SkyscraperCity banner

8861 - 8880 of 9167 Posts

·
LHC
9,640 Posts
^^
ok. pytanie o nazwę wykreślam. :)

Nie uzyskałem odpowiedzi dlaczego w POK nie jest udzielana pomoc w sprawie reklamacji. Dostałem dwukrotnie karteczkę z odręcznie napisanym adresem email i odpowiedź że sam mam pisać.
Pytanie. Od czego jest osoba która tam pracuje? Czy starszej osobie też jest w taki sposób udzielana pomoc w załatwieniu sprawy?
Proszę to wytłumaczyć mojej mamie +70 :(

System identyfikacji. Znam temat i może faktycznie źle się wyraziłem.
Inaczej sformułuję pytanie. Dlaczego na taborze ze starych dostaw ( o innym Żółtym RAL) jest logo metropolii a na innych nie ma?
Czy nie uważa Pan że formuła identyfikacji tylko dla taboru z nowych dostaw nie sprawdzi się? Przecież wymiana całego taboru będzie trwała ok.dwie dekady!
Dlaczego na starym taborze nie może być wprowadzone logo i równocześnie, sukcesywnie z nowych dostaw?

I wreszcie jakże ważna rzecz a tutaj zupełnie lekceważona. Zapewne był Pan niejednokrotnie także służbowo w innych miastach Polski czy Świata i zapoznawał się z systemem kolportacji biletu.
Dlaczego turysta, przyjezdny-szczególnie pierwszy raz nie jest w sposób prosty i czytelny informowany gdzie może zakupić bilet?
Rozumiem że nie jest brany pod uwagę zakup biletu w automacie ŚKUP osoby nie-polskojęzycznej i każdy kierowca poradzi sobie wyśmienicie z rozmową w j.angielskim?
Naprawdę to jest aż zdumiewające. Jak można utrudniać komunikację w regionie.

Nie absolutnie nie obrażam się i nie biorę tego do siebie. Jednak fakt korespondencji z Panem jako Przewodniczącym Metropolii nie pozwala mi przez szacunek na lekkie pióro :)

Pozdrawiam

·
Registered
82 Posts
Bo taka umowę zawarł KZK GOP z mBankiem. POK to punkty prowadzone przez pracowników mBanku i obsługują tylko kwestie związana z kartą SKUP. Po okresie trwałości projektu będą zlikwidowane a w zamian zwiększymy liczbę punktów POP.

Logo jest na żółtych autobusach katowickiego PKM. Gliwicki odmówił z uwagi na zobowiązania związane z reklamą na autobusach. Przemalowanie to spore koszty i nie ma na to zgody gmin by w ten sposób wydawać pieniądze. Każdy nasz nowy przetarg będzie wymagał nowego malowania.
Co do kupna biletów i biletomatów to temat rzeka, ale i na tym polu tez będą zmiany. Tymczasem zaproponowaliśmy gminom by zakupem urządzeń zajmowała się metropolia by je ujednolicić. Już dostaliśmy pierwsze odpowiedzi iż nie są gminy zainteresowane, zreszta podobnie jak w większości gmin przekazaniem wiat.

·
Registered
2,399 Posts
Tymczasem zaproponowaliśmy gminom by zakupem urządzeń zajmowała się metropolia by je ujednolicić. Już dostaliśmy pierwsze odpowiedzi iż nie są gminy zainteresowane, zreszta podobnie jak w większości gmin przekazaniem wiat.
To jest jakiś dramat. Z takim czymś to tylko pisać do rządu o nowelizację ustawy.

·
Registered
3,945 Posts
Albo prościej od razu robić kampanię społeczną dotyczącą integracji odgórnej miast i budżetu integracyjnego metropolii. Tutaj naprawdę nie ma co pobłażać bo to jest błazenada a nie odpowiedzialność i leadership.

Można z takim społecznym traktatem wystąpić do miast a później do rządu i wymusić legislację w tym kierunku.

