SkyscraperCity banner

1 - 20 of 309 Posts

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #1
Są na forum wątki poświęcone kolejom różnych państw. Szwecja swojego wątku jeszcze nie ma, postanowiłem więc taki założyć. Niech to będzie wątek informacyjny na temat infrastruktury, przewoźników, taboru kolejowego w Szwecji.

Na początek - mapa szwedzkiej sieci kolejowej:


www.trafikverket.se

I trochę danych statystycznych:

Łączna długość torów z ruchem kolejowym: 11 904 km, w tym:
- długość linii jednotorowych: 8 099 km
- długość linii wielotorowych: 1 858 km
- długość torów zelektryfikowanych: 9 683 km

Najwyższy punkt: granica państwa przy Storlien, 601 m n.p.m.
Najniższy punkt: tunel w Helsingborgu, 8 m p.p.m.

Mostów: 3 731, najdłuższy (2 140 m) i jednocześnie najwyższy (48 m) to Igelstabron w Södertälje.

Tuneli: 132 o łącznej długości 76 km, najdłuższy (3 850 m) w Norrala.

Przejazdów kolejowych: 8 029, z czego:
- 5 099 oznaczonych tylko znakiem lub nieoznaczonych
- 2 231 wyposażonych w zapory lub półzapory
- 769 wyposażonych w sygnalizację świetlną i/lub dźwiękową
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Kilka słów o największym szwedzkim przewoźniku kolejowym


www.sj.se

SJ, czyli Statens Järnvägar (Koleje Państwowe) powstało w 1856 roku. Niegdyś skupiało wszystkie rodzaje przewozów kolejowych w Szwecji. Obecnie wydzielono z tego przedsiębiorstwa segment przewozów towarowych, a także przewozy lokalne. Obecnie SJ zajmuje się tylko międzyregionalnymi oraz międzynarodowymi przewozami pasażerskimi. Składy SJ kursują regularnie na następujących trasach poza granicami Szwecji (na niektórych będąc nawet monopolistą):

Malmö - Kopenhaga (- Helsingør): Dania
Kornsjö - Moss - Oslo: Norwegia
Charlottenberg - Kongsvinger - Lillestrøm - Oslo: Norwegia
Storlien - Trondheim: Norwegia
Riksgränsen - Narvik: Norwegia

SJ ma swojej ofercie następujące rodzaje pociągów:

X2000 to składy zespolone produkcji Adtranz. Obsługują najważniejsze połączenia ze Sztokholmu do Göteborga, Malmö (Kopenhagi), Karlstadu (Oslo), Östersundu (Åre) i Sundsvallu, a także między Malmö a Göteborgiem. Osiągają prędkość do 200 km/h. Mają restaurację pokładową, klimatyzację, dostęp do bezprzewodowego internetu. Rezerwacja miejsc jest obowiązkowa.

InterCity tworzą podstawę szwedzkiej sieci połączeń kolejowych. Kursują głównie na dłuższych dystansach, łącząc ze sobą większe miasta - także na trasach obsługiwanych przez X2000, zapewniając dla nich tańszą alternatywę. Są to składy wagonowe prowadzone przez lokomotywy typu Rc6, rzadziej Rc3, rozwijające prędkość do 160 km/h. Wszystkie wagony są klimatyzowane. Rezerwacja miejsc jest fakultatywna. W pierwszej klasie w cenę biletu wliczona jest nie tylko rezerwacja, ale również kawa/herbata oraz prasa codzienna. W niektórych składach kursują "wagony rodzinne", będące swego rodzaju placem zabaw dla dzieci.

Pociągi regionalne (regionaltåg) kursują na krótszych dystansach. Standardem ustępuje nieco IC, jednak za niższą cenę. Ten rodzaj połączeń jest podstawowym na najbardziej obciążonym odcinku w Szwecji, czyli Stockholm C - Uppsala C. To również są w pełni klimatyzowane składy wagonowe prowadzone przez Rc6/Rc3, jednak na odcinkach Linköping - Sztokholm - Gävle oraz Sztokholm - Västerås - Örebro wprowadzono tzw. piętrowce (dubbeldäckare), zaopatrzone dodatkowo w automaty do sprzedaży zimnych i ciepłych napojów i osiągające prędkość do 200 km/h.

