SkyscraperCity banner

281 - 300 of 309 Posts

·
Registered
3,023 Posts
^^
Bardzo ciekawe :)
DN od dziesieciu lat organizuje wyprawy promowe w towarzystwie znanych literatow i publicystow - Wolodarski widzi w czarterowym pociagu rozwiniecie tej tradycji. Juz trwaja przygotowania do uruchomienia podobnych skladow takze w przyszle lato do kilku roznych miast poludniowej Europy. Jednak biznesowy sukces to nie wszystko - jest to takze rodzaj hapeningu. Wolodarski i redakcja DN chciala w ten sposob udowodnic, ze jest mozliwe podrozowanie koleja po calej Europie jako przyjazniejsza srodowisku naturalnemu alternatywa dla lotnictwa.
Może warto w jakiś sposób temu Panu Wolodarskiemu (spolszczyłem :) ) podpowiedzieć, że można też do Polski :)

Jest jeden prom (POLONIA) min. kolejowy, który mógłby temu sprostać... poważnie.
Pływa codziennie na trasie Ystad-Świnoujście. Ten prom ma możliwość zabierać wagony i zarazem posiada dość sporą ilość miejsc pasażerskich na swoim pokładzie.

To by było bardzo ciekawe :) I możliwe do wykonania logistycznie tylko z pewnym wyprzedzeniem. Na pewno skład trzeba by rozpinać na kilka części do załadunku na prom ale wykonalne.
Jak mają fundusze na podróż na zachód i południe Europy to i tak też jest możliwość np. Do Szczecina, Warszawy, Krakowa i dalej nawet do Budapesztu.
:)

·
Registered
983 Posts
Nocne pociągi z Malmö do Kolonii (i dalej?)

Trafikverket, szwedzka rządowa instytucja zajmująca się długofalowym planowaniem infrastruktury transportowej pracuje nad projektem stworzenia połączeń nocnymi pociągami Szwecji z resztą Europy.

Na początek proponuje się otwarcie połączenia pociągiem z wagonami sypialnymi miedzy Malmö a Kolonią. Pociąg wyjeżdżałby z Malmö o 19:40, godzinę później mogliby wsiąść do niego pasażerowie w Kopenhadze, a przyjazd do Kolonii nastąpiłby o 6:00 następnego dnia, czyli po ponad 10-godzinnej podróży.

Więcej

Osobiście wątpię, czy będzie dużo chętnych. Poczekamy, zobaczymy....

·
kween
3,939 Posts
Discussion Starter #285
Decyzje zapadły - najpóźniej 1 sierpnia 2022 ruszą nocne pociągi łączące Szwecję z kontynentem. Na początek wybrano dwie trasy - podróż ze Sztokholmu do Hamburga ma trwać ok. 11 godzin, a z Malmö do Brukseli ok. 8 godzin. Na obydwu trasach połączenia będą wykonywane codziennie. Trafikverket analizuje też kolejne trasy, więc możliwe, że z czasem siatka połączeń będzie się rozszerzać. Źródła mówią o takich połączeniach, jak Sztokholm - Bruksela oraz połączenia z Malmö do Kolonii, Frankfurtu i Bazylei. Miasta te wybrano jako duże węzły kolejowe oferujące możliwości przesiadki na wiele dalszych połączeń w Europie. Obecnie (pomijając Narvik) jedynym tego typu połączeniem jest sezonowy pociąg z Malmö do Berlina, w tym sezonie zawieszony z powodu pandemii.

