemożliwiający w tej chwili wprowadzenia niskaczy (a prawie cała reszta linii, tym bardziej po modernizacji, aż się o nie prosi).
Był w zeszłym roku przetarg na projekt nowego torowiska, więc chyba jest juz gotowy. Inna kwestia kiedy znajdą się dodatkowe pieniądze na remont.

·
creative creator
583 Posts
Faktycznie duzo sie poprawilo na Lagiewnickiej - ulica wyglada diametralnie lepiej niz wczesniej. Dlugo juz tam nie bylem ale jak nastepnym razem przyjade w odwiedziny do Polski to obiecuje sobie, ze odwiedze te rejony i moze przejade sie juz na nowo T7 :) W mlodosci duzo tedy podrozowalem - takze wspomnien jest mnostwo. Ciesze sie , ze tak to wyglada teraz. :)

PS
No i czekam na fotki z budowy od Was koledzy ze SSC w PL i jednoczesnie zapraszam do swoich wątków z Dublina - gdzie obecnie mieszkam. :)

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1599158
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1594094
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1599151
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1599921

Pozdrawiam serdecznie cala ekipe SkyScraperCity na Śląsku :)

·
Moderator
70,711 Posts
^^Są dwie możliwe opcje - albo strona TŚ jest nieaktualna, albo jest tyle pytań dotyczących przetargu, że dopiero odpowiadają na pytania z lutego...

·
Registered
1,105 Posts
^^ Na bytomskim forum pojawiła się niedawno taka informacja (nie wiem na ile pewna):

http://bytomski.pl/viewtopic.php?t=574&start=555

Daro85 said:
creek73 napisał/a:
Nastąpił jakiś postęp w sprawie odbudowy siódemki ?
Koperty miały zostać otwarte 14.02 ?

No i otwarto- sa jednak jakieś błędy w kosztorysach przedstawionych przez wykonawców. Obecnie TŚ czekają na dosłanie dokumentów przez wykonawców.

·
Młody beton tramwajowy
2,960 Posts
Jeśli wydzielone torowisko jest wystarczające do szybkiego tramwaju, to w Warszawie mamy 100 km takich trasu ;)

A tak poważnie - zobaczymy, jak wyjdzie w projekcie, trzymam kciuki. Choć patrząc na ilość przejazdów i brak pasów wydzielonych boję się, że w praktyce z priorytetem może być kłopot.

·
Registered
1,105 Posts
^^ Właśnie, że przejazdów będzie tam bardzo mało. To co widać na zdjęciach to głównie dojazdy do posesji, parkingów itp. Nie będzie tam żadnego ruchu, który blokowałby tramawaj. Na całej trasie T7 w Bytomiu od granicy ze Świętochłowicami do centrum jest ledwie kilka poprzecznych ulic o niewielkim ruchu. A co do zdjęcia z tramwajem jadącym w poprzek jezdni, to jest to właśnie stara trasa, która już nie istnieje po remoncie drogi i usunięciu starego torowiska. Wtedy właśnie tak było, że tramwaj jechał część trasy lewą stroną, przejeżdżał na prawą i znowu potem lewą. Po przebudowie drogi nowy pas pod torowisko wytyczono już w całości po jednej stronie.

·
Registered
17,410 Posts
Discussion Starter #17
W zasadzie na 2,5 km trasie nie ma żadnego skrzyżowania/przejazdu ze znaczącym ruchem. Jest tylko jedno skrzyżowanie ze światłami, ale tam i tak jest (będzie) przystanek przed nimi. Mogą powstać nowe sygnalizacje, ale mają mieć priorytet dla siódemki.

·
Młody beton tramwajowy
2,960 Posts
Mam nadzieję, że będzie dobrze. Wjazdy bramowe są w praktyce bardzo upierdliwe w sterowaniu, właśnie dlatego, że nie bardzo jest je jak osygnalizować (postawisz światło w bramie człowiekowi? Nie bardzo...). Owszem, zastawienie torów będzie rzadkie, ale "oczy dookoła głowy" trzeba będzie mieć w każdym kursie.

Będzie, przyjadę, popatrzę - najwyżej odszczekam, nie? ;)

·
Registered
17,410 Posts
Discussion Starter #20
Mam nadzieję, że będzie dobrze. Wjazdy bramowe są w praktyce bardzo upierdliwe w sterowaniu, właśnie dlatego, że nie bardzo jest je jak osygnalizować (postawisz światło w bramie człowiekowi? Nie bardzo...). Owszem, zastawienie torów będzie rzadkie, ale "oczy dookoła głowy" trzeba będzie mieć w każdym kursie.
Ile tych bram wjazdowych tam bedzie? Tam jest chyba jedna, może dwie wille (praktycznie cała zabudowa mieszkalna jest po drugiej stronie ulicy), jakieś firmy niewielkie, poradnia. Ruch praktycznie żaden.

1 - 20 of 532 Posts
Status
Not open for further replies.