SkyscraperCity banner
1 - 20 of 153 Posts

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zakładam wątek misz-masz - na zdjęcia, video, artykuły, mapki, co tylko macie ochotę wstawić - taki "szwedzki stół" ;) Ja ze swojej strony będę wrzucać tu przede wszystkim ciekawostki z Malmö. Zapraszam do współtworzenia wątku! :)

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Wątki szwedzkie na FPW:

Autorskie:
Stockholm:
Sztokholm 2009 (Elvenking)
Cudowny Sztokholm. [Bardzo dużo zdjęć] (DJRexxx)
[Sztokholm] - Hammarby Sjostad (zajf)
[Szwecja] Cudowny Sztokholm by Tommy (Tommy)
[Sztokholm] Najwyższy wieżowiec w Szwecji? (mikeleg)
[Sztokholm] Wiosenny spacer incl. Boro-land ;) (michau)
[Sztokholm] Zakonczenie szkoly - czyli parada szalonych maturzystek :) (michau)
[Skandynawia] Sztokholm-Helsinki-Tallin-Trójmiasto (Hyper)

Malmö:
[Skandynawia] Malmö by Skania (Skania)
[Szwecja] Parę fotek z Malmö , 13 VI 2007 (Festung Breslau)
[Skandynawia] Malmö-Kopenhaga-Legoland (Hyper)

Inne:
[Szwecja] Uppsala (kalle_sg)
[Szwecja] Karlstad (janczo)
[Szwecja] Helsingborg , 2 maja 2008 r (Festung Breslau)
[Szwecja] Linkoping i country side :) (Tommy)
[Ystad] Najbardziej na południe miasteczko Szwecji.Lato 2005 , dużo zdjęć (Festung Breslau)
Skandynawia - kraina fiordami i black metalem płynąca… (Lady666)
[Skandynawia] Skåne by Skania (Skania)
[Szwecja] - jak ją widzę (Falubaz)

Pozostałe:
[Skandynawia] Infrastruktura drogowa
[Skandynawia] Koleje i inny transport szynowy w Królestwie Szwecji

Fora szwedzkie w dziale europejskim:

Nordic & Baltic > General development > Sweden
Nordic & Baltic > General discussions > Photos (cała Skandynawia, dużo zdjęć ze Szwecji)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Na pierwszy ogień... zaznaczone na mapce strzelaniny, które miały miejsce tylko w tym roku... W ostatnim okresie było ich bardzo dużo :( Ja zaczynam się bać tego miasta, a tak dobrze mi się tu mieszkało :(

Tu link do mapki z datami:
http://maps.google.com/maps/mms?ie=UTF&msa=0&msid=112715269973153697220.00048ac98e7428bc3e897

·
hipp-E
11,131 Posts
Skania, jak długo mieszkasz w Malmö? Konflikty rasowe i religijne to teraz problem całej Europy Zachodniej, ale Szwecja wybitnie przegięła z polityką imigracyjną. Gdy pod koniec lat 90 w Belgii i Holandii zaczęto wreszcie zamykać granice, do was dalej walił trzeci świat.

G

·
Fajnie, ze zalozylas taki watek Skaniu. Ja bardzo lubie Szwecje i skandynawskie klimaty, mam nadzieje, ze pojawi sie tu wiele interesujacych rzeczy.
Co do tych wydarzen w Malmö to mam nadzieje, ze tego psychola zlapia jak najszybciej i by ten debil nikomu nie zrobil krzywdy. Tu w Niemczech pare razy na dzien mowi sie o tym :(
Polityka imigracyjna w Europie byla niestety zle przeprowadzana, popelniono mase bledow i wyciagajac palec do niektorych emigrantow probuja co niektorzy odgryzc cala reke. w calej Europie Zachodniej robi sie juz pod tym wzgledem nieciekawie.
Ale dosyc politykowania, mam nadzieje, ze pojawia sie tu fajne klimaty :cheers:

·
kween
Ärewördige och Höglärde
2,214 Posts
Gwoli wyjaśnienia: tym razem to imigranci są ofiarami.