·
Registered
28,470 Posts
Decyzje zapadły - najpóźniej 1 sierpnia 2022 ruszą nocne pociągi łączące Szwecję z kontynentem. Na początek wybrano dwie trasy - podróż ze Sztokholmu do Hamburga ma trwać ok. 11 godzin, a z Malmö do Brukseli ok. 8 godzin. Na obydwu trasach połączenia będą wykonywane codziennie. Trafikverket analizuje też kolejne trasy, więc możliwe, że z czasem siatka połączeń będzie się rozszerzać. Źródła mówią o takich połączeniach, jak Sztokholm - Bruksela oraz połączenia z Malmö do Kolonii, Frankfurtu i Bazylei. Miasta te wybrano jako duże węzły kolejowe oferujące możliwości przesiadki na wiele dalszych połączeń w Europie. Obecnie (pomijając Narvik) jedynym tego typu połączeniem jest sezonowy pociąg z Malmö do Berlina, w tym sezonie zawieszony z powodu pandemii.

Ooo Bruksela to ciekawa opcja. Wraz z Eurostarem otwiera perspektywe calkiem dobrego polaczenia z Londynem.

·
Registered
7,231 Posts
Pociągiem z Oslo do Bergen

Z jednej strony jest to po prostu trasa łącząca stolicę Norwegii z drugim największym miastem w tym kraju. Ale z drugiej strony jest to przejazd przez niesamowity krajobraz, z zapierającymi dech w piersiach punktami widokowymi.
Więcej
Tu bym polemizował. Na pewno odcinek Finse - Bergen tak. Być może Drammen - Hanefoss. Resztę można "przespać"

·
Just user
5,463 Posts
Ooo Bruksela to ciekawa opcja. Wraz z Eurostarem otwiera perspektywe calkiem dobrego polaczenia z Londynem.
Naprawdę, mimo jakiegoś tam procentu mikolstwa we krwi wręcz fascynują mnie ludzie wybierający kilkunastogodzinną podróż pociągiem przez Europę zamiast 2h lotu. No nawet zamiast 4h licząc z boardingiem i dojazdem :)

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,991 Posts
Naprawdę, mimo jakiegoś tam procentu mikolstwa we krwi wręcz fascynują mnie ludzie wybierający kilkunastogodzinną podróż pociągiem przez Europę zamiast 2h lotu. No nawet zamiast 4h licząc z boardingiem i dojazdem :)
Wiesz, jak zasypiasz wieczorem w swoim mieście i budzisz się rano czy przedpołudniem w mieście docelowym to jest to dosyć fajne ;)
Inna sprawa, że osobiście też twierdzę, że pociągi nocne nie zbudują realnej konkurencji dla samolotów, wliczając w to low-costy. Do tego potrzeba faktycznie zeuropeizowanej sieci KDP. Czasami wystarczą stosunkowo krótkie odcinki (jak Lyon–Mediolan), a czasami trzeba budować więcej (patrz byłe demoludy), ale jednak. Nie zastąpi to wszystkich połączeń lotniczych, ale sporą część może. Tylko znowu, tutaj też potrzebne są low-costy, ale kolejowe.

No ale to taki offtopic trochę.

·
Just user
5,463 Posts
^^ No ja jakoś się nigdy do nocnych nie przyzwyczaiłem. Może za mało próbowałem

Poza tym, ile można spać? Nie dość, że 8h drogi do Brukseli, to potem przesiadka i kolejne 3h do Londynu? To naprawdę już po krawędzi... Zwłaszcza, że koszt samego Eurostara bywa porównywalny z lotem Malmo - Londyn (choć zwykle jest faktycznie tańszy).

·
Registered
28,470 Posts

Poza tym, ile można spać? Nie dość, że 8h drogi do Brukseli, to potem przesiadka i kolejne 3h do Londynu? To naprawdę już po krawędzi... Zwłaszcza, że koszt samego Eurostara bywa porównywalny z lotem Malmo - Londyn (choć zwykle jest faktycznie tańszy).
Przeciez to oczywiste ze to nie jest zadna konkurencja dla latania. To po prostu mozliwosc ciekawej podrozy. Ja lubie nocne podroze, czy to promem czy pociagiem. To taki troche powrot do dawnego romantyzmu podrozy.

