SkyscraperCity banner

5621 - 5640 of 26037 Posts

·
Registered
Joined
·
2,851 Posts
czy pierwszy Helmut jeździ już na linii numer 16? (bądź innej)

wiadomo dokładnie w jakim miejscu koło której godziny można go spotkać? ;)
 

·
Registered
Joined
·
17,697 Posts
Raczej nie jeździ jeszcze, wiec nie wiadomo. Ktoś pisał, że helmuty pojawią sie na linii 16. Mozliwe, bo to najbliższa trasa i nie tak obładowana niedaleko zajezdni. W razie awarii nie bedzie daleko aby je zepchnąć. Możliwe, ze jeszcze 15. Prowadzone były testy na niej.
 

·
Registered
Joined
·
17,697 Posts


PKT: pierwszy czerwony helmut i prace sieciowe

W mijającym tygodniu najważniejszymi wydarzeniami tramwajowymi w GOP są dostawy i przygotowania do ruchu wagonów typu Pt z Frankfurtu oraz dokonana wymiana sieci trakcyjnej w Biskupicach.
28 października 2010 r. na jazdy próbne wyjechał wagon Pt o numerze taborowym 900 - pierwszy z serii wagonów z Frankfurtu, zwanych potocznie "helmutami", który został przystosowany do polskich warunków technicznych. Z widocznych zmian rzuca się w oczy czerwone malowanie, zbliżone do wersji przygotowanej dla wagonów 116Nd, a także wymiana i obudowanie sprzęgów (sprzęgi samoczynne systemu Scharfenberga stosowane w Niemczech zastąpiono tradycyjnymi sprzęgami z głowicą Alberta stosowanymi w Polsce). Wagon otrzymał czołowe (na obu końcach) wyświetlacze firmy Dysten.

Kolejne wagony przyjeżdżają z Niemiec i trafią do warsztatów ZUR w Chorzowie Batorym. Część z nich będzie przemalowana w barwy firmowe, a część zostanie udostępniona pod reklamy. Trwają również szkolenia motorniczych. Wśród grupy linii na których prawdopodobnie kursować będą wagony Pt wymienia się, oprócz 15 i 16, również linię 23. Wkrótce szczegółowo opiszemy nowy typ taboru na naszej sieci tramwajowej.

Tymczasem oprócz "helmutów" w ZUR zakończyły się prace przy wagonie 105Na 745, który powrócił do kursowania jako drugi w składzie z 746. Do Zawodzia wrócił również wagon 116Nd 808 po zakończonym remoncie bieżącym. Trwają prace przy kolejnym wagonie tego typu - 803.

W dniu 24 października 2010 r. przeprowadzono wymianę sieci trakcyjnej (przewodu jezdnego) i jej regulację na odcinku od pętli w Biskupicach do granicy z Bytomiem (obejście Kuźnicy Rudzkiej wybudowane w okresie międzywojennym w celu uniknięcia przekraczania granicy państwowej). Na czas robót (od godz. 6 do 22) zmieniono organizację ruchu tramwajowego. Linia 5 została podzielona na dwie części. Od placu Sikorskiego w Bytomiu do przystanku Bobrek Osiedle Pod Brzozami kursowały trzy pociągi (nr 504, 506 i 507) obsługiwane dwukierunkowymi składami 2x111N (na przystanku w Bobrku wjeżdżały na lewy tor i po zmianie kierunku jazdy odjeżdżały z powrotem do centrum Bytomia), a na trasie z Zaborza do Biskupic kursowały pozostałe pociągi (501, 502, 503, 505 i 508) obsługiwane standardowo taborem 1x105N. Na trasie Bobrek Osiedle Pod Brzozami - Biskupice Pętla kursowały dwa autobusy komunikacji zastępczej skomunikowane z tramwajami po obu stronach miejsca robót.http://wpk.katowice.pl/index.php?itemid=1760

Na tych powyższych zdjęciach czerwony helmut jednak mi sie podoba. Na początku gdy zobaczyłem zdjęcie na fotozajezdni byłem nieco zdegustowany. Ale to jednak tamto zdjęcie było do bani :).
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
2,957 Posts
^^ Zgadzam się, choć jednak szkoda, że nie psiknęli czarnych obwódek dla okien kabiny motorniczego. Fotki fotkami, zobaczymy jak w realu. Wiadomo coś o ew. zmianach wewnątrz wagonów? Jak dla mnie pierwsze powinny wylecieć środkowe poręcze przy schodach. Cieakw też jestem, czy TŚ rozważają niskie wstawki, takie wagony aż się o to proszą.
 

