SkyscraperCity banner

1 - 20 of 7572 Posts

·
Registered
Joined
·
19,170 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
(Wątek ogólny o naszej komunikacji w regionie)
Śląsk: miliardy na rozwój transportu
(PAP, pb/30.10.2007, godz. 15:55)

Na modernizację i rozwój transportu zbiorowego w aglomeracji katowickiej w ciągu najbliższych 25 lat potrzeba między ok. 4,2 a ponad 6,4 mld zł. Większość tej kwoty pochłonie odnowa i rozbudowa sieci tramwajowej - wynika z analiz, przygotowanych na zlecenie organizatora komunikacji publicznej na Śląsku.

We wtorek Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) zaprezentował diagnozę stanu systemu transportowego oraz plan jego rozwoju, sporządzony przez firmę doradczą Ernst&Young Corporate Finance. Dokument ma być podstawą przygotowania konkretnych projektów i ubiegania się o ich finansowanie z UE.

"Bez tego typu solidnych, wieloletnich planów, trudno inwestować i ubiegać się o finansowanie. Będziemy realizować ten plan w takim tempie, na jakie pozwolą realia, ale wdrażanie najważniejszych elementów rozpoczniemy jak najszybciej" - zapewnił przewodniczący KZK GOP Roman Urbańczyk.

Chodzi m.in. o wdrożenie tzw. inteligentnego systemu transportowego, nad którym pracują już m.in. Kraków, Warszawa i Łódź. Dzięki m.in. koordynacji sterowania ruchem ulicznym oraz wprowadzeniu zasady "zielonego światła" dla komunikacji publicznej można zredukować korki i przyspieszyć jazdę nawet o ponad 20 proc. Koszt takiego systemu szacowany jest na ok. 100 mln zł. Miałby objąć najważniejsze arterie komunikacyjne i ok. 200 skrzyżowań w aglomeracji.

Inny priorytet to Śląska Karta Usług Publicznych, która ma pełnić funkcję biletu elektronicznego w autobusach, tramwajach i lokalnych pociągach. Przygotowania do jej uruchomienia trwają, ale - jak szacuje Urbańczyk - karta zacznie działać najwcześniej w 2009 roku. Ma to m.in. dać organizatorom komunikacji kompleksową informację o preferencjach pasażerów, najbardziej obleganych liniach itp.

Najważniejsze zadania dotyczą jednak modernizacji infrastruktury i wymiany taboru. Szacuje się, że na najpilniejsze prace, obejmujące odtworzenie i modernizację newralgicznych elementów sieci torowej, trakcji i zasilania, potrzeba ok. 200 mln zł. Brak tych działań w perspektywie 2-3 lat może spowodować paraliż komunikacji tramwajowej w regionie.

W dalszych etapach planowana jest modernizacja kluczowych odcinków istniejącej sieci (ok. 35 mln zł) i jej rozbudowa (90-250 mln zł). Po 2025 roku potrzebne byłyby dalsze prace, warte ok. 150 mln zł. Powstawać mają węzły, łączące transport autobusowy i tramwajowy z kolejowym. Koszt wymiany taboru szacuje się w ciągu 25 lat na 1,8 mld zł dla tramwajów i 1,5 mld zł dla autobusów.

Autorzy opracowania wskazują, że aby sprostać wyzwaniom, gminy tworzące KZK GOP powinny zwiększyć swoje zaangażowanie w finansowanie transportu; obecnie przeznaczają na to 2-4 razy mniej niż inne polskie miasta. Kontynuacja tej polityki może skutkować zużyciem technicznym systemu transportowego i odpływem pasażerów do komunikacji indywidualnej, a to oznacza jeszcze większy tłok na drogach.

Eksperci postulują, aby zarządzanie infrastrukturą transportową na Śląsku przejął docelowo stworzony niedawno przez 14 gmin woj. śląskiego Górnośląski Związek Metropolitalny.

KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju - tworzą go 23 gminy; obsługuje teren zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Na jego zlecenie, w aglomeracji katowickiej, autobusy 28 przewoźników przejeżdżają rocznie łącznie ponad 68 mln km na 319 liniach, a Tramwaje Śląskie - blisko 19 mln km na 34 liniach. Codziennie KZK GOP obsługuje ok. 1,2 mln podróży mieszkańców aglomeracji.
 