Ech, gdybym te trzy, cztery dni wcześniej wiedział, że powstanie taki wątek, to trochę więcej serca bym włożył w fotografowanie na wycieczce do Sali :)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
Mieszkam tu już 7,5 roku i z roku na rok jest coraz gorzej, niestety :(

Właśnie większość tych, do których ostatnio strzelają, to imigranci, więc tym bardziej się boimy :( Nie wiem, czy słyszeliście o dwóch kobietach postrzelonych w mieszkaniu, przez okno - podobno to Polki :( Razem z nimi w mieszkaniu była trójka dzieci... Nawet w mieszkaniu człowiek nie jest bezpieczny :( Też myślę, że to jakiś wariat...

A co do polityki... Wielu Szwedów ma już dość tego, że ciągle przybywają nowi imigranci, zabierają im pracę, albo biorą socjal i nic nie robią... Niedawno były wybory i jedna partia miała taki program, żeby właśnie zamknąć granice... Nie wygrali, ale weszli do sejmu i będą w koalicji z partią, która zdobyła najwięcej głosów, ale za mało, żeby samodzielnie rządzić... Także tylko patrzeć, jak będzie coraz gorzej dla nas... Podobno ma wejść ustawa, że jak ktoś zatrudni obcokrajowca, to będzie musiał uzasadnić, dlaczego nie zatrudnił w to miejsce Szweda... To tak w skrócie, nie interesuję się zbytnio polityką, może kalle_sg coś więcej doda...

Ostatnie strzały oddano w sobotę w okno balkonowe mieszkania na Gula Höja - osiedle sąsiadujące z moim, z którego wstawiłam Wam niedawno zdjęcia... Ja chodzę tamtędy codziennie rano i w południe z moimi dziećmi, jak zaprowadzam i przyprowadzam synka ze szkoły...

·
kween
Ärewördige och Höglärde
2,214 Posts
Moje doświadczenia są zupełnie inne, ale też trzeba przyznać, że Uppsala jest miastem specyficznym i nie można jej traktować jako reprezentatywnej dla całej Szwecji. Specyfika ta wynika z faktu, że miasto to jest - i zawsze było - zdominowane przez tutejszy uniwersytet. Studenci i pracownicy uniwersytetu i innych uczelni stanowią bardzo duży procent mieszkańców Uppsali, nietrudno się więc domyślić, że ksenofobiczne hasła nie znajdują tu podatnego gruntu. Tym bardziej, że obcokrajowcy praktycznie zawsze byli obecni w życiu miasta, jego rdzenni mieszkańcy są więc z nimi oswojeni, a przyjezdni studenci z innych stron Szwecji to młodzież, też z reguły bardziej otwarta na różnorodność. Nie powinno więc dziwić, że Uppsala należy do bardzo liberalnych miast, nawet jak na szwedzkie standardy.

W każdym razie faktem jest, że Szwecja przesadziła z otwartością na imigrantów. Wynika to z faktu, że Szwedzi trochę za bardzo uwierzyli, że znaleźli receptę na asymilację imigrantów. I rzeczywiście, mogło im się tak przez pewien czas wydawać. Szwedzka polityka polegała wówczas na równomiernym rozprowadzeniu imigrantów po całym kraju, w ten sposób, by uniknąć jakiejkowiek segregacji. Z początku to działało, z czasem jednak okazało się, że imigranci nie zostają długo tam, gdzie trafili. W skali kraju wielu przeniosło się po pierwsze do największych miast, po drugie - na południe (chodziło o łatwiejszy dostęp do pracy oraz o przyjaźniejszy klimat). Malmö należy do obydwu tych grup (duże miasto, na południu), przyciągało więc imigrantów jak magnes. W skali miast z kolei zaczęły tworzyć się dzielnice typowo imigranckie - te najtańsze, z reguły budowane w latach 1960., 70., w ramach tzw. miljonprogrammet. Te dzielnice to wielkie blokowiska (najczęściej przywoływane przykłady to Rosengård w Malmö oraz Tensta, Rinkeby czy Skärgården w Sztokholmie), które w wielu miastach Europy nawet bez imigrantów często stają się siedliskami biedy, przestępczości i różnych patologii. Pierwszym szokiem było referendum zorganizowane pod koniec lat 1980., w którym mieszkańcy Sjöbo sprzeciwili się przyjmowaniu jakichkolwiek imigrantów.