·
sceptyk
Joined
·
15,706 Posts
Na tych powyższych zdjęciach czerwony helmut jednak mi sie podoba. Na początku gdy zobaczyłem zdjęcie na fotozajezdni byłem nieco zdegustowany. Ale to jednak tamto zdjęcie było do bani :).
No nie da się ukryć że masz rację - na zdjęciach z WPK wygląda lepiej, ale tak naprawdę na ostateczną ocenę poczekam aż go zobaczę na żywo:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
3,929 Posts
^^ Wydaje mi się, że to za mała seria, żeby się bawić w przeróbki, jak TŚ zapoluje na jakąś większą serię używek, to czemu nie?
 

·
Registered
Joined
·
17,697 Posts
Co do helmutów to wieczorny PAP donosi, że jutro 03-11-2010:

Chorzów 12:00. Prezentacja pierwszego z używanych tramwajów z Frankfurtu, które będą wykorzystywane na Śląsku w czasie przebudowy centrum Katowic (Tramwaje Śląskie, ul. Inwalidzka 5)
 

·
Eurotram
Joined
·
18,212 Posts
^^ Jakkolwiek w Gdańsku też zrobili show w momencie wprowadzenia do ruchu pierwszego dortmunda (aczkolwiek znacznie bardziej do przyjęcia,gdyż ograniczono to do darmowej linii N8C obsługiwanej tymże dortmundem,a na wozie naklejono reklamę ZKM Gdańsk),to IMHO używki absolutnie nie są wystarczającym osiągnięciem,by chwalić się nimi podczas przedwyborczego festynu niczym nówkami.
 

·
Moderator
Joined
·
72,875 Posts
^^Póki nie będzie porządnego monitoringu i możliwości ukarania delikwenta, to niestety będzie się to powtarzało. Jednakże monitoring powinien być sprawdzany na bieżąco, przez jakiegoś dyspozytora, który by się zajmował takimi sprawami. Tylko w domie braku funduszy jesteśmy skazani na dalsze niszczenie odnowionych składów:(
 

·
Registered
Joined
·
17,697 Posts


Pierwszy helmut w czwartek wyjedzie w trasę

W siedzibie Tramwajów Śląskich w Chorzowie zaprezentowano w środę pierwszy z dziesięciu niemieckich tramwajów Pt, które będą wozić pasażerów w czasie przebudowy centrum Katowic i remontu 48 km torowisk. Tramwaje nazywane są przez motorniczych "helmutami", ale spółka szuka dla nich nowej nazwy.
Choć kupno wagonów, które mają grubo ponad 30 lat wydaje się nieracjonalne, tym razem spółka zrobiła dobry interes. Nazywane pieszczotliwie "helmutami" tramwaje typu Duewag PT 8 z przedsiębiorstwa komunikacyjnego we Frankfurcie są pojemne, wygodne i co najważniejsze bardzo uniwersalne. Przede wszystkim wyposażone w dwie kabiny motorniczych, co ma przydać się podczas planowanej przebudowy centrum Katowic i remontu 48 kilometrów torów. Wiele linii zostanie wtedy czasowo zamkniętych lub skróconych, więc Tramwaje Śląskie będą potrzebować kilkunastu wagonów dwukierunkowych.

Pierwszy z "helmutów" już w czwaretk wyjedzie na trasę linii nr 23 z Katowic Zawodzia do Stadionu Śląskiego. Dwa już niedługo będą obsługiwać linie nr 15 i 16. Pozostałe maszyny pojawią się w zajezdni do stycznia przyszłego roku. Wszystkie przejdą gruntowną modernizację.

W pierwszym tramwaju już zmieniono układ zasilania hamulców, tak by możliwe było hamowanie nawet w przypadku braku prądu. Zamontowano kasowniki, radiotelefony i elektroniczne tablice - bardziej widoczne i czytelniejsze dla pasażera. Przerobiono również jedno z wejść, by z tramwaju bez trudu mogli korzystać pasażerowie z większym bagażem oraz matki z wózkami dziecięcymi.

Jedynym "mankamentem" tramwaju Pt pozostaje... nazwa. Choć motorniczy nazywają je "helmutami", niezbyt podoba się to szefostwu Tramwajów Śląskich. Spółka zachęca więc pasażerów, by przekazywali własne propozycje, które można wysyłać na adres [email protected].