·
Registered
Joined
·
19,170 Posts
Discussion Starter · #2 ·


Będzie wspólny bilet dla całej aglomeracji

W przyszłym roku KZK GOP wspólnie z samorządem województwa śląskiego ogłosi przetarg na wprowadzenie Śląskiej Karty Usług Publicznych. Jej najważniejszym elementem będzie wspólny bilet w autobusach, tramwajach i pociągach aglomeracji katowickiej

Karta, dzięki której będzie można wejść także do kina, teatru czy biblioteki, ma być częścią systemu komunikacyjnego na Śląsku i w Zagłębiu, który powstanie na bazie raportu firmy doradczej Ernst&Young. Po kilku miesiącach oczekiwań raport zaprezentował we wtorek Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w Katowicach.

Rozwiązanie, o którym była wczoraj mowa, to nic innego, jak powrót do idei ATP - biletu, który z powodzeniem funkcjonował już w aglomeracji przez trzy lata do stycznia 2004 roku. Potem zniknął z kolejowych kas z powodu sporów o jego dofinansowanie. Ówczesne władze województwa tłumaczyły pokrętnie, że ATP był jedynie... reklamą PKP Przewozy Regionalne. - Tamto rozwiązanie chwalili pasażerowie, więc warto do niego wrócić - mówił we wtorek Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP.

Jacek Stumpf, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Marszałkowskiego, zapewnia, że wprowadzenie jednego biletu nie będzie żadnym problemem. To samorząd finansuje bowiem kolejowe przewozy pasażerskie w woj. śląskim, na które w ciągu pięciu lat wyda 500 mln zł. PKP Przewozy Regionalne będą więc musiały dostosować się do rozwiązań zaproponowanych przez województwo.

Kłopoty mogą pojawić się gdzie indziej. - Wprowadzając jeden bilet, musimy wiedzieć, czy pasażer w danym czasie korzysta z autobusu, tramwaju czy pociągu. To pozwoli inwestować w najbardziej oblegane linie oraz likwidować nierentowne połączenia - tłumaczy dyrektor Stumpf.

Nie wszystko, co znalazło się w raporcie, napawa nadzieją. Firma Ernst&Young uznała, że nasz region ma ogromny potencjał, ale jeszcze większe... problemy. Tylko na ratowanie Tramwajów Śląskich trzeba będzie wydać w ciągu najbliższych 25 lat aż miliard złotych. Wcześniej, bo zaledwie w rok lub dwa, trzeba wydać 200 mln zł na remont 35 km torów. Bez tego część tramwajów po prostu nie wyjedzie w trasę.

Zanim znów będziemy korzystać ze wspólnego biletu, miną jednak co najmniej dwa lata. Trzeba będzie bowiem znaleźć firmy, które najpierw zaprojektują, a potem wykonają system. Wiadomo już, że nie będzie to proste, bo pierwszy przetarg na wprowadzenie elektronicznej karty trzeba było unieważnić - zgłosiła się zaledwie jedna zainteresowana tym firma.

Tym razem ma być inaczej, bo zamiast tradycyjnego przetargu samorząd województwa i KZK GOP zdecydują się zapewne na tzw. zaproszenie do negocjacji. Rozmowy można wtedy prowadzić nawet z jednym oferentem.


Jeden bilet w tramwajach


Ten sam bilet w autobusach


I ten sam w pociągach. Brzmi jak powiew nowoczesności (na zdjęciu pociąg Flirt, który także ma trafić do woj. śląskiego)


Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
 

·
Registered
Joined
·
362 Posts
Będzie wspólny bilet dla całej aglomeracji

W przyszłym roku KZK GOP wspólnie z samorządem województwa śląskiego ogłosi przetarg na wprowadzenie Śląskiej Karty Usług Publicznych. Jej najważniejszym elementem będzie wspólny bilet w autobusach, tramwajach i pociągach aglomeracji katowickiej
(...)
Wszystko fajnie, ale nadal nie widzę tutaj mowy o wspólnym bilecie na komunikację autobusowo-tramwajowo-trolejbusową w aglomeracji. Nie ma tu w ogóle mowy o MZK Tychy czy PKM Jaworzno. Gdy ostatnio Tychy robiły rozeznanie w kwestii dołączenia do KZK, to napotkały na spory opór ze strony związku.
Jakoś nie wierzę, że Śląska Karta Usług Publicznych coś zmieni, bowiem czy będzie to e-karta, czy papierowy zintegrowany bilet, to i tak problemem będzie ciągle to, czy dany sposób rozliczania jest dla wszystkich sprawiedliwy...
Ale nie zapeszajmy :)
 