Pociągi nocne (nattåg) kursują na kilku wybranych trasach: ze Sztokholmu do Luleå/Narviku, Oslo, Malmö, Åre/Storlien/Trondheim; z Göteborga do Luleå oraz Åre/Storlien; z Malmö do Berlina, Oslo oraz Åre/Storlien. Zapewniają połączenia wyłącznie na długich dystansach - pociągi nie zatrzymują się w nocy, w dodatku ok. połowy stacji jest traktowana jako wyłącznie dla wsiadających, a pozostałe - wyłącznie dla wysiadających. Prócz wagonów sypialnych i kuszetek w składach są też restauracje pokładowe, pojedyncze wagony z miejscami do siedzenia, a w wybranych - wagony rodzinne oraz kinowe. Rezerwacja miejsc jest obowiązkowa.

Ponadto SJ jest operatorem przewozów lokalnych na zlecenie niektórych samorządów, jednak dzieje się to w niejakim oderwaniu od głównej działalności firmy (nie ma np. możliwości zakupu jednego, wspólnego biletu). Sytuacja taka ma miejsce w następujących regionach: Blekinge län, Dalarnas län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala län i Västra Götalands län. SJ jest także operatorem Öresundståg, czyli połączenia kolejowego między Szwecją a Danią.
 
  • Like
Reactions: stoker

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
O innych przewoźnikach pasażerskich.

Tågkompaniet

www.tagkompaniet.se

Firma, aż w 85% należąca do NSB (Kolei Norweskich), wykonuje przewozy na zlecenie samorządów następujących regionów: Dalarnas län, Gävleborgs län, Västmanlands län, Värmlands län, Örebro län oraz Östergötlands län. W skład taboru Tågkompaniet wchodzą wyłącznie jednostki EZT. Większość z nich należy do rodziny Regina (X51 - 21 sztuk, X54 - 4 sztuki), choć w użyciu jest także jedna jednostka X20 i po dwie jednostki Y1 oraz Y31.

Veolia Transport

www.veolia-transport.com

Ta międznarodowa firma transportowa obecna jest również w Szwecji. Obsługuje różne rodzaje połączeń, tu jednak skupimy się na kolejowych. Veolia jest operatorem połączeń w następujących regionach: Jämtlands län, Kalmars län, Västernorrlands län oraz Östergötlands län.

DSBFirst

www.dsbfirst.se

DSBFirst jest duńsko-szkocką spółką, obsługującą połączenia kolejowe w Västra Götalands län. Spółka wkrótce będzie obsługiwać również system kolei miejskiej w Göteborgu (Göteborgs pendeltåg). Ponadto DSBFirst we współpracy z SJ jest operatorem Öresundståg, czyli pociągu łączącego Malmö z Kopenhagą.

Arriva

www.arriva.se

Znana z kujawsko-pomorskich torów Arriva jest obecna jako przewoźnik kolejowy w trzech szwedzkich regionach. Są to Skåne län, Kronobergs län oraz Västra Götalands län.

Merresor

www.merresor.se

Merresor, częściowo należąca do SJ, wykonuje przewozy kolejowe w Jönköpings län, Hallands län oraz Kronobergs län. Planuje się jednak likwidację tej firmy, zastąpić ją miałoby DSBFirst.

Stockholmståg

www.stockholmstag.se

Stockholmståg jest operatorem sztokholmskiej kolei miejskiej (Stockholms pendeltåg), pełniącej jednocześnie funkcję kolei lokalnych w całym regionie Sztokholmu. Kiedyś było to wspólne przedsięwzięcie SJ oraz Tågkompaniet, obecnie jedynym udziałowcem tej spółki jest SJ.
 

