SkyscraperCity banner
1 - 20 of 30 Posts

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Na początek pokażę Wam trochę "mojej" Kopenhagi :)

Z Malmö jedzie pociąg do Kopenhagi, z centrum do centrum ok. 40 minut, przez most i tunel przez morze :) Autobusem podróż trwa ok. 1 godziny.

Zdjęcia z 10 lipca 2007:

Na rynku grał zespół, z tych, co to grają wszędzie ;)

Można zwiedzić miasto w ciuchci :)

W kilku miejscach można było spotkać figurki krów - to inicjatywa artystów i Instytucji Charytatywnej "Red Barnet". Krowy były sprzedane na aukcji po koniec września 2007 :)

Tutaj krowa nad ulicą, takim głównym deptakiem turystyczno-handlowym:

Często można spotkać różnych artystów na tej ulicy. Np.:

Pani z balonami: (z tyłu widać kolejną krowę)

Pan grający na kieliszkach:

Mim:

Teatr Stary:

Pomnik naprzeciwko Teatru:
(na koniu siedzi Chrystian V z dynastii Oldenburgów, król Danii i Norwegii z drugiej połowy XVII wieku)

Kolejny pomnik, w tle kościół Nikolaj'a: (okolice Zamku Królewskiego "Christiansborg")

Widok na Starą Giełdę i na kanał, na którym odpływa łódka, którą przypłynęliśmy ;) (okolice Zamku Królewskiego "Christiansborg")

Kamieniczki :)

Obrazki do kupienia na ulicy:

Ratusz :)

Tivoli (Lunapark) z zewnątrz :)

C.d.n.

·
Registered
20,847 Posts
SkAnia, pokazuj nam zawsze i więcej swojej Kopenhagi. Ładna inicjatywa i życzę Ci wytrwałości, oraz samych miłych komentarzy. W Szwecji byłem zaledwie parę razy przejazdem, ale wiem że do pokazania jest wiele. Trzymam kciuki.

:cheers:

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Wooow, pięknie dziękuję za pierwsze komentarze :cheers:
I proszę o jeszcze ;) To mobilizuje do dalszego wstawiania zdjęć ;)

henry hill Dzięki za miły komentarz :cheers:
Na razie trochę Danii, a niebawem będzie i Szwecja :)

Offspring Dzięki za info :cheers:

Jutro postaram sie znów coś wrzucić, a tymczasem życzę spokojnej nocki :wave:

·
Pobierowo jest OK!
12,528 Posts
Hmm Skania wstawia Kopenhagę, ja Sztokholm, potem się zamienimy, Skania wstawi Sztokholm, a ja Kopenhagę. ;) Ja byłem miesiąc temu w CPH, ale z racji że ze Sztokholmu-Helsinek-Tallina mam znacznie więcej zdjęć zacząłem od największej fotorelacji. Na Kopenhagę też przyjdzie czas, to będziemy mogli porównać co się pozmieniało. Skania wrzucaj kolejne fotki.

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #8 ·
^^
AMS guy Masz rację, źle spojrzałam na moje opisy w albumie. Dzięki za zwrócenie uwagi. A co teraz mieści się w budynkach Starej Giełdy?

ivica Ja mieszkam w Malmö :) Dużo tu Polaków, ale nie znam żadnego Łukasza ;)

Hyper Stockholmu nie będę na razie wstawiać, bo tamte zdjęcia robiłam analogowym aparatem i niestety nie mam ich zeskanowanych... Może kiedyś ;) Chyba, że wcześniej wybiorę się znów do Stockholmu :)
Na razie czekam na Twoje fotki :)

Btw w Kopenhadze byłam kilka razy, ale niestety wcześniejsze zdjęcia też mam tylko w wersji analogowej. Częściowo mam zeskanowane, ale nie wszystko. Niebawem wstawie kolejne fotki z 2007 roku.
Miłego dnia :)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Ciąg dalszy... (lipiec 2007)

Uliczka-port Nyhavn, moje ulubione miejsce w Kopenhadze :D
(chyba dlatego, że trochę Gdańsk przypomina ;) ), jedna z wizytówek Kopenhagi:

A tu już widoczki, jak płyniemy:

W tle Kościół Marmurowy, z przodu widać budynki Zamku Królewskiego "Amalienborg" (te szare ;) )

"Sixtus Batteri" na nabrzeżu Nyholm:

Mała Syrenka :)

Statek Królewski:

Autobus wodny:

Opera:

Kościół Zbawiciela:
(jak się płynie autobusem wodnym, to jest to jedyny moment, kiedy można zrobić zdjęcie temu Kościołowi :) )

C.d.n.

