SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 55 Posts

·
Mrs. Smith
Joined
·
1,652 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Tutaj pokażę Wam miasta i miejsca w południowej Szwecji - czyli w Skåne (PL - Skania), które udało mi się do tej pory zobaczyć, potem będę uaktualniać wątek na bieżąco :)

Mapka Skåne:


__________________________________________________________

>>Lund<<

Lund - miasto w południowo-zachodnim regionie Szwecji - w prowincji Skanii, na północny wschód od Malmö; siedziba władz gminy Lund, wchodzącej w skład transgranicznego regionu Öresund, obejmującego fragmenty terytoriów Danii i Szwecji. Około 101 tys. mieszkańców i 442,7 km2 powierzchni, co daje mu pozycję 12 największego miasta w Szwecji. W związku z jego akademickim charakterem, Lund charakteryzuje się wyraźną nadreprezentacją grupy wiekowej 20-29 lat (21% populacji) i osób z wyższym wykształceniem (58% w stosunku do 29% w skali kraju).
Lund zostało ufundowane prawdopodobnie pod koniec X wieku, dla wzmocnienia związków tego obszaru z Królestwem Danii, jednocześnie stając się nowym przyczółkiem dla misji chrystianizacyjnej Kościoła Katolickiego na tych terenach. W ramach wykopalisk archeologicznych odnaleziono tu pozostałości najstarszego znanego drewnianego kościoła w Skanii, wzniesionego w okolicach 990 roku.
Złota era miasta przypadła na okres średniowiecza. U progu XII wieku Lund było już dobrze rozwiniętym miastem, ośrodkiem handlu i rzemiosła oraz siedzibą największej duńskiej mennicy. W 1103 roku umieszczono tu siedzibę arcybiskupstwa na całą Skandynawię. W 1145 roku konsekrowano katedrę, a w całym mieście znajdowało się w tym czasie 27 kościołów i klasztorów. Od XIII wieku Lund było najważniejszym miastem Danii - to stąd arcybiskupi sprawowali władzę kościelną nad całą Skandynawią. Z końcem średniowiecza Lund straciło jednak swoją rolę centrum gospodarczego Skanii na rzecz Malmö, do którego ostatecznie w latach 40. XV wieku przeniesiono mennicę.
Z rokiem 1536 nadszedł też zmierzch chwały Kościoła. Na fali wystąpień reformacyjnych król Christian III zerwał ze zwierzchnictwem papieża w Rzymie i powołał do życia narodowy kościół luterański. Arcybiskupstwo zostało zniesione, ziemie należące dotąd do Kościoła przeszły na własność Korony, a większość kościołów i klasztorów w mieście została zburzona. O świetności średniowiecznego Lund przypominają do dziś katedra Domkyrka, kościół przyklasztorny pw. św. Piotra oraz układ wijących się, brukowanych uliczek.
Wiek XVII był dla Lund okresem niepokojów, choć również nowych możliwości. Po kolejnych wojnach między Szwecją i Danią, w 1658 roku Skania została ostatecznie przyłączona do Szwecji. Jedną z najważniejszych decyzji mających przyspieszyć integrację regionu z resztą państwa, było założenie w Lund szwedzkojęzycznego uniwersytetu, którego inauguracja odbyła się w 1668 roku.
W latach 1676 - 1679 miała miejsce tzw. wojna skańska, w której Dania próbowała odzyskać utracone wschodnie prowincje. 4 grudnia 1676 pod Lund rozegrała się jedna z jej najkrwawszych bitew; zwyciężyły w niej oddziały szwedzkie, ale niemal połowa ich żołnierzy poległa. 11 sierpnia 1678 roku znaczącą część miasta strawił ogień podłożony przez oddział wojsk duńskich.
W trakcie XVIII i XIX wieku Lund pozostawało niewielkim, uśpionym miasteczkiem. Dotknęła je jedynie ostatnia próba odbicia Skanii przez Duńczyków w 1709 roku, w ramach Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721). W 1768 otworzono w Lund pierwszy w Skanii szpital, który dał fundament dla ogromnego kompleksu Szpitala Uniwersyteckiego, mieszczącego się tu dzisiaj. Momentem przełomowym dla rozwoju Lund było otwarcie w 1856 połączenia kolejowego z Malmö, które wpłynęło na znaczny rozwój gospodarczy miasta.
Początek wieku XX upłynął w Lund pod znakiem szybkiego uprzemysłowienia: to wtedy na terenie miasta wyrosły siedziby kilku czołowych przedsiębiorstw szwedzkich. Do dziś tutejszy przemysł opiera się przede wszystkim na najnowszych procedurach i produkcji typu high-tech. Do najważniejszych firm regionu należą m.in. Akerlund & Rausing, Gambro, Tetra Laval, Astra Zeneca oraz Ericsson Mobile Communications.
Życie miasta koncentruje się w znacznym stopniu wokół Uniwersytetu w Lund (znanego także pod nazwą Regia Academia Carolina, Królewski Karoliński Uniwersytet), największego dziś ośrodka akademickiego w krajach nordyckich, kształcącego około 34 000 studentów, w tym wielu pochodzących z krajów całego świata.
Znajduje się tam również najstarsze Muzeum Archeologiczne w Europie - Historiska Museet vid Lunds universitet, założone w 1805 r.
źródło: Wikipedia