·
Registered
Joined
·
2,685 Posts
Przydało by się trochę fotek z ich szlaków. Kiedyś oglądałem jakiś film szwedzki z lat 80, było tam trochę ujęć kolejowych, bardzo ładnie to wszystko wyglądało.
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #5
Na chwilę obecną moje możliwości są niestety bardzo ograniczone, ale wraz z rozwojem wątku zdjęcia będą się pojawiać. Tymczasem mogę zaproponować tylko tyle:


Kiruna Centralstation. Dworzec kolejowy w niedużym (ledwo 20 tysięcy mieszkańców), robotniczym miasteczku, będącym jednak jednym z najważniejszych ośrodków na północy.


Norrlandståget, czyli pociąg ze Sztokholmu do Narviku, na stacji w Narviku. To co prawda już nie Szwecja, a Norwegia, jednak krótki odcinek linii od Riksgränsen do Narviku nie ma żadnego połączenia z norweską siecią i jest użytkowany wyłącznie przez szwedzką kolej.


Raz jeszcze Narvik stn. Tym razem pociąg IC do Luleå gotowy do odjazdu.


Kawałek wspomnianego odcinka Riksgränsen - Narvik, widziany z okien IC z powyższego zdjęcia. Na górze po prawej widać poziomą linię - to właśnie jest tor prowadzący do Szwecji.

Przepraszam za fatalną jakość, ale noc polarna to jednak noc polarna. W dodatku awaria starego komputera pozostawiła mnie z tylko takimi, dodatkowo okrojonymi z jakości zdjęciami.
 

·
Registered
Joined
·
1,924 Posts
Interesujace..

Jezeli znasz szwedzki to prosba. Moglbys napisac ktore ze szwedzkich firm kolejowych i na jakich zasadach honoruja bilety InterRail? Z opowiadania znajomych (podrozowali latem) wynika ze nie wszyscy i nie zawsze
 

·
Informatyk - Pierogożerca
Joined
·
164 Posts
I trochę danych statystycznych:

Łączna długość torów z ruchem kolejowym: 11 904 km, w tym:
- długość linii jednotorowych: 8 099 km
- długość linii wielotorowych: 1 858 km
- długość torów zelektryfikowanych: 9 683 km

(...)

Przejazdów kolejowych: 8 029, z czego:
- 5 099 oznaczonych tylko znakiem lub nieoznaczonych
- 2 231 wyposażonych w zapory lub półzapory
- 769 wyposażonych w sygnalizację świetlną i/lub dźwiękową
Spostrzeżenia:
- OGROMNA przewaga linii jednotorowych - LOL !!!
- tylko ok. 40% przejazdów ma jakieś lepsze zabezpieczenia... i nie słyszałem o masowych wypadkach na szwedzkich torach...

PS. Więcej fotek (?) Szwecji i szwedzkich torów, przejazdów, mostów, pociągów - na http://maps.google.com -> zakładka StreetView - można naprawdę dużo pooglądać ;)
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #8
Jezeli znasz szwedzki to prosba. Moglbys napisac ktore ze szwedzkich firm kolejowych i na jakich zasadach honoruja bilety InterRail? Z opowiadania znajomych (podrozowali latem) wynika ze nie wszyscy i nie zawsze
Na stronach szwedzkojęzycznych informacji na ten temat niestety jest tylko śladowa ilość. Przynajmniej ja nic nie znalazłem. Według warunków oferty Interrail bilet ten honorują SJ, Arlanda Express, Tågkompaniet, Connex (Veolia) i Merresor. Musiałbyś mieć więc dokładnie zaplanowane, gdzie i kiedy chcesz jechać, by móc sprawdzić, kto dany pociąg prowadzi. Z drugiej jednak strony żaden z samorządowi organizatorzy przewozów nie wspominają o Interrailu, więc w pociągach lokalnych może nie być on honorowany. Dlatego radziłbym w planowaniu skupić się na ofercie SJ z dodatkiem Arlanda Express (połączenia Sztokholm - port lotniczy Arlanda) i Inlandsbanan (turystyczna kolej prowadząca przez sam środek kraju, od Kristinehamn do Gällivare).