·
Registered
Joined
·
19,170 Posts
Discussion Starter · #5 ·


Powoli do celu

Nowe połączenia, nowe autobusy i tramwaje, punktualność i niezawodność obiecuje KZK GOP. Na realizację tego pięknego planu daje sobie jednak dużo czasu

Codziennie 1,2 miliona mieszkańców naszego regionu korzysta, transportu publicznego. Jak pokazuje raport zrobiony firmy doradczej Ernst & Young, z naszą komunikacją nie jest najgorzej.
Jednak liczba zadowolonych pasażerów byłaby większa, gdyby autobusy, tramwaje i pociągi jeździły punktualnie, niezawodnie, szybko, no i zapewniały wygodę w podróży. To jest dla nas ważniejsze niż cena.

KZK GOP zależy na większej liczbie klientów, dlatego obiecuje wyremontować w ciągu 2-3 lat najbardziej zniszczone torowiska tramwajowe na najbardziej obleganych kierunkach. Kiedy upora się z naprawami, zacznie niewielką rozbudowę sieci. Wiadomo już, że z nowych połączeń będą się mogli cieszyć mieszkańcy Katowic, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Bytomia i Zabrza.
Pozostali będą skazani na autobusy. Tu z kolei dużo dobrego mają zdziałać inteligentne systemy sterowania ruchem. Wszystko to kosztuje mnóstwo pieniędzy, które, mamy nadzieję, da nam Unia Europejska.

Ernst & Young po kilku miesiącach pracy zaprezentował raport o transporcie tramwajowym, autobusowym i kolejowym na Śląsku. Już wiadomo, co zrobić, by komunikacja publiczna działała lepiej, była opłacalna, a ludzie chętnie z niej korzystali. Ernst & Young nim wypisał receptę na uzdrowienie śląskiej komunikacji publicznej, zbadał, ilu Ślązaków z niej korzysta. Okazało się, że z tramwajów i autobusów KZK GOP korzysta codziennie 1,2 miliona osób. W porównaniu z innymi regionami dla większej liczby osób w naszym województwie środkiem transportu są własne nogi. Dzieje się tak pewnie dlatego, że nie funkcjonują interesujące ich połączenia lub nie działają tak, jak by sobie tego podróżni życzyli.

Badanie pokazało, że najbardziej zależy nam na punktualności i niezawodności autobusu czy tramwaju. Prawie równie ważna jest częstotliwość i bezpośredniość połączeń. Okazało się też, że koszt podróży jest dla nas mniej ważny niż punktualność, czas podróży czy wygoda.

Tramwaje dobre, ale...
Dla tych, którzy wolą tramwaje od autobusów, nie mamy dobrych wiadomości. W ciągu najbliższych lat sieć tramwajowa nie będzie rozbudowywana z małymi wyjątkami. Żeby w ogóle podróż tramwajem była możliwa i bezpieczna, konieczna jest modernizacja najważniejszych linii. To na pewno Katowice – Chorzów – Bytom. Dopiero w 2013 roku KZK GOP rozbuduje sieć o 80 km. Niestety, daje sobie na to czas do 2030 roku, a potrzeba na to od 90 do 250 mln zł.

Przed Euro 2012 ma zostać zbudowana linia tramwajowa wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Mniej więcej w tym samym czasie od pętli w katowickiej dzielnicy Brynowie zostaną pociągnięte tory przez Ochojec i Piotrowice. Planuje się też przedłużenie linii 41 w Bytomiu od pętli przy ul. Wrocławskiej do osiedla Miechowice. Dłużej, bo do 2025 roku, trzeba będzie poczekać na zbudowanie nowej linii z Sosnowca Zagórza do ul. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej. Jeszcze później planuje się połączenie sosnowieckich Milowic z Hutą Jedność w Siemianowicach Śląskich i Miechowic (Bytom) z Rokitnicą i Mikulczycami w Zabrzu.
Nie obejdzie się bez zamykania linii, których utrzymywanie jest nieopłacalne. Taki los może spotkać na przykład linię 12.

