SkyscraperCity Forum banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
54 Posts
Discussion Starter · #5 ·
brych said:
Podobnie mawiali komuniści podczas oddawania do uzytku nowego bloku. :)
Czyżbyś twierdził, że taki np. Le Corbusier jest "ojcem-załozycielem" komunistycznych blokowisk a taki np. Nietzsche protoplastą nazizmu, itp. :)

widzę, brychu, żeś z Wrocławia...

pozdrowionka
 

·
Registered
Joined
·
453 Posts
@brych- niezaponimnaj o tym że komunistyczny blokto szczytowy przykład wypatrzenia idei np. Le Corbusiera......Ale niestety jest to również przykład jak cieńka granica dzieli wysublimowaną intelektualną prostote,a brutalą rzeczywistość "cięcia kosztów" po przez eksplaatacje idei architektury "oszczędnej"i wykorzystanie ich w architekturze "oszczędnościowej"
 

·
jestem Ott'em tego czatu
ZJE D N O C Z O N A O P O Z Y C J A
Joined
·
9,843 Posts
neutra said:
Czyżbyś twierdził, że taki np. Le Corbusier jest "ojcem-załozycielem" komunistycznych blokowisk a taki np. Nietzsche protoplastą nazizmu, itp. :)
To jest zdecydowanie złe porówbnanie Le Corbusier jest wielkim ojcem założycielem - nie jedynym - komunistycznych blokowisk!
1. Na pewno nie pochodzą one od socrealizmu
2. Na pewno nie pochodzą one od przedwojennego modernizmu, który był w Polsce kilka powojennych lat
3. Prostota może być ładna (Henryk Lauterbach)4.Blokowiska mają przedwojenne korzenie, zresztą te same co powyżej. Ale bezpośrednio zrobił je Zachód. Rok budowy 1938:5. Jest coś takiego jak Jednostka Mieszkalna (parę, co nie) i np. cała Interbau Berlin -> przecież blokowisko gierkowskie. Czyli przyszło jednak stamtąd.

Prawda? Pewnie i tak nie mam racji ale "Jarząber" nie musi być przykładem na piękno nie-prostych elewacji: to nie jest modernizmem, a jest bardzo ładne:
 

·
in omnia paratus
Joined
·
3,925 Posts
Co innego szlachetna prostota, co innego tandetne prostactwo i mieszkania po 2.30 z falistym sufitem, nie domykajacymi sie drzwiami, scianami takimi, ze wszyscy bili sie o wczasy na Mazurach, zeby w lesie nazbierac mchu i poutykac jakos te szpary, oraz kibelkiem metr od sciany, bo 'tak bylo w projekcie'.Jakkolwiek jednostka marsylska tez wykonaniem nie grzeszy, to chyba jednak Corbusier (ktorego osobiscie nie lubie) chyba mimo wszystko nie mial czegos takiego na mysli. :)
 
1 - 8 of 8 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top