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^

Według angielskojęzycznej Wikipedii, budowa rozpoczęła się w czerwcu 2001, ukończono ją 1 października 2004, a otwarto 15 stycznia 2005 :)
Jest to jedna z najnowocześniejszych oper na świecie i jedna z najdroższych - wszystkie koszty wyniosły ponad 500 mln. dolarów amerykańskich :)
Na oficjalnej stronie można sobie obejrzeć panoramę opery wewnątrz: http://www.operaen.dk/360/website.html Ale czad :)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Znalazłam jeszcze 2 fotki z tamtej wyprawy (lipiec 2007):

Z prawej Biblioteka Królewska, nazywana "Czarnym Diamentem":

Rzeźba nad bramą do Zamku Królewskiego "Christiansborg":

Większość najważniejszych miejsc obeszliśmy w 2003, 2004 i 2005 roku, a wtedy robiłam zdjęcia aparatem analogowym, na razie nie mam ich zeskanowanych. Dopiero pod koniec 2005 roku zaczęłam skanować klisze u fotografa, przy okazji wywoływania zdjęć. Znalazłam fotki z lipca 2006, z wypadu do Zoo w Kopenhadze, a tam kilka zdjęć spoza Zoo, które niebawem wstawię :)

·
xxx
1,744 Posts
Według angielskojęzycznej Wikipedii, budowa rozpoczęła się w czerwcu 2001, ukończono ją 1 października 2004, a otwarto 15 stycznia 2005 :)
Jest to jedna z najnowocześniejszych oper na świecie i jedna z najdroższych - wszystkie koszty wyniosły ponad 500 mln. dolarów amerykańskich :)
Na oficjalnej stronie można sobie obejrzeć panoramę opery wewnątrz: http://www.operaen.dk/360/website.html Ale czad :)
A co najciekawsze, została w całości ufundowana przez Maerska Mc-Kinney Moellera, 91-letniego duńskiego miliardera i miłośnika muzyki ;)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #14 ·
^^
Czytałam, że Operę ufundowała prywatna osoba, ale nie wiedziałam, kto, dzięki za info :cheers:
Na marginesie - forsiasty z niego gość :D

·
hipp-E
11,131 Posts
^^
AMS guy Masz rację, źle spojrzałam na moje opisy w albumie. Dzięki za zwrócenie uwagi. A co teraz mieści się w budynkach Starej Giełdy?
Próbowałem znależć w necie jakieś info na ten temat, ale jak do tej pory nic nie znalazłem.

Kopenhaga to jedno z moich ulubionych miast w Europie, przyjazne do życia, uporządkowane, a do tego pełne królewskiej architektury i piękna. Mam duży sentyment do tego miasta, głównie z tego względu, że pomieszkiwałem tam w latach 92-93 i zabrałem ze sobą same miłe wspomnienia. O ile Sztokholm jest według mnie nieporównywalnie piękniejszy - między innymi dzięki swojemu położeniu na wzgórzach, to atmosfera w Kopenhadze jest dużo fajniejsza, bardziej wyluzowana, a w weekendy miasto żyje do białego rana. Jeśli miałbym wybrać w Europie jakieś miasto do mieszkania, to nie wliczając w to Amsterdamu, który jest mi szczególnie bliski, wybrałbym, obok Madrytu, Barcelony i Paryża, właśnie Kopenhagę.

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #16 ·
^^
Mi osobiście Kopenhaga podoba się bardziej, niż Stockholm, chociaż mieszkam w Szwecji :) Nie wiem, dlaczego, Stockholm też jest piękny, ale wybieram Kopenhage :)

A najbardziej, jeśli patrzeć pod kątem architektury, zakochałam się w Pradze i w Wiedniu :)

Co do życia w Kopenhadze, to ostatnio często pisali w naszym regionalnym "Metrze" o wojnach gangów, więc chyba nie jest tam teraz bezpiecznie... Chyba, że to chwilowe było, ale nie wydaje mi się...

Acha, wczoraj znalazłam info o Starej Giełdzie, ale czekałam, aż sam napiszesz ;)
obecnie jest siedzibą Duńskiej Izby Handlowej - nie wiem, na ile to jest aktualne.

·
Pobierowo jest OK!
12,528 Posts

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #19 ·
megiddo Dzięki za info :) Fajnie byłoby mieć takiego dziadka ;)

Skania nie obrazisz się, jak część opisów i podpowiedzi kolegów wykorzystam później przy wstawianiu własnych zdjęć?
Pewnie, że się nie obrażę :) Czekam na Twoje fotki :)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Obiecane fotki :) Nie mam ich dużo, bo większość robiliśmy już w samym Zoo.

Zdjęcia z 13 lipca 2006:
(to są skany z kliszy analogowej)

W drodze do Zoo:
Teatr Nowy:

Brama wejściowa do Zoo:

Ciuchcia w Zoo:

W drodze na dworzec:
Makieta Kopenhagi:

Budynki i pomnik naprzeciwko dworca:

Kolejowy Dworzec Centralny:

Ciekawostki:

Mapka poglądowa Zoo w 2005 roku (mogły zajść zmiany):