VII 2008:

Uniwersytet w Lund:


Fontanna przed Uniwerkiem:


Archeologiczne Muzeum Historyczne:


AF-borgen (część Uniwerku):


Ogród "Lundagård", w tle Katedra:


Katedra "Domkyrka":
Widok z przodu:


Widok z boku:


Widok z tyłu:


Katedra - widok ogólny, zdjęcie z Wikipedii: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Lund_domkyrkan2007.jpg
^^

Ołtarz:


Zegary:
Miniaturka:


Rzeźby:


świeczniki:
Pomnik Esaias'a Tegnér'a (pisarz szwedzki, żył w latach 1782 -1846):


Międzynarodowy Instytut Ochrony środowiska:


Zbliżenie kamieniczki:


Ratusz:
Rynek Główny i okolice:


Rynek "Clemenstorget":

(sorki za ten prostokąt - nie mam zdjęcia samego budynku, więc musiałam wyciąć siebie ;) )

Zbliżenie kamieniczki:


Szkoła "Katedralskolan":


Łabądź nad apteką:


Enjoy :)

Więcej zdjęć i info o Lund: http://commons.wikimedia.org/wiki/Lund

^^
 

·
Mrs. Smith
Joined
·
1,652 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
VII 2008
Dokładnie rok temu :) wybraliśmy się na najbardziej wysunięty na południowy zachód cypel w Skåne - na plażę do Falsterbo.

Mapka poglądowa:

Falsterbo widać również na mapce Skåne, którą wstawiłam w pierwszym poście wątku.

Plaża w Falsterbo:

Mięciutki piasek, nie to co na plażach miejskich w Malmö...

Potem pojechaliśmy na wybrzeże w Höllviken - popatrzeć na most do Danii z drugiej strony :)
Byliśmy przy kanale przecinającym cypel, na mapce widać go przy środkowej "100" opisującej drogę:


Akurat podnieśli most na drodze, żeby przepłynęło kilka żaglówek i łodzi:
Przystań:
I widok na most Öresundsbron od drugiej strony:


Tam daleko po prawej widać Turning Torso:


C.d.n.
 

·
Mrs. Smith
Joined
·
1,652 Posts
Discussion Starter · #6 ·
VII 2008
Kolejna wyprawa na plażę, tym razem w drugą stronę - do Lommy.

Ponownie mapka poglądowa:


Plaża w Lomma:
Widok z plaży na dłuuugi pomost :)


Widoki z pomostu:


Na horyzoncie widać Turning Torso i most Öresundsbron:
Na plaży jest sklepik i restauracja, trochę dalej są toalety, ponieważ wkoło są place kempingowe: http://static.panoramio.com/photos/original/1430943.jpg
Jak jest odpływ, to dość długo trzeba iść, żeby się porządnie zamoczyć i popływać ;)

C.d.n.
 