Tu jeszcze pozwolę sobie zaznaczyć, że akurat Polacy - jak i Europejczycy w ogóle - raczej nie powinni się niczego obawiać. Wiele badań wykazało, że osoby pochodzące z Europy bardzo łatwo integrują się w szwedzkim społeczeństwie i w związku z tym są przyjmowane dużo przyjaźniej przez miejscowych. W dodatku Europejczycy są w trochę lepszej sytuacji prawnej - Szwecja nie może zamknąć dla nich granic, bo zabraniają jej tego unijne traktaty. A na wychodzenie z UE się nie zanosi.

Jeszcze kilka słów odnośnie bieżącej polityki. Obraz odmalowany przez Skanię jest w nieco zbyt czarnych barwach. Owszem, Sverigedemokraterna dostali się do riksdagu, ale nie mają tam wiele do powiedzenia, w dodatku pomimo tych 6%, które zdobyli, nadal są bardzo niepopularni w szwedzkim społeczeństwie (w dzień po wyborach przez Sztokholm przeszła spontaniczna demonstracja sprzeciwiająca się obecności tej partii w riksdagu - zebrała, bagatela, 5 tysięcy osób wg szacunków policji). Premier Reinfeldt zadeklarował, że nie planuje wejść w koalicję z nimi. W dodatku przeciw wciąganiu SD w koalicję głośno protestuje druga największa partia tejże koalicji, Folkpartiet. Wszystko wskazuje więc na to, że przez najbliższe cztery lata Szwecję czekają rządy mniejszościowe prawicy, po czym - jak podejrzewam - do władzy wróci lewica. Ustawa, o której pisze Skania, to jeden z postulatów SD, który w obecnym układzie politycznym ma minimalne szanse na realizację. Natomiast faktycznie może zaostrzyć się nieco polityka imigracyjna Szwecji. Liderzy wspomnianej Folkpartiet chcą na przykład, by prawo do osiedlenia się w Szwecji oraz prawo do obywatelstwa były uzależnione od wyniku testu językowego. Ogólnie rzecz biorąc, proponowane rozwiązania też wcale nie są bardzo restrykcyjne w porónwaniu do innych państw, ale to tylko dowodzi, jak daleko Szwedzi się posunęli w swojej otwartości na imigrację.

Uff, ale się rozpisałem ;)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Dzięki kalle_sg, tak myślałam, że będziesz bardziej w temacie polityki ;) Podsumowując - ludzie chcą zmian, i te zmiany nadchodzą, w mniejszym, czy większym stopniu i w następnych latach na pewno przyjdą kolejne zmiany.

A co do miasteczka uniwersyteckiego, to u nas podobnie jest w Lund :)

Dla rozluźnienia tematu - link do wspaniałych zdjęć Malmö, które przysłali czytelnicy gazety Sydsvenskan - jest ich tam ponad 200 :)
http://www.sydsvenskan.se/vialskarmalmo/article1275793/Skicka-in-din-basta-bild-av-Malmo.html

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
większość tych, do których ostatnio strzelają, to imigranci, więc tym bardziej się boimy :( ...A co do polityki... Wielu Szwedów ma już dość tego, że ciągle przybywają nowi imigranci, zabierają im pracę, albo biorą socjal i nic nie robią... Niedawno były wybory i jedna partia miała taki program, żeby właśnie zamknąć granice... Nie wygrali, ale weszli do sejmu i będą w koalicji z partią, która zdobyła najwięcej głosów, ale za mało, żeby samodzielnie rządzić... Także tylko patrzeć, jak będzie coraz gorzej dla nas... Podobno ma wejść ustawa, że jak ktoś zatrudni obcokrajowca, to będzie musiał uzasadnić, dlaczego nie zatrudnił w to miejsce Szweda...
Bardzo ciekawy i trudny temat. Daje to wszystko przyczynek do namysłu. Najdziwniejszy jest fakt, że tego typu wydarzenia rozgrywają się często w krajach uchodzących u nas za oazy spokoju, tolerancji i wolności. Mam właśnie taki stereotyp Szwecji: kraju w którym żyje się dostatnio i bezpiecznie, gdzie zasadniczo nic złego się nie dzieje.
Jak napisałem we wstępie jest to trudny temat, ale istoty takiego stanu rzeczy upatrywać można w tym, iż tego typu słowa jak np.: tolerancja, wolność zatracają swoje znaczenie. Stają się sloganami w grze i poprawności politycznej. Konsekwencją niezrozumienia istoty tych słów jest absurd. Wynikające z niego nadużycia tolerancji, wolności mogą prowadzić do ich zaprzeczenia i przeciwieństwa, tj. do nietolerancji i anarchii lub dyktatury. Wielkim wyzwaniem dla współczesnego świata jest radykalizm i fanatyzm. Jaka powinna być postawa społeczeństwa tolerancyjnego i obywatelskiego (o ile takie rzeczywiście istnieje ;)) wobec tego zjawiska? Czy jest możliwa koegzystencja tych sprzecznych postaw. Na zasadzie właśnie owej sprzeczności wydaje się, że nie (Na przykładzie polskiego sporu polit. - relig. widzimy, jak ludzie głoszący tolerancję w ostrej walce na argumenty stają się nietolerancyjni wobec swych oponentów i można właściwie postawić między nimi wspólny mianownik). Jak więc należy postępować, aby nie zbrukać sztandarów i wypisanych na nich haseł tolerancja i wolność? Na te pytania powinniśmy szukać odpowiedzi...
Na zakończenie tego długiego posta, chciałbym się jeszcze zapytać, czy w Szwecji nadal obowiązuje prohibicja? Słyszałem, że alkohol jest tam bardzo drogi i można go kupić tylko w specjalnych sklepach monopolowych. Jeżeli tak, to może ktoś ma fotkę takiego przybytku? ;)