Myślący autobus
Ciekawostką wprowadzaną w śląskich autobusach będą Inteligentne Systemy Transportowe. To m.in. bilet elektroniczny, sterowanie ruchem, dające pierwszeństwo transportowi publicznemu i wymuszające na kierowcy dostosowanie się do warunków ruchu.
Dzięki informacji o tym, co dzieje się na drodze, będzie musiał na przykład tam, gdzie to możliwe, jechać szybciej, by być punktualnie na przystanku.
Żeby autobusy były niezawodne i podróż nimi była komfortowa, w ciągu 25 lat należy dwukrotnie wymienić cały tabor (koszt: 1,5 mld zł). W przypadku tramwajów wystarczy wymienić je raz na ćwierć wieku (1,8 mld zł).
Wreszcie, by te wszystkie piękne plany się powiodły, Unia Europejska musi nam dać na nie pieniądze...
 

·
Registered
Joined
·
362 Posts
Takie to trochę nieścisłe. W opracowaniu GOP-em nazywa się obszar działania KZK. A to nie jest prawdą. Ktoś spoza regionu, gdy czyta takie opracowanie, to może odniesc błędne wrażenie. Np. zdanie "Transport zbiorowy zamawiany przez KZK GOP obsługuje dziennie ok. 1,2 mln podróży mieszkańców GOP, natomiast koleją wykonywanych jest 19 000 podróży, ruch autobusami niezależnych przewoźników (w tym PKS) jest w skali obszaru GOP marginalny" - to sugerowac by mogło, ze poza KZK praktycznie w GOPie już nic nie wozi pasażerów, a jak przypuszczam, autorzy mają na myśli ten "GOP", czyli tylko miasta GOPu, które płacą składki do kasy KZK :)

Dalej natomiast pokazuje się wykresy i rysunki dotyczące tylko ruchu generowanego przez KZK, a podpisane są jakby dotyczyły całego GOP. Przykład: wykres "Główne koncentracje potencjałów ruchu w GOP" pokazuje, jak widac, tylko ruch generowany przez KZK (czerwony) i z miast tzw. GOPu (miasta zrzeszone w KZK) do innych miast.
To samo schemat "Główne kierunki ciążeń ruchu w GOP" - to są przecież potoki przewożone przez KZK. Powyższy wykres powinien miec moim zdaniem tytuł "Główne koncentracje potencjałów ruchu realizowane przez KZK GOP" itp.

Nie żebym się czepiał, ale rozpływ ruchu w GOP, gdyby uwzglednic innych operatorów (PKM Jaworzno, czy MZK Tychy) wygląda trochę inaczej. Weźmy rysunek pokazujący potoki ruchu o wielkości powyżej 1000 pasażerów/dobę w jednym kierunku (rysunek "Główne kierunki ciążeń ruchu w GOP"): nie ma na nim w ogóle uwzglednionego Jaworzna ani Tychów (a potoki np. na linii Tychy <-> Katowice są rzędu 17tys. pasażerów na dobę, przynajmniej tak wynikało z opracowań przy okazji LKM). A na rysunku nie ma nic, co oznacza, że nie ma w tym kierunku nawet tysiąca (pewnie wzięto pod uwagę tylko "objazdową" linię KZK "688")
 

·
Registered
Joined
·
19,170 Posts
Discussion Starter · #8 ·


Zabrze: powstanie centrum przesiadkowe na miarę obecnego stulecia

Wykorzystując planowaną przez PKP przebudowę dworca kolejowego, władze Zabrza postanowiły utworzyć w mieście nowoczesne centrum przesiadkowe. Polskie Koleje Państwowe odnowią budynek zabrzańskiego dworca, dobudują na stacji kolejowej jeszcze jeden peron wraz z zadaszeniem. W okolicę dworca miasto sporo zainwestuje.


- Zaproponowaliśmy bardziej kompleksowe rozwiązania komunikacyjne połączenia transportu kolejowego z komunikacją autobusową i tramwajową - mówi Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

W sąsiedztwie zabrzańskiego dworca zaplanowano budowę dwupoziomowych parkingów na 800 samochodów, nowych przystanków autobusowych i tramwajowych. Utworzenie dworca autobusowego i tramwajowego wymagać będzie przebudowy dróg dojazdowych oraz torów tramwajowych. W sąsiedztwie centrum przesiadkowego ma także powstać zaplecze handlowe m.in. sklepy, restauracje, galerie handlowe czy hotele.

