SkyscraperCity banner

1 - 20 of 23 Posts

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Witam wszystkich serdecznie o godzinie 6:30 czasu polskiego i 12:30 czasu lokalnego. Wypadało by podbić sobie licznik postów i założyć jakiś wątek.
W związku z pewnym projektem mam okazje przebywać dwa tygodnie w Singapurze. Ma to swoje wady (masa pracy i mało czasu) i zalety (możliwość podbicia licznika ;) )
Może nie będę opisywał co to za kraj, ilu ma mieszkańców i wielkość PKB, ale kilka ciekawostek napiszę.

Pierwsze wrażenia to liczba zakazów, nakazów i wielkość kar. Drugie taki spokój i cisza pomimo dużej ilość osób. Nikt nie skacze, nie krzyczy. Nie zauważyłem póki co wandalizmów (graffiti, porysowanych siedzeń/szyb itd).

Co mnie jeszcze zaskoczyło to szczególny stosunek szef-podwładny oraz ubiór pracowników. Wiekszość miejscowych chodzą ubrani bardzo formalnie jak na standardy europejskie.

Kolejna ciekawostka - zobaczcie liczbę samolotów F16/F15 jak na taki duży kraj: http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Singapore_Air_Force

OK, w związku z małą ilością czasu przedstawiam póki co zdjęcia zza okien hotelu, metra (brudne szyby więc będzie trochę niewyraźnie) i autobusu. Mam nadzieje, że w weekend coś więcej zobaczę.

link do albumu: https://plus.google.com/photos/116641557187137020299/albums/5871003676053712449

1. Kolejka pomiędzy terminalami

2.

3.

4. MTR

5. Centrum handlowe na Orachard (jedno z wielu)
to tylko wierzchołek góry lodowej, pod ziemią mamy prawdziwe miasto, chyba 5 poziomów. Na samym dole food court, w którym jest (i nie przesadzam) jakieś 300 knajp i knajpek.

6.

7. Druga strona skrzyżowania

8. Widok z tarasu w hotelu

9.

10.

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #2
Teraz kilka fotek z metra, przez brudną szybę na manual focus więc trochę niewyraźnie. Głównie fotki "przedmieść" z ichniejszą wielką płytą :) i sypialniami.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18. Pranie "na oknie" wywieszone

19. Jak budują osiedla, to maja rozmach..

20.

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #3
21.

22.

23.

24.

25.

26. Metro - połączenie pomiędzy wagonami

27. Busik

28.

29. Singapurski viaToll, który umożliwia opłaty za drogi, parkingi na lotnisku i w centrach handlowych. Jeden wspólny transport w kraju. Podobno "wyeksportowali" to rozwiązanie do Australii i Londynu. Do środka wkładamy prepaidową kartę, wyświetlacz pokazuje ile zostaliśmy skasowani.

30. Widok z okna pokoju

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #5
No, no. Będę zaglądać! Czekam na kolejne zdjęcia i spostrzeżenia :)
Zdjęcia może nie będą piękne, ale postaram się trochę wieżowców ustrzelić.
Mam jeszcze jedną uwagę. Temperatura. Przyleciałem było po burzy więc temperatura spadła do 26 stopni, było mokro więc sobie wyobraźcie ten ukrop z dużą wilgotnością. Pierwszego dnia, o 8 rano po przejściu 800 metrów lało się ze mnie. Teraz jest już ok.
Znacie tą sytuacje, gdy w zimie wchodzicie z ulicy np. do sklepu i parują wam okulary, albo szkła aparatu? Tutaj też tak jest, tylko że wychodząc z autobusu lub metra. W komunikacji miejskiej klima na 19stopni (nie wiem dokładnie, ale marzne), na zewnątrz 30 kilka.

Dalej z okna pokoju
31.

32.