G

·

·
kween
Ärewördige och Höglärde
2,214 Posts
Prohibicja to trochę za mocne słowo, choć rzeczywiście w Szwecji dostęp do alkoholu jest nieco ograniczony.

W zwykłych sklepach można kupić napoje zawierające nie więcej, niż 3.5% alkoholu. Zwykle jest to piwo i cydr, w zimie też glögg (rodzaj grzańca). By móc kupić taki alkohol, trzeba mieć ukończone 18 lat.

"Normalny" alkohol można kupić w sklepach monopolowych (Systembolaget). Sklepy te są czynne w tygodniu przez cały dzień, w soboty tylko przed południem. Tutaj granica wieku wynosi 20 lat. Zaletą Systembolaget jest bardzo duży wybór; wykwalifikowany personel pomoże dobrać trunek odpowiedni do okazji; sprowadzają na zamówienie rzadziej dostępne alkohole. Zdjęcie podrzucone przez Toma trochę mnie zdziwiło - Systembolaget, które znam, wyglądają jak zwykłe supermarkety (tyle tylko, że w asortymencie jest wyłącznie alkohol ;)). I rzeczywiście, nie jest tych sklepów zbyt wiele.

Normalny alkohol można też kupić w pubach, klubach, restauracjach itp. Tu znów wystarczy mieć 18 lat, ale za to, naturalnie, cena jest wyższa.

No właśnie, co do cen. Faktycznie nie są niskie, ale z drugiej strony wpisuje się to w ogólnie wysokie ceny żywności w Szwecji. Ja tam tego nie zauważam, choć też nigdy nie piłem wyjątkowo dużo. Większym problemem jest raczej ograniczenie "czasowe" w dostępie do alkoholu, ale i do tego można się przyzwyczaić - po prostu do weekendu trzeba się przygotować zawczasu ;)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #11 ·
kalle_sg już wyjaśnił, jak to "u nas" wygląda, to ja jeszcze dorzucę parę fotek z sieci, jak wyglądają te samoobsługowe markety Systembolaget :)
(ja osobiście nie spotkałam się z takim, jak na zdjęciu Tom'a68 )

Hehe, z takiego sklepu wszyscy wyjeżdżają z pełnymi koszykami ;)

G

·
Ja wlasnie pamietam jeden z Systembolaget jaki znalazlem na zamieszczonym przeze mnie zdjeciu. Mialem nawet niezla polewke, bo przed zakupem trzeba bylo nacisnac guzik i otrzymywalo sie numerek (jak na poczcie czy w urzedzie hi hi hi), i jak numerek sie zaswiecil nad kasa to mozna bylo podejsc. Sklep byl kolo Hansa Compagniet w Malmö, nie wiem czy jeszcze istnieje, troche czasu minelo...

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^
To może wcześniej tak było :) A numerki, to normalna sprawa, prawie wszędzie tak mamy, nawet w aptece ;) Przynajmniej jest porządek.