·
Mrs. Smith
Joined
·
1,652 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Mapka Skåne:

__________________________________________________________

>>Landskrona<<

Landskrona - miasto w południowej Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Landskrona w regionie Skane. Około 28 670 mieszkańców, powierzchnia 12,8 km2.
Od stycznia 2001 w mieście znajduje się nowy dworzec kolejowy Landskrona. Obsługuje on połączenia na trasie między Malmö i Göteborgiem, wzdłuż zachodniego wybrzeża. Połączenie między nową stacją i centrum miasta, jest obsługiwane przez Trolejbusy. Landskrona jest obecnie jedynym miastem w Szwecji, w którym działa sieć trolejbusowa. Cała sieć trolejbusowa w tym mieście zasilana jest odnawialną energią pochodzącą z elektrowni wiatrowych.
Trolejbus polskiej marki Solaris w Landskronie:

Duże zdjęcie: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Trådbuss_Landskrona.JPG
źródło: Wikipedia

Landskrona - miasto w południowej Szwecji, w okręgu Malmöhus, port morski nad cieśniną Sund. Prawa miejskie 1413 nadane przez założyciela Landskrony, Eryka Pomorskiego. Do 1658 należała do Danii, następnie pod panowaniem Szwecji.
Zakłady przemysłu stoczniowego, maszynowego, metalowego, chemicznego (produkcja nawozów sztucznych), włókienniczego (głównie wełnianego), spożywczego (zwłaszcza cukrowniczego), odzieżowego. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Prom do Kopenhagi. Zabytki: zamek (XIV w.), cytadela (XVI w.), kościół Św. Jana (XVIII w.).
źródło: portalwiedzy.onet.pl

VI 2009:
Ratusz:


Fontanna przy Ratuszu: (z brudną wodą ;) )


W drodze na Zamek:
Rzeźba na budynku muzeum:

Strona muzeum: http://www.landskronakultur.se/indexmuseum.html
^^

Ulica Królewska: (Kungsgatan)


Ulica Kwiatowa :) (Blomstergatan)


Zamek (Cytadela):


Widok ogólny - zdjęcie z netu:


Oficjalna strona Zamku: http://www.citadellet.com
^^

Zamek jest piękny zwłaszcza z lotu ptaka, dzięki okalającym go kanałom, co niestety ciężko sfotografować ;)
Ale można zobaczyc zdjęcia z netu: http://marinas.com/view/landmark/92_Landskrona_Castle
^^

Dziedziniec:


Kupiliśmy bilety i taki pan opowiadał nam historię Zamku i oprowadzał po budynkach:


Obejrzeliśmy dawne więzienie, które mieściło się w jednej z wież i posłuchaliśmy mrocznych historii:
Potem niestety musieliśmy zrezygnować z dalszego zwiedzania Zamku, żeby nie przemęczać dziecka.

Willa naprzeciwko Zamku:


Okolice Zamku:
Nowa wieża wodna na plaży:


Widoczki z promenady obok plaży:


Port, a w nim prom na wyspę Ven:

Oficjalna strona przeprawy promowej: http://www.ventrafiken.se
^^

Okolice portu:


Herb Landskrony:


Stara Wieża Wodna (zdjęcie zrobione z autobusu):


Teatr:Strona teatru: http://www.landskronakultur.se/indexteater.html
^^

Pomnik i park przy teatrze:


Ulica niedaleko teatru, prowadząca do rynku i Ratusza: (Östergatan)


P.S. Na niektórych zdjęciach musiałam wyciąć nas ;)

Miłego oglądania :)
 

·
hipp-E
Joined
·
21,342 Posts
Hehe, wszystkie pokazane wyżej miejsca znam, a oprócz tego z tej mapki jeszcze Ystad, Helsingborg, Kristianstad i wioskę Tomelilla :D
Landskrona wydała mi się całkowicie wymarłym miastem. W ogóle Szwecja to kraj cichych miast - naprawdę niesamowite, idzie się deptakiem handlowym pełnym ludzi, a cisza jak makiem zasiał. Wyjątkiem jest Sztokholm, gdzie jest już trochę hałasu, ale przykładowo przyjeżdżając z rozhulanej Kopenhagi do Malmö, czułem się jak na innej planecie - spokój i sielanka.
Inna sprawa, że miasta szwedzkie ogólnie wydawały mi się dużo lepiej zadbane od duńskich.
 