·
Registered
93 Posts
Tymczasem zaproponowaliśmy gminom by zakupem urządzeń zajmowała się metropolia by je ujednolicić. Już dostaliśmy pierwsze odpowiedzi iż nie są gminy zainteresowane, zreszta podobnie jak w większości gmin przekazaniem wiat.
Proponowałbym w jakieś perspektywie czasowej stworzenie na stronie www infografik z prostym przekazem - gmina a zdecydowała się na przekazanie realizacji zadań xyz metropolii dzięki temu w skali roku oszczędza/zyskuje x pln + niewymierne korzyści jak...

Plus promowanie tego na każdym wiecu gminnym, tak aby każdy na mapie metropolii mógł sprawdzić czy gospodarz miasta korzysta z możliwości jakie daje uczestnictwo w jej strukturach. Presja wyborców chyba ma jeszcze jakiś sens. Tylko wyborca musi dowiedzieć się o tym, że sąsiad z gminy obok ma lepiej i zadać pytanie dlaczego on ma gorzej skoro też uczestniczy w gzm.

·
Registered
2,090 Posts
^^
Obawiam się tylko, że gminy właśnie nie są tym zainteresowane. Dobrym przykładem jest kwestia przystanków. Gminy mogłyby zaoszczędzić na ich obsłudze i utrzymaniu, można byłoby wprowadzić jednolitą identyfikację wizualną Metropolii ale jak widać "książęta na włościach" są oburzeni tym, że "metro" będzie mogła coś robić na ich terenie bez ich zgody...

·
LHC
9,640 Posts
Bo taka umowę zawarł KZK GOP z mBankiem. POK to punkty prowadzone przez pracowników mBanku i obsługują tylko kwestie związana z kartą SKUP. Po okresie trwałości projektu będą zlikwidowane a w zamian zwiększymy liczbę punktów POP.
Dobrze. To teraz sprawdzam. 2x w tym miesiącu byłem w POP w Gliwicach ul. Pl. Piastow 2 w celu reklamacji ŚKUP. Pan ktory tam siedzial przy stoliku napisał na kartce adres email ZTM abym sam gdzieś coś wysyłał....No dobra, wysłałem. Do dzisiaj a minęło 2tyg nawet nie została mi udzielona odpowiedź.
Co to ma być w ogóle?To gdzie mam reklamować usługę bo już nie rozumiem?
Naprawdę ręce opadają.
To są te realne działania, o których pisze. Nic się nie zmieniło przez 2 lata. Marazm proszę Pana :(
Logo jest na żółtych autobusach katowickiego PKM. Gliwicki odmówił z uwagi na zobowiązania związane z reklamą na autobusach. Przemalowanie to spore koszty i nie ma na to zgody gmin by w ten sposób wydawać pieniądze. Każdy nasz nowy przetarg będzie wymagał nowego malowania.
Nieprawda. W Gliwicach jeżdżą autobusy starsze(żółte ) z logiem metropolii i nowe też z logiem metropolii.
I nie pisałem żeby coś przemalowywac tylko żeby te logo takze było na starych autobusach bo naprawdę kwestia drugorzędna jest odcień koloru żółtego RAL
Co do kupna biletów i biletomatów to temat rzeka, ale i na tym polu tez będą zmiany. Tymczasem zaproponowaliśmy gminom by zakupem urządzeń zajmowała się metropolia by je ujednolicić. Już dostaliśmy pierwsze odpowiedzi iż nie są gminy zainteresowane, zreszta podobnie jak w większości gmin przekazaniem wiat.
Ale znowu się nie rozumiemy. Dlaczego automaty ŚKUP nie mają oznaczenia:bilety/tickets i jaki jest problem naklejenia na istniejace automaty nalepki z tym oznaczeniem-BILETY???