33. Jakaś tam rzeźba w food court, na ścianie znak zakaz fotografowania, ale zaryzykowałem karę 500 SGD ;)

34. Cały peron w metrze jest oddzielony barierkami i drzwiami. Przed drzwiami na ziemi mamy wyrysowane linie po bokach za którymi ustawiają się osoby chcące wejść do wagonu, środkiem pasażerowie wychodzą

35. Kolejne przedmieścia, fotki z double deckera

36.

37. Pierwszy etap osiedla ;)

38.

39.

40. Droga na przedmieściach

·
master of disaster
1,235 Posts
  • Like
Reactions: b-b tomek

·
Registered
2,101 Posts
Zdjęcia może nie będą piękne, ale postaram się trochę wieżowców ustrzelić.
Liczę też na inne zdjęcia, nie tylko wieżowców.

Mam jeszcze jedną uwagę. Temperatura. Przyleciałem było po burzy więc temperatura spadła do 26 stopni, było mokro więc sobie wyobraźcie ten ukrop z dużą wilgotnością. Pierwszego dnia, o 8 rano po przejściu 800 metrów lało się ze mnie. Teraz jest już ok.
Uh, koszmar! Dla mnie ciepły wilgotny klimat to najgorsze co może być...

U nas przydałyby sie takie plakaty :)
Z ust mi to wyjąłeś :D

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #8
U nas przydałyby sie takie plakaty :)
Z tą myslą robiłem fotkę. Postaram się zrobić więcej takich plakatów. Jest tego pełno. Jakieś wierszyki dzieci piszą.

W poniedziałek przed 9 na czerwonej linii NS, mega tłok. Sporo osób nie weszło. We wtorek o 8:10 dość luźno.

Mała kradzież mapy z internetu:

Jadąc ze stacji Orachard NS22 do Tampines EW2, z jedną przesiadką zajmuje to ok 45min (sama podróż metrem). Przejeżdzamy połowę kraju, prawie.

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #12
Sing Sing dotychczas kojarzyło mi się z pewnym ośrodkiem wypoczynkowym o wątpliwej renomie. :D
No tak mi po głowie chodziła piosenka Maryli, że taki tytuł

Takie zakazy / nakazy i brudne szyby ? :) Singapurem byłem kiedyś zafascynowany. Oglądam dalej.
Mam tutaj 2 palaczy to trochę mają pod górkę. Wyznaczone miejsca, 2x2m do palenia przy hotelach, biurach itd. Choć kilka osób na ulicy widziałem palących i jedną parkę pijącą piwo na ławce na zatłoczonej ulicy. Ja jednak ryzykować nie będę tysięcy SGD kar. Zatem przyjeżdżając tu, wiedziałem o tych karach i trochę mnie to martwiło (czy za przejście w złym miejscu dostane mandat, czy za przypadkowo zgubiony papierek dostane mandat), ale nie jest tak strasznie.
Widziałem kilka odrapanych miejsc, ale zero wandalizmów póki co.

Jeszcze odnośnie mieszkańców. 70-80% to Chińczycy, większość mówi po angielsku, choć czasami trzeba naprawdę się starać, żeby zrozumieć co mówią (albo łączą wyrazy, albo mówią "z tonami"). 4 oficjalne języki - angielski, chiński, malezyjski i tamilski i w tych językach są napisy w metrze, wypisane informacje itd. Natomiast komunikaty w metrze, główne znaki są po angielsku.

Singapur wydziera ziemie morzu, na początku od północy i wkurzyli tym trochę Malezyjczyków, a teraz od południa i wkurzaja Indonezyjczyków. Ci sąsiedzi, jak mi powiedziano są "same race", a Singapurczycy, jak już mówiłem to w większości chińczycy więc czują się osaczeni.

Wszyscy mężczyźni muszą odbyć 2 letnie szkolenie wojskowe, a później jest wzywany co jakiś czas na odbycie szkolenia 2 tygodniowego (czy jakoś tak).