·
Mrs. Smith
Joined
·
1,652 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
^^
AMS Mam nadzieję, że moje zdjęcia wzbudziły tylko miłe wspomnienia ;) Z czasem pokażę więcej Skåne. Tomelilla - nawet wiem, dlaczego ;)
A co do spokoju... Zgodzę się z tym, że w małych szwedzkich miasteczkach jest dość spokojnie. Landskronę można zwiedzić całą w kilka godzin ;) Malmö nie ma co porównywać do wielkich stolic europejskich (chociaż jest trzecim co do wielkości miastem w Szwecji ;) ), ale czy tutaj jest aż tak spokojnie... Może dla turystów tak, ale bliskość własnie Kopenhagi i jedno z większych gett w Szwecji (dzielnica Rosengård) sprawiają, że nie jest tu tak spokojnie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Niestety. Dwa przykłady z ostatnich miesięcy:

7 marca 2009 w Malmö odbyła się wielka demonstracja przeciwko meczowi tenisowemu w Pucharze Davis'a Szwecja - Izrael:
Dawno żaden mecz nie budził w Szwecji takich emocji. Tysiąc policjantów pilnowało w Malmö porządku przed tenisowym spotkaniem Szwecja – Izrael w Pucharze Davisa.
Różne grupy próbowały do niego nie dopuścić. Oczekiwano, że w demonstracjach weźmie udział 10 tysięcy osób. Część przyjechała z Niemiec, Danii i Norwegii.
Warto też dodać, że w Malmö mieszka 5 tys. z 30 tys. żyjących w Szwecji Palestyńczyków. Szwedzi musieli pożyczyć policyjne samochody i busy od policji kopenhaskiej. – Boimy się, że dojdzie do zamieszek. Stąd ta wielka mobilizacja – tłumaczył „Rz” burmistrz Malmö Ilmar Reepalu.
Niedawno, w czasie izraelskiej inwazji na Strefę Gazy, w mieście odbyły się dwie demonstracje. Ich uczestnicy rzucali butelkami i jajkami. Władze miasta za wszelką cenę chciały uniknąć powtórzenia się podobnych zajść. Izraelscy tenisiści przyjechali z własną ochroną.
Ponieważ nie było możliwości przeniesienia meczu z Baltiska Hallen w Malmö do Sztokholmu, by zagwarantować bezpieczeństwo, Reepalu podjął decyzję o rozegraniu go przy prawie pustych trybunach. – Mecz obejrzy 500 osób, przede wszystkim sponsorzy i dziennikarze – mówił. – Chodzi o to, by nikomu nic się nie stało.
Grupa prawicowych ekstremistów planuje demonstracje w sobotę. Na swojej stronie internetowej informuje, że robi to, by „okazać solidarność z narodem palestyńskim i wyrazić oburzenie izraelskim terroryzmem państwowym i imperializmem”.
Ekstremiści chcieli się przyłączyć do akcji protestacyjnych organizacji Zablokuj Mecz. Ta jednak nie życzyła sobie, by wystąpili pod jej szyldem. W piątek przed południem odbyła się w pokojowa demonstracja organizacji International Solidarity Movement. Jej działacze próbowali zablokować wejście do hali, w której rozgrywane są mecze.
Kilka zdjęć:
http://pl.indymedia.org/pl/2009/03/42888.shtml

Video z demonstracji:
1. http://www.youtube.com/watch?v=HfiwBsuGu7E
2. http://www.youtube.com/watch?v=o66LBWFgviw

Zamieszki w grudniu 2008:
Po tym, jak w środę 17 grudnia policja dokonała ewikcji pomieszczeń, które zaskłotowali imigranci w Malmö w dzielnicy Rosengård wybuchły wielodniowe zamieszki.. By wesprzeć miejscowych stróżów prawa oddziały prewencji ściągnięto ze Sztokholmu i Gothenburga. Eskalacja zamieszek nastąpiła w czwartek, kiedy to policja była atakowana kamieniami i koktajlami mołotowa przez protestujących. W walkach biorą udział imigranci oraz anarchiści, którzy według według głównonurtowych mediów działają pod wpływem „greckiego syndromu”.
Chodziło o to, że wygasła umowa do wynajmowanego lokalu, w ktorym zrobiono miejsce modlitw dla muslimów. Młodzież nie chciała opuścic tego lokalu, okupowali go przez kilkanaście dni, a kiedy ich ewakuowano, zaczęły się kilkudniowe zamieszki. Było ostro.