·
Registered
1,817 Posts
@Mayers, takie automaty z nazwą „automat ŚKUP” zamówił sobie KZK GOP i na to Metropolia nie miała wpływu. Jedną z pierwszych decyzji dotyczących wizerunku, podjętą* po utworzeniu ZTM była właśnie kompletna zmiana wyglądu tych biletomatów. Jednym z głównych założeń było umieszczenie napisu „bilety/tickets”. Tak też został na próbę oklejony automat przy ulicy Skargi w Katowicach. Już miały być oklejone kolejne, ale niestety w świecie urzędniczym to wszystko trwa :/ Docelowo wszystkie będą takie same, spójnie oklejone, jak na załączonym obrazku ;)

*przez ludzi mających jakieś pojęcie o marketingu, w przeciwieństwie do speców z KZK GOPu

Attachments

·
Registered
82 Posts
Dobrze. To teraz sprawdzam. 2x w tym miesiącu byłem w POP w Gliwicach ul. Pl. Piastow 2 w celu reklamacji ŚKUP. Pan ktory tam siedzial przy stoliku napisał na kartce adres email ZTM abym sam gdzieś coś wysyłał....No dobra, wysłałem. Do dzisiaj a minęło 2tyg nawet nie została mi udzielona odpowiedź.
Co to ma być w ogóle?To gdzie mam reklamować usługę bo już nie rozumiem?
Naprawdę ręce opadają.
To są te realne działania, o których pisze. Nic się nie zmieniło przez 2 lata. Marazm proszę Pana :(

Nieprawda. W Gliwicach jeżdżą autobusy starsze(żółte ) z logiem metropolii i nowe też z logiem metropolii.
I nie pisałem żeby coś przemalowywac tylko żeby te logo takze było na starych autobusach bo naprawdę kwestia drugorzędna jest odcień koloru żółtego RAL

Ale znowu się nie rozumiemy. Dlaczego automaty ŚKUP nie mają oznaczenia:bilety/tickets i jaki jest problem naklejenia na istniejace automaty nalepki z tym oznaczeniem-BILETY???
Transportem zajmujemy się od 1 stycznia 2019 a de facto od marca 2019 kiedy zatrudniliśmy nowego dyrektora ZTM. Od długiego czasu szukamy z-cy dyrektora odpowiedzialnego za obsługę klienta i proklienckie podejście ZTM bo to niestety leży. Wolałbym chyba budować od zera organizacje odpowiedzialna za transport niż odziedziczyć niedziałająca strukturę. Zmiana zachowań pracowników to zawsze jeden z najtrudniejszych elementów zarządzania. Ale i tu będzie poprawa.

Co do Pana wizyty, proszę przesłać wysłanego maila, tak by był nagłówek z informacją o wysyłce na mój mail [email protected] Zweryfikuje co się tam dzieje. A dlaczego pracownik taką informacje Panu udzielił nie mam pojęcia. Pewnie w najbliższym czasie odwiedzi punkt ktoś kto to zweryfikuje.

Co do autobusów to nie pisałem o mieście ale o przewoźniku. Mam wrażenie, że Pana nastawienie powoduje selektywny odbiór informacji. Może czas na małe otwarcie się i zmianę podejścia? To ze w jednym POP ktoś źle pracuje nie znaczy, że nic się nie dzieje.

Tu ma Pan raport z działalności 1 roku ZTM https://metropoliagzm.pl/wp-content/uploads/2020/02/RAPORT-2019-28I20-g.15-30.pdf

·
Registered
3,945 Posts
@Mayers, takie automaty z nazwą „automat ŚKUP” zamówił sobie KZK GOP i na to Metropolia nie miała wpływu. Jedną z pierwszych decyzji dotyczących wizerunku, podjętą* po utworzeniu ZTM była właśnie kompletna zmiana wyglądu tych biletomatów. Jednym z głównych założeń było umieszczenie napisu „bilety/tickets”. Tak też został na próbę oklejony automat przy ulicy Skargi w Katowicach. Już miały być oklejone kolejne, ale niestety w świecie urzędniczym to wszystko trwa :/ Docelowo wszystkie będą takie same, spójnie oklejone, jak na załączonym obrazku ;)

*przez ludzi mających jakieś pojęcie o marketingu, w przeciwieństwie do speców z KZK GOPu
Szczerze to te automaty dalej wyglądają jak śmietniki czy szafy reklamowe. Całe oklejone jakimiś nic nie znaczącymi naklejkami, których i tak nikt nie zrozumie. Zamiast prostego i przejrzystego M na czarnym lub żółtym tle to mamy takie byle co. Już oczywiście sam fakt tego, że brak mobilnego zakupu biletu zniechęca ogromną ilość osób od autobusów i tramwajów.

