SkyscraperCity banner

301 - 309 of 309 Posts

·
Just user
5,463 Posts
Bez przesady, przy lotach w EU 1h na lotnisku wcześniej wystarczy. To masz 1h dojazd + 1h odprawa + 1h40m lot a często krócej) + 1h dojazd = niecałe 5h.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,991 Posts
Bez przesady, przy lotach w EU 1h na lotnisku wcześniej wystarczy. To masz 1h dojazd + 1h odprawa + 1h40m lot a często krócej) + 1h dojazd = niecałe 5h.
Na powrotnym dojazd + odebranie bagażu, na to też się trochę czeka ;)
Przy czym IMO przy ogólnym czasie lotu 5h, a pociągu 7h pociąg nadal jest atrakcyjny (przy odpowiednich godzinach odjazdu), ze względu na prosty fakt – siedzisz, ewentualnie raz się przesiądziesz, możesz ten czas zagospodarować. Na lotnisku jest to o wiele trudniejsze.

·
Just user
5,463 Posts
YouTube

A cóż w tym jest trudnego i niezrozumiałego? Dobrze więc, żeby nikt się nie czepiał słówek - z grubsza szacuję, że jest to 80% połączeń, zwłaszcza kupowanych z wyprzedzeniem.

Jest ktoś w stanie znaleźć bilet lotniczy z walizą z ciuchami z Krakowa do Rzymu za dwa tygodnie za 160 zł? Albo z Wenecji do Paryża za 130 zł? Albo z Lizbony do Polski (za 2 miesiące) za 420 zł...?
Lizbona Warszawa też 15 września 237 PLN Wizz Air 4h. AirFrance 422 PLN, ale 15h :) za dużo lotów odwołanych.

Rozumiem, że można lubić "turystykę kolejową", ale proszę mnie nie przekonywać, że na dystansach powyżej 1000km kolej stanowi konkurencję dla przeciętnego człowieka. W PL (niestety) punktu widzenia biznesu są to często dystanse nawet krótsze (Warszawa - Szczecin, czy Rzeszów). Przy remontach na CMK nawet do Krakowa był sens latać.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,991 Posts
Rozumiem, że można lubić "turystykę kolejową", ale proszę mnie nie przekonywać, że na dystansach powyżej 1000km kolej stanowi konkurencję dla przeciętnego człowieka.
Powyżej 1000km jak najbardziej stanowi (albo może stanowić, bo jak wiemy systemy kolejowe w krajach europejskich jeszcze nie są tak spięte jak powinny być). Chińczycy pokazują, że taką barierą jest bardziej 2000km (zależy też od liczby tuneli/ukształtowania terenu, ale no), ale i taka 2.5k km trasa Pekin–Hong Kong, chociaż nie najszybsza możliwa, to może być relatywnie konkurecyjna. Tylko trzeba spiąć infrastrukturę tak, aby i w Europie było to możliwe, co w zachodniej Europie powoli się dzieje (np. ta budowana KDP Lyon–Turyn) i co nacisk na proekologiczne rozwiązania w ramach funduszy UE może przyspieszyć.

A, że nie na każdej trasie jest to jak na razie konkurecyjne to oczywiście, sam jechałem do Aten pociągiem i wracałem samolotem i mam porównanie ;)

·
Just user
5,463 Posts
A to oczywiście, że może. Przecież do Berlina czy Pragi przy HST jest szansa zejść poniżej 4h. No tylko daleka do tego droga... nich choć Y będzie.

·
Registered
7,231 Posts
Napiszę tak. 3x jechałem pociągiem do Hiszpanii. Oczywiście nie non-stop. Raz nocleg w Strasbourgu. Drugi raz w Paryżu. Trzeci raz bez przerwy : Monachium - Strasbourg - Paryż - Latour de Carol - Barcelona. Z tymże Paryż LdC "nocnikiem" w kuszetce. Jechałem z "ciekawości" (bardziej jako "włoczęga koleją"). Ale z rodziną stwierdzam - nigdy. Sam być może tak.
Co do połączeń kolejowych - to najtrudniej przemieścić się z Polski do Berlina. Choć w obecnym r.j. (t.j. przed pandemią) było w miarę dobrze.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,991 Posts
Co do połączeń kolejowych - to najtrudniej przemieścić się z Polski do Berlina. Choć w obecnym r.j. (t.j. przed pandemią) było w miarę dobrze.
Tak, co jest o tyle niefajne, że Berlin to świetny punkt przesiadkowy dalej. Chociaz akurat w tym rozkładzie, przynajmniej z Gdańska w stronę Berlina, się polepszyło, bo zamiast jednego bezpośredniego połączenia i kilku z rozjechanymi dwugodzinnymi przesiadkami było jedno bezpośrednie i 3 z akceptowalnymi przesiadkami (tak 10-20 min)

·
Registered
3,305 Posts
Lizbona Warszawa też 15 września 237 PLN Wizz Air 4h. AirFrance 422 PLN, ale 15h :) za dużo lotów odwołanych.
(...)
Napisałam, że dyskutujemy o porównywalnych warunkach podróży, a tu Kolega zapomniał o dodatkowych 36 euro za walizkę (158 zł) i bodajże 31 zł za rezerwację miejsca. No i z 237 zł robi się nagle 426 zł, czyli drożej niż pociąg :D

(...)
Rozumiem, że można lubić "turystykę kolejową", ale proszę mnie nie przekonywać, że na dystansach powyżej 1000km kolej stanowi konkurencję dla przeciętnego człowieka. W PL (niestety) punktu widzenia biznesu są to często dystanse nawet krótsze (Warszawa - Szczecin, czy Rzeszów). Przy remontach na CMK nawet do Krakowa był sens latać.
Ja nie staram się przekonywać, bo na szczęście jest wybór i każdy może podróżować jak chce :) Jedynie odniosłam się do faktów :)

·
Just user
5,463 Posts
Napisałam, że dyskutujemy o porównywalnych warunkach podróży, a tu Kolega zapomniał o dodatkowych 36 euro za walizkę (158 zł) i bodajże 31 zł za rezerwację miejsca. No i z 237 zł robi się nagle 426 zł, czyli drożej niż pociąg :D
Nie zapomniał. Daj znać jak będziesz jechał to Ci te 6 zł dopłacę.... Specjalnie wyciągnąłem Air France.

301 - 309 of 309 Posts