Stworzenie nowego centrum przesiadkowego kosztować będzie ok. 500 mln zł. Miasto chce sfinansować inwestycję ze środków zewnętrznych, w tym unijnych. Część komercyjna centrum przesiadkowego miałaby zostać zbudowana na koszt prywatnych inwestorów. Propozycja utworzenia centrum przesiadkowego przedstawiona zostanie w przyszłym tygodniu zarządowi PKP. Podpisany zostanie również list intencyjny w sprawie realizacji inwestycji.
 

·
Registered
Joined
·
294 Posts
[GOP] Nowe wyszukiwarki połączeń "Trasownik" & "KZK GO"KZK Go! Czyli 23-latek z Dąbrowy ratuje KZK GOP

10.03.2008 Marcin NowakGdy planował trasę do Bytomia, tracił kilkanaście minut przed monitorem. Paweł Suwała wziął sprawy w swoje ręce i stworzył najnowocześniejszy w Polsce system wyszukiwania połączeń.

Według wielu użytkowników lokalnego internetu, system informacyjny KZK GOP od dłuższego czasu stracił na funkcjonalności. Jego usprawnienia nie podjął się ani zespół informatyków ani prywatna firma, lecz… jeden z pasażerów. Ostatecznie stworzył jeden z najnowocześniejszych systemów informacji pasażerskiej w Polsce.

Paweł Suwała, absolwent Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły technik komputerowych na pomysł wpadł już w czasie studiów. Jako mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, musiał najpierw sprawdzić około 15 połączeń na stronie internetowej KZK GOP. Na dodatek sprawę utrudniał fakt, że miasta nie mają żadnego bezpośredniego połączenia. Paweł był dwa lata temu w Islandii i nie ukrywa, że również tamtejszy system informacyjny zainspirował go do pracy.
Jak sam mówi, aby stworzyć wyszukiwarkę KZK-Go! przed komputerem spędził 1200 roboczogodzin. Stworzył gigantyczną bazę danych. W projekcie pomagał mu kolega Łukasz Girek ze Strzemieszyc Wielkich, odpowiedzialny za graficzną część projektu.

MMSilesia jako pierwsza rozmawia z autorem tego innowacyjnego przedsięwzięcia:

- Jak twoim zdaniem prezentuje się system informacyjny komunikacji publicznej w aglomeracji? Co brakowało mu dotychczas od strony technicznej czy wizualnej?


- Obecny system przestał spełniać oczekiwania pasażerów. Przy prawie 400 liniach i 5200 przystankach wyszukiwanie połączeń w tabelarycznych rozkładach jazdy stało się bardzo kłopotliwe. Znalezienie kursu wymaga wiedzy na temat połączeń i miejsc przesiadkowych, ponieważ pasażer otrzymuje jedynie informacje o trasie danej linii autobusowej i godzinach odjazdu z danego przystanku. Obecnie na użytkowniku spoczywa konieczność znalezienia optymalnego połączenia, co zwykle wymaga odwiedzenia nawet dwudziestu podstron z rozkładami jazd. System KZK Go! wyręcza w tym użytkownika, co jest tylko jedną z jego zalet.


- Jak z zainteresowaniem wokół twojego projektu? Zrobiłeś to hobbystycznie, w ramach czegoś większego czy może dopiero zamierzasz to jakoś spożytkować?


- Zainteresowanie wokół projektu zrobiło się całkiem spore. Wielu ludzi korzysta z wyszukiwarki zamiast z rozkładów na stronie KZK. Spotkałem się z wieloma pochlebnymi opiniami. A sam projekt powstaje z myślą o tym by wdrożyć go na stronie KZK zamiast rozkładów tabelarycznych których juz wszyscy mają dość.


- Mimo, ze witryna ma formę wyszukiwarki połączeń to nosi również elementy serwisu społecznościowego. Piszesz do internautów, by pomogli Ci w budowie – na przykład zgłaszali oznakowane przejścia dla pieszych. Wierzysz, że użytkownicy internetu z regionu pomogą?