Filmy z TV:
1. http://pl.youtube.com/watch?v=GXSagcHY98c
2. http://pl.youtube.com/watch?v=3LTXD86dqcw&feature=related

Zdjęcia:
(trzeba klikać na "Nästa", żeby zobaczyć wszystkie zdjęcia)
1. http://www.skd.se/apps/pbcs.dll/gal...361180948&Ref=PH&Profile=1057&Params=Itemnr=1
2. http://www.skd.se/apps/pbcs.dll/gal...=NYHETER&Lopenr=596832259&Ref=PH&Profile=1162
3. http://www.skd.se/apps/pbcs.dll/gal...207727425&Ref=PH&Profile=1162&Params=Itemnr=1
4. http://www.skd.se/apps/pbcs.dll/gal...=50646435&Ref=PH&Profile=1162&Params=Itemnr=1

Poza tym w Szwecji bardzo popularne są napady na banki...

Dobranoc :cheers:
 

·
hipp-E
Joined
·
21,342 Posts
^^
AMS Mam nadzieję, że moje zdjęcia wzbudziły tylko miłe wspomnienia ;) Z czasem pokażę więcej Skåne. Tometilla - nawet wiem, dlaczego ;)
Ze Skandynawią mam tylko miłe wspomnienia i dlatego bardzo fajnie mi się ogląda Twoje zdjęcia. Gdy na nie patrzę, czuję taki swojski, dobrze mi znany i przyjazny klimat :) W latach 92-93 mieszkałem w Kopenhadze, do Szwecji często jeździłem, bo miałem tam bardzo dobrych znajomych - w Tomelilla właśnie. Nie wiem co miałaś na myśli pisząc, że wiesz dlaczego akurat ta miejscowość. Jest tam coś ciekawego, o czym nie wiem? :D

Jeśli chodzi o spokój w Szwecji, to nie miałem na myśli przestępczości, która w tym kraju na pewno jest - jak wszędzie zresztą, tylko raczej sposób bycia Szwedów, którzy wydawali mi się bardzo spokojni, trochę nawet flegmatyczni. Nie zauważyłem, żeby ktoś się spieszył, zachowywał nerwowo, czy krzyczał. W porównaniu z holenderskimi miastami, gdzie na ulicy każdy się wydziera i gdzie panuje niemożliwy wręcz harmider, Szwecja jawiła mi się jak oaza spokoju.


Odnośnie getta w Rosengård - jak to jest? Czy naprawdę sytuacja jest tak zła, że taksówki i autobusy miejskie nie chcą tam jeździć, czy to tylko propaganda?
Pytam, bo przez 6 lat mieszkałem blisko getta Bijlmer w Amsterdamie, które uchodziło za najgorszą dzielnicę w całym Beneluxie i jedną z najgorszych w Europie, ale mity i legendy sobie, a życie sobie. Nie było to żadne piekło na ziemi, jak chętnie fatalizowały to miejsce media i dlatego zastanawiam się jak to jest z Rosengård.
Z tego co się orientuję odsetek imigrantów w Malmö jest dokładnie taki sam jak w Amsterdamie: 48%, ale tutaj oprócz zdarzających się sporadycznie incydentów, jakichś wielkich problemów z imigrantami nie ma. Ale media miejscowe i zagraniczne oczywiście fatalizują, zakłamując rzeczywistość.
 

·
Mrs. Smith
Joined
·
1,652 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^
Widzę, że byka zrobiłam, już poprawiłam nazwę miejscowości :D (Tomelilla, a nie Tometilla).
Myślałam, że byłeś tam ze względu na znajdujący się obok Park Rozrywki Letniej "Tosselilla": http://www.tosselilla.se
Tu jest jeszcze kilka fotek: http://family.webshots.com/album/561654068gRNPmV Jak wpiszesz "Tosselilla" w google grafika, to tam jest więcej zdjęć.
A tu mapka: http://maps.google.pl/maps?hl=pl&lr...q=Tosselilla map&ndsp=21&ie=UTF-8&sa=N&tab=il
Może wtedy jeszcze nie było tego parku?