Jednak uwaga, do połączeń SJ też są dopłaty. Bez żadnych dodatkowych opłat możesz podróżować wszystkimi pociągami regionalnymi oraz IC (za wyjątkiem IC Sztokholm - Oslo, gdzie wymagana jest dopłata €3, niezależnie od klasy). W składach X2000 trzeba dopłacić €7 (do 2.) lub €17 (do 1. klasy). W pociągach nocnych dopłata za miejsce siedzące to €6, a za miejsce do leżenia waha się między €15 a €25. Dopłata w Inlandsbanan wynosi €5.50.
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #9
Jeszcze jeden przewoźnik pasażerski na szwedzkich torach, ale dość specyficzny.

Arlanda Express

www.arlandaexpress.se

Gdy w latach 1990. zdecydowano o budowie połączenia kolejowego pomiędzy Sztokholmem a portem lotniczym Arlanda, Szwecja zmagała się z kryzysem ekonomicznym. Rząd nie chciał samodzielnie finansować tej dużej inwestycji, zdecydowano się więc na formę partnerstwa publiczno-prywatnego. Tym samym ten projekt stał się jedynym na przestrzeni ostatnich 100 lat w Szwecji dużym projektem infrastrukturalnym finansowanym w dużej części ze środków prywatnych.

Projekt ten to niespełna 20 kilometrów nowej linii kolejowej. Od istniejącej linii ze Sztokholmu do Uppsali odłącza się ona na południe od miejscowości Rosersberg, przebiega pod lotniskiem i włącza się ponownie w tamtą linię na południe od miejscowości Knivsta. Pod samym lotniskiem w istocie istnieją jednak dwie linie w dwóch oddzielnych tunelach o łącznej długości 8 660 metrów. Pierwszy, przelotowy, zawiera jedną stację (Arlanda Central), umiejscowioną pod tzw. SkyCity, centralną częścią lotniska. Drugi tunel jest ślepy, ma jednak dwie stacje: Arlanda Norra pod terminalem 5 oraz Arlanda Södra pod terminalami 3 i 4. Z tunelu przelotowego korzystają składy SJ (zapewniające połączenia dalekobieżne) oraz lokalne Upptåget. Z tunelu ślepego korzystają składy Arlanda Express, kursujące tylko (bez postojów) do stacji Stockholm C.

Tabor Arlanda Express jest jednolity i składa się z 7 sztuk EZT typu X3, wyprodukowanych przez Alstom. Jednostki te osiągają prędkość do 210 km/h, dzięki czemu podróż między lotniskiem a centrum Sztokholmu trwa 20 minut. Pociągi kursują w godzinach szczytu co 10 minut, a poza nimi - co 15. Arlanda Express jest wyłącznym przewoźnikiem kolejowym między lotniskiem a Sztokholmem (SJ, pomimo istniejącego połączenia, nie sprzedaje biletów na ten odcinek) od 1999 roku - i, zgodnie z koncesją, tak ma pozostać do roku 2040.
 

·
Registered
Joined
·
2,269 Posts
Czy w Malmoe zakończyła się wielka inwestycja związana z przebudową dworca centralnego i budową tunelu pod miastem?
Byłem tam jakieś 2 lata temu i wyglądało to imponująco. Od tego czasu nie mam jednak żadnych informacji na ten temat, a jestem ciekaw czy jest już "po".
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Oddanie tunelu do użytku zaplanowano na 4 grudnia 2010 roku. Wielkie odliczanie tutaj.

Skoro temat sam wypłynął, to trochę o kilku aktaulnych inwestycjach kolejowych w Szwecji. Na pierwszy ogień pójdzie Citytunneln w Malmö.

Citytunneln jest rozwiązaniem komunikacyjnym mającym połączyć linie kolejowe na północ od Malmö (w tym trasy prowadzące w kierunku Sztokholmu i Göteborga) z liniami kolejowymi na południe od miasta (w kierunku Kopenhagi i Trelleborga) przez Malmö Centralstationen. Obecnie stacja ta jest stacją czołową, co znacznie utrudnia kolejowy ruch tranzytowy przez Malmö (pociągi albo muszą zmieniać tam czoło, albo zatrzymują się na oddalonej od centrum stacji Malmö Syd/Svågertorp). W tym celu powstanie 17 kilometrów nowych linii, z czego 14 to dwutorowa linia przez centrum Malmö (w tym dwa równoległe sześciokilometrowe tunele), a pozostałe 3 km - łącznice do istniejących linii.

