SkyscraperCity banner

Prefix przed wątkami aglomeracji Katowic

• Silesia

Votes: 44 33.8%
  • GOP

Votes: 86 66.2%
1 - 20 of 813 Posts

·
Administrator
37,055 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zmieniłem większość nazw wątków na Silesia, ale widzę, że sprawa jest kontrowersyjna, prywatnie jestem przeciwny, ale jako admin można powidzieć że mój głos to tylko moja sprawa - co robimy? Proszę o poważną dyskusję i racjonalne argumenty.

·
Banned
82 Posts
Gdy wowczas w zamyslach ludzi z Dolnego Slaska istnialo pojecie Slask nie chcieli sie z nim utozsamiac natomiast gdy wowczas zaistniala nazwa Silesia nastapilo jakies glebokie poruszenie , dziwna sprawa jednak uwazam ze powinnismy sie trzymac jak najblizej siebie a prawdziwe nazewnictwo powinno byc "Aglomeracja Slaska" , to tyle z mojej strony.
(prosze mi wybaczyc za tymczasowy brak Polskich znakow)

·
górnośląski regionalista
232 Posts
O ile się orientuję, nazwa "Silesia" dla konurbacji katowickiej jest wciąż nieoficjalna i w takim znaczeniu występuje co najwyżej w listach intencyjnych i kilkunastu artykułach prasowych, GOP natomiast z powodzeniem funkcjonuje w piśmiennictwie od lat.
Skoro Silesia nie ma charakteru oficjalnego, należałoby skupić się na polu znaczeniowym tego określenia. Nie obejmuje ono obszaru Zagłębia Dąbrowskiego z jednej strony i obejmuje obszar znacznie wybiegający poza śląską część GOP. No chyba że na forum admini postąpią śladem sosnowieckich targów Silesia Expo.

·
A fe Silesia!
4,974 Posts
Skoro u nas jest Dolny Śląsk, to ten Górny też chyba gdzieś leży, nieprawdaż?

edit: nie widziałem ankiety i w związku z tym tematyki dyskusji. GOP

·
Registered
1,892 Posts
W takiej ankiecie powinny brac udzial tylko osoby z GOP/Silesii - bo niby dlaczego o tym jak nazywac bedziemy swoje watki ma decydowac ktos z Wroclawia bo mu sie cos nie podoba lub nawet z Poznania

·
Registered
3,268 Posts
W takiej ankiecie powinny brac udzial tylko osoby z GOP/Silesii - bo niby dlaczego o tym jak nazywac bedziemy swoje watki ma decydowac ktos z Wroclawia bo mu sie cos nie podoba lub nawet z Poznania

z tym się zgadzam bo co do tej nazwy narosło już wiele kontrowersji.
Ja jestem za Silesią bo tak chce się nazywać związek miast GOP i taka ma być nazwa aglomeracji

·
Administrator
37,055 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Wrocław ma takie same prawa do nazwy Silesia jak Gliwice.

·
Registered
1,892 Posts
Zeby nie wyszlo tak, ze wiekszosc ludzi z zainteresowanego terenu bedzie za nazwa Silesia lub GOP ale nazwac tak swojego watku nie beda mogli bo ktos za nich zdecydowal - z reszta juz tu pewnie wiekszosc glosujacych mieszka daleko od Gliwic czy Katowic .

Jesli wiekszosc Gornoslazakow bedzie za nazwa GOP to ja sie dostosuje bez problemu - poki co jestem za Silesia bo czy komus (we Wroclawiu) sie podoba czy nie tak bedzie sie nazywal ten zwiazek miast i bez problemu juz mozna tak nazywac watki

Wrocław ma takie same prawa do nazwy Silesia jak Gliwice.

To sobie nazywaj tak swoje tematy - mi nic do tego a na pewno nie bede robil zadnego glosowania czy mozesz to robic czy nie

·
A fe Silesia!
4,974 Posts
Zeby nie wyszlo tak, ze wiekszosc ludzi z zainteresowanego terenu bedzie za nazwa Silesia lub GOP ale nazwac tak swojego watku nie beda mogli bo ktos za nich zdecydowal - z reszta juz tu pewnie wiekszosc glosujacych mieszka daleko od Gliwic czy Katowic .

Jesli wiekszosc Gornoslazakow bedzie za nazwa GOP to ja sie dostosuje bez problemu - poki co jestem za Silesia bo czy komus (we Wroclawiu) sie podoba czy nie tak bedzie sie nazywal ten zwiazek miast i bez problemu juz mozna tak nazywac watki
Czy Tobie się to podoba, czy nie. Klub piłkarski będzie się nadal nazywał Śląsk to z prawdziwej Silesii.

Klarownie by było jednak dzielić geograficznie: Śląsk Górny, Opolski, Dolny.

·
Registered
1,892 Posts
^^ ja jestem z Rudy Śl. i głosowałem za GOP
I w pelni to szanuje jako glos najbardziej uprawniony w tej dyskusji .

Czy Tobie się to podoba, czy nie. Klub piłkarski będzie się nadal nazywał Śląsk to z prawdziwej Silesii.
Nigdy sie tu chyba nie wypowiadalem ze mi sie to nie podoba - jak dla mnie to sie moze nazwac jak chce nawet Mazowsze

·
górnośląski regionalista
232 Posts

Klarownie by było jednak dzielić geograficznie: Śląsk Górny, Opolski, Dolny.
Nie ma Śląska Opolskiego, jest co najwyżej opolska część Górnego Śląska. Dla mnie EOT.

·
Banned
82 Posts
Nie ma Śląska Opolskiego, jest co najwyżej opolska część Górnego Śląska. Dla mnie EOT.
W mediach od niedawna slyszec mozna nawet "powodz na Opolszczyznie" wiec jest widoczne odcinanie sie i zle nazewnictwo z ktorym trzeba bedzie walczyc , natomiast w sprawach ostatnich powodzi w Czeskich Moravach mowiono "powodz na Morawach i Slasku jednak to drugie cos ciezko im przez gardlo przechodzi.:nuts: , dobrze jednak miec braci Slaskich.
(Moravsko-Slezkie) to ten caly problem chociaz dobrze ze jednak wymowili poprawnie po Polsku.

·
Registered
1,027 Posts
Ja powiem tak. Najlepszy byłby GOP, bo odnosi się do wszystkich miast, nie tylko tych, które są w GZM...

Żadna osoba z Wrocławia nie ma prawa czuć się pokrzywdzona jeśli chcemy używać nazwy Silesia. Ja się założę, że 3/4 wrocławian nie ma pojęcia jak wygląda flaga i herb Śląska, a takie pretensje, że "wy możecie a my nie" są bezsensowne. Większość z Wrocławian bardziej przywiązuje wagę do miasta i do narodowości polskiej niż do własnego regionu...

1 - 20 of 813 Posts