Co do umiejscowienia sklepu, to teraz jest chyba bezpośrednio w "Hansie", w Malmö jest 7 takich sklepów:

MALMÖ

Jägersro Center 10:00 - 19:00

Limhamn, Linnégatan 47 10:00 - 18:00

Hansacompagniet, Malmborgsgatan 6 10:00 - 19:00

Mobilia, Per Albin Hanssons Väg 40 10:00 - 19:00

Kronprinsen, Regementsgatan 50 10:00 - 18:00

Södra Förstadsgatan 50 B 10:00 - 18:00

Östra Förstadsgatan 50-52 10:00 - 18:00
źródło: http://systembolaget.se

·
Banned
2,138 Posts
Mieszkam tu już 7,5 roku i z roku na rok jest coraz gorzej, niestety :(

Właśnie większość tych, do których ostatnio strzelają, to imigranci, więc tym bardziej się boimy :( Nie wiem, czy słyszeliście o dwóch kobietach postrzelonych w mieszkaniu, przez okno - podobno to Polki :( Razem z nimi w mieszkaniu była trójka dzieci... Nawet w mieszkaniu człowiek nie jest bezpieczny :( Też myślę, że to jakiś wariat...

A co do polityki... Wielu Szwedów ma już dość tego, że ciągle przybywają nowi imigranci, zabierają im pracę, albo biorą socjal i nic nie robią... Niedawno były wybory i jedna partia miała taki program, żeby właśnie zamknąć granice... Nie wygrali, ale weszli do sejmu i będą w koalicji z partią, która zdobyła najwięcej głosów, ale za mało, żeby samodzielnie rządzić... Także tylko patrzeć, jak będzie coraz gorzej dla nas... Podobno ma wejść ustawa, że jak ktoś zatrudni obcokrajowca, to będzie musiał uzasadnić, dlaczego nie zatrudnił w to miejsce Szweda... To tak w skrócie, nie interesuję się zbytnio polityką, może kalle_sg coś więcej doda...

Ostatnie strzały oddano w sobotę w okno balkonowe mieszkania na Gula Höja - osiedle sąsiadujące z moim, z którego wstawiłam Wam niedawno zdjęcia... Ja chodzę tamtędy codziennie rano i w południe z moimi dziećmi, jak zaprowadzam i przyprowadzam synka ze szkoły...

Akcja rodzi reakcję..nie usprawiedliwiam tych wariatow co strzelaja do imigrantów, ale ci ostatni bynajmniej aniolkami nie są..mam na mysli przybyszow z krajow muzlumańskich..po Francji i Holandii, rownież Skandynawowie zauwazyli jak palacy jest problem niedostosowanej do zachodniego spoleczeństwa imigracji z Somalii, Egiptu, Palestyny, Iraku...to sprawia, że do parlamentu wchodza partie pokroju Partii Wolnosci, lub w wersji hard-core na ulicach dochodzi do scen snajperskich...

A wracjac do zdjęć, to widze że macie tam dużooo blokowisk przez duże B. Zapodaj więcej...

·
Banned
2,138 Posts
^^
Zapraszam do mojego wątku ze zdjęciami Malmö, link mam w podpisie.
^^
no własnie przed chwila znalazlem czas by popatrzeć na Malmo...dużo ładnej, nowoczesnej architektury i te charakterystyczne "bałtyckie" letnie słońce...:):cheers:

·
kween
Ärewördige och Höglärde
2,214 Posts
Skoro mamy taki szwedzki wątek zbiorczy, to może wrzucisz, Skaniu, do pierwszego posta linki do innych wątków o Szwecji? Może nawet wszystkich, które uda nam się znaleźć na tym forum?

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #18 ·
^^
OK, postaram się zebrać polskie wątki o Szwecji w wolnej chwili, ale nie wiem, czy dam radę zebrać wszystkie wątki z całego forum, bo trochę tego jest ;)

·
Mrs. Smith
874 Posts
Discussion Starter · #20 ·
^^
Widać, że charakterystyczne poczucie humoru mają nadal ;)

@kalle_sg Jak będziesz mieć kiedyś wolną chwilę, to podeślij mi na PM linki do wątków o Szwecji, które znasz (oprócz moich oczywiście i Twojego o Uppsali). Pokażesz nam te zdjęcia z Sali?

1 - 20 of 153 Posts