Na stacji Malmö C powstanie nowa, podziemna część, składająca się z dwóch peronów - Malmö C Nedre. Tu rozpocznie się część podziemna linii. Wylot z tuneli znajdzie się w dzielnicy Holma, następnie linia zostanie połączona z istniejącą już linią Kopenhaga - Ystad. Dodatkowo powstaną jeszcze dwie inne stacje - podziemna Triangeln w centrum oraz naziemna Hyllie w południowej części miasta. Powstaną także dodatkowe łącznice w rejonie Lockarp, ułatwiające ruch w różnych kierunkach.


www.citytunneln.com
Elementy naziemne zaznaczono na żółto, podziemne - na czerwono.

Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano pierwotnie (w 2001 roku) na ok. 9.5 mld koron szwedzkich, jednak ostatecznie budżet zamknie się w liczbie o miliard niższej (wg wartości z 2001 roku). Prace rozpoczęły się w 2005 roku, a ich zakończenie planowane jest, jak już wspomniałem, na 4 grudnia 2010.

Przewiduje się, że z nowego odcinka linii korzystać będą przede wszystkim pociągi Öresundståg oraz tzw. pågatåg, czyli pociągi lokalne w Skanii. Nowa linia, dzięki nowym stacjom w centrum Malmö, ma w znaczący sposób poprawić dostępność miasta dla przyjezdnych.

Strona internetowa inwestycji, dostępna po szwedzku i angielsku, zawiera mapy, fotografie, kamerki internetowe oraz liczne informacje na temat przedsięwzięcia.
 

·
Registered
Joined
·
2,269 Posts
^^ Rewelacyjny opis. Dzięki wielkie.
A swoją drogą, to mają Wikingowie świetne tempo robót i zaj... Pi-aR tego przedsięwzięcia. Brakuje takiego podejścia u nas.
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Kolejne inwestycje. Przenosimy się do stolicy. Panie i panowie, oto Stockholms citybanan.

Pod względem komunikacji kolejowej Sztokholm ma spory problem. Problemem tym jest tzw. getingmidja (talia osy). Getingmidja jest krótkim, niespełna dwukilometrowym odcinkiem linii kolejowej pomiędzy stacjami Stockholm C i Stockholm Södra. Ta krótka linia jest jednocześnie najważniejszym kolejowym połączeniem północy (w tym - Sztokholmu) z południem kraju. Przez zaledwie dwa tory przetacza się większość dalekobieżnego ruchu kolejowego Szwecji, a na to nakłada się jeszcze sztokholmska kolej miejska - linia osiągnęła już sam skraj możliwej przepustowości. Nie trzeba chyba wspominać, jakie konsekwencje niesie ze sobą każdy remont tego odcinka, czy nawet zwykłe opóźnienie. Na poszerzenie nie ma widoków, ponieważ linia ta prowadzi mostem nad jeziorem Melar oraz przez wyspę Gamla Stan, najstarszą, zabytkową część miasta. Stąd pomysł budowy nowej, równoległej linii.

Citybanan - bo o niej mowa - ma mieć 7.4 km długości, z czego 6 przebiegać będzie w tunelu pod miastem. Od obecnej linii, prowadzącej z północy w kierunku Sztokholmu, odłączy się w rejonie Tomteboda. Tunelem będzie prowadzić na wschód od obecnej linii, pod Gamla Stan i Melarem, by włączyć się ponownie do istniejącej linii na stacji Stockholm Södra. Oznacza to, że ominie dwie z obecnie funkcjonujących stacji: Karlberg oraz Centralstationen. Zamiast tego jednak powstaną w jej ciągu dwie nowe: Odenplan oraz City. Ta druga będzie bezpośrednio połączona tunelami z Centralstationen, Cityterminalen (dalekobieżnym dworcem autobusowym) oraz T-centralen (głównym węzłem sztokholmskiego metra). Z linii korzystać będą przede wszystkim pendeltågi, czyli składy sztokholmskiej kolei miejskiej.


www.trafikverket.se
Szczegółowa mapa dostępna tutaj.