Tak, tanie linie umozliwiaja szybkie i sprawne przemieszczanie sie ale jest takie angielska fraza ktora dobrze opisuje podrozowanie w ten sposob: "soul destroying" ;)

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,991 Posts
Poza tym, ile można spać? Nie dość, że 8h drogi do Brukseli, to potem przesiadka i kolejne 3h do Londynu? To naprawdę już po krawędzi...
Śpisz 7:30-8h, +1h na ogarnięcie się wieczorem i rano, do tego można jakieś śniadanie wliczyć… wiesz, jak w hotelu ;)
Znaczy, ja tam na ogarnięcie potrzebuję 5 minut, ale wiem, że sa ludzie, którzy potrzebują więcej. W pociągu nocnym jadącym 6.5-7h nie masz tego czasu aż tak dużo, ale trochę dłużej… ;)

·
Registered
1,273 Posts
Nie każdy przemieszcza się między Londynem, a Frankfurtem i potem okazuje się, że lot jest jednak 2 x 1,5 h z dwugodzinną przesiadką i właściwie cały dzień w plecy. I tak w obie strony, więc dwa dni stracone i jeszcze dochodzą dwa noclegi na miejscu. Plus umęczenie wynikające ze specyfiki podróży lotniczej.

A pociągiem jak jest przejazd nocny, to jest się na miejscu rano, można załatwić co trzeba i wracać wieczorem. A jak jest przejazd dzienny, to w wielu przypadkach można normalnie pracować w czasie jazdy, a komfort nieporównywalny nie tylko ze względów fizjologicznych, ale też np. przyniosą porządny obiad do stolika, a i ewentualne przesiadki są mniej kłopotliwe.

Oczywiście wiele kierunków nie ma dogodnego połączenia kolejowego, a niektóre mają wyjątkowo dogodne lotnicze, więc nie zawsze przewaga podróży pociągiem jest taka oczywista.

·
Registered
1,725 Posts
Śpisz 7:30-8h, +1h na ogarnięcie się wieczorem i rano, do tego można jakieś śniadanie wliczyć… wiesz, jak w hotelu ;)
Znaczy, ja tam na ogarnięcie potrzebuję 5 minut, ale wiem, że sa ludzie, którzy potrzebują więcej. W pociągu nocnym jadącym 6.5-7h nie masz tego czasu aż tak dużo, ale trochę dłużej… ;)
W śpiochach rano często tworzą się kolejki do łazienek i nagle okazuje się, że toaleta która miała zająć 5 minut, zajmuje prawie pół godziny.

·
Registered
3,305 Posts

Ale masz świadomość, że praktycznie na każdej dalekobieżnej międzynarodowej trasie kolejowej w Europie ceny analogicznych biletów kolejowych i lotniczych zawsze wychodzą na korzyść pociągów...?

·
Registered
3,305 Posts
YouTube 😅

A cóż w tym jest trudnego i niezrozumiałego? Dobrze więc, żeby nikt się nie czepiał słówek - z grubsza szacuję, że jest to 80% połączeń, zwłaszcza kupowanych z wyprzedzeniem.

Jest ktoś w stanie znaleźć bilet lotniczy z walizą z ciuchami z Krakowa do Rzymu za dwa tygodnie za 160 zł? Albo z Wenecji do Paryża za 130 zł? Albo z Lizbony do Polski (za 2 miesiące) za 420 zł...?

·
Just user
5,463 Posts
Wenecja Paryż 154 zł 15 września. 1h40min. Wolę nie wiedzieć ile pociąg jedzie

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,991 Posts
Wenecja Paryż 154 zł 15 września. 1h40min. Wolę nie wiedzieć ile pociąg jedzie
431595

Nocnik 14h, jak chcesz jechać dziennymi KDP to da się zejść do 10h. IMO gdyby jechał te 7-8h to byłby konkurencyjny spokojnie (lotnisko też oznacza jednak dojazd na nie + kontrola bagażowa, nadanie bagażu itd.), a to „wisi” na tej cholernej linii Lyon–Turyn (którą na szczęście teraz budują jako KDP).

281 - 300 of 309 Posts