Mam nadzieje że dużo miejsca poświęcisz dla tubylców i miejscowej kuchni bez tego wątki są nudne.
Postaram się. Póki co jadłem albo "biznesowe" lunche w restauracjach/sieciówkach, albo w food court w centrach handlowych. W tych drugich jedzenie ok $5 SGD czyli jakieś 13 PLN. Dostajesz wiadro zupy z makaronem i dodatkami (fish ball, krewetki, mięso, warzywa itd). 4 osobowa rodzina by się najadła. Jednak trzeba przyznać, że sporo jedzenia z mrożonek. Tak jak mówiłem wcześniej. W takim centrum (podziemnym mieście), znajdziesz z kilka set punktów z jedzeniem.

Co do sieciówek, jedna z nich:
Canton Paradise

Na co jeszcze zwróciłem uwagę, to dość sporo turystów z zachodu (Europa i USA).
Przepraszam, za mały chaos, ale jestem po 12-19h na dobę na nogach i trochę mi się miesza.

Jutro mam nadzieje mniej pracy, a więcej zwiedzania. Planuje "stare miasto" i Marina Bay.

·
Kolekcjoner wątków.
7,352 Posts
Kiedyś czytałem, że mając w Singapurze samochód musimy się liczyć z WIELOMA podatkami i różnymi dużymi opłatami (chyba nawet sam wjazd do miasta <centrum>), a i tak białe Mercedesy sprzedawały się tam jak świeże bułeczki. Do tego za spowodowanie wypadku, wymierzano karę na miejscu w postaci batów :)

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #15
Co prawda dziś praca do 17, ale udało się troche zwiedzić. Obowiązkowo Marina Bay Sands. Wjazd $20 SGD czyli 50PLN i uważam to za najlepiej wydane pieniądze tutaj. Niestety byliśmy późno, więc było już ciemno, stąd też kiepskie zdjęcia. Jeśli będę miał okazje i czas, to pójde tam raz jeszcze.

Wcześniej ciekawostka. Jeśli ktoś był w Rosji, to wie że "innostrańcy" płaca więcej niż autochtoni. Zazwyczaj dodajemy jedno zero do ceny. Tutaj jest odwrotnie. Do kasyna, z paszportem wejdziesz za darmo. Singapurczycy płacą, np. $100 SGD. Dotyczy to także muzeów itp.

Ok. Fotki:

41.

42.

43.

44.

45.

46.

47.

48. Takie tam, z centrum handlowego/hotelu/stacji metra

49.

50.

51.

52.

53.

54.

55.

56.

57.

58.

59.

60.

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #16

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #17
81. Po raz kolejny moja skromna osoba:

82.

83. Electronic Road Pricing

84.

85.

86.

87.

88.

89.

90.

91. Flaga Polski? Singapuru?

92.

93.

94. Komunikaty po angielsku, tamilsku, chińsku i malezyjsku (zgodnie ze wskazówkami zegara)

95. China Town

96.

97.

98.

99.

100.

·
Tu i Teraz
252 Posts
Discussion Starter #18
101.

102. Koledzy zjedli krokodyla. Mówili, że smakuje jak karkówka. Wygląda jak kurczak (białe mięso).

103.

104. Kolejna ciekawostka i coś co troche denerwuje. Ceny w hotelach, kanajpach podawane są bez podatku i bez serwisu. Piwo poniżej kosztowało mnie niecałe $7 SGD. Podatek 7%, serwis 10%.

105.

106.

107. Kiepska fotka, ale pokazane co sie tam sprzedaje. Mydło, powidło. Plastikowe pamiątki (fotka później) dla turystów.

108. Ulica z jedzeniem.

109. Więcej fotek tych budek w albumie.

110.

111. Dla miłośników wampirów

112. Cały czas okolice China Town

113.

114.

115. Świątynia - drzwi (jakby ktoś nie zauważył)

116.

117.

118.

119.

120. Zmiana reklamy.

·
3D
7,140 Posts
Ostatnio powoli wraca do mnie fascynacja tym miastem (głównie przez ponowną analizę struktury zabudowy i potencjalny nastrój), więc dzięki za temat.

1 - 20 of 23 Posts