Jeśli miałeś na myśli flegmatycznych Szwedów, to mogę się z tym zgodzić ;) Chociaż, jak sam napisałeś, jest tu duży procent imigrantów i w niektórych miejscach też bywa głośno ;)

Odnośnie getta w Rosengård - jak to jest? Czy naprawdę sytuacja jest tak zła, że taksówki i autobusy miejskie nie chcą tam jeździć, czy to tylko propaganda?
Myślę, że to bardziej propaganda, chociaż bywały dni, po większych "rozróbach", że taksówkarze bali się tam jeździć, kierowcy autobusów nie mają za bardzo wyjścia - muszą jechać zgodnie z trasą, czy sie boją, czy nie ;) Na codzień nie jest tam aż tak źle, nieraz tam bywam w centrum handlowym, słychać po prostu różne języki i to wszystko. Z tego, co wiem, to po tych grudniowych zamieszkach zwiększyli tam patrole policyjne i dzięki temu też jest na pewno spokojniej.

Cieszę się, że moje zdjęcia wzbudzają miłe wspomnienia ;)
 

·
hipp-E
Joined
·
21,342 Posts
^^ Niestety nie byłem w tym parku rozrywki Tosselilla. W Tomelilla zwykle nocowałem u znajomych przed wspólnymi wyprawami w głąb Skandynawii albo w drodze powrotnej do Kopenhagi, bo w samym Tomelilla niewiele było do roboty. Zwiedziliśmy razem kawał Szwecji, Norwegii, a także trochę Finlandii i Tallinn. Skandynawia była wtedy moim wymarzonym miejscem do życia :) Gdy przeprowadziłem się do Holandii, jeździłem do Kopenhagi co roku na wakacje, aż w końcu bardziej wciągnęło mnie południe Europy ;) Ale miłe wspomnienia pozostały. :cheers:

Będzie więcej zdjęć?
 

·
Mrs. Smith
Joined
·
1,652 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^
Ze Skåne będzie więcej fotek, jak zrobię więcej ;) Tak naprawdę dopiero w zeszłym roku zaczęliśmy zwiedzać szwedzką okolicę, wcześniej w wolnych chwilach jeździliśmy do Kopenhagi ;)
Tymczasem nadrobię trochę wątek o Malmö :)

P.S. W Holandii mój Szwagier pracuje :) Ale nie pamiętam, w jakiej miejscowości, wiem, że blisko do morza mają.
 

·
Registered
Не имеет аналогов в мире
Joined
·
10,402 Posts
^^
Autorski :) Zależy co chcesz dorzucić, jak jedno, czy dwa zdjęcia, to OK, ale jak więcej, to może warto założyć swój wątek ;)
W sumie racja. Nie ma co wrzucać jednego czy dwóch zdjęć. Jak będę miał ochotę, to założe swój wątek. Zobaczymy. ;)
 

·
Neen, man!
Joined
·
10,053 Posts
Niestety, przez Skåne też tylko przejazdem byłem, raz ciemną nocą grudniową, a następnie styczniowym popołudniem koleją... Moim głównym obszarem działania przez pierwszych kilka dni był Falkenberg, ale to już Halland. Miałem w maju tego roku ponownie zawitać do Sverige z zamiarem szerszego zakresu zapoznawania się z okolicą, ale niestety nic z tego nie wyszło.

BTW, świetne wątki i genialne zdjęcia, trzymaj tak dalej. ;)
 

·
Iroquois of Europe
Joined
·
13,976 Posts
Chodziło o to, że wygasła umowa do wynajmowanego lokalu, w ktorym zrobiono miejsce modlitw dla muslimów. Młodzież nie chciała opuścic tego lokalu, okupowali go przez kilkanaście dni, a kiedy ich ewakuowano, zaczęły się kilkudniowe zamieszki. Było ostro
To wynik braków językowych, czy celowe użycie słowa, które nie istnieje w polskim słowniku? Zauważyłem w Szwecji, że dużo Polaków, którzy się czują mieszkańcami drugiej kategorii, albo po prostu źle znoszą szwedzki dystans do imigrantów, lubi odreagowywać werbalnie na muzułmanach używając między innymi tego określenia, z którego uczynili pogardliwy epitet.
 
1 - 20 of 55 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top