·
Registered
82 Posts
Szczerze to te automaty dalej wyglądają jak śmietniki czy szafy reklamowe. Całe oklejone jakimiś nic nie znaczącymi naklejkami, których i tak nikt nie zrozumie. Zamiast prostego i przejrzystego M na czarnym lub żółtym tle to mamy takie byle co. Już oczywiście sam fakt tego, że brak mobilnego zakupu biletu zniechęca ogromną ilość osób od autobusów i tramwajów.
Była próba szybkiej zmiany ale doszliśmy do wniosku, że na skróty tylko zaśmiecimy przestrzeń publiczną. Bez SIM nie będzie zmian, chyba ze jak pisałem dopiszemy Tickets.
Co do zakupu w autobusach to już wszystkie autobusy byłego MZK Tychy mają nową wersje SKUP z kasownikami w których można kupić bilet kartą płatniczą. Docelowo będzie tak na całej sieci ale dopiero jak wygaśnie trwałość projektu unijnego i wdrożymy nowy... czyli za jakieś dwa lata.

·
Registered
1,817 Posts

Kiedyś w Wawie na którejś stacji metra widziałem 4 albo 5 różnych automatów i każdy inaczej oklejony ;) Jeżeli chodzi o urządzenia ZTMu, to ja bym z nich usunął logo ŚKUP. Niektóre rzeczy muszą zostać, bo zapewne takie są przepisy. Moim zdaniem nie wygląda to źle w porównaniu z tym:

Attachments

·
Registered
3,945 Posts
Ja wiem, w Polsce słyniemy z takiej właśnie estetyczności wschodniej. Jednak skoro Metropolia zainwestowała w projekt graficzny i profesjonalną reprezentację to nie psujmy tego i należy się tego trzymać. Z dobrocią dla M i otoczenia, w którym żyjemy.

Przy okazji: patrząc na budżet promowania marki Metropolii oraz efekty jego działań można potwierdzić, że niestety ale promowanie trupa w tej formie jest kompletnie bezsensowne.

·
Registered
4,959 Posts
^^ patrząc na kształt tej ustawy i to jak to działa wychodzi na to, że Metropolii chciała część opinii publicznej i część samorządowców, natomiast reszta samorządowców wolała "niby-metropolię" (czyli ustawę "na odczepne"), która nie może nawet narzucić wspólnego systemu identyfikacji wizualnej, ba nie ma nawet promowalnej nazwy...
To, jak gminy GOP ze sobą (nie)współpracują utwierdza mnie w przekonaniu, że bez łączenia miast (oczywiście nie w jedno) nie ruszymy do przodu.
Natomiast cieszy to, że widać zainteresowanie po stronie zarządu GZM w jej sprawnym funkcjonowaniu, w tym zakresie funkcjonowania ZTM :)

·
Registered
4,959 Posts
Albo prościej od razu robić kampanię społeczną dotyczącą integracji odgórnej miast i budżetu integracyjnego metropolii. Tutaj naprawdę nie ma co pobłażać bo to jest błazenada a nie odpowiedzialność i leadership.

Można z takim społecznym traktatem wystąpić do miast a później do rządu i wymusić legislację w tym kierunku.
Obawiam się, że tu są dwie kwestie:
1. trzeba mieć budżet na takie działania,
2. trzeba liczyć się z "odpowiedzią" miast, które zaczną ludzi "straszyć", że Katowice im coś zabiorą albo trzeba będzie więcej płacić za wodę/śmieci/coś się wymyśli.
Lobbować to się powinno w rządzie, żeby to on zacieśniał współpracę. Tylko pytanie - kto miałby to zrobić.
Bo nie ma co liczyć na to, że Warszawa będzie chciała rozwiązać nasze problemy, których my nie potrafimy nawet zidentyfikować.