Budżet inwestycji to 16.8 mld SEK według wartości ze stycznia 2007 roku. Prace rozpoczęły się już w 2008 roku, a ich zakończenie przewidywane jest na rok 2017. Największa liczba pracowników zaangażowanych w ten projekt to 2500 osób. Oczekuje się, że po ukończeniu citybanan podwoi przepustowość Sztokholmu w przewozach kolejowych, kolej - nie tylko w Sztokholmie, ale i całej Szwecji - zyska na punktualności i czasach przejazdu. Poprawić ma się też wpływ na środowisko (jeden pendeltåg może zabrać podobną ilość pasażerów, co 1000 samochodów).

Opis inwestycji zamieszczony jest na stronie inwestora, czyli Trafikverket. Krótkie podsumowanie dostępne również po angielsku.
 

·
2012
Joined
·
3,334 Posts
^^ Dzięki za info. Świetne te projekty, w linku który podałeś są jeszcze inne, więc czekam(y) na reszte ;)

W ogóle ilość tuneli w Sztokholmie powala (drogowych i kolejowych). Ciekawe czy wynika to z łatwości drążenia (skały)? Ile pasażerów przewożą szwedzkie koleje rocznie?
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #15
Statystyki za 2008 rok (nowszych nie udało mi się znaleźć) mówią o 179 milionach pasażerów, z czego 135 w przewozach lokalnych organizowanych na zlecenie samorządów.

Co do tuneli, to stosunkowa łatwość drążenia zapewne jest jednym z czynników. Kolejny to bardzo wysoki poziom urbanizacji. Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie terenu w samym Sztokholmie i wokół niego (mnóstwo wody, co skutecznie utrudnia budowę obwodnic - a gdzieś ten ruch trzeba przecież upchnąć).

Pora na kolejny projekt - Uppsala Resecentrum.

Uppsala jest czwartym co do wielkości, a jednocześnie jednym z najszybciej rosnących miast Szwecji. Przestarzałe rozwiązania komunikacyjne miasta nie dotrzymywały kroku rosnącym potrzebom, wzmaganym przez duży uniwersytet, prężną gospodarkę, bliskość Sztokholmu i lotniska Arlanda. Lekiem na te bolączki ma być Resecentrum, którego główną część będzie stanowił przebudowany dworzec kolejowy.

Uppsala Centralstation jeszcze kilka lat temu nie spełniała podstawowych wymogów, jakie należałoby stawiać ważnemu dworcowi kolejowemu w bogatym europejskim kraju. Cztery perony nie były połączone żadnym przejściem pod- lub nadziemnym, a jedynie w poziomie torów, co negatywnie wpływało na bezpieczeństwo oraz przepustowość stacji. Dworzec nie zapewniał również udogodnień dla inwalidów, kiepskie było także jego połączenie z lokalnym i regionalnym transportem autobusowym. Projekt zakładał budowę nowego budynku stacyjnego (i adaptacja starego na cele handlowo-usługowe oraz administracyjne), całkowitą przebudowę układu torowego stacji i budowę tunelu pod peronami. Dodatkowo stacja zostanie zintegrowana ze stacją Uppsala Östra, która jest stacją początkową muzealnej kolejki wąskotorowej.

Jednak część kolejowa to tylko fragment znacznie większej inwestycji, uważanej za jedną z największych przedsięwzięć w dziejach miasta. Bezpośrednio przy dworcu powstają dwa dworce autobusowe (jeden dla komunikacji miejskiej i jeden dla dalekobieżnej), co pozwoli ostatecznie usunąć węzeł komunikacji autobusowej ze Stora torget, głównego placu miasta. Tunel pod peronami będzie w istocie pasażem łączącym się z handlową częścią miasta i mającym dać impuls do rozwoju terenów po wschodniej stronie torów. Przy jednym z jego końców ma powstać tzw. Båghuset, biurowo-handlowo-hotelowy budynek na planie łuku, a także nowe osiedle mieszkalne. Przy dworcu powstał duży parking podziemny, przebudowany zostanie też lokalny układ drogowy.

Artystyczną wizję okolic dworca po przebudowie można zobaczyć tutaj.