Niestety, będziemy mieli dużo czasu, by przyzwyczaić się do tramwajów z Frankfurtu. Gruntowny remont torowisk rozpocznie się dopiero w połowie przyszłego roku, czyli ze sporym opóźnieniem. Wszystko dlatego, że Tramwaje Śląskie wciąż mają kłopoty z uzyskaniem kredytu na współfinansowanie tej inwestycji.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8607664,Pierwszy_helmut_w_czwartek_wyjedzie_w_trase__ZDJECIA_.html
 

·
Registered
Joined
·
763 Posts
Prezentują się na prawdę dobrze pomimo swojego wieku. Szkoda, że udało nam się zakupić ich tak niewiele. Stan naszej komunikacji tramwajowej pozostawia wiele do życzenia. Tramwaje Śląskie powinny mieć opracowaną jasną strategię doprowadzenia całego systemu do stanu używalności. Przede wszystkim remonty torowisk. Kupowanie nowego taboru i wypuszczanie go na zdemolowane torowiska powoduje tylko jego dużo szybsze zużycie. Należy zdać sobie sprawę z tego, że podróż nawet poczciwym Konstalem 105Na może być wygodna i przyjemna gdy odbywa się po dobrym torowisku a tramwaj jest czysty. W Krakowie część taboru jest bardzo stara a jednak w tramwajach jest o wiele przyjemniej. Nie jestem ekspertem ale takie helmuty na jakiś okres przejściowy są dobrym rozwiązaniem. Powinny wytrzymać zdezolowane torowiska, są pojemne i były tanie. Dopiero po kapitalnym remoncie torowisk można myśleć o nowoczesnym taborze.
 

·
Registered
Joined
·
17,697 Posts


Helmut już wkrótce na linii

Dziś w Chorzowie Batorym odbyła się prezentacja wagonu Düwag Pt o którym wspominaliśmy w poprzednich informacjach z cyklu PKT. 4 listopada 2010 r. wagon 900 ma zadebiutować na linii z pasażerami - kursować będzie na linii 23.
Zebrani dziennikarze oraz przedstawiciele KZK GOP mogli obejrzeć wagon z każdej strony oraz zapoznać się z jego konstrukcją. Prezes Zarządu Tramwajów Śląskich Tadeusz Freisler oraz Dyrektor Zakładu Usługowo-Remontowego Damian Kulik udzielali informacji na temat przygotowania wagonów do ruchu i ich parametrów technicznych. Poinformowali oni m.in., że koszt wprowadzenia do eksploatacji jednego wagonu (zakup i przystosowanie do naszych przepisów) nie przekracza 430 tys. zł.

W uzupełnieniu naszych dotychczasowych informacji warto dodać, że w dwóch parach drzwi (po jednej z każdej strony wagonu) zdemontowano poręcz, która uniemożliwiała wejście do wagonu z wózkiem dziecięcym. Wewnątrz wymontowano jedno siedzenie co stworzyło miejsce do ustawienia tego wózka.Wagon 900 jest już w swojej macierzystej zajezdni Zawodzie skąd 4 listopada wyjedzie obsługiwać linię 23 (najprawdopodobniej poc. 232). Wagon 901, który również został zaprezentowany, jest w końcowej fazie remontu. Otrzymał białe malowanie i społeczną reklamę "Trzeźwość bez granic".Określenie "helmut" przylgnęło już do wagonów sprowadzanych zza zachodniej granicy, używane jest od kilkunastu lat. Czasem lokalnie stosowane są inne nazwy, związane z miastem z którego pochodzą ("norymbergi", "dortmundy"). Prezes Tramwajów Śląskich zapowiedział, że spółka ogłosi konkurs na nazwę dla wagonów z Frankfurtu. W podobny sposób wybrano w 2000 roku imię "Karlik" dla wagonów 116Nd (Citadis 100 Katowice).

http://www.wpk.katowice.pl/index.php?itemid=1763

Bardzo fajnie, że zostawiono wygodne fotele. :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
931 Posts
Jeśli tych "reklamowych" helmutów w przyszłości nie oblepią całych reklamami, tylko zachowają podobny styl jak reklamy niemieckie to będzie ok.
Zauważcie też, że na jednym zdjęciu czerwonego helmuta (oraz na ostatnim, przedstawiającym białego), obok stoi nowy ŻURek z czarnymi lusterkami, a nie okropnymi żółtymi ;)
 
5621 - 5640 of 26037 Posts
Top