- Tak, chciałbym by projekt skupił wokół siebie małą społeczność. Już teraz użytkownicy chętnie dodają przejścia piesze i zgłaszają swoje sugestie. Wszystkie sugestie są dokładnie analizowane i większość jest wprowadzana w życie. Docelowo chciałbym by w systemie istniało zdjęcie każdego z przystanków, tak by pasażerowie wiedzieli gdzie dokładnie mają wysiąść. Zdjęcia 5200 przystanków oczywiście nie mógłbym zrobić sam. Myślę, że użytkownicy korzystając z telefonów komórkowych mogliby pomóc
Ponadto chciałbym z czasem rozszerzyć możliwość wyszukiwania o opcję szukania "od adresu do adresu" tak by nie trzeba było podawać nazwy przystanku, a system sam znalazłby najbliższy, do tego potrzeba zaznaczenia na mapie wszystkich przystanków, co też jest bardzo czasochłonne.


- Dlaczego podróżujesz komunikacja publiczną a nie samochodem?


- Bo tak jest ekologiczniej. No i nie mam prawa jazdy…

ARTYKUŁ:
http://www.mmsilesia.pl/1018/2008/3/10/kzk-go-czyli-latek-z-dabrowy-ratuje-kzk-gop?category=interwencje
 

·
Registered
Joined
·
19,170 Posts
Discussion Starter · #12 ·


Zmiany w cenniku opłat od 1 kwietnia 2008 r. - Jeszcze dwa tygodnie po starych cenach


Od 1 kwietnia zmieniają się ceny niektórych biletów obowiązujących w pojazdach KZK GOP. Przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia (do 14.04 włącznie) będzie można jeszcze wykorzystywać bilety o dotychczasowych nominałach bez konieczności dopłaty. Również osoby korzystające z biletów okresowych nie muszą dokonywać dopłat do zakupionych przed 1 kwietnia biletów. Wraz ze zmianą ceny wprowadzone zostały także nowe typy biletów, pojawi się m.in. bilet czasowy, ważny przez godzinę od skasowania, uprawniający do przejazdu autobusami i tramwajami niezależnie od ilości wykonanych w tym czasie przesiadek.

Nie zmienia się cena najpopularniejszego jednorazowego biletu uprawniającego do przejazdu na terenie jednego miasta (gminy) – nadal kosztował on będzie 2,40 zł (ulgowy 1,20 zł). Pozostałe bilety jednorazowe kosztować będą odpowiednio – 3 zł (1,50 ulgowy) – uprawniający do przejazdu na terenie dwóch miast (gmin) oraz 4 zł (2 zł) – na terenie trzech miast (gmin). Taka sama cena będzie obowiązywać w przypadku kupowania biletu u kierującego pojazdem. Nowością w taryfie KZK GOP jest wprowadzenie biletu czasowego - po skasowaniu biletu o nominale 4 zł (2 zł ulgowy) niezależnie od tego, czy jest zakupiony w kiosku, czy u kierowcy, pasażer może jeździć wszystkimi liniami autobusowymi i tramwajowymi KZK GOP przez godzinę - niezależnie od ilości wykonanych w tym czasie przesiadek. Nowością są także wprowadzone bilety 24- i 48-godzinne (które zastąpią dotychczasowe 1- i 2-dniowe).

Dodatkowo przez dwa pierwsze tygodnie kwietnia (do poniedziałku, 14.04) ważne będą bilety jednorazowe o starych nominałach. Od 15.04 ważne one będę jedynie z dopłatą – wg cennika.

Nie trzeba będzie robić dopłat do biletów okresowych (kwartalnych i 14-dniowych) – jeśli termin ich użytkowania rozpoczął się przed 1 kwietnia – pasażer do końca terminu ich użytkowania może je wykorzystywać bez dodatkowej dopłaty. Ceny biletów 7- i 5-dniowych pozostają bez zmian), natomiast 1- i 2-dniowe zastąpione zostaną 24- i 48-godzinnymi.
 

·
Registered
Joined
·
19,170 Posts
Discussion Starter · #13 ·


E-bilet na początek

Od czerwca za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej w Jaworznie będzie można płacić elektronicznym biletem (karta magnetyczna).


Na prawie każdym przystanku pojawią się punkty, w których podróżni będą mogli doładować karty, podobnie jak teraz czynią to właściciele telefonów na kartę. Na razie w tej formie można wykupić w Jaworznie tylko bilety okresowe (np. miesięczne).