Realizację inwestycji rozpoczęto w 2005 roku i odbywa się ona etapami. I tak przykładowo parking podziemny oddano do użytku w 2007 roku, tunel pod peronami - w 2009, a nowy budynek stacyjny - wiosną 2010. Na bieżąco oddawane są nowe perony (o dość nietypowym kształcie). Zakończenie prac przy zasadniczej części inwestycji zaplanowano na grudzień 2011 roku, jednak niektóre elementy będą oddawane później - np. Båghuset w 2012 roku, a osiedle mieszkaniowe w 2014. Przewiduje się, że nowy dworzec pozwoli zwiększyć przepustowość i wygodę korzystania ze stacji, pozwoli ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, a także ożywi nowe części miasta, położone na wschód od torów.

Strona inwestycji, zawierająca zdjęcia, plany i wizualizacje, a także wiele dodatkowych informacji (w tym podsumowanie po angielsku) dostępna pod linkiem.
 

·
Registered
Joined
·
90 Posts
no ale jakie jest zageszczemnie ludzi w szecji... taka uppsala bedac czwartym co do wielkosci miastem ma 140 tys mieszkoancow. po za tym infrastruktura transportowa jest tam w miare dobrze rozwinieta nie to co w polsce czy w lodzi.
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #18
no ale jakie jest zageszczemnie ludzi w szecji...
Co ma zagęszczenie ludności do terminów? Tym bardziej, że ten 9-letni termin dotyczy inwestycji w samym sercu Sztokholmu - miasta, które gęstością zaludnienia niczym Łodzi nie ustępuje (a wręcz przeciwnie), a w dodatku znajduje się w regionie o gęstości zaludnienia większej, niż przeciętna dla Niemiec.

To tym razem projekt w regionie o faktycznie niskiej gęstości zaludnienia: Botniabanan.

Na dalekiej północy niemal wszystkie ważniejsze miasta położone są, co wynika ze względów historycznych, nad brzegiem morza. Jednak, gdy Szwecja budowała szkielet swojej sieci kolejowej, zdecydowano się na poprowadzenie linii w pewnym oddaleniu od wybrzeża. Uznano, że miasta korzystać będą z transportu wodnego, a kolej służyć będzie gospodarczemu pobudzaniu mniej dostępnym terenów. Było w tym trochę sensu, w końcu to właśnie na surowcach ukrytych na dalekiej północy Szwecja się wzbogaciła. Od głównej linii kolejowej odchodziy tylko krótkie odcinki, łączące ją z pobliskimi miastami. System, w którym najważniejsze pociągi na północ zatrzymują się na malutkich stacjach węzłowych, do których pasażerowie z miast są dowożeni lokalną komunikacją, funkcjonuje właściwie do dziś.

Jednak już wkrótce ma się to zmienić. Pierwsze kroki w tym celu podjęto już w 1989 roku, jednak dopiero w 1999 rozpoczęła się budowa nowej linii - także jednotorowej - od Nyland przez Örnsköldsvik do Umeå. To 190 km nowych torów, w ciągu których powstały 22 mniejsze i 7 większych stacji, 143 nowe mosty oraz 16 tuneli o łącznej długości 25 km. Pierwszy etap inwestycji, odcinek Örnköldsvik - Husum, został oddany do użytku w październiku 2008. Inwestycję planowano zakończyć w 2011 roku, jednak inauguracja ruchu miała miejsce już 26 sierpnia 2010 (a właściwie w dniach od 26 do 29 sierpnia - było to dość duże wydarzenie).


www.trafikverket.se

Na nowej linii pociągi mogą osiągać prędkość do 220 km/h (składy klasyczne), a nawet 250 km/h (z wychylnym pudłem). Była ona budowana przez spółkę Botniabanan AB, a następnie została wydzierżawiona przez Trafikverket, rządową agencję zajmującą się transportem. Koszt inwestycji to 13.2 mld koron. Według szacunków, inwestycja zwróci się po 40 latach. Nowa linia ma służyć przede wszystkim ruchowi pasażerskiemu, podczas gdy ruch towarowy w większości nadal będzie używał dotychczasowej trasy w głębi lądu.