^^
Obawiam się tylko, że gminy właśnie nie są tym zainteresowane. Dobrym przykładem jest kwestia przystanków. Gminy mogłyby zaoszczędzić na ich obsłudze i utrzymaniu, można byłoby wprowadzić jednolitą identyfikację wizualną Metropolii ale jak widać "książęta na włościach" są oburzeni tym, że "metro" będzie mogła coś robić na ich terenie bez ich zgody...
No właśnie nie wiem jaki tutaj problem... Może bardziej "nie bo nie", niż jakieś logiczne argumenty. Przecież to można rozciągnąć w czasie (wiem,że Ruda ostatnio postawiła sobie "autorskie" wiaty, ale przecież raczej nie mówimy o tym, żeby wymieniać natychmiast wszystkie przystanki), mogłoby to być nawet tańsze, niż osobne działania... zwłaszcza, że mówimy także o utrzymaniu.

·
Registered
1,817 Posts
^^ patrząc na kształt tej ustawy i to jak to działa wychodzi na to, że Metropolii chciała część opinii publicznej i część samorządowców, natomiast reszta samorządowców wolała "niby-metropolię" (czyli ustawę "na odczepne"), która nie może nawet narzucić wspólnego systemu identyfikacji wizualnej, ba nie ma nawet promowalnej nazwy...
To, jak gminy GOP ze sobą (nie)współpracują utwierdza mnie w przekonaniu, że bez łączenia miast (oczywiście nie w jedno) nie ruszymy do przodu.
Natomiast cieszy to, że widać zainteresowanie po stronie zarządu GZM w jej sprawnym funkcjonowaniu, w tym zakresie funkcjonowania ZTM :)

Zarząd GZM, jak obserwuję, to jest bardzo operatywny. Tylko zmarnowaliśmy w regionie lata przez to, że tak długo nie było Metropolii. Powinna powstać w latach 90. Zamiast tego były izolacje samorządowców i nowotwory typu KZK GOP. Może gdyby ktoś taki jak Pan Karolczak już wtedy objął stery, to nie zrobilibyśmy takiej głupoty jak budowa DTŚ przez centra miast, a energię włożylibyśmy w budowę sensownej kolei metropolitalnej.

·
Registered
4,959 Posts
^^ też mam podobne przemyślenia, z tym że wydaje mi się, że w latach 90-tych można było jeszcze pewnych rzeczy nie widzieć. To był jednak kraj wychodzący z komunizmu, w którym nigdy w zasadzie nie było demokracji czy samorządu. Do tego DTŚ była już w zasadzie wytyczona (czy nawet rozpoczęta?). No i samorząd funkcjonował zupełnie inaczej, niż po reformie z 1999 roku. Błędem było potraktowanie w tej reformie GOP-u tak, jak wszystkich innych miast. Wtedy potrzebna była jakaś forma metropolii.

·
Registered
6,095 Posts
Przecież lata 90-te to okres "rozpadu" GOPu. Rozpadły się Tychy, Mikołów, Bytom czy Będzin. To również rozpad komunikacji publicznej i osobne PKMy (Gliwice, Bytom, Tychy - jak było w Zagłębiu nie pamiętam).

To był czas zupełnie innego myślenia. Każdy sobie.
Dla przykładu Chorzów chciał być "miejski" i sprzeciwiał się powstaniu centrów handlowych/hipermarketów - włodarze miasta uważali, że handel powinien być w mieście (głównie Wolności). W nagrodę za taką politykę, Chorzów dostał w gratisie HITa w Bytomiu i Auchana na Klimzowcu.

Mówiąc brzydko: Kto zrobił sąsiada w ciula - wygrał. By UE powstała, też potrzeba było II WŚ (zachowując proporcje oczywiście). Region musi dostać po tyłu by dotarło, że innej drogi jak integracja nie ma. Wcześniej nie dotrze (do powszechnej świadomości).

8861 - 8880 of 9167 Posts