Choć elektroniczne bilety będą wprowadzone w Jaworznie dopiero za dwa miesiące (za kilka dni będą o tym dyskutować radni), to tradycyjne papierowe będą jeszcze ważne przez kilka miesięcy. Pasażerowie z innych miast, nie posiadający kart będą płacić za przejazd u kierowców.

- Plusem e-biletów będzie też to, że dokładnie poznamy liczbę pasażerów podróżujących danymi liniami - podkreśla Przemysław Sowa z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie.

Żeby dostać kartę, trzeba będzie wypełnić wniosek i dostarczyć go do Centrum Obsługi Klienta przy ul. Sienkiewicza 10 lub po prostu wrzucić do skrzynki w autobusie PKM Jaworzno. Wniosek (obecnie tylko na karty okresowe) można pobrać też w COK lub w internecie (www.pkm.jaworzno.pl.. Kartę dostaniemy za darmo. Pozostanie doładowanie jej według potrzeb.

Rewolucja szykuje się nie tylko w zamianie papierowych biletów na elektroniczne, ale też w ich cenach. Obecnie przejazd autobusem z Jaworzna do Katowic kosztuje 3,60 zł. Od czerwca stanieje do 3 zł. Kurs do Mysłowic, Sosnowca i Chrzanowa również będzie o 60 groszy tańszy i wyniesie 2 zł. Za podróż po Jaworznie trzeba zapłacić 1,10 zł (przejazd do 10 minut), a powyżej 2,20 zł. Po wprowadzeniu zmian, bez względu na czas trwania podróży opłata wyniesie 1,30 zł. To efekt intensywnego działania konkurencji.

- W Jaworznie jest bardzo dużo prywatnych przewoźników. Ich klientów chcemy zachęcić tańszymi opłatami. Coś takiego sprawdziło się już w przypadku wprowadzenia biletów 10-minutowych. Wciąż cieszą się one popularnością i ich sprzedaż rekompensuje nam tańsze cenye - mówi Przemysław Sowa, kierownik organizacji i kontroli przewozów PKM Jaworzno.

Mieszkańcy deklarują poparcie dla nowych pomysłów PKM.

E-kartę można doładować w kilkudziesięciu punktach w mieście i poza nim, np. w kioskach lub sklepach. Jeden taki punkt mieści się w Katowicach (kiosk przy pl. Szewczyka) oraz dwa punkty w Chrzanowie (kiosk przy dworcu ZKKM i w środmieściu - kiosk na przystanku).

Do tej pory PKM w Jaworznie wydał 30 tys. takich kart. Choć otrzymuje się je za darmo, to w przypadku zagubienia lub kradzieży za odtworzenie karty i wydanie drugiej trzeba zapłacić 10 zł.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karta służyła również do uiszczania innych opłat czy korzystania na przykład z Miejskiej Biblioteki - dodaje Przemysław Sowa.

Właśnie w ten sposób ma działać e-karta w Rybniku, gdzie z tradycyjnych biletów zrezygnowano w 2005 roku. Obecnie trwa tam wdrażanie kolejnych możliwości e-kart.

- Zaczniemy od wykorzystania ich przy opłatach w parkomatach - mówi Krzysztof Jaroch, rzecznik Urzędu Miejskiego w Rybniku.

Rybnicka e-karta (ma ją już 50 tys. osób) wpisuje się w duży projekt, na który gmina uzyskała wsparcie z UE (ponad 5 mln zł).

KZK GOP także przygotowuje się do wprowadzenia e-biletu. Planuje zrobić to w ciągu dwóch lat.

http://jaworzno.naszemiasto.pl/wydarzenia/833737.html
 

·
Registered
Joined
·
677 Posts


Zmiany w cenniku opłat od 1 kwietnia 2008 r. - Jeszcze dwa tygodnie po starych cenach

natomiast 1- i 2-dniowe zastąpione zostaną 24- i 48-godzinnymi.
w końcu ktoś pomyślał w tym KZK GOP :banana: wprowadzili także bilet 1- godzinny uprawniający do jazdy z wybraną liczbą przesiadek cena 4 zl (2 zl ulgowy), ale i tak w końcu są bilety 24h i 48h :D
 

·
adaś z gór
Joined
·
4,118 Posts

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,526 Posts
1 - 20 of 7572 Posts
Top