Więcej informacji dla zainteresowanych dostępnych jest po szwedzku i angielsku na stronie inwestycji.
 

·
Registered
Joined
·
28,368 Posts
Na dalekiej północy niemal wszystkie ważniejsze miasta położone są, co wynika ze względów historycznych, nad brzegiem morza. Jednak, gdy Szwecja budowała szkielet swojej sieci kolejowej, zdecydowano się na poprowadzenie linii w pewnym oddaleniu od wybrzeża. Uznano, że miasta korzystać będą z transportu wodnego, a kolej służyć będzie gospodarczemu pobudzaniu mniej dostępnym terenów. Było w tym trochę sensu, w końcu to właśnie na surowcach ukrytych na dalekiej północy Szwecja się wzbogaciła. Od głównej linii kolejowej odchodziy tylko krótkie odcinki, łączące ją z pobliskimi miastami. System, w którym najważniejsze pociągi na północ zatrzymują się na malutkich stacjach węzłowych, do których pasażerowie z miast są dowożeni lokalną komunikacją, funkcjonuje właściwie do dziś.
A ja gdzies czytalem ze linie kolejowa zbudowana w glebi ladu ze wzgledow strategicznych aby w przypadku inwazji od morza komunikacja z polnoca nie zostala natychmiastowo przerwana.


Jednak już wkrótce ma się to zmienić. Pierwsze kroki w tym celu podjęto już w 1989 roku, jednak dopiero w 1999 rozpoczęła się budowa nowej linii - także jednotorowej - od Nyland przez Örnsköldsvik do Umeå. To 190 km nowych torów, w ciągu których powstały 22 mniejsze i 7 większych stacji, 143 nowe mosty oraz 16 tuneli o łącznej długości 25 km. Pierwszy etap inwestycji, odcinek Örnköldsvik - Husum, został oddany do użytku w październiku 2008. Inwestycję planowano zakończyć w 2011 roku, jednak inauguracja ruchu miała miejsce już 26 sierpnia 2010 (a właściwie w dniach od 26 do 29 sierpnia - było to dość duże wydarzenie).
A co z planami przedluzenia Botnia Line z Umea do Lulea? Slyszalem ze byly takowe. Aha i warto dodac ze ta nowa linia jest budowana w profilu jednotorowym.
 

·
kween
Joined
·
3,928 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
A ja gdzies czytalem ze linie kolejowa zbudowana w glebi ladu ze wzgledow strategicznych aby w przypadku inwazji od morza komunikacja z polnoca nie zostala natychmiastowo przerwana.
Ten aspekt również miał pewne znaczenie, jednak nie tak duże, jak mu się to czasem przypisuje. Z prostego powodu - prowadzenie wojny na dalekiej północy nawet dziś byłoby niezwykle trudne i wyczerpujące. W XIX wieku, czyli gdy budowano tę linię, sam pomysł prowadzenia działań wojennych w takich warunkach trzeba by było sklasyfikować jako science-fiction. Taki rozwój wypadków ewentualnie można było brać pod uwagę dopiero na początku XX wieku (choć nadal musiało to brzmieć dość abstrakcyjnie) - i rzeczywiście, wówczas wybudowano alternatywne połączenie kolejowe z północą, czyli Inlandsbanan. Ta linia, biegnąca daleko w głębi lądu, prowadzi z Kristinehamn przez Östersund do Gällivare.

A co z planami przedluzenia Botnia Line z Umea do Lulea? Slyszalem ze byly takowe.
W 2007 Banverket, ówczesna agencja zajmująca się transportem kolejowym, przedstawiła rządowi taki pomysł, a rząd zatwierdził go do realizacji na lata 2010-21. Obecnie trwają prace koncepcyjne, konkretów jest niewiele. Szacuje się, że koszt może wynieść nawet 20-26 mld koron, po stronie potencjalnych zysków jest natomiast 30% spadek kosztów transportu towarów, nawet dwukrotne skrócenie czasu przejazdu i ograniczenie emisji CO2 o nawet 80 tys. ton rocznie.
 
1 - 20